İçeriğe Yönlendir

Neyin? Ev Fiyatlarına Etkileri

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz

Merhaba 

Evimin 100 metre ötesine Metro çıkışı yapılıyor. Ayrıca sokağıma Turkcell Süperonline fiberoptik kablo döşüyor. 

Bu durumu mahallemdeki gayrimenkül fiyatlarını ve kiraları nasıl etkiler. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay
Merhaba 

Evimin 100 metre ötesine Metro çıkışı yapılıyor. Ayrıca sokağıma Turkcell Süperonline fiberoptik kablo döşüyor. 
Bu durumu mahallemdeki gayrimenkül fiyatlarını ve kiraları nasıl etkiler. 
Kesinlikle artı yönde "patlatır".
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Tam zamanında evi aldım o zaman. Daha pahalı olabilirmiş :) . 1 sene daha bekletseydim , Ev almak hayel olurmuş. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Bu ev için yazmıyorum genel yazıyorum. İnsanlar keşke ilk madde olarak evin dayanımına dikkat etseler. Malum deprem ülkesi. Gerçi arabada boyaya tramere takılıp kaldık depreme dayanıklılık ne ki.

• Beğen 5
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli

Artı yönde etkiler. Metroya yakınlık değeri artırıyor. Kira değeri daha çok artar ama. 1000 liraysa 1600 derler orada mesela metro bitince 

Lakin halihazırda her evin fiyatı ederinin 5 katı filan zaten. Müteahhitler 4 kat kar etmezse zarar ettim sayıyor kendini.. Müteahhit ülkesi olduğumuz için kimsenin sesi çıkmıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal

Yıl 2007 İzmir Kent 2  de  60000 ev aldım hiç sevmedim 2010 kadar fiyatı70000 oldu arayan soran yok 2011 Metro geçti 90000 sattım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Muhammet Ali Deli yazdı:

Artı yönde etkiler. Metroya yakınlık değeri artırıyor. Kira değeri daha çok artar ama. 1000 liraysa 1600 derler orada mesela metro bitince 

Lakin halihazırda her evin fiyatı ederinin 5 katı filan zaten. Müteahhitler 4 kat kar etmezse zarar ettim sayıyor kendini.. Müteahhit ülkesi olduğumuz için kimsenin sesi çıkmıyor.

TOKİ nin bile müteahhitten zalim olduğu bir ülkedeyiz :)

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Bahattin Akkaya
İlkay BAŞARAN yazdı:

Bu ev için yazmıyorum genel yazıyorum. İnsanlar keşke ilk madde olarak evin dayanımına dikkat etseler. Malum deprem ülkesi. Gerçi arabada boyaya tramere takılıp kaldık depreme dayanıklılık ne ki.

Ben gibi düşünen bir kişi daha. Bende aynı şeyleri araçlar için düşünüyorum. İlkay Bey bilmediğimden soruyorum inşaat sektöründe de inşaat expertiz işleri var mı? Var ise ülkemizde yoğunlaşır mı? Birde bu karot çıkarma inşaata zarar vermiyor mu ? Demiri kesiyorlar sanırım. Bizde direkt çentik etkisidir ve fatal hatadır karot çıkarılmış bir taşıyıcı yapı için

Aytac Sakal yazdı:

Yıl 2007 İzmir Kent 2  de  60000 ev aldım hiç sevmedim 2010 kadar fiyatı70000 oldu arayan soran yok 2011 Metro geçti 90000 sattım.

Şimdi satsan 700 bindi😀 bende kent 2 de oturuyorum ordan biliyorum

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı
(düzenlendi)
Bahattin Akkaya yazdı:

Birde bu karot çıkarma inşaata zarar vermiyor mu ? Demiri kesiyorlar sanırım. Bizde direkt çentik etkisidir ve fatal hatadır karot çıkarılmış bir taşıyıcı yapı için

Çentik darbe dayanımı. 😊Yüzeydeki kılcal çatlaklar bile ilerisi için problem yaratırken gerçekten soru işareti aslında. 
Karot muayenesinden sonra oranın özel bir onarımı var Bahattin Bey. İnşaatçı hocalarımdan biliyorum. Ama bina bizim makinacılıktaki parça mukavemeti gibi değerlendirilmiyor. Her biri ayrı çalışan dinamik yapılar. Bir de bizdeki gibi dakikada 100.000 devire ulaşan sistemler (örneğin türbinler) yok inşaatlarda. Sarsıntılı çalışan sistem varsa da ona göre tedbir alınıyor binalarda. 

tarihinde H.Cenk Bayrakçı tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erkut Uysal

5 sene önce 330 bine aldigim evin yanindan hiç bi şey geçmedi bi haltta olmadi ama ev 1.5 milyon oldu...

Bu nası bi iş ben anlamadım...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Şimdi satsan 700 bindi[emoji3] bende kent 2 de oturuyorum ordan biliyorum
Donatının nerede olup olmadığı önce cihazla bakılıp kontrol ediliyor daha sonra donatı kesilmeden numune alınıyor Bahattin bey. Aslında yapıya zarar vermeden yapılan yöntemler de var. İnşaat mühendisi arkadaşlar açıklarsa daha güzel olur. Schmitz çekici ve ses hızı ölçümü gibi.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Muhammet Ali Deli yazdı:

Valla ben sorduğumda bizim öyle bir kar oranimiz yok dedi müteahhit. Olsaydi parayi bulmustum özel jetim olurdu dedi. 500 daire sattim parayi bulamadim dedi. Sonra buldum dedi bi ara. Belki jeti almistir 😂

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Bahattin Akkaya
(düzenlendi)
H.Cenk Bayrakçı yazdı:

Çentik darbe dayanımı. 😊Yüzeydeki kılcal çatlaklar bile ilerisi için problem yaratırken gerçekten soru işareti aslında. 
Karot muayenesinden sonra oranın özel bir onarımı var Bahattin Bey. İnşaatçı hocalarımdan biliyorum. Ama bina bizim makinacılıktaki parça mukavemeti gibi değerlendirilmiyor. Her biri ayrı çalışan dinamik yapılar. Bir de bizdeki gibi dakikada 100.000 devire ulaşan sistemler (örneğin türbinler) yok inşaatlarda. Sarsıntılı çalışan sistem varsa da ona göre tedbir alınıyor binalarda. 

Cenk Hocam teşekkür ederim açıklamınız için. İnşaatta dediğiniz gibi fatiuqe oluşturacak bir durum yok diye anlıyorum bunu ama otomotivde çatlakların ilk oluşumu şok yük etkisi ile başlıyor. Beton da gevrek bir malzeme olduğu için kafamı kurcalıyor bu karot mevzusu. İzmirde geçen yıl yaşanan deprem mevzusundan dolayı bir çok yerden karot numune aldılar bizim iş yeri dahil. Dediğiniz gibi tamir olmadı doldurup bastılar sıvayı benim gördüklerimde. Yaşadığım depremlerde ilk gelen dalga genelde sert bir vurma gibi oluyor ( bu benim hissiyatım bildiğim bişey yok yani) bu durumda o karot bölgesi ne kadar tehlike arz eder?

tarihinde Bahattin Akkaya tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bahattin Akkaya
İlkay BAŞARAN yazdı:
Bahattin Akkaya yazdı:
Şimdi satsan 700 bindiemoji3.png bende kent 2 de oturuyorum ordan biliyorum

Donatının nerede olup olmadığı önce cihazla bakılıp kontrol ediliyor daha sonra donatı kesilmeden numune alınıyor Bahattin bey. Aslında yapıya zarar vermeden yapılan yöntemler de var. İnşaat mühendisi arkadaşlar açıklarsa daha güzel olur. Schmitz çekici ve ses hızı ölçümü gibi.

Ben alınan numunelerde demir görüyordum içlerinde. Dediğiniz gibi bir cihazla bakıp işaretleyip öyle kesiyorlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Cenk Hocam teşekkür ederim açıklamınız için. İnşaatta dediğiniz gibi fatiuqe oluşturacak bir durum yok diye anlıyorum bunu ama otomotivde çatlakların ilk oluşumu şok yük etkisi ile başlıyor. Beton da gevrek bir malzeme olduğu için kafamı kurcalıyor bu karot mevzusu. İzmirde geçen yıl yaşanan deprem mevzusundan dolayı bir çok yerden karot numune aldılar bizim iş yeri dahil. Dediğiniz gibi tamir olmadı doldurup bastılar sıvayı benim gördüklerimde. Yaşadığım depremlerde ilk gelen dalga genelde sert bir vurma gibi oluyor ( bu benim hissiyatım bildiğim bişey yok yani) bu durumda o karot bölgesi ne kadar tehlike arz eder?
Donatı kesilip hava ile temasa maruz kalırsa tehlike başlıyor. Hemen olmasa da zaman içinde. Donatı paslandığında suyun donması gibi 10 da 1 oranında hacim kazanıp betonu patlatıyor ve bu binanın kanseri. Tabi yıllar içinde. Pas payı kalmadığında donatıya kanser bulaşıyor. Betonun içinde neden paslanmıyor derseniz onu da betonun ph ı koruyor (sağlıklı ve boşluksuz beton).
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Bahattin Akkaya yazdı:

Şimdi satsan 700 bindi😀 bende kent 2 de oturuyorum ordan biliyorum

O evi satıp hatayda 120 bine daire aldım ve halen orda oturuyorum şimdiki ev 500 bin etmez 🙂

Ben oradayken Atm bile yoktu nereden nereye...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bahattin Akkaya
Aytac Sakal yazdı:

O evi satıp hatayda 120 bine daire aldım ve halen orda oturuyorum şimdiki ev 500 bin etmez 🙂

Depremden önce buralar hep dutluktu şimdi mücevher. Bugün kabası yeni başlayan apartman dairelerine 1 milyon fiyat biçiyorlar

Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Bahattin Akkaya yazdı:

Depremden önce buralar hep dutluktu şimdi mücevher. Bugün kabası yeni başlayan apartman dairelerine 1 milyon fiyat biçiyorlar

O artış 2010 başladı deprem eğriyi dikey yõnde arttırdı benim mûdûr bile artık orada oturuyor.

Harmandalı bence oranın en büyük handikapı yazın koku oluyordu.

Yorum bağlantısı
Onur Çelebi
Aytac Sakal yazdı:

Bende Hatay'da oturuyorum komşuyuz belkide 😃 ara sıra bakıyorum ev fiyatlarına giriş katlar bile 400 bin seviyesine geldi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Onur Çelebi yazdı:

Bende Hatay'da oturuyorum komşuyuz belkide 😃 ara sıra bakıyorum ev fiyatlarına giriş katlar bile 400 bin seviyesine geldi.

Sanırım Noktadasınız önceden yazmıştınız diye hatırlıyorum 🙂

Ben Spotçularla Ssk arasındayım.

İzmirdeki ev fiyatlarında artış malesef deprem orantılı oldu benim gibi bunun çok doğru bir uygulama olmadığı düşüncesinde olan arkadaşlarımda var.Bolu Düzce depremini yaşamış Gölcük depremini asker olarak görmüş olan biri olarak belirtmeliyim bu deprem inanın onların yanında hiçbirşeydi

Yorum bağlantısı
Onur Çelebi
Aytac Sakal yazdı:

Sanırım Noktadasınız önceden yazmıştınız diye hatırlıyorum 🙂

Ben Spotçularla Ssk arasındayım.

İzmirdeki ev fiyatlarında artış malesef deprem orantılı oldu benim gibi bunun çok doğru bir uygulama olmadığı düşüncesinde olan arkadaşlarımda var.Bolu Düzce depremini yaşamış Gölcük depremini asker olarak görmüş olan biri olarak belirtmeliyim bu deprem inanın onların yanında hiçbirşeydi

Evet siz yazınca hatırladım konuşmuştuk daha önce Nokta ile Renkli arasındayım.

Aynen deprem sonrası patlama oldu denebilr. Bencede olmaması gereken bir durum ama maalesef ülkenin durumu hep böyle...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Onur Çelebi yazdı:

Evet siz yazınca hatırladım konuşmuştuk daha önce Nokta ile Renkli arasındayım.

Aynen deprem sonrası patlama oldu denebilr. Bencede olmaması gereken bir durum ama maalesef ülkenin durumu hep böyle...

Malesef Kapitalist düzen...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı
Bahattin Akkaya yazdı:

Yapı işleri daire başkanlığı bana bağlı. Numuneler alınarak bina için güçlendirme gerekip gerekmediğine bakıyorlar. Gerekirse yıkım kararı alınıyor. Testten sonra özel bir karışım hazırlayıp orayı onarıyorlar ama detayını bilmiyorum. 
Betonarme eğer iyi hazırlanmışsa yıllar geçtikçe mukavemeti artan bir yapı. Bizim metalik malzemeler ise tam aksine eskiyip yoruluyor.
Ben malzemeci değilim ama en azından basit hesapları yapabilir, yorum yapabilirim acizane.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...