İçeriğe Yönlendir

W203 Silecek Konusu

Volkan Aydemir

Recommended Posts

Önder Özcan

İlginç bir durummuş. Yukarda söylendiği gibi sigortasını sökerek deneyin bir de. Bende de silecek sorunu olmuştu, açtığım halde bazen çalışıp bazen çalışmıyordu. Motordaki sigorta kutusundaki bir RÖLEyi değiştirip sorunu çözmüştüm. Farklı kasalar ama sorunun sebebi aynı olabilir.

Yorum bağlantısı
Hamit inan

Tr de olsan bende yedek sam beyni vardı verirdim denerdiniz. Oranın uzaktan vereceği cevaba pek güvenmeyin zamanında telde görüştüğumde sam modülü arızalı iken kesinlikle oradan olmaz senin ECU bozuk demişlerdi :)

ECU gücü nereden alıyor deyince kalmıştı eleman

Önder Özcan yazdı:

İlginç bir durummuş. Yukarda söylendiği gibi sigortasını sökerek deneyin bir de. Bende de silecek sorunu olmuştu, açtığım halde bazen çalışıp bazen çalışmıyordu. Motordaki sigorta kutusundaki bir RÖLEyi değiştirip sorunu çözmüştüm. Farklı kasalar ama sorunun sebebi aynı olabilir.

Sigorta çıkınca hiç calismaz abi. Sam modülünde yada kablolarda birşey var sanırım zaten parça kalmamış başka değişecek :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Volkan Aydemir

evet dun aksam Ankaradaki  emek eloktronik e-mail gondermisim.

sagolsunlar cevap verdiler aynen belirtilen seyler burda isledigimiz konu

Alıntı
MUZAFFER BEY
BİZ ANKARADA SADECE MERCEDES BENZ ELEKTRONIK ARIZALARINA BAKIYORUZ
BIZE GÖNDERDIGINIZ VIDEOYU SEYRETTIM

BİZIM BIR ARAÇDA YAPTIGIMIZ ARIZAYLA AYNI GİBİ DURUYOR

1* EZS YE BAKIN
2* ARAÇDA KAPUTUN KAPANMASI ILE ILGILI OLARAK SWITCH LER VAR ONA BAKIN
3* ÖN TARAFDA SAM BEYNI VAR ONA BAKIN
SİZE VIDEO GÖNDERIYORUM ONU DA İZLEYIN

video bendeki arizaya benzer extra birde sinyal calisiyor ve "EZS" kontak anahtar yuvasi arizasi. simdi aklima geldi bazen ben araci park edip de anahtari cikarmak istedigimde ( arac otomatik vites ve P konumunda ) anahtari vermiyor disariya sanki icerden birde geri asiliyor gibi oluyor her zaman degil arasira oluyor bu 

W203 EZS ariza video izlemek icin tiklayiniz

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

mail e cevap vermişse healal olsun, ne honda ne suzuki ne borusan ne ford cevap bile vermezdi

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Çağlar Bayur yazdı:

mail e cevap vermişse healal olsun, ne honda ne suzuki ne borusan ne ford cevap bile vermezdi

Cevap veren Mercedes Türk değil, Mercedes araçlara bakan bir elektronikçi :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Volkan Aydemir
(düzenlendi)
Yurdaer Elay yazdı:

aynen mercedes araclarin beyin vesaire tamir- onarim islerini yapiyorlarmis ve artik Turkiye  geldigimde Ankara Emek Eloktronik ugramak sart oldu

sayet ezs arizasi ise bendeki sorun 1200-1800 TL arasi ucretlendirme olabilirmis garantili tamir olayi

az once e-maile cevap geldi yine :)

tarihinde Volkan Aydemir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
(düzenlendi)
Volkan Aydemir yazdı:

iyi bir beyinci bulmak lazim :) 

bugun Avusturya dan bir tamirci  ile gorustum aracda yapilan islemleri soyledikden sonra

komfortsteuergerat i bir olctur dedi. bu komfortsteuergerat nedir  tam aracin neresinde olur bilmiyorum

google emmi tercume edince konfor kontrol ünitesi cikiyor

Motorun oralarda bir yerde ufak bir motosiklet aküsü kadar bir akü var mı, varsa ve ömrünü tamamlamışsa arabanız bazı özellikleri devre dışı bile bırakabilir diye biliyorum. Bizim okulda iki tane mercedeste sorun oldu abs ile ilgiliydi ama akü değişince düzeldi..

İsmi Mercedescede Aux Battery imiş...

tarihinde Serkan Toker tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Yurdaer Elay yazdı:

zaten can alıcı asıl nokta o , ne distribütör plazaları  gördüm içi boştu der tibetli...

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Volkan Aydemir
Serkan Toker yazdı:

Motorun oralarda bir yerde ufak bir motosiklet aküsü kadar bir akü var mı, varsa ve ömrünü tamamlamışsa arabanız bazı özellikleri devre dışı bile bırakabilir diye biliyorum. Bizim okulda iki tane mercedeste sorun oldu abs ile ilgiliydi ama akü değişince düzeldi..

Bildiğim kadarıyla bendeki w203 c220 CDİ de öyle bir şey yok 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Serkan Toker yazdı:

Yok abi w203 de yok, benim aracın makyajlısında var mesela. 

Volkan Aydemir yazdı:

Bildiğim kadarıyla bendeki w203 c220 CDİ de öyle bir şey yok 

W203 de yok dediğiniz gibi

Volkan Aydemir yazdı:

evet dun aksam Ankaradaki  emek eloktronik e-mail gondermisim.

sagolsunlar cevap verdiler aynen belirtilen seyler burda isledigimiz konu

video bendeki arizaya benzer extra birde sinyal calisiyor ve "EZS" kontak anahtar yuvasi arizasi. simdi aklima geldi bazen ben araci park edip de anahtari cikarmak istedigimde ( arac otomatik vites ve P konumunda ) anahtari vermiyor disariya sanki icerden birde geri asiliyor gibi oluyor her zaman degil arasira oluyor bu 

W203 EZS ariza video izlemek icin tiklayiniz

Cevap verdikleri için sevindim, ben yönlendirdim. Benim arabanın abs beynini tamir ettiler 20.000 liradan kurtardık şimdilik. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Volkan Aydemir
(düzenlendi)

Şimdi komşuya rica ettim

w203 C200 cdi si var.

ondaki cam sileceklerin mekanizmasını komple motoruyla çıkardım şimdi benim araca takıyorum. Kafama takıldı sileceklerin şöför tarafın yanına vurması normal değil dedi çoğu kişi birde Delphi ile diagnoze yapayım diye araç ın ön sam modül bağlanıp oradaki verilerde silecek motor pozisyon aktif yazıyordu, burdan yola çıkarak komşunun sileceklerini komple benim araca takıyoruz.

sabah durum neticesini yazarım artık bendede heyecan yaptı, silecek cözüm  olmazsa bir rica daha edip sam modülü değiştireceğim 🤣🤣🤣

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Volkan Aydemir yazdı:

Şimdi komşuya rica ettim

w203 C200 cdi si var.

ondaki cam sileceklerin mekanizmasını komple motoruyla çıkardım şimdi benim araca takıyorum. Kafama takıldı sileceklerin şöför tarafın yanına vurması normal değil dedi çoğu kişi birde Delphi ile diagnoze yapayım diye araç ın ön sam modül bağlanıp oradaki verilerde silecek motor pozisyon aktif yazıyordu, burdan yola çıkarak komşunun sileceklerini komple benim araca takıyoruz.

sabah durum neticesini yazarım artık bendede heyecan yaptı, silecek cözüm  olmazsa bir rica daha edip sam modülü değiştireceğim 🤣🤣🤣

mekanizma sabit aslında, kenara vurması çok hızlı çalıştığı için olabilir. Sonuçta dönüşü sağlayan sistemin kat edeceği mesafe ve tur sabit. Kolay gelsin, komşu iyiymiş valla. Bizimkiler olsa anahtarı vermez.. 😃

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Volkan Aydemir
Hamit inan yazdı:

Aynen komşunun değerini iyi bilin :)

komsu Hollandali ve Turkiye hayrani  bu arada sabahi bekleyemedim az once Mc Donalds gideyim dedim silecekler yine calismaya basladi ve yukardaki mesajlarimin birinde paylastigim video aklima geldi anahtari yuvasinda saga, sola oynatinca silecekler durdu. araci calistirdim gidecegim yere gittim geldim evin onune park ettim tekrar calistirayim dedim yine silecek calsiti ve  hafif bir temas yaptim anahtara  silecekler durdu.

artik emin oldum benim w203 deki ariza EZS bozulmaya baslamis 

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Volkan Aydemir yazdı:

komsu Hollandali ve Turkiye hayrani  bu arada sabahi bekleyemedim az once Mc Donalds gideyim dedim silecekler yine calismaya basladi ve yukardaki mesajlarimin birinde paylastigim video aklima geldi anahtari yuvasinda saga, sola oynatinca silecekler durdu. araci calistirdim gidecegim yere gittim geldim evin onune park ettim tekrar calistirayim dedim yine silecek calsiti ve  hafif bir temas yaptim anahtara  silecekler durdu.

Abi yüzde 99 soğuk lehim dediğimiz olay vardır. Anladığım kadarı ile elinden iş geliyor sok tak yapabiliyorsun. Güzelce sok bir elektronik servisinde lehimleri tazelet ve soketleri yağsız sprey ile temizlet. 

Çok uğraştın sevindim senin adına. Bulunduktan sonra çözüldü derim buna.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Volkan Aydemir
Hamit inan yazdı:

Abi yüzde 99 soğuk lehim dediğimiz olay vardır. Anladığım kadarı ile elinden iş geliyor sok tak yapabiliyorsun. Güzelce sok bir elektronik servisinde lehimleri tazelet ve soketleri yağsız sprey ile temizlet. 

evet  merak yada hobi adini sen koy ilgili alakali olabilir diye zamaninda Aliexpresden ezs cikarmak icin gerekli olan aparatida almistim elimde olmasi iyi oldu.hafta sonu ezs aracdan cikarip tv tamircisine baktirmayi dusunuyorum dedigin gibi soguk lehim olayi varsa gerekeni yapabilir tahminimce 

EZS anahtar yuvasi cikarmak icin gerekli olan aparat

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Volkan Aydemir yazdı:

evet  merak yada hobi adini sen koy ilgili alakali olabilir diye zamaninda Aliexpresden ezs cikarmak icin gerekli olan aparatida almistim elimde olmasi iyi oldu.hafta sonu ezs aracdan cikarip tv tamircisine baktirmayi dusunuyorum dedigin gibi soguk lehim olayi varsa gerekeni yapabilir tahminimce 

EZS anahtar yuvasi cikarmak icin gerekli olan aparat

Video  çek mutlaka :)

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Volkan Aydemir yazdı:

Sorunu  tespit ettiğinize çok sevindim.

Çözümü bir şekilde buraya konu açtıktan sonra bulduğunuza da ayrıca sevindim.
Seviyorum burayı :wub:

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Volkan Aydemir
(düzenlendi)
Furkan Avcı yazdı:

Sorunu  tespit ettiğinize çok sevindim.

Çözümü bir şekilde buraya konu açtıktan sonra bulduğunuza da ayrıca sevindim.

aynen Furkan kardesim burasi gercekden iyi bir forum herkes cani gonulden yardimci olabilmek icin elinden geleni yapiyor , bilgi ve deneyim dagarcigimiz genisliyor

buraya uye olmasaydim..

konuyu acmasaydim..

Hamit ve diger arkadaslar ilgilenmeselerdi..

sen Ankaradaki Emek Eloktronikden bahsetmeseydin...

e-mail attim sagolsunlar geri donus yaparak nokta atisi yapti(lar)

en yakin zamanda EZS cikarip  soguk lehim olayini hallerderken de video cekip burada paylasacagim

iyiki varsiniz arkadaslar sagolun var olun...

• Beğen 5
  • Teşekkür 3
Yorum bağlantısı
Volkan Aydemir
Hamit inan yazdı:

yagsiz sprey derken fren balata temizleyici spreyi olurmu acaba wd40 yada 

Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Volkan Aydemir yazdı:

Kontak sprey olan her marka olur sanırım. Würth, WD-40 vs.

contactspray%20wd-40%20toepassing.jpg-19

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
(düzenlendi)
Volkan Aydemir yazdı:

WD 40 sık 3-5 tak çıkar sonra WD 40 ki balata spreyi ile temizle abi.

WD oksiti pası alıyor ama yağ bırakıyor kontaklarda yağ kalmayacak o yüzden peşinden balata spreyi

Furkan Avcı yazdı:

Sevilmeyecek adamlar mıyız 😁😁😁

tarihinde Hamit inan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Volkan Aydemir yazdı:

yapan var ancak , yapmayın der elektronikçiler. yağsız kontak spreyi kullnınca fark hisseidliyor

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Volkan Aydemir
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

yapan var ancak , yapmayın der elektronikçiler. yağsız kontak spreyi kullnınca fark hisseidliyor

Bunu kullanacagim

WD-40 CONTACTSPRAY

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Volkan Aydemir

malesef yapmaya planladigim EZS konusunu hala gerceklesmedi, gecen hafta  Cuma Covid-19 testi yaptirmistim pozitif cikti,

bu yuzden evde karantinadayim semtomlar pek agir degil ama yinede gribal rahatsizlikdan biraz agir geciyor. havalarda sogudu apartmandan asagiya inipde park yerinde w203 un EZS sökmeye calistim ama nedense zorladi beni kontak girisini söktüm ama alt tarafdan bir türlü alamadim elim zar zor iceriye giriyordu. bakalim karantinam bitince tekrar deneyecegim

bu Video daki gibi hemen asagidan elimi sokup alamadim zar zor elim iceri giriyor

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...