İçeriğe Yönlendir

Cut-off Sırasında Bakım Işığı Yanması

Hasan Yıldız

Recommended Posts

Hasan Yıldız

Merhabalar.
2015 Kadjar 1.5 DCI EDC sahibiyim.
Yokuş aşağı 120 km hızlarda inerken ,anlık tüketim de 0lt iken ve bu durum 3 dk dan fazla sürerse anlık bakım ışığı yanıp sönüyor ve cut-off durumu devam ettikçe ara ara ışık yanıp sönüyor. Hafifte olsa gaza dokunursam uyarı almıyorum. Haricinde kullanım sırasında hiç bir uyarı yok.
Bu bir soruna mi işaret yoksa cut-off sırasında lambda sensörü emisyon okuyamadigi için anlık hata atıyor ve normal bir durum mu?
Görüş bildiren arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Mi 9T cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
Aydil Ferhat Celikel

cut-off isleminde pek bir bilgim yok. birebir kullanan birisi degilim. ancak belirli acidaki yol durumundan sonra sanirsam hizlanmadan dolayi yakit püskürtmeyi kapatan bir sistem. baska yerlerde okudugum kadariyla aktarmak isterim. bu sorunu yasayan birkac kisi sensör problemi diye yansitmislardi sizinkide belki böyle bir problem olabilir. forumda daha bilgili abilerimiz kardeslerimiz mutlaka yardimci olucaktir :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Cut-off'ta bu ışığı yakmıyor, boşta yakıyordu galiba. @Ersen Tapan bilir.

Cut-off'ta yanıyorsa başka bir sıkıntı aranmalı.

Aydil Ferhat Celikel yazdı:

cut-off isleminde pek bir bilgim yok. birebir kullanan birisi degilim. ancak belirli acidaki yol durumundan sonra sanirsam hizlanmadan dolayi yakit püskürtmeyi kapatan bir sistem. baska yerlerde okudugum kadariyla aktarmak isterim. bu sorunu yasayan birkac kisi sensör problemi diye yansitmislardi sizinkide belki böyle bir problem olabilir. forumda daha bilgili abilerimiz kardeslerimiz mutlaka yardimci olucaktir :) 

Cut-off, aracın gaz vermeden ilerlemesi, aldığı momentumla devam edebilmesidir. Yokuş aşağı viteste inmek, cut-off yaptırır.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Coşkun Basan

Servise kontrol ettirmekte fayda var .
Bence sorun yazılımsal olmalı problem oluşturmaz diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan

Clio 4 uzun süre vites boşta rampa inince arıza ışığı yakıyordu. Viteste yapıyorsa başka bir problem olabilir.

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Sani Gerşon yazdı:

Cut-off, aracın gaz vermeden ilerlemesi, aldığı momentumla devam edebilmesidir. Yokuş aşağı viteste inmek, cut-off yaptırır.

Bolu dağını sürekli gaz vermeden (lpg, benzin ve dizel yakıtlar ile) inerim 20 yıldır yanan lamba falan yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Metin Uzunoğlu yazdı:

Bolu dağını sürekli gaz vermeden (lpg, benzin ve dizel yakıtlar ile) inerim 20 yıldır yanan lamba falan yok.

Doğrudur. Dediğim gibi, yeni nesil Renault'lar, boşta inince bir süre sonra kesin ışık yakıyor. Cut-off'ta yakmaması lazım normalde.

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

Aynı motor şanzımana sahip fluence ile toros dağlarını ne zaman insek enjektör hatası verirdi. Uzun soluklu yokuş inmelerde (uzun yolda) emisyon okuyamadığı için sanırım, ilk stop çalıştırmada vites kutusu kontrol ettirin hatası almak normal olmasa da normal. Servisin söylediği enjektörler yakıt püskürtmediği için beyin arıza olduğunu düşünüp uyarı veriyor olmuştu. Bilgisayara bağlayıp kayıtlı arızaları silmek yeterli oluyor. Herhangi bir sorun yok. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Oğuzkan Erışık yazdı:

Servisin söylediği enjektörler yakıt püskürtmediği için beyin arıza olduğunu düşünüp uyarı veriyor olmuştu. Bilgisayara bağlayıp kayıtlı arızaları silmek yeterli oluyor. Herhangi bir sorun yok

Bu başlı başına bir sorun 😳 7 senedir dizel Focus a biniyorum, 4-5 dakika cutoff olarak inmişliğim vardır hiç böyle birşey olmadı.

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Bu başlı başına bir sorun 😳 7 senedir dizel Focus a biniyorum, 4-5 dakika cutoff olarak inmişliğim vardır hiç böyle birşey olmadı.

Ahmet abi evet gerçekten sorun. Bilmeyen insana çok para harcatırlar bizim ülkemizde. Ama uyarı lambasından başka bir şey yok ortada. Çoğu fluda duydum bunu. 

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Selim Bilgin yazdı:

Beyin cut-off yaptığını bilmiyor muymuş? Garip.

Benim arabada hiç yaşamadım. Arkadaşın fluda yaşadık 2 3 kere. Servis çok karşılaştığını söylemişti. 

Yorum bağlantısı
Hasan Yıldız

Açıkçası ben de sorun olduğunu düşünmüyorum.Farkli marka araçlarda illa ki farklı sonuçlar alınması mümkün ama Renault grubunda benzer tepkiler alınması içimi rahatlattı. Bu arada araç 38.000 de ve servis bakımlı.
Çekiş, çalışma vs. de olumsuzluk gozlemlemedim.

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Hasan Yıldız yazdı:

Açıkçası ben de sorun olduğunu düşünmüyorum.Farkli marka araçlarda illa ki farklı sonuçlar alınması mümkün ama Renault grubunda benzer tepkiler alınması içimi rahatlattı. Bu arada araç 38.000 de ve servis bakımlı.
Çekiş, çalışma vs. de olumsuzluk gozlemlemedim.

Clip cihazı ile araca bağlanıp oluşan arıza kaydına bakıp not alın kenara bence. Sildirip kullanmaya devam. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kutluay Selçuk

2 sene boyunca 1.5 edc kadjar kullandım,dediğiniz sorun çoğu kadjarda var,yokuş aşağı viteste bir süre gaza basmadan inerken anlık arıza ışığı yakıp,yarım saniyeden kısa sürede(okumada zorlanacağınız) bir uyarı yazısı yazıyor,o uyarı yazısını ben telefonla yakalamıştım,-hatırladığım kadarı ile- "AKÜ ŞARJ PROBLEMİ" uyarısı alıyordum,bunun fotoğrafını servise göstermiştim,o zamanlar garanti kapsamında,3 kere yazılım yüklendi,akünün üstünde bir sigorta tablası var o değişti,Akü komple değişti,şarj dinamosu değişti,yinede bu uyarı geçmedi,bende sonra aracı sattım,çok nadir çıkan bir uyarı olduğu için çok üzerine düşülmüyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Sani Gerşon yazdı:

Cut-off'ta bu ışığı yakmıyor, boşta yakıyordu galiba. @Ersen Tapan bilir.

Boşta yakıyormuş evet. Hiç boşta kullanmadığımız için karşılaşmadık. 
Ama mantıken araç viteste olduğunu anlayamıyor , yada eğim sensörü çalışmıyor olabilir. Uludağdan inerken uzun süre cut-off yapmama rağmen hiç yanmadı bizde. 

Yorum bağlantısı
Hasan Yıldız
2 sene boyunca 1.5 edc kadjar kullandım,dediğiniz sorun çoğu kadjarda var,yokuş aşağı viteste bir süre gaza basmadan inerken anlık arıza ışığı yakıp,yarım saniyeden kısa sürede(okumada zorlanacağınız) bir uyarı yazısı yazıyor,o uyarı yazısını ben telefonla yakalamıştım,-hatırladığım kadarı ile- "AKÜ ŞARJ PROBLEMİ" uyarısı alıyordum,bunun fotoğrafını servise göstermiştim,o zamanlar garanti kapsamında,3 kere yazılım yüklendi,akünün üstünde bir sigorta tablası var o değişti,Akü komple değişti,şarj dinamosu değişti,yinede bu uyarı geçmedi,bende sonra aracı sattım,çok nadir çıkan bir uyarı olduğu için çok üzerine düşülmüyor.
İlginç! uyarı yazısı hiç dikkatimi cekmedi.
Şarj problemi sadece cut-off sırasında oluşmasıni pek mantığıma oturtamadim.
Bu gün müsait olursam ddt4all ile arıza kodlarına bakacağım.Kodlari not alıp temizlerim. Arıza kodları temizlendikten sonra tekrar edecek mi bir bakarım.Gerci 6 ay kadar uzun yol yapacağımı sanmıyorum ama🥲.
Neticeyi buradan yazarım.
Yorum bağlantısı
Hasan Yıldız
Boşta yakıyormuş evet. Hiç boşta kullanmadığımız için karşılaşmadık. 
Ama mantıken araç viteste olduğunu anlayamıyor , yada eğim sensörü çalışmıyor olabilir. Uludağdan inerken uzun süre cut-off yapmama rağmen hiç yanmadı bizde. 
Olayı , Ankara-Erzurum-Doğu Karadeniz turunda tecrübe ettim. Düşük hızda cut-off sırasında hiç başıma gelmedi.
Otoyol sürüşünde yüksek hızlarda başıma geldi.Egim sensörleri ile bir sıkıntı olmadığını , eğimli yolda dur kalklarda devreye giren hill holder dan ve far seviye değişimlerinden anlamlandiriyorum.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kutluay Selçuk
Hasan Yıldız yazdı:

İlginç! uyarı yazısı hiç dikkatimi cekmedi.
Şarj problemi sadece cut-off sırasında oluşmasıni pek mantığıma oturtamadim.
Bu gün müsait olursam ddt4all ile arıza kodlarına bakacağım.Kodlari not alıp temizlerim. Arıza kodları temizlendikten sonra tekrar edecek mi bir bakarım.Gerci 6 ay kadar uzun yol yapacağımı sanmıyorum ama🥲.
Neticeyi buradan yazarım.

dt4all da arıza gözükmüyor,herhangi bir arıza tespit cihazındada gözükmüyor,sadece mais yetkili servisinde bulunan renault clip programındaki loglarda arıza kaydı hafızada kalmışsa görüyorlar,ben Ankara maise aracı bıraktığımda onlar hep akü sisteminin üstüne çalışmışlardı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...