İçeriğe Yönlendir

Fiesta 2010 1.4 TDCI 2000 Devirde Silkeleme Sorunu

Şerif Özhaseki

Recommended Posts

Şerif Özhaseki
Ali Cihangiroğlu yazdı:

ne sorunmuş arkadaş bir çözülmedi, sıfır alıp 13 sene kullandığım 210 binde sattığım Fiestamda son senelerde hafiften başlamıştı, konusuda geçmişti hatırlarsanız, egr zaten iptaldi, belki kaçak yapıyor diye araya sac koymuştum yine düzelmedi, maf değişti yine aynı, 2000 devirdeki anlık durum çalışması normal, güç kaybı olunca gaza basınca yada gaz kesip tekarar basınca düzelirdi,  ben pompa müşürlerini değiştirmemiştim, enjektörlerede baktırmadım, yakıtı norml çekişi normal hereşeyi normaldi zaten, müşür değişiminide siz yapmışsınız yine düzelmemiş, bende ender ve çok az yaptığındnan çok uğraşmadım, 2000 devirde hafiften anlık güç kaybı olur gibi dalgalanırdı,   pompa müşür vs değişin demiştim bende öyle duymuştum hatta forumdan bir arkadaştı sanırım,  bende yaptıklarınız harici bunu uzun süre kesen bir etken vardı yalnız....

Kullandığım katkı, Wurth dizel sistem temizleyici, bunu kullanınca aylarca hissetmezdim hatta baya uzun zaman, bende sebeb yakıt sistem kaynaklıydı demekki çünki katkı düzeltiyordu....

bu arada şunu unutmayın, 1.4 tdci de enjektör sorun çıkardığı an atın gitsin o enjektörü, tamiri olmaz, meme değişimi falanda hikaye, ömürlü olmuyor, atacaksınız yenisi alacaksınız 150-200 bin km rahat edeceksiniz, üstündeki zaymıns gıcık enjektörler tamir olmuyor, elektro kısımlarında bir numara var sanki  ve zaten değişmiyor o kısım, tamir olanlarında orjinal kadar gittiğini daha duymadım, benim farkettiğim durum buydu arkadaşlar.....

başka ne olabilir, hadi herşey normal diyelim, bu anlık kesinti neden olur? sanki akım kesiyor gibi bu durumda bunu yapacak olan gaz pedalındaki potansiometre olabilirmi acaba? çattık resmen...

siz önce kolaydan gidin, deponuz yarımken wurth kullanın, o depoyu bitirin, olmadı bir kez daha deneyin, değişim farkederseniz enjektörleri yenisiyle değişin, tamir ettirmeyin olmayacak çünki.

Benim sorun sizinkinden farklı sanki. Dalgalanma gibi değil de sanki mazot biterken araba kerkinir gibi oluyor. 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Şerif Özhaseki yazdı:

Benim sorun sizinkinden farklı sanki. Dalgalanma gibi değil de sanki mazot biterken araba kerkinir gibi oluyor. 

seninki daha sert demek, bende 2000 devirde sabit gaz 90 la giderken anlık kesintiler şeklindeydi, arkadan birisi tutup bırakıyor gibi, hızlan diye gaza basınca sallantı artıyor daha sonra geçiyordu, katkı atınca düzeliyordu ama, şunun sorunu nedir harbiden merak ediyorum yalnız...

Yorum bağlantısı
Celal Aydın
Ali Cihangiroğlu yazdı:

seninki daha sert demek, bende 2000 devirde sabit gaz 90 la giderken anlık kesintiler şeklindeydi, arkadan birisi tutup bırakıyor gibi, hızlan diye gaza basınca sallantı artıyor daha sonra geçiyordu, katkı atınca düzeliyordu ama, şunun sorunu nedir harbiden merak ediyorum yalnız...

Benzinlinin gözünü seveyim abi :D içiyor ama titremiyor.

Yorum bağlantısı
ALİ SEYKAN

Fiesta konularının çoğu tekleme ve duman üzerine.  Net olarak çözeni görmedim. 

Ben o imkanı bulamadım ancak deneme fırsatı yakalayan olursa diye söylüyorum.  Bu işin suçlusu  hız sabitleyici olabilir. 

Meşhur "Sabah ayazda bindim sorun yoktu akşam dönüşte bindim devir saati 0 ama motor vuruntulu-dumanlı çalışıyor." problemi yanlış hatırlamıyorsam 2 kişi tarafından hız sabitleyici değiştirilerek çözülmüştü. Zaten bu  problemin yazılım kaynaklı olduğunu,  Avrupa sürümlerinde kronik olduğunu söylüyorlar. 

2000 devirde tekleme olayı da aynı bu sebeple olabilir.  Tabi aracınızda bu sistem var mı ?   Aynı şekilde eğer aracınızda bu sistem varsa  0 devir ve vuruntulu çalışma problemi yaşıyor musunuz ?

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Celal Aydın yazdı:

Benzinlinin gözünü seveyim abi :D içiyor ama titremiyor.

he valla, benimki sessiz içmiyor titremiyor birde gidiyor be :D

ALİ SEYKAN yazdı:

Ben o imkanı bulamadım ancak deneme fırsatı yakalayan olursa diye söylüyorum.  Bu işin suçlusu  hız sabitleyici olabilir. 

Meşhur "Sabah ayazda bindim sorun yoktu akşam dönüşte bindim devir saati 0 ama motor vuruntulu-dumanlı çalışıyor." problemi yanlış hatırlamıyorsam 2 kişi tarafından hız sabitleyici değiştirilerek çözülmüştü. Zaten bu  problemin yazılım kaynaklı olduğunu,  Avrupa sürümlerinde kronik olduğunu söylüyorlar. 

2000 devirde tekleme olayı da aynı bu sebeple olabilir.  Tabi aracınızda bu sistem var mı ?   Aynı şekilde eğer aracınızda bu sistem varsa  0 devir ve vuruntulu çalışma problemi yaşıyor musunuz ?

bizimkilerde sabitleme yoktu yalnız, mk6 eski kasa...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Celal Aydın
bizimkilerde sabitleme yoktu yalnız, mk6 eski kasa...

130 hp, o sınıfta en iyi beygir [emoji1]
Uçak uçak.
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Şerif Özhaseki
ALİ SEYKAN yazdı:

Hız sabitleme var Ali bey ama hız sabitlemede sıkıntı hissetmiyorum. Keşke video çekip gösterebilsem o silkelemeyi. 
3.vitese attım, 2bin devire geldikten sonra yavaş yavaş hızlanıyorsam eğer arabanın içinde bir ileri bi geri oluyoruz uzun bir süre ve eğer yavaş gaz vermeye devam edersem geçmiyor. İstiyor ki hızlıca ivmeleneyim. Silkelemenin şekli de aracın mazotu biterken araba kendini ileri geri atarmış gibi tarif etsem daha açıklayıcı olur herhalde.  

Yorum bağlantısı
Süleyman Can
Şerif Özhaseki yazdı:

yavaş yavaş hızlanıyorsam

Sanirim sizdeki sorun ile benim yaşadığım sorunun sebebi farklı. Benim ayağım gaz pedalında iken kesinlikle silkelemiyor. Ne zaman ayağımı çekiyorum zink diye yigiliyor. Gaza az bastığımda bunu yapıyor. Dip gaz yapıp çektigimde sıkıntı çıkarmıyor. Diğer enteresan olan ipucu, az gaz ile yarım gaz gibi fırlıyor. Yigilmasinin sebebini de ben buna bağlıyorum. Anlık fazla güç birden kesilince araç yigiliyor. Şimdi uzun yoldan geldim ve gaz pedalından acayip iskillendim, sanırım bozuk çalışıyor.

Yorum bağlantısı
ALİ SEYKAN

Demek istediğim hız sabitlemenin kullanımıyla ilgili değil. Bug gibi bir durum var. Çalışmazken dahi etkiliyor olabilir.

Şerif Özhaseki yazdı:

Hız sabitleme var Ali bey ama hız sabitlemede sıkıntı hissetmiyorum. Keşke video çekip gösterebilsem o silkelemeyi. 
3.vitese attım, 2bin devire geldikten sonra yavaş yavaş hızlanıyorsam eğer arabanın içinde bir ileri bi geri oluyoruz uzun bir süre ve eğer yavaş gaz vermeye devam edersem geçmiyor. İstiyor ki hızlıca ivmeleneyim. Silkelemenin şekli de aracın mazotu biterken araba kendini ileri geri atarmış gibi tarif etsem daha açıklayıcı olur herhalde.  

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Şerif Özhaseki yazdı:

aynı bendeki durum,  sadece daha şiddetlisi...

Süleyman Can yazdı:

Sanirim sizdeki sorun ile benim yaşadığım sorunun sebebi farklı. Benim ayağım gaz pedalında iken kesinlikle silkelemiyor. Ne zaman ayağımı çekiyorum zink diye yigiliyor. Gaza az bastığımda bunu yapıyor. Dip gaz yapıp çektigimde sıkıntı çıkarmıyor. Diğer enteresan olan ipucu, az gaz ile yarım gaz gibi fırlıyor. Yigilmasinin sebebini de ben buna bağlıyorum. Anlık fazla güç birden kesilince araç yigiliyor. Şimdi uzun yoldan geldim ve gaz pedalından acayip iskillendim, sanırım bozuk çalışıyor.

seninki sanırım pedal kaynaklı, bozuk bir pedal commander varmış gibi :) bu arada o aletin ne yaptığınıda anlamış oldun, hikaye yani...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Süleyman Can
Ali Cihangiroğlu yazdı:

seninki sanırım pedal kaynaklı, bozuk bir pedal commander varmıi gibi :)

Çıkma pedallar 450 tl civarı, orjinal sıfırı ise 1900tl den başlıyor. Sanırım çıkma alıp bi deneyeceğim, sorunu çözerse çıkma taktırırım. 6 ay önce 1200 tl idi :(

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 10 ay sonra...
  • 2 hafta sonra...
Emre Atak
Şerif Özhaseki yazdı:

bir obd cihazı satın alıp sürüş esnasında o teklemeyi yaparken motorun open loop mu close loop damı olduğuna bakın derim. bağzı vakum kaçaklarında sabit devirlerde motor kendini open loopa çekiyor ve böyle teklemeler yapıyor tam gaz yapıp çekince yine close loop a girip bi müddet sonra  yine open loopa düşüyor obd cihazında da system fail open loop şeklinde veri gönderiyor benim benzinli fiesta da bu şekilde görünüyordu 

hata esnasında open loop a düşüyorsa en azından onu yaptıran hatayı bulma yoluna gidersiniz

parça değiştirerek arza çözmek bana mantıklı gelemiyor

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...