İçeriğe Yönlendir

Fiat Egea - Motor Suyunda Köpüklenme Oluşuyor

Onur Gülay

Recommended Posts

Onur Gülay

Merhabalar,

bugün arabamı çalıştırmadan önce suyuna baktım ve eksikti, lpg t bağlantılarından eksilttiğini biliyordum. Arabaya biraz su ekleyeyim dedim çalıştırdım arabayı ve fotoğraflardaki gibi köpürme oldu. Açıkcası biraz tedirgin oldum. Yağ çubuğunda su damlası falan yok veya yağ lekesi gibi lekeler göremedim suyun içinde motor ısındıktan sonra normale dönüyorlar. Suyunu yakın zamanda değiştirmedim, termostat değişirken antifriz değiştirmeyeceğimi söyledim onlarda bir tane demir leğen gibi bir şeyin içine suyu döküp aynı suyu koydular ondan mıdır desem, bilemiyorum. Görselleri ekliyorum aşağıya değerli fikirlerinizi bekliyorum. 

https://www.hizliresim.com/pvws5qk]

pvws5qk.jpg

https://www.hizliresim.com/pvws5qk

Video linki de bu şekilde 

https://go.4vio.com/4633bfn

Yorum bağlantısı
Emrah Altun

Benim kanaatim devirdaim nedeniyle oluştuğu yönünde. İlk aracım Focus 2'de de böyleydi. Antifiriz deposu araç çalışınca köpürüyordu. Bir sıkıntı yaşamamıştım.

Yorum bağlantısı
Onur Gülay
Emrah Altun yazdı:

Benim kanaatim devirdaim nedeniyle oluştuğu yönünde. İlk aracım Focus 2'de de böyleydi. Antifiriz deposu araç çalışınca köpürüyordu. Bir sıkıntı yaşamamıştım.

Hocam çok teşekkür ederim, yanıtınız için.

Uykularım kaçtı gece gece. Zaten aracın gidişinde herhangi bir problem yok, sadece su eksiltme yapıyor ama su haznesinde yağ, yağ haznesinde su emaresi yok. 

Yorum bağlantısı
Burak Kuşçu

Eğer su eksiltme yapıyor ise işin ehli bir serviste kaçak testi yaptırmanızı öneririm. 

Yorum bağlantısı
Onur Gülay
Burak Kuşçu yazdı:

Eğer su eksiltme yapıyor ise işin ehli bir serviste kaçak testi yaptırmanızı öneririm. 

Su eksiltme her zaman yapıyordu ama Lpg T bağlantılarından, lpg kaynaklı yapıyordu(lpg ile başım dertte bu sıralar). Bir de çok kalitesiz bir antifriz almıştım.  Bir arkadaşım, antifiriz alırken "sana da alayım 5 tanesi 150 lira, sayıyı tutturamıyorum" demişti olur demiştim 15 lt antifriz 150 liraya falan geliyordu. Eksilttikçe ondan ekledim. Bir de aracın antifrizi değişirken bir uyanık, genleşme kabı temizlensin diye içine bir ilaç dökmüştü şimdi hatırladım. O zaman da baya köpük olmuştu köpüklü su gitsin diye baya devir-daim yapmıştık. Bu köpürmeyi de ilk defa çalıştırdığımda motor ısınana kadar yapıyor. Kahvemde de fark ettim. Kaynadıkça kendi içinde oluyor böyle. Çok alakasız bir şeyden bahsediyor olabilirim fakat fikir vermek açısından biraz detaylandırıyorum. 

Yorum bağlantısı
Erol Güven

Kaçırma sinyali veriyor olabilir bir sonraki adım yağ soğutucu bu da ciddi masraf. İvedikle işin ehli bir sağlam usta kont edilmeli.

Yorum bağlantısı
Onur Gülay

Aynı antifrizi aldığımız arkadaşımın aracına baktım. Aynı sorun onda da mevcut, bayağı yoğun bir şekilde, üstelik ısınınca geçmiyor. Konuştuk, "ben antifrizi değiştirdim, bu sorunlar çıkınca değiştiren ustaya tekrar götürdüm usta da eski antifrizin kalıntısı abi bunlar diyince elletmedim. O antifrizden yapıyor bence" dedi. Bu arada bahsettiğim köpüklenme kettle da falan da oluyor, su kaynatırken böyle olur ya, aynı öyle işte. 

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

1.4 de yağ soğutucu yok bildiğim kadarıyla. ayrıca videoda bir gariplik göremedim belki çok az miktarda sistemde hava kalmış olabilir antifirizin yeniden doldurulması esnasında

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Gülay
Mehmet Cihat yazdı:

1.4 de yağ soğutucu yok bildiğim kadarıyla. ayrıca videoda bir gariplik göremedim belki çok az miktarda sistemde hava kalmış olabilir antifirizin yeniden doldurulması esnasında

çok teşekkür ederim, değerli görüş ve bilgilendirmeleriniz için. çok sağolun

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Onur Gülay yazdı:

Aynı antifrizi aldığımız arkadaşımın aracına baktım. Aynı sorun onda da mevcut,

malzemede bir köpük oluşumu var demek ki, zaten berrak, yağ vs. göremedim

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Onur Gülay
Çağlar Bayur yazdı:

malzemede bir köpük oluşumu var demek ki, zaten berrak, yağ vs. göremedim

çağlar abi ben de yağ üstte kalır mantığı ile baktım ama gram yağ emaresi yok. hatta arkadaşın arabası sabunlu su gibi çok fenaydı, ısınınca falan da geçmiyordu.

Yorum bağlantısı
Onur Gülay
Çağlar Bayur yazdı:

ne marka bu antifriz? su ile %50 karıştırıldı mı

abi markasız bir antifiriz aslında kaçak olmasından dolayı ekleme yapıldı hep öyle konuldu. kırmızı bir antifriz, 15 lt 150 liraya mi ne aldı arkadaş hatta radyatör temizleyici de hediye ettiler tuhaf bir şeydi attık onu. bugün bir damla parmağıma damlatıp dilime degdirdim, bir de shell markayı degdirdim bu acı Shell şeker gibi

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Onur Gülay

hafta sonu ilk işim bu olacak abi, ben de çok rahatsız oldum. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat
Onur Gülay yazdı:

hafta sonu ilk işim bu olacak abi, ben de çok rahatsız oldum. 

neticesini bekliyoruz

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli

Dizel olsa yorumum vardı da LPG olunca bir uzak durdum..

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ersin Gökdemir
Onur Gülay yazdı:

bugün bir damla parmağıma damlatıp dilime degdirdim, bir de shell markayı degdirdim bu acı Shell şeker gibi

Beni güldürdün ya. :)

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Onur Gülay

Sorunu çözmeden arabayı sattım arkadaşlar. 

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
Onur Gülay yazdı:

Sorunu çözmeden arabayı sattım arkadaşlar. 

Alan kişi yeni konu açarsa :kutlama:

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Onur Gülay
Tamer Topaç yazdı:

Alan kişi yeni konu açarsa :kutlama:

Valla ben her şeyi her detayına kadar söyledim. Muhtemelen daha önceki değişimde yağlı bir kabda bulunan antifrizi tekrar ekledikleri için oldu çünkü suda bir yağlanma yok. Veya ilk değişimde ilaç gibi bir şey katmışlardı ondan yapıyor da olabilir, kahve köpüğü kadar oluyor. Şans işi artık. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...