İçeriğe Yönlendir

3008 Kavrama Sorunu ve Çözümü

Mehmet Kaya

Recommended Posts

Mehmet Kaya

Eşimin kullandığı 2011 model 3008 dizel otomatik aracı uzun süredir kullanmamıştım. Geçen şehir içinde kullandığımda bir gariplik farkettim araç bazen yarım debraj yapıyordu. Eşime söylemedim belki ben diğer araca alıştığım içindir diye. Pazartesi eşim aracın vites geçişlerinde sıkıntı olduğunu aracın bazen 2 ile 3 arasında bazen 5 ile 6 arasında geçerken bağırdığını ama gitmediğini söyledi. Ustayı aradım usta direk debraj baskı balata volant dedi. Ben test yaptım araç manuelde hiç bir sıkıntı çıkarmıyor. Çok seri gidiyor. Ama otomatiğe alınca saçmalamaya başlıyor dedim.

Daha önce 5008 videosu izlerken oradaki arkadaş 308 de başına gelen birşeyden bahsetmişti. Aklıma o geldi. 3008 vites geçişlerinde sıkıntı yaşadığını yapmadığı kalmamış ancak sorun geçmemiş. Vites geçişlerinde bağırdığını baskı balata falan değişti halde hala aynen sorunun devam ettiğini bir ustanın da aküden dediğinde akü değişikliği yaptığında düzeldiğini. Buna ihtimal vermediğini tesadüf olabileceğini düşünüyorum demişti. 

Ustaya telefonda aracı eşimin okulundan alın ilk baktıracağınız yer akü olsun dedim. Hocam Akü ne alaka dedi. Siz aküye bakın dedim. Aküyü ölçtüler akü 2 yıllık ama akünüz ölü hocam dedi. Akü değişti. şu anda aracın performansı daha iyi. Kaçırma bitti gibi çünkü eşim tam test edemedi bende biraz sert kullandığımda araç kararsız kaldığı yerlerde sıkıntı çıkarıyor ama eskiye göre çok daha iyi oldu. 

Robotize şanzımanlarda Akü önemliymiş onu anladık.

• Beğen 16
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Basit çözülmesi güzel olmuş. Zamanında çok uğraşmıştınız mondeo ile, bu da böyle olsun. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kerem Kurluva

Robotize şanzımanlarda akü gerilimi, kesinlikle önemli..
Düzgün bir ustanız varmış, doğru ve dürüstçe teşhis koymuş.

Geçmiş olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
Kerem Kurluva yazdı:

Geçmiş olsun.

Teşhisi ben koydum :) Dİrek aküyü kontrol et dedim :)

Dürüst olmasa başına geleceği bilir.... Öğrendiğimde söyleyeceklerimi kaldırabilirmi bilemem. Daha önceki ustaya yaptığıma birebir şahit oldu . :)

Kerem Kurluva yazdı:

Geçmiş olsun.

Teşekkür ederim.

Mert Gülkokan yazdı:

psa grubunda akü her konuda önemli

şanzıman dışında enjektör bobinleri içinde önemli

Akü önemliymiş onu gördük.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Mehmet Kaya yazdı:

Daha önceki ustaya yaptığıma birebir şahit oldu .

Geçmiş olsun Abi, burayı merak ettim 😅

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Benim akü zayıflayınca havalandırma susmuştu... 

Başına gelirse çözümü bende.. bilgin olsun :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Muhip Yılmaz

Kayınçonun Focus Mk1 tam otomatik aracında ara ara şanzıman arıza ışığı yakıp yüksek viteste tutma sorunu vardı. Kontak aç kapa düzeliyordu. Arızayı bir türlü bulamadılar. Geçen hafta dedim ki şanzıman ve motor takozunu bir değiştir. Haliyle ikiside kopmuş. Değiştirdiğinden beri ne şanzıman ışığı ne de arıza yaşadı :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
Geçmiş olsun Abi, burayı merak ettim [emoji28]
Şöyleki daha önceki usta bana kazık attı. Yüzene karşı iyi bir sövdüm öyle böyle değil... Bana yanlış yaptığında yiyeceği k ü f ü r ü çok iyi biliyor. Bir de işten anladığımı biliyor. [emoji4]
Kayınçonun Focus Mk1 tam otomatik aracında ara ara şanzıman arıza ışığı yakıp yüksek viteste tutma sorunu vardı. Kontak aç kapa düzeliyordu. Arızayı bir türlü bulamadılar. Geçen hafta dedim ki şanzıman ve motor takozunu bir değiştir. Haliyle ikiside kopmuş. Değiştirdiğinden beri ne şanzıman ışığı ne de arıza yaşadı [emoji4] 
Motor takozu da çok ciddi etken bunu daha önce de yazmıştım. Vites geçişlerinde etken sebep.
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Maşallah Mehmet hocam 10 parmakta on marifet. Eeeee teknolojiyle hemehal olunca.... 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
Maşallah Mehmet hocam 10 parmakta on marifet. Eeeee teknolojiyle hemehal olunca.... 
Teşekkür ederim [emoji120]
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
Bunu bir yere yazmamız lazım o zaman ...
Tabi tabi yeni pug sahibi olarak [emoji4][emoji106]
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...