İçeriğe Yönlendir

Megane 3 2015, Direksiyon Sertliği ve Toplamama Sorunu

Enes Talha Tüfekçi

Recommended Posts

Enes Talha Tüfekçi

Merhaba,

Ekim ayı başında aldığım 2015 model Megane 3 aracımın aldığımdan beri direksiyonu sert. Doğal olarak direksiyon dönüşler de kendini toplayamıyor aynı zamanda. Sürüş konforunu baya azaltıyor. Ben alırken test sürüşü yaptım. Biraz fark etmiştim ama yükssek hızlara çıkmadağım için anlayamamıştım. Şaşmaz'da " Şen demir oto direksiyon"a götürdüm geçen hafta. Yaptılar ama olmadı. Direksiyonu söküp bir yeri tornaladı ama anlayamadım. Geri taktı. Direksiyon kutusunda arıza yok diyor usta ısrarla. Üstelik tamir sonrasında araç sola çekmeye de başladı. Direksiyonun açı ayarını yanlış yaptılar zannımca. 1800 TL ödedim. Malzeme, parça kullanmadı. Üç buçuk saat iişçiliğe bu parayı verdim. Ustayı aradım tekrardan durumu anlattım. Hafta içi gideceğim yine. Rot ayarı da yaparız dedi usta.

Sizce sebepler ne olabilir. Yaşayan var mı aranızda? Öneriniz var mıdır?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

3 sene Megane 3 kullandım. Direksiyon inanılmaz yumuşak ve çok kolay toplardı.

Direksiyonda sorun varsa, ön düzen kontrol edildi mi? Belki kutu sağlamdır ama ön düzende sorun varsa zorlanıyordur? Sistem zaten tamamen elektrikli. Hiç bir kontrol edilecek yeri yok.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

Akü zayıfladığında direksiyonun sertleştiğini duymuştum. Bence önce akücüye gidin bir kontrol ettirin, ölçtürün.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Oğuzkan Erışık yazdı:

Akü zayıfladığında direksiyonun sertleştiğini duymuştum. Bence önce akücüye gidin bir kontrol ettirin, ölçtürün.

Akü zayıfsa sistem anında uyarı veriyor. "Akü düşük, şarj ediliyor" diye.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Sani Gerşon yazdı:

Muhakkak abi. Ama akü değişiminden sonra direksiyonu rahatlayanlar var. Forumlarda face gruplarında görüyorum. Ben faydası olur ölçtürmenin diye söyledim

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Yücel Metin

Amortisör takozu bilyaları dağıtmış ise yapabilirmi bu sıkıntıyı. Başkent sanayi sitesi Savaş oto Zafer ustaya göstermenizi tavsiye ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Enes Talha Tüfekçi

Benim de aklıma hala ön düzen geliyor. Rot, amartisör takozu vb. Baktıracağım artık. 

Oğuzkan Erışık yazdı:

Muhakkak abi. Ama akü değişiminden sonra direksiyonu rahatlayanlar var. Forumlarda face gruplarında görüyorum. Ben faydası olur ölçtürmenin diye söyledim

Sanırsam akü yeni. Gidip ölçtüreceğim yine de. 

Sani Gerşon yazdı:

evet. mesela araba stop etmişken iç ışıklar vb. uzun süre yanınca sistem uyarıyor ve aracı çalıtırmamızı istiyor. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Enes Talha Tüfekçi yazdı:

iç ışıklar vb. uzun süre yanınca sistem uyarıyor ve aracı çalıtırmamızı istiyor. 

Bunu ne kadar sürede diyor? 15-20dk'da diyorsa akünüz gidicidir.

Yorum bağlantısı
Enes Talha Tüfekçi
Sani Gerşon yazdı:

Bunu ne kadar sürede diyor? 15-20dk'da diyorsa akünüz gidicidir.

bence daha fazla. yani 30 dakika vardır. ama dediğim gibi aküye de baktıracağım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkan Işık
(düzenlendi)

Merhaba,

Ekim ayı başında aldığım 2015 model Megane 3 aracımın aldığımdan beri direksiyonu sert. Doğal olarak direksiyon dönüşler de kendini toplayamıyor aynı zamanda. Sürüş konforunu baya azaltıyor. Ben alırken test sürüşü yaptım. Biraz fark etmiştim ama yükssek hızlara çıkmadağım için anlayamamıştım. Şaşmaz'da " Şen demir oto direksiyon"a götürdüm geçen hafta. Yaptılar ama olmadı. Direksiyonu söküp bir yeri tornaladı ama anlayamadım. Geri taktı. Direksiyon kutusunda arıza yok diyor usta ısrarla. Üstelik tamir sonrasında araç sola çekmeye de başladı. Direksiyonun açı ayarını yanlış yaptılar zannımca. 1800 TL ödedim. Malzeme, parça kullanmadı. Üç buçuk saat iişçiliğe bu parayı verdim. Ustayı aradım tekrardan durumu anlattım. Hafta içi gideceğim yine. Rot ayarı da yaparız dedi usta.

Sizce sebepler ne olabilir. Yaşayan var mı aranızda? Öneriniz var mıdır?

Sorun direksiyon kutusunda 3 sene önce servisde 6,500 tl fatura çıkarılmısdı bize sonra arkdasım o şekilde satmısdı aracı 

Oğuzkan Erışık yazdı:

Oguzhan diyelim 130 la gidiyorsun hafif viraja daldın kontrol devamlı sende oluyor araç kendisi 1 cm bile toplayıp çevirmiyor arkadasın dedigi arıza bu devamlı çevirmen gerekiyor yola göre 

tarihinde Erkan Işık tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Erkan Işık yazdı:

Oguzhan diyelim 130 la gidiyorsun hafif viraja daldın kontrol devamlı sende oluyor araç kendisi 1 cm bile toplayıp çevirmiyor arkadasın dedigi arıza bu devamlı çevirmen gerekiyor yola göre 

Ben hiç bu şekilde anlamamıştım. Önce iyi bir rotçuya ardından kutuyu tamir eden yere gidilmeli o halde. O şekilde kullanım çok sıkıntılı bence.

@Enes Talha Tüfekçi İvedik 21.caddede İpek rot balans var. Özcan ustayı görün mutlaka. Ama mutlaka Özcan usta baksın kullansın. Eline su dökecek usta çok azdır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yücel Metin

Bu işte bir yanlışlık var gibi bizim Megane 3 araçların direksiyonu elektrik destekli çok sık arıza yapmıyor. sıfır fiyat mais 2000 TL yan sanayi ise 1000 TL. Tamir fiyatı nasıl 1800 TL çıkıyor sadece işçilik

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Enes Talha Tüfekçi
Yücel Metin yazdı:

Bu işte bir yanlışlık var gibi bizim Megane 3 araçların direksiyonu elektrik destekli çok sık arıza yapmıyor. sıfır fiyat mais 2000 TL yan sanayi ise 1000 TL. Tamir fiyatı nasıl 1800 TL çıkıyor sadece işçilik

Ben de anlamadım açıkçası. Gideceğim bakalım. Anlaşılacak. Ankara'da doğru düzgün dürüst bir direksiyon ustası bulamadım. Okadar araştırdım.

Oğuzkan Erışık yazdı:

Ben hiç bu şekilde anlamamıştım. Önce iyi bir rotçuya ardından kutuyu tamir eden yere gidilmeli o halde. O şekilde kullanım çok sıkıntılı bence.

@Enes Talha Tüfekçi İvedik 21.caddede İpek rot balans var. Özcan ustayı görün mutlaka. Ama mutlaka Özcan usta baksın kullansın. Eline su dökecek usta çok azdır.

Tamir eden yer rotçuya baktıralım o halde dedi. Ben işe yaramadığını söyleyince. Yaptıracağım bakalım. İnşallah büyük bir masraf daha çıkarmaz başıma.

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

Ben de anlamadım açıkçası. Gideceğim bakalım. Anlaşılacak. Ankara'da doğru düzgün dürüst bir direksiyon ustası bulamadım. Okadar araştırdım.

Tamir eden yer rotçuya baktıralım o halde dedi. Ben işe yaramadığını söyleyince. Yaptıracağım bakalım. İnşallah büyük bir masraf daha çıkarmaz başıma.

Eğer kutuyu söktürüp başka yerde tamir yaptırmak isterseniz Bursa da Türkben direksiyon var. Tahir usta hem çok kaliteli düzgün bir ustadır hem fiyat konusunda iyidir. Sizin tamiri yapan ustanın rotçusuysa bence ona götürmeyin 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Enes Talha Tüfekçi
Oğuzkan Erışık yazdı:

Eğer kutuyu söktürüp başka yerde tamir yaptırmak isterseniz Bursa da Türkben direksiyon var. Tahir usta hem çok kaliteli düzgün bir ustadır hem fiyat konusunda iyidir. Sizin tamiri yapan ustanın rotçusuysa bence ona götürmeyin 

Aslında yaptırdığım yer Direksiyon ustası. Kendisi değil de başka bir rotçuya ayar yaptıracak sanırsam. Bursa'ya ara ara yolum düşüyor. Eğer Ankara'da bir çözüm bulamazsam aklımda. teşekkür ediyorum. Sağolun.

Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli

çekmey

Bir güvensiz geldi bana o firma yazdıklarınızı okuyunca. 

Sorun basit bir sebepten, para tuzağı kurmuşlar sanki. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkan Işık

Aslında yaptırdığım yer Direksiyon ustası. Kendisi değil de başka bir rotçuya ayar yaptıracak sanırsam. Bursa'ya ara ara yolum düşüyor. Eğer Ankara'da bir çözüm bulamazsam aklımda. teşekkür ediyorum. Sağolun.

Enes rotcuya degil bence yetkili servise git arıza tesbit iste bunun püf noktasını bilen vardır 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Enes Talha Tüfekçi
Erkan Işık yazdı:

Enes rotcuya degil bence yetkili servise git arıza tesbit iste bunun püf noktasını bilen vardır 

Üstad çaresiz kalırsma öyle yapacağım. Zaten yaptırdığım usta ekstra para almayacak şu anda. Bir deneyeyim bakalım. Ben googledaki yorumlara bakarak gittim direksiyon ustasına, baya fazla sayıda iyi yorum okuyunca gideyim dedim.

Muhammet Ali Deli yazdı:

Bir güvensiz geldi bana o firma yazdıklarınızı okuyunca. 

Sorun basit bir sebepten, para tuzağı kurmuşlar sanki. 

Aslında ilk gittiğim özel servis direksiyon kutusu arızalı dedi ve 1500 TL istedi, direksiyon kutu değişimi için. Ben de direksiyon ustasına gideyim dedim aklımca. Açıkçası bana da fazla geldi 1800 ama 4 saat uğraştı usta direksiyonla. O sebeple çok sesimi çıkarmadım. Bakalım bir daha gideceğim. Ekstra bir para isterse vermem elbette.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Enes Talha Tüfekçi
(düzenlendi)
Erkan Işık yazdı:

Üstad, dün 4 saat uğraştı usta tekrardan. Saatlerce izledim. Bilyaları tamir etti, bir yeri tornaladı. Olmadı yine. Bitince rot ayarı da yaptırdı. Sola çekme sorunu bitti. ama direksiyon hala sert. Aracı kullanmak istediğim için masraflara ses çıkarmıyorum. O sebeple yetkili servise gidip arızasını tespit ettirip muhtemelen daha uygun fiyata başka bir yerde yaptırırım. Servisler şu anda ateş pahası. 

Benim aklıma amartisör üst takozu da geldi. O da böyle bir sorun yaratabilir. Önce servise gidelim bakalım hele bir. 

Sani Gerşon yazdı:

3 sene Megane 3 kullandım. Direksiyon inanılmaz yumuşak ve çok kolay toplardı.

Direksiyonda sorun varsa, ön düzen kontrol edildi mi? Belki kutu sağlamdır ama ön düzende sorun varsa zorlanıyordur? Sistem zaten tamamen elektrikli. Hiç bir kontrol edilecek yeri yok.

Üstad, usta tekrardan tamir etti kendince ama olmadı. Rot ayarı da yapıldı. Artık servise gideceğim arıza tespiti için. Belki amartisör üst takozu da olabilir. Görelim bakalım.

tarihinde Enes Talha Tüfekçi tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Enes Talha Tüfekçi

herkese teşekkür ederim. sorunu hallettik. kutu değişmesiyle. maalesef 1800 TL boşa ödemiş olduk ama napalım hayat işte.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Yücel Metin

Bununla Geçmiş olsun. Tespiti ve montajı nerede yapıldı hocam.

Yorum bağlantısı
Enes Talha Tüfekçi
Yücel Metin yazdı:

Bununla Geçmiş olsun. Tespiti ve montajı nerede yapıldı hocam.

Renault Ankara Garaj. Fakat usta ile telefonda görüştüğümüzde sorunun kutu kaynaklı olduğunu ve değiştiğinde hallolalacığını söyledi. Ben de buraya yazdım erkenden.

Ama usta test etti, sürdü ve "2013 sonrasındaki megane ve fluence ların elektrikli direksiyonları yolda gezme yapmasın diye sert üretildi ve toplaması zor oluyor bu sebeple dedi." 

Ben de ustanın dediğinin üzerine itiraz etmedim. Fakat bu cuma-pazar  uzun yol yaptım. Bence ters giden bir şeyler var. Direksiyon beni yoruyor baya. Şerit değiştirirken ve sürüş esnasında güven vermiyor. Bilemedim açıkçası. Şaşırdım kaldım. Yani direksiyon ustası da tamir etmişti. Onun tamiri de fayda etmeyince şaşırdım kaldım.

Yorum bağlantısı
Erkan Işık

Renault Ankara Garaj. Fakat usta ile telefonda görüştüğümüzde sorunun kutu kaynaklı olduğunu ve değiştiğinde hallolalacığını söyledi. Ben de buraya yazdım erkenden.

Ama usta test etti, sürdü ve "2013 sonrasındaki megane ve fluence ların elektrikli direksiyonları yolda gezme yapmasın diye sert üretildi ve toplaması zor oluyor bu sebeple dedi." 

Ben de ustanın dediğinin üzerine itiraz etmedim. Fakat bu cuma-pazar  uzun yol yaptım. Bence ters giden bir şeyler var. Direksiyon beni yoruyor baya. Şerit değiştirirken ve sürüş esnasında güven vermiyor. Bilemedim açıkçası. Şaşırdım kaldım. Yani direksiyon ustası da tamir etmişti. Onun tamiri de fayda etmeyince şaşırdım kaldım.

Sorun kutu degil açı ayarları ile ilgili belki kodlama istiyor olabilir yarın sanayiye gidersem soruvereyim bir, sizde bir yabancı sitelere bakın belki oralarda çözüm olabilir 15 derecelik açı veriyorsun onu dahi toplamıyor geri degilmi devamlı elle sen düzelte düzelte gidiyorsun

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Enes Talha Tüfekçi
Erkan Işık yazdı:

Sorun kutu degil açı ayarları ile ilgili belki kodlama istiyor olabilir yarın sanayiye gidersem soruvereyim bir, sizde bir yabancı sitelere bakın belki oralarda çözüm olabilir 15 derecelik açı veriyorsun onu dahi toplamıyor geri degilmi devamlı elle sen düzelte düzelte gidiyorsun

Aynen öyle. Size zahmet. Ben de bakayım yabancı sitelere.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkan Işık

Aynen öyle. Size zahmet. Ben de bakayım yabancı sitelere.

Soruverdim direksiyon kolonu mafsal, direksiyon kutusu birlikte bakılmalı diyor , amartisör kulelerinde bulunan bilyalarada bakılmalı dedi usta ,çıkma direkiyon kutusu almak gerekebilir diyor ama bakmadan birsey diyemeyiz diyor 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...