İçeriğe Yönlendir

Corolla Hybrid 1.8 Kullanıcı Deneyimleri

Tansu Kalafatoğlu

Recommended Posts

Tansu Kalafatoğlu

Piller bitince hybrid gibi çalışma tarzı var. Yani frenden, rampa inişten, ayak gazdan çekilince boşa giden enerjileri tekrar depo ediyor. 

ama turbo kullanmak üreticiye bağlı. Toyota turbo kullanmıyor. İstese kullanır tabi. Fakat amacımız tasarruf. Güç değil :) turbonun olası masrafları azaltma da amaçlarımızdan. 

Elektrikli motorları içten yanmalı motora entegre etmenin değişik yolları var. Bu arabadaki incelemedim ama bir şanzımanı var. Yani daha sürüş odaklı, performans odaklı bir araba MG. 

Eğer bu arabayı günlük şarj edip işe gidip gelirseniz zaten 50-60km hiç benzin kullanmıyorsunuz. Ama daha uzun sürüyorsanız hibrite dönüyor. O şekilde daha az yakar fakat muhtemelen pilleri çok daha büyük. 8-10kwh falan olmalı. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Erdem Doğan yazdı:

Hybrid araçta turbo motor var mıydı daha önce? Biraz önce test videosunu izledim. Motor güç olarak çok iyi duruyor. Plug-in olması sebebiyle Turbo ve küçük hacime uygun mu oluyor? Yoksa normal hybrid araçlarda da bu kombinasyon olabilir mi?
Corollo'ya göre verimliliği nasıl? @Tansu Kalafatoğlu

https://mgmotor.de/model/ehs

https://www.youtube.com/watch?v=o4vcEwXRFD0

Türkiyede PHEV yok sanıyorum.. Normal hibritte bu olmaz. Bunda sadece ufak menzilli bir tam güç aküsü ve motoru mevcut.

Elektrik işine girdikten sonra ben araca benzin sokmazdım.

Yorum bağlantısı
Yunus Gökhan Ay

Bu araçlarda elektriği nereden aldığına ve üretilen elektriğin emisyon değerine bakılıyor mu? 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Yunus Gökhan Ay yazdı:

Bu araçlarda elektriği nereden aldığına ve üretilen elektriğin emisyon değerine bakılıyor mu? 

tüketildiği zengin londra da şehir temiz kalsın kafi , üretildiği yerdeki fakirler ölebilir ona bakmıyoruz

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Hazır lafı edilmiş iken elektrik üretimi emisyon olarak oldukca iyi yerlerdeyiz. Özellikle Rüzgar ve Güneş enerjisinde depara kalktık. Yalnız elektrik ucuzlatmıyor aksine pahalı. Burda yatırımı geleceğe daha temiz bir çevre bırakmak için yapıyoruz. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Yunus Gökhan Ay yazdı:

Bakılsın. 

elektrikli bir araba 1kwh enerji harcıyorsa aynı yolda benzinli araba 5kwh enerji harcayarak gidiyor. 

Harcanan enerji anlamında tasarruflu. 

Elektrik üretmek ise her türlü motorlu arabadan daha verimli. Linyit, doğalgaz dahil buna. Nükleer ve yenilenebilirleri saymıyorum zaten. 

Yorum bağlantısı
Yunus Gökhan Ay
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Bakılsın. 

elektrikli bir araba 1kwh enerji harcıyorsa aynı yolda benzinli araba 5kwh enerji harcayarak gidiyor. 

Harcanan enerji anlamında tasarruflu. 

Elektrik üretmek ise her türlü motorlu arabadan daha verimli. Linyit, doğalgaz dahil buna. Nükleer ve yenilenebilirleri saymıyorum zaten. 

Sonuçta nükleer olmadığı zaman veya tamamı yenilebilir olmadığından sıfır emisyon değil ..

Her yere nükleer santral tüm evlere elektrikli ısıtıcı yollar şıkır şıkır, arada elektrikte satarız, karlı iş :)

Çağlar Bayur yazdı:

tüketildiği zengin londra da şehir temiz kalsın kafi , üretildiği yerdeki fakirler ölebilir ona bakmıyoruz

Kömürden mi üretelim elektriği nükleer var yahu..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

italyanmıydı neydi onun yazısı ise, anlamsız bir hsap idi o

Yunus Gökhan Ay yazdı:

nükleer var yahu..

caponlar bunu sevdi

Ali Darbaz yazdı:

depara kalktık.

aman fazla kalkmayalım , ne zaman deparlansak cüzdan boşalıyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

italyanmıydı neydi onun yazısı ise, anlamsız bir hsap idi o

Niye. Enerji enerjidir. Benzininin kalorisi belli sonuçta. Bunun %30-35’ini harekete çevirebiliyoruz ancak. Termik santralde de aynı durum var ama sabit devir ve geri dönüşüm sistemlerinin daha fazla olmasından dolayı verim artıyor

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Yunus Gökhan Ay yazdı:

Sonuçta nükleer olmadığı zaman veya tamamı yenilebilir olmadığından sıfır emisyon değil ..

Her yere nükleer santral tüm evlere elektrikli ısıtıcı yollar şıkır şıkır, arada elektrikte satarız, karlı iş :)

Karnın aç galiba, elektrik yenmez.

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Ali Darbaz yazdı:

Hazır lafı edilmiş iken elektrik üretimi emisyon olarak oldukca iyi yerlerdeyiz. Özellikle Rüzgar ve Güneş enerjisinde depara kalktık. Yalnız elektrik ucuzlatmıyor aksine pahalı. Burda yatırımı geleceğe daha temiz bir çevre bırakmak için yapıyoruz. 

Şaha kalkarsak problem işte. İnişler sert oluyor. En son kalkıyor demişlerdi, doğru söylemişler. Dolar 14, Euro 15.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Enerji enerjidir. Benzininin kalorisi belli sonuçta. Bunun %30-35’ini harekete çevirebiliyoruz ancak.

karşılaştırma yaparken benzin motor bloğu kaç para? elektrik motoru kaç paraya da bakacağız o zaman, yoksa mersolar serçeye göre %10000 gerkesiz para mı diyeceğiz?

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

karşılaştırma yaparken benzin motor bloğu kaç para? elektrik motoru kaç paraya da bakacağız o zaman, yoksa mersolar serçeye göre %10000 gerkesiz para mı diyeceğiz?

Hemen para. Dumandan konuşuyorduk :) 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Hemen para. Dumandan konuşuyorduk :) 

hediye hybrid için adres mi? dm den yolluyorum

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

hediye hybrid için adres mi? dm den yolluyorum

Bazı büyüklerimiz elektrik varsa benzinin orada işi olmamalı diyor ama. Bilemedim :) 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Bazı büyüklerimiz elektrik varsa benzinin orada işi olmamalı diyor ama. Bilemedim :) 

motorsuz da kabul edilir hediyeler

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Yunus Gökhan Ay
Erdem Doğan yazdı:

Karnın aç galiba, elektrik yenmez.

Tüh yapamadılar mı ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Yunus Gökhan Ay yazdı:

Bakılıyor..

Yorum bağlantısı
Yunus Gökhan Ay
Mehmet Göktürk yazdı:

Bakılıyor..

Sıfır emisyon değil o zaman .. doğrumudur..

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Yunus Gökhan Ay yazdı:

Öyle bakılırsa petrolün çıkarılmasından rafinerisine kadar harcanan enerji ve atıklara, gazlara da bakılmalı

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Seyir halinde emisyon ölçülür taşıtlarda. Dolayısıyla pilli araba 0 emisyona sahip
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Yunus Gökhan Ay yazdı:

savcılık stajı mı var? :)

ful doğalgaz yahut kömürden elde ediyorsan 50gr/km karbon

hidroelektrik, nükleer ya da güneş/rüzgar kullanıyorsan ki süre içinde tamamen buna dönüşüm olmak zorunda oluyor o zaman sıfır.

Burada geriye üretim sürecindeki emisyon kalıyor. Bunu da çok dikkatli takip ediyorlar. Özellikle batarya geri kazanım şu an ciddi yatırım konusu.

Yorum bağlantısı
Yunus Gökhan Ay
Mehmet Göktürk yazdı:

savcılık stajı mı var? :)

ful doğalgaz yahut kömürden elde ediyorsan 50gr/km karbon

hidroelektrik, nükleer ya da güneş/rüzgar kullanıyorsan ki süre içinde tamamen buna dönüşüm olmak zorunda oluyor o zaman sıfır.

Burada geriye üretim sürecindeki emisyon kalıyor. Bunu da çok dikkatli takip ediyorlar. Özellikle batarya geri kazanım şu an ciddi yatırım konusu.

Şahsileştirmiyoruz ki konumuzu emisyon...Savcı falan gerek yok böyle şeylere :)

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)
Yunus Gökhan Ay yazdı:

Şahsileştirmiyoruz ki konumuzu emisyon...Savcı falan gerek yok böyle şeylere :)

Arkadaşı kaçak emisyondan alalım arkadaşlar :) 

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...