İçeriğe Yönlendir

W203 Silecek Konusu

Volkan Aydemir

Recommended Posts

Volkan Aydemir
Merhabalar;
w203 C220 cdi 2000 model arac
 sabahlari anahtari kontaga takip birinci konuma getirir getirmez  silecekler kendiliginden calisiyor 3-4 dakika  sonra duruyor ( silecek/sinyal kolu sifir konumunda iken )
aracta yagmur sensoru yok!

sinyal kolu degisti sorun devam etti.
roleler degisti hala sorun devam ediyordu
silecek motoru degisti sorun devam ediyor.
sabahlari 3-4 dakika  calisip duruyor, ve diger fonksiyonlar olmasi gibi calisiyor. araci park ettikden 4-5 saat sonra yine kontak anahtari 1 pozisyona getirir getirmez silecekler kendiliginden calisiyor hizli bir sekilde ve 3-4  dakika sonra duruyor.
en son olarak SAM Modul degisti problem hala devam ediyor.
Star-Diagnoze yapildi mercedes servisi  okutarak arizayi bulamadi
normal zamanlarda silecekler gayet guzel calisiyor su fiskirtmasindada sorun yok..
problem ne olabilir sayin Ustalarim hic boyle sorun yasayan oldumu ?
bilenler yorum yaparsa sevinirim
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Benim aklıma başka bir donanımla paralel çalışabilme ihtimali geldi. Sanki motor ısınınca çalışmayı durduruyor gibi. Motor ısınıncaya kadar mekanik hangi donanımlar çalışıyor mesela?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Volkan Aydemir
Recep Selim Kaya yazdı:

Benim aklıma başka bir donanımla paralel çalışabilme ihtimali geldi. Sanki motor ısınınca çalışmayı durduruyor gibi. Motor ısınıncaya kadar mekanik hangi donanımlar çalışıyor mesela?

araci calistirmadan kontaga anahtari takip 1. pozisyona getirince calisiyor silecek bu arada arac teyp/radio falan aciliyor. ve 3-4 dakika sonra silecekler duruyor. bu arada zaten arac calisir durumda degil.

Yorum bağlantısı
Hamit inan
(düzenlendi)

Direksiyonda bulunan tuş takımları sinyal kolu uzun kısa silecek v.s. sam modülüne komutu dijital olarak değil voltaj olarak gönderiyor. Sam modülü sinyali can hattına iletiyor. Mesala bir hat üzerinde 0.5v silecek 1, 0.6V silecek 2 .... 1V uzun gibi. Bu hat üzerinde bir kısa devre yada soketlerde oksit var ise aynı sorunu yapar. Ön göğüsten sam modülüne kabloların geçtiği kısım var. Genelde bu havalarda su sızıntısı çok oluyor. Aşınma v.s. varsa suyla temas anında sorun olur yada izole soyulur birbirine yada şaseye değer. Denenecek heryere bakmışsınız zaten aklıma başka birşey gelmiyor şu an.

Android teyp v.s. taktınız mi araca? Böyle bir müdahale oldumu ? Tesisatta her hangi bir işlem yapıldı mı ?

3-4 dakika demişsiniz araç kapatıldıktan sonra. Bizim araclarda bu süre ekranı v.s. sistemlerin beklemeye alınma süresi. Kablo demetlerinde muhtemelen bir sorun var. Su teması yada kisadevre gibi

tarihinde Hamit inan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan

Bu arada ikinci kez geçmiş olsun. Deneme yamultma ile çalışan sanayi ustaları ile tanismissiniz :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Turgut Yaşar

Sizin başınıza gelen olaya Almanlar Montags Auto derler , yani kısacası muhtemelen sizin araç bir Pazartesi band dan çıkmış ve bu problem hiç bir zaman çözülemez . Allah sabır versin İnşallah çözülür Allahtan ümit kesilmez

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Volkan Aydemir
Hamit inan yazdı:

Direksiyonda bulunan tuş takımları sinyal kolu uzun kısa silecek v.s. sam modülüne komutu dijital olarak değil voltaj olarak gönderiyor. Sam modülü sinyali can hattına iletiyor. Mesala bir hat üzerinde 0.5v silecek 1, 0.6V silecek 2 .... 1V uzun gibi. Bu hat üzerinde bir kısa devre yada soketlerde oksit var ise aynı sorunu yapar. Ön göğüsten sam modülüne kabloların geçtiği kısım var. Genelde bu havalarda su sızıntısı çok oluyor. Aşınma v.s. varsa suyla temas anında sorun olur yada izole soyulur birbirine yada şaseye değer. Denenecek heryere bakmışsınız zaten aklıma başka birşey gelmiyor şu an.

Android teyp v.s. taktınız mi araca? Böyle bir müdahale oldumu ? Tesisatta her hangi bir işlem yapıldı mı ?

3-4 dakika demişsiniz araç kapatıldıktan sonra. Bizim araclarda bu süre ekranı v.s. sistemlerin beklemeye alınma süresi. Kablo demetlerinde muhtemelen bir sorun var. Su teması yada kisadevre gibi

Android teyp var evet hemen hemen  4 senedir kullaniyorum takiltigi gunden beri hic bir islem yapilmadi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
(düzenlendi)
Volkan Aydemir yazdı:

Android teyp var evet hemen hemen  4 senedir kullaniyorum takiltigi gunden beri hic bir islem yapilmadi

Direksiyon tuşları için işlem yapıldı mı ? Modül falan bağlandı mi ? Belki modül arıza yapar can hattına giden anolog voltajı bozar. Bu gibi yerlere bakmak lazım ama özellikle kabolarda soyuk ezik su teması gibi birseyler arayın. Sinir bozucu arızalardan. Peki sadece sabahlari yada 3-4 saat bekleyince mi oluyor sorun? Kontak kapa anahtarı çıkar tak yapinca yapmıyor mu ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Volkan Aydemir

simdi aracin akusunu olcmeye bakacagim,multimeter ile  araci park ettikden sonra 2 saatte bir volt olcumu yapacagim.

saat 13:30  aku volt=  13,17 V  silecekler calismadi

saat 15:00  aku  volt= 12,86 V silecekler calismadi

bunu aksam 20:00 kadar olcup durum degerlendirmesi yapacagim

Hamit inan yazdı:

Direksiyon tuşları için işlem yapıldı mı ? Modül falan bağlandı mi ? Belki modül arıza yapar can hattına giden anolog voltajı bozar. Bu gibi yerlere bakmak lazım ama özellikle kabolarda soyuk ezik su teması gibi birseyler arayın. Sinir bozucu arızalardan. Peki sadece sabahlari yada 3-4 saat bekleyince mi oluyor sorun? Kontak kapa anahtarı çıkar tak yapinca yapmıyor mu ?

hayir yapilmadi hatta canbus ile beraber gelmisti Android teyp ama onu takmamis montaji yapan arkadas ve direksiyondan volume tuslari falan calismiyor.

yaptiginda kontagi kapatip anahtari cikarinca silecek duruyor calismiyor ama tekrar acarsam anahtar 1 konuma geldiginde yine calsiyor, araac dun aksam 20:30 park ettim sabaha karsi 03:30 biryere gitmem gerekiyordu ve yine silecekler calisti 2 dakika kadar 

Yorum bağlantısı
Volkan Aydemir
Volkan Aydemir yazdı:

Peki sadece sabahlari yada 3-4 saat bekleyince mi oluyor sorun?

aynen sabahlari ve arac park edildikden 4-5 saat sonra yapiyor

Yorum bağlantısı
Volkan Aydemir
(düzenlendi)

saat 20:35 anahtar konum 1

volt= 12,70 

silecekler 25-30 saniye calisti ve durdu.

sabah saat 09:00 gibi birdaha olcum yapacagim 

voltajda sorun yoksa baska nerde olabilir?

amper degerlerinidemi olcmek gerekiyor

Volkan Aydemir yazdı:

Peki sadece sabahlari yada 3-4 saat bekleyince mi oluyor sorun?

aynen sabahlari ve arac park edildikden 4-5 saat sonra yapiyor

tarihinde Volkan Aydemir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Volkan Aydemir
(düzenlendi)
Alıntı

............. Sam modülü sinyali can hattına iletiyor.

burayi atlamisim

can hatti derken neyi kastdettiniz?

Yorum bağlantısı
Hamit inan
(düzenlendi)
Volkan Aydemir yazdı:

burayi atlamisim

can hatti derken neyi kastdettiniz?

Aynı bilgisayar ağı olarak düşünebilirsiniz. Araçtaki tüm sistem can hattı denen bu dijital ağ uzerinden haberlesir. Sensörler, kapı beyinleri v.s. 

Volkan Aydemir yazdı:

amper degerlerinidemi olcmek gerekiyor

Sabah hiçbir işlem yapmadan akude 12V görürseniz yeterlidir. Ampere bakmaya gerek yok. Zaten aşırı düşerse elektronik sistemden önce marş almaz hale gelir araç.

Kabloların gövdeden sam kısmına giren kısmını kontrol edin. Su soyuk v.s. var mı diye. Hatta oraya sağlam bir poşet sarın sızma olmasın diye.

Bu noktalara bakacaksınız 

http://www.mercedesmedic.com/wp-content/uploads/2016/12/location-of-sam-module.jpg

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Silecekler çalışırken sigortasını çıkarın, çalışmaya devam edecek mi. Çalışmaya devam ediyorsa diğer sigortaları tek tek çıkararak  durup durmadığına bakın. Diğer sigortaların birinde durursa kısadevre için fikir verebilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Volkan Aydemir
(düzenlendi)
Yorum bağlantısı
Hamit inan

Benim aklıma başka birşey gelmiyor abi. İnşallah çözülür sıkıntın

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cemal Demirezen

Mondeo mk2 de akü ömrünü tamamlayınca silecekler kendi kendine çalışıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Volkan Aydemir
(düzenlendi)
Cemal Demirezen yazdı:

Mondeo mk2 de akü ömrünü tamamlayınca silecekler kendi kendine çalışıyor.

arac park edildiginde 24 saat sonra  aku degeri 12,76 V den asagi dusmedi

miliamper olarak 520 cikti olcunce ,

aku uzerinde yazan 724 miliamper

ayrica aracin calismasinda sikinti yok marsa basar basmas ilk seferde hep aliyor

Yorum bağlantısı
Volkan Aydemir
Hamit inan yazdı:

Benim aklıma başka birşey gelmiyor abi. İnşallah çözülür sıkıntın

iyi bir beyinci bulmak lazim :) 

bugun Avusturya dan bir tamirci  ile gorustum aracda yapilan islemleri soyledikden sonra

komfortsteuergerat i bir olctur dedi. bu komfortsteuergerat nedir  tam aracin neresinde olur bilmiyorum

google emmi tercume edince konfor kontrol ünitesi cikiyor

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Volkan Aydemir yazdı:

iyi bir beyinci bulmak lazim :) 

bugun Avusturya dan bir tamirci  ile gorustum aracda yapilan islemleri soyledikden sonra

komfortsteuergerat i bir olctur dedi. bu komfortsteuergerat nedir  tam aracin neresinde olur bilmiyorum

google emmi tercume edince konfor kontrol ünitesi cikiyor

Yurt dışında olmasanız Ankara'daki Emek elektroniğe bir sorun derdim. Ya da danışın Bi. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay

Sol silecek A sütununa bu kadar çarptığına göre ya silecek kolu olması gereken pozisyonda takılmamış ya da silecek mekanizmasında bir sıkıntı var. Sanki silecekler devreyi tamamlayamayıp sürekli çalışıyor gibi..

Yorum bağlantısı
Volkan Aydemir
Yurdaer Elay yazdı:

Sol silecek A sütununa bu kadar çarptığına göre ya silecek kolu olması gereken pozisyonda takılmamış ya da silecek mekanizmasında bir sıkıntı var. Sanki silecekler devreyi tamamlayamayıp sürekli çalışıyor gibi..

Normal zamanlarda sıkıntı yok silecekler normal çalışıyor 

Furkan Avcı yazdı:

Yurt dışında olmasanız Ankara'daki Emek elektroniğe bir sorun derdim. Ya da danışın Bi. 

Adres ve telefon verebilirmisiniz Ankara’daki Emek ELEKTRONİK in  özelden yada acıkdan  burdan fark etmez sakıncası yoksa

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Volkan Aydemir yazdı:

Normal zamanlarda sıkıntı yok silecekler normal çalışıyor 

Adres ve telefon verebilirmisiniz Ankara’daki Emek ELEKTRONİK in  özelden yada acıkdan  burdan fark etmez sakıncası yoksa

https://www.emekelektronik.com.tr/

Sıkıntı yok vermekte, Mercedes özelinde çalışıyorlar çünkü. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Volkan Aydemir
Furkan Avcı yazdı:

https://www.emekelektronik.com.tr/

Sıkıntı yok vermekte, Mercedes özelinde çalışıyorlar çünkü. 

Teşekkür ederim konuyu email olarak Emek Elektronike yazdım bakalım nasıl cevap gelecek 

Nisan 2022 Kadar herhangi bir çözüm bulamazsam Allah nasip ederse o ayda Türkiye gideceğim artık o zaman bir Ankara uğrarız :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...