İçeriğe Yönlendir

2011 Mondeo Sağ Park Yanmama Sorunu

Ebubekir Erol
Çözüme git Ebubekir Erol tarafından,

Recommended Posts

Ebubekir Erol

Merhabalar, aracımda ön ve arka sağ tarafın park lambaları yanmıyor. Gündüz farı yanıyor. Ön gündüz farı ile park lambası aynı lede bağlı. Şaşmazda Elektrikçi Fatih usta GEM modülünün arızalı olma ihtimalinin yüksek olduğunu belirtti. Anka Elektronik'e yönlendirdi ama haftaya bakabileceğini söyleyince kaldı. 
Sorum; Gem modülü aracın sigorta paneli midir, tamiri mümkün değil midir? Çıkması bile 1500 tl'leri bulabiliyormuş + kodlamasıyla birlikte 2000 tl'lere ulaşacacak gibi görünüyor. 

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
Ebubekir Erol yazdı:

Merhabalar, aracımda ön ve arka sağ tarafın park lambaları yanmıyor. Gündüz farı yanıyor. Ön gündüz farı ile park lambası aynı lede bağlı. Şaşmazda Elektrikçi Fatih usta GEM modülünün arızalı olma ihtimalinin yüksek olduğunu belirtti. Anka Elektronik'e yönlendirdi ama haftaya bakabileceğini söyleyince kaldı. 
Sorum; Gem modülü aracın sigorta paneli midir, tamiri mümkün değil midir? Çıkması bile 1500 tl'leri bulabiliyormuş + kodlamasıyla birlikte 2000 tl'lere ulaşacacak gibi görünüyor. 

Sigorta paneli değil bu tarz elektriksel aksamları yöneten beyin. 

Sigortalara baktınız mı

Yorum bağlantısı
Ebubekir Erol

Sigortalara bakmadım. Torpido da mı bulunur? Oradan kaynaklı da olabilir diyorsunuz sanırım.

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Önce ampulleri kontrol edin, sonra sigortaları. Park ampulleri için 2 ayrı sigorta olabilir sağ ve sol taraf için.

Yorum bağlantısı
Emrah Korkmazz
Ebubekir Erol yazdı:

Arka parklara bişey diyemem ama gündüz ledi olanlarda önlerde park lambası olmaması lazım.Ben de aynı aracın titanium paketi var ve parklari açınca gündüz ledi daha sönük şekilde park moduna geçiyor,ayrıca farın içinde bir park ampulü yok.Sizin aracınız Selective galiba ama onlarda farklı mı durum bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Ebubekir Erol
Harun Kocaçalışkan yazdı:

Teşekkürler. Bulmaya çalışacağım.

Nihat Palolu yazdı:

Önce ampulleri kontrol edin, sonra sigortaları. Park ampulleri için 2 ayrı sigorta olabilir sağ ve sol taraf için.

Ön park ledi ile güzdüz ledi aynısı. Gündüz ledi yanıyor. Çok büyük ihtimalle arkada da sorun yok. En azından elektrikçi ledde sorun olsa anlardı diye düşünüyorum. Sigortaya bakacağım. Teşekkürler.

Emrah Korkmazz yazdı:

Arka parklara bişey diyemem ama gündüz ledi olanlarda önlerde park lambası olmaması lazım.Ben de aynı aracın titanium paketi var ve parklari açınca gündüz ledi daha sönük şekilde park moduna geçiyor,ayrıca farın içinde bir park ampulü yok.Sizin aracınız Selective galiba ama onlarda farklı mı durum bilmiyorum.

Şu cümledeki durumu fark etmedim şimdiye kadar "parklari açınca gündüz ledi daha sönük şekilde park moduna geçiyor". Bu arada yanlış ifade ediyor olabilirim. Ön park'tan kastım gündüz ledi; beyaz ışık. Yani 4'lü açıldığında yanan sarı lambalar değil (ledlilerde park yok demişsiniz, benimkinde olup olmadığından emin olamadım) Selective ile titanium arasında bu alanda fark olduğunu sanmıyorum. 

Bugün Şaşmazdaki Anka Elektronik'e gidip sorunun Gem modülünde olup olmadığından emin olmak ve değiştirmeden tamir edilmesinin mümkün olup olmayacağını öğrenmek istiyorum. 

Bu forumda bunları tamir edebilen tanıdıklarınız var mıdır?

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Bence siz önden farlar açıkken bir foto atın, bir şeyler karışıyor gibi geldi. 

Yorum bağlantısı
Emrah Korkmazz
Ebubekir Erol yazdı:

Ön park ledi ile güzdüz ledi aynısı. Gündüz ledi yanıyor. Çok büyük ihtimalle arkada da sorun yok. En azından elektrikçi ledde sorun olsa anlardı diye düşünüyorum. Sigortaya bakacağım. Teşekkürler.

Şu cümledeki durumu fark etmedim şimdiye kadar "parklari açınca gündüz ledi daha sönük şekilde park moduna geçiyor". Bu arada yanlış ifade ediyor olabilirim. Ön park'tan kastım gündüz ledi; beyaz ışık. Yani 4'lü açıldığında yanan sarı lambalar değil (ledlilerde park yok demişsiniz, benimkinde olup olmadığından emin olamadım) Selective ile titanium arasında bu alanda fark olduğunu sanmıyorum. 

Bugün Şaşmazdaki Anka Elektronik'e gidip sorunun Gem modülünde olup olmadığından emin olmak ve değiştirmeden tamir edilmesinin mümkün olup olmayacağını öğrenmek istiyorum. 

Mk4 Mondeolarda normal farda park lambası yok.Bunun yerine gündüz ledi çift kademe.İlk kademe gündüz farı daha parlak yanar,içeriden parkları açınca gündüz farı ikinci kademeye geçer ve daha az yanar.Birkac ay önce bagaj açılmama sorunum olmuştu ve ön ledleri de etkilemişti.Bir tavsiye olarak bagaj kapağındaki hortumdan geçen kabloları da kontrol ettirin belki kopuk falan vardır.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Ebubekir Erol yazdı:

Arka park dediğiniz stop lambası yanmıyorsa bozuk olabilir. İçindeki led devresi bozuluyor maalesef komple değişim gerekli. Onun haricinde gündüz ledlerinden başka far içinde park ampülü yok, farları açınca ledler sönük yanar. Tek sıra led var, farklı iki led sırası yok. 

Yorum bağlantısı
Ebubekir Erol
Serkan Toker yazdı:

Arka park dediğiniz stop lambası yanmıyorsa bozuk olabilir. İçindeki led devresi bozuluyor maalesef komple değişim gerekli. Onun haricinde gündüz ledlerinden başka far içinde park ampülü yok, farları açınca ledler sönük yanar. Tek sıra led var, farklı iki led sırası yok. 

Stop yanıyor, teşekkürler.

Aşağıdaki video fikir verebilir. Maalesef henüz şaşmaza gidemedim rahatsızlığım sebebiyle. Videonun sonunda orijinal elektrik tesisatında olmadığını düşündüğüm kabloyu da çektim. Bu tarz eklemelerin de benim bu hatayı almama sebebiyet verebileceğini okumuştum forumda.

Yalnız video yüklemede bir sorunum var. Bilgisayar içerisinden dosya yüklemek için güncel bir link var mıdır? Buradan sadece link ekleyebiliyorum.

Bu link güncel değil sanırım : 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ebubekir Erol yazdı:

Yalnız video yüklemede bir sorunum var. Bilgisayar içerisinden dosya yüklemek için güncel bir link var mıdır? Buradan sadece link ekleyebiliyorum.

Bu link güncel değil sanırım

Foruma video yükleyemiyoruz maalesef. 

Youtube'a yükleyip linkini paylaşın bizimle.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

ön ve arka aynı taraf yanmıyor. tesisat ve ya cihp gibi bir sorun, veya birinde kısa devre var, o tarafı kapattı beyin vs.

Yorum bağlantısı
Ebubekir Erol
Çağlar Bayur yazdı:

ön ve arka aynı taraf yanmıyor. tesisat ve ya cihp gibi bir sorun, veya birinde kısa devre var, o tarafı kapattı beyin vs.

Gem modülü arızası olabilir mi?

Daha önce belirtmiştim ama unutulmuş olabilir; park olarak yanmayan ön led gündüz farı olarak yanıyor. Onu aydınlık olmadığı için çekememiştim. Sanırım tesisatta bir problem yok. 

Net teşhisi koyabilecek bir tanıdık usta var mıdır Ankarada?

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Ebubekir Erol yazdı:

Gem modülü arızası olabilir mi?

Daha önce belirtmiştim ama unutulmuş olabilir; park olarak yanmayan ön led gündüz farı olarak yanıyor. Onu aydınlık olmadığı için çekememiştim. Sanırım tesisatta bir problem yok. 

Net teşhisi koyabilecek bir tanıdık usta var mıdır Ankarada?

Otofar Faruk usta..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
  • Çözüm
Ebubekir Erol

Arkadaşlar, sorun sadece programın kaldırılıp yeniden yüklenmesiyle çözüldü (20.11.2021'de 200 TL bedelle). GEM modülüyle uğraşmaya (çıkma bulup takılmasıyla 2500-4500 TL arası bir bedel ödemeye) gerek kalmadı. Ankara İvedik'teki Selin Elektronik'teki İbrahim usta çözdü problemi. Burası aynı zamanda elektronik kart tamiri de yapıyormuş. Kart probleminden şüphelenenler buradan teklif alabilir.
Şunu da unutmamak gerekir ki Allah isterse sebepler (firma, usta vs) ayağınıza kadar gelir, istemezse en basit kablodan kaynaklanan bir sorunu bulamayız. Kısmetiniz açık olsun. Selamlar.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Ali ÖZCAN
Ebubekir Erol yazdı:

Teşekkürler. Youtube linki : 

Merhaba, Ebubekir bey, aynı araç,Aynı birebir sıkıntı benim araçta da var,sağ tarafın park lambaları sağlam, yani sağ tarafı söküp sol tarafa taktım yandı.Siz nasıl sorunu gidersiniz,detaylı anlatırmısınız lütfen

Yorum bağlantısı
Ali ÖZCAN
Nihat Palolu yazdı:

2011 mondeo mk4 1.6 tdci aracımın sağ arka park(stop) ve Ön Gündüz ledi yanmıyor, sigortasını bir türlü bulamadım,kitapçıkta ne gündüz ledi,ne stop-park lambası sigortasını bulamadım. Tam olarak bu sigorta nerede,yardımcı olursan sevinirim

Yorum bağlantısı
Ali ÖZCAN
Ebubekir Erol yazdı:

Arkadaşlar, sorun sadece programın kaldırılıp yeniden yüklenmesiyle çözüldü (20.11.2021'de 200 TL bedelle). GEM modülüyle uğraşmaya (çıkma bulup takılmasıyla 2500-4500 TL arası bir bedel ödemeye) gerek kalmadı. Ankara İvedik'teki Selin Elektronik'teki İbrahim usta çözdü problemi. Burası aynı zamanda elektronik kart tamiri de yapıyormuş. Kart probleminden şüphelenenler buradan teklif alabilir.
Şunu da unutmamak gerekir ki Allah isterse sebepler (firma, usta vs) ayağınıza kadar gelir, istemezse en basit kablodan kaynaklanan bir sorunu bulamayız. Kısmetiniz açık olsun. Selamlar.

Ebubekir bey. Uzun zamandır sağ arka park ve Ön Gündüz ledi arızasıyla uğraşıyorum,siz sorunu çözmüşsünüz geçmiş olsun,

Yazınızda programın kaldırılıp yeniden yüklenmesiyle çözüldü demişsiniz, hangi programı kaldırıp yeniden yükledi,yardımcı olursanız ben de ustaya söyleyim, o şekilde yapsın

Yorum bağlantısı
Ali ÖZCAN
Ebubekir Erol yazdı:

Merhaba Ebubekir bey, bu Ankara daki İbrahim ustanın telefonu var mı, bizim ustayla onu bir görüştürüyüm

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...