İçeriğe Yönlendir

Ford Fiesta 1.6 TDCİ Motor Takozu

Nedim Senalp

Recommended Posts

Nedim Senalp

Ford fiesta 2010 titanium paket 1.6 dizel fiesta sahibiyim. Aracım 118 bin km olacak sayılır. Motor takozu çökmüş artık dedi usta. Orjinal parçası 1250 tl yan sanayisi 250 tl fiyat verdi parçacı. Bu kadar pahalı olma sebebi nedir ? Çok araçtan anlayan birisi değilim. Aracımdan şikayetim motor çok gürültülü sarsıntılı çalışması, trim sesi, uzun yolda içeriye çok ses alması. Bu motor takozu nedir tam ne görevi var aydınlatırsanız sevinirim. Değişmem gereklimidir.

Yorum bağlantısı
Uğur Barbaros Özdemir

Yan sanayi almıştım bir süre sonra tekrar sarsıntı oluştu.  Bugün orjinali ile değiştirdim.  Orijinal olanlar yağlı. Orijinal alın sıkıntı yaşamayın. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Nedim Senalp yazdı:

Bu motor takozu nedir tam ne görevi var aydınlatırsanız sevinirim. Değişmem gereklimidir.

Tabi, değişmeniz şart. Motor takozu, motoru gövdeye sabitlerken içindeki yağlı / kuru sistemle motorun titreşimini de absorbe eder.

Yorum bağlantısı
Mustafa Şahin2

Focusun motor takozu, şanzıman alt ve üst takozunu orjinal ile değiştim. Sanki sıfır arabaya biniyorum o derece fark ediyor

Yorum bağlantısı
Nedim Senalp

Değerli yanıtlarınız için çok teşekkür ederim. Lâkin şuan ki durumda sadece sağ takoz için 1250 TL ürün bedeli. Ustanında buna işçiliğiyle ne kadara çıkar Allah kerim.. 

Şuan çok muallakta kaldım

Yorum bağlantısı
Furkan Kökoğlu
(düzenlendi)

Geçen sene baskı balatadan dolayı olduğunu düşündüğüm kalkışta ki ses ve titreşimin aracın sağ kapılarını titretmesiyle ve camı boşa çıkartmasıyla ustaya gittim motor takozu dedi. 3  senede toplam  5 kere motor takozu değiştirdim. 150 TL 50 TL 100 TL. En son kaliteli yan sanayi taktığını söyledi usta 250 TL verdim. Bir daha kırılırsa başka ustaya gitmem konusunda tavsiyede bulundu. 🤣

Sanırım ani kalkış ve frenlerden kırılıyor. Hiçte ani kalkmıyorum.

Edit: Orjinali 1250 TL dedi. Yine olsa yine yan sanayi taktırırım. 1000 TL'ye de baskı balatasını değiştiririm. 1.5 sene götürür. 😅

tarihinde Furkan Kökoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Nedim Senalp
Furkan Kökoğlu yazdı:

Geçen sene baskı balatadan dolayı olduğunu düşündüğüm kalkışta ki ses ve titreşimin aracın sağ kapılarını titretmesiyle ve camı boşa çıkartmasıyla ustaya gittim motor takozu dedi. 3  senede toplam  5 kere motor takozu değiştirdim. 150 TL 50 TL 100 TL. En son kaliteli yan sanayi taktığını söyledi usta 250 TL verdim. Bir daha kırılırsa başka ustaya gitmem konusunda tavsiyede bulundu. 🤣

Sanırım ani kalkış ve frenlerden kırılıyor. Hiçte ani kalkmıyorum.

Edit: Orjinali 1250 TL dedi. Yine olsa yine yan sanayi taktırırım. 1000 TL'ye de baskı balatasını değiştiririm. 1.5 sene götürür. 😅

Ben iyisimi piyasa bu kadar kötüyken geçici olarak halledeyim yan sanayiden gidelim 1000 de cebimize kalsın  😄

Yorum bağlantısı
Behlül Baş

Keşke geçici olsa o bile olmuyor diye biliyorum eskisinden de kötü oluyor yan sanayi takoz bazı araçlarda.

Benim arabanın da değişmesi gerekiyor ama fiyatı 1000 lira. İşçilik pek bir şey değil de kendisi çok pahalı.

Yorum bağlantısı
Uğur Barbaros Özdemir

1,5 sene önce febi marka (250 TL ) aldım. Bir ay önce baskı,balata volant değişimi sonrası araba sarsıntı,yüksek ses durumu ortaya çıktı. Ustam bir şeyler yaptı azaldı fakat sıkıntı devam etti. En sonunda orijinalini 600 TL verip değişim yaptık. Şu anda araç normale döndü. 

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Şöyle bir tavsiye vereyim, değişim yaparken mutlaka ama mutlaka alttan desteklenmeden sökülmesin. Genelde desteklemeden sökerler şanzıman alt takozunu vs değişirken. Üsttekiler zorlanır bu defa onlarda sıkıntı çıkarır.

Ben olsam, şanzıman takozlarını da değiştiririm. Zamanla sertleşip çatlıyorlar (2015 model aracımın alt takozu çatlamıştı) Üst takozu orjinal alın, şanzıman takozlarını gerçekten kaliteli bir markanın ürünü ile değişim olabilir.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...