İçeriğe Yönlendir

Jetta, Yetkili Serviste Oluşan Hasar ve Değer Kaybı

Tansu Kalafatoğlu

Recommended Posts

Tansu Kalafatoğlu

Arkadaşlar, iş arkadaşımın 2016 jetta 1.4 tsi bluemotion comfortline manuel aracı var. 82.000km’de. Hasar kaydı boyası yok. Temiz bir aile arabası. 

istanbul’da büyük bir yetkili vw servine bakım için bırakıyor. Haber foto geliyor. Arabayı vurmuşlar ama serviste büyük tekerlekli alet kutusu vurmuş. Sağ çaprazdan. Far ve çamurluk değişiyor. Sağ kapılar boyanıyor. Kaput sök tak sağ ön köşesi boyanıyor. Liste aşağıda. Bir sürü ıvır zıvır var. 

sizce bu arabanın ikinci elde değeri bu olaydan sonra ne kadar düşer?

99-AA0923-1940-4-A3-B-B8-CE-6-A80-AD3-BF

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

En az bu faturadaki hasar kadar düşer bence. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersev Kaya

Resmen arabayı pert etmişler.

Ve kazayı kendileri yaptıkları için, ücretini de servis karşılaması gerekmez mi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)
Ersev Kaya yazdı:

Resmen arabayı pert etmişler.

Ve kazayı kendileri yaptıkları için, ücretini de servis karşılaması gerekmez mi?

Arabayı ücretsiz yapıyorlar ve öyle teslim edecekler. Ama değer kaybı anlamında ne kadarda pazarlık yapacağız o meçhul

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

Bildiğim kadarı ile sadece metal kaporta aksamı için değer kaybı alınabiliyor Tansu abi.

Ablamın arabasına park halinde çarpmışlardı. 10bn fatura çıktı yetkili serviste. Sadece sağ ön çamurluk değişti. Gerisi far tampon ve alt takım. 89 lira değer kaybı aldık.

Km ve yaşın belirli bir endeks değeri var birde. Çok formullü bir hesap var değer kaybında.

• Beğen 1
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Değer kaybı net tespiti için oto sigorta experinden rapor alınması gerekir. 200-250 tl gibi masrafı olur experin hizmetinin. O hizmetin bedelini de zarar veren taraf öder sonradan. Bence 7-8 bin tl den az çıkmaz değer kaybı tutarı.

Yakın zamanda plastik aksamın da değer kaybına dahil edildiğini duydum ama aslı var mı yok mu bilmiyorum.

• Beğen 4
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)

Arabada bi kalorifer sorunu var. Onun için görüştük. 5500 tl tutuyor. Eşanjör değişiyor vs vs. Onu bedava yapacaklar. Üstüne bir bedava 1 kere bakım ve komple detaylı oto kuaför teklif ettiler. 

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

5500 tl tutuyor

Dışarıda ne tutuyor ? Eğer rakam dışarıda bu civarda tutuyorsa bence tamam denilmeli. Bakım ve komple oto kuaförü de eklersek zararını çıkarmış oluyr bence. Dışarıda 1 2 bin tutacaksa değer kaybı için görüşülebilir.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Oğuzkan Erışık yazdı:

Dışarıda ne tutuyor ? Eğer rakam dışarıda bu civarda tutuyorsa bence tamam denilmeli. Bakım ve komple oto kuaförü de eklersek zararını çıkarmış oluyr bence. Dışarıda 1 2 bin tutacaksa değer kaybı için görüşülebilir.

Trim sök tak işi var. Radyatör sök tak işi var. Başka şeyler de var 8-9 kalem yazmışlar. Dışarısı riskli. Kesin kırıyorlar bir şeyleri hocam. Yapışacaksa serviste yapılacak. Kabul edin diyorsunuz yani. Üstüne 2 bakım daha alsak ne dersiniz. Zararlı çıkar mıyız?

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan

Camurlugun durumu cok mu kötü? Disarda düzeltip boyatın servis taksın. Servis degistirmek ister daha kolay oldugu icin. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Erdem Doğan yazdı:

Camurlugun durumu cok mu kötü? Disarda düzeltip boyatın servis taksın. Servis degistirmek ister daha kolay oldugu icin. 

Çamurluk ilk darbeyi alan yer. Kesilmişti. Servisin dışına da çıkarmak istemiyoruz. Çok dallanıp budaklanıyor o halde. Zaman da yok biliyorsun istanbul’da koşturmak zaten çile. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Cem Işık
Mert Gülkokan yazdı:

3 4 ay once 2020 model a3 ün arka tampon serviste değişti 5500 hasar kaybı oldu plastic aksam olduğu için değer kaybı alamadı arkadaş

Bendeki bilgi teyide muhtaç idi, teyit etmiş olduk böylece.. 

Yorum bağlantısı
Mert Üçkaleler

İnandırıcı gelmedi nedense,  kaç km hızla vurmuş alet çantasıda bu hale gelmiş araba :) Kamera kaydını istediniz mi?

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mert Üçkaleler yazdı:

İnandırıcı gelmedi nedense,  kaç km hızla vurmuş alet çantasıda bu hale gelmiş araba :) Kamera kaydını istediniz mi?

Valla biz de inanmadık. Ama hasar bedelini iş yerinin sigortası karşılayacakmış. Video görmedik 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Mert Üçkaleler yazdı:

araba da hareket halindeydi belki :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Doğan Arşiray yazdı:

araba da hareket halindeydi belki :D

Konu lütfen mangala bağlanmasın 😁

• Mutlu 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

nice yaşlara

• Beğen 1
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Ali Gök

allah sabır versin sinir olmamak elde değil.

benim navarayı vale sürtmüş birinin arabasına ilk aldığım sıra idi gittim zorla onlara tamir boyattırdım tamponu izliyorum vale eleman  sanarsın fieasta sürer gibi mermi gibi bi iler bi geri cart die sürtmüş a6 ya 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Az sonra serviste hasar almış bu araca buradan müşteri çıkmazsa bende birşey bilmiyorum :D

• Beğen 3
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Trim sök tak işi var. Radyatör sök tak işi var. Başka şeyler de var 8-9 kalem yazmışlar. Dışarısı riskli. Kesin kırıyorlar bir şeyleri hocam. Yapışacaksa serviste yapılacak. Kabul edin diyorsunuz yani. Üstüne 2 bakım daha alsak ne dersiniz. Zararlı çıkar mıyız?

Ben olsam diye düşünüyorum.

Alacağım değer kaybı ile arasında ne kadar fark olacak ? Belki 1000 lira ya altı ya üstü. Uğraşmaya gerek var mı ? Bence yok.

Hem kaloriferin parçası için servisten dışarı çıkmak istemiyorsunuz. Serviste yapılırsa parça için ileride olası arıza için iyi niyet kapsamına da alınabilir belki. Bence üste 2 bakım daha eklenmese bile zararda olmazsınız Tansu abi. Olan olmuş servis hasarı gidermiş. İyi niyetlerini de göstermişler, sonuçta, bütün bu olanakları sunmayabilirlerdi bence. Ha 2. bakım için konuşulur ve anlaşılırsa tabiki daha iyi olur. Ben olsam tamam derdim. Sinirler yüksek olur muydu olurdu tabi.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Bari alternatöre bağlamayın 😭

Bence senin mtv yi ödesinler. Akılları başlarına gelir hem :crazy:

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
(düzenlendi)
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Bizim evraklara ulaştım.

Sırasıyla hesaplamaları görsel olarak atıyorum buraya. 2019 yılı temmuz ayına ait. Endekslerde değişiklik var mı bilemiyorum ama..

Biz 89 değil 82 lira almışız :) 

kH4FCc.jpg

kH49Uq.png

kH47vv.jpg

450 ve 338 lira değişen parça ve boyanan parçanın bedeli.

149.360 aracın km'si.

tarihinde Oğuzkan Erışık tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
(düzenlendi)

4539,17 lira kaporta değişim ve boya masrafı(çarpanlarla hesapladım. ham fiyatları değil)

Değişim x1 boya x0,75 düzeltme x1,2

(82000-15000)/75000=0,893

4539.17-(4539.17x0,893)=485,7 tl değer kaybı alabilirsiniz yanlış hesaplamadıysam :) Ve plastik aksam eklendiyse biraz daha artar bence.

Bu tutarın bir kısmını da aracı firma alıyor. Bizde almışlardı.

Düzeltme: Yanlış hesaplama yapmışım. Düzelttim.

tarihinde Oğuzkan Erışık tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...