İçeriğe Yönlendir

Neyin? Ev Fiyatlarına Etkileri

Ali Darbaz

Recommended Posts

Mehmet Göktürk

Hocam sanırımilk 50 yıl güçleniyor sonraki yıllarda geri yavaş yavsş gidiyor öyle okumuştum. Demiri oksitlenmedi ise tabi

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

Hocam sanırımilk 50 yıl güçleniyor sonraki yıllarda geri yavaş yavsş gidiyor öyle okumuştum. Demiri oksitlenmedi ise tabi

40 sene önceki binalarda kolon köşeleri patlıyor. Sebebi deniz kumunun yıkanmadan elenmeden kullanılması. Betondaki su oranı bile çok önemli

30-40 sene önce tenekeler eritilip demir yapılıyordu. Standart yok. Denetleyen yok. Beton da çok kötü. İçindeki donatı (demir) korozyona uğruyor. Şişiyor. Ve betonun köşesinden kolonu patlatıyor kabuk attırıyor. 

o köşedeki demiri incelediğimizde donatının en merkezi hala sağlam ama dışı korozyona uğramaktan şişmiş. 

günümüzde hazır betonlarda su oranı zaten belli. Deniz kumu elenmiş ve yıkanmış. Agregalar da aynı. O yüzden dayanım çoooook daha iyi. Günümüzde yapılan betonarmenin teorik olarak 50-70 sene dayanımı artıyor. Sonra azalıyor. Ama bu rakamlar yanıltmasın. Sıvası, boyası bakımı iyi bina asırdan fazla depreme dayanıklı şekilde ayakta kalır. Yoksa her ömür için bir bina yenilenmesi anlamına gelir. Bu da emperyalist düzenin istediği şarttır. 

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Hocam o bizde pek geçerli olmuyor. Yüzde 80 inde diyeyim kavga çıkmasın.
Adam getiriyor demiri şantiye kenarına çamurun balçığın içine laap diye indiriyor. O donatı yıkanmadan temizlenmeden (ki nervürlerden dolayı ondaki yapışık kili temizlemek çok çok zor bir iş) kolonda da döşemede de kullanılıyor. Hangi beton nasıl tutunsun buna.
Pas payı plastiği kullanan müteahhit görmedim ben daha. Bunu kullanmıyor adamlar kolon döküyor. Bi tarafta donatı betonun 2 mm altında, diğer tarafta 7 cm altında. Donatı yatıyor çünkü. 2 mm olan taraftaki donatı korozyona uğruyor. Zaten içinde bir tarafa yatan çelik daha büyük sıkıntı.
Yapı denetimlerin umrunda değil. Bu konuya ayrı başlık açılması lazım bence.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı
Mehmet Göktürk yazdı:

Doğru hocam belirli bir ömrü var, hem ekonomik olarak hem de malzeme olarak. Arkadaşlar ülkemizdeki durumu yazmış zaten. 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Erkut Uysal yazdı:

5 sene önce 330 bine aldigim evin yanindan hiç bi şey geçmedi bi haltta olmadi ama ev 1.5 milyon oldu...

Bu nası bi iş ben anlamadım...

bence temel bir sorun, olması gerekenden fazla insanın şehirlere tıkılmış olması. benim kütüğüm harbi istanbullu, ama adama sor o da istanbullu. orada doğmuş çünkü.

bir yerede yaşaması lazım, ev sayısı yeterli değil. öğrenciler açıkta vs vs. oysaki herkes memleketinde doysa büyük şehirde birşey aramazdı belki.

araba almak hatta ev almak sıradan aile için yalan artık.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...