İçeriğe Yönlendir

Çok mu Yakıyor?

Gökhan DOĞAN

Recommended Posts

Gökhan DOĞAN

Merhabalar herkese,

2003 1.4 benzinli fiestamı yaklaşık 3 aydır benzinde kullanıyorum takribi 5 depo benzin kullanmışımdır. tabanca attığında dolumu kestim her seferinde 45 lt yakıt deposu Bu süreçte yaptığım ölçümlerde aracımın bakımları tam olmasıyla birlikte buji buji kablosu orjinal olmak suretiyle katalizör boşaltılmış oksijen sensörü arızasıyla arıza lambası yanık vaziyette erzurumda hep şehir içi tam depo ile 330 ile 350 km götürebiliyor. bu rakam normal midir yoksa ben mi kuruntu yapıyorum acaba konuyla alakalı fikir almak istiyorum tesekkürler.

Yorum bağlantısı
Tufan Caliskan

Kullanim tarzı , yol ve trafik durumuna göre değişir ama sadece rakamlara bakarak, evet çok yakıyor.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Depo ölçümü ile 100km de kaç litre yakıt tüketiyorsunuz ?

Yorum bağlantısı
Gökhan DOĞAN
Ersen Tapan yazdı:

Depo ölçümü ile 100km de kaç litre yakıt tüketiyorsunuz ?

100 km de 9,85-10 Lt ye tekamül ediyor abi

Yorum bağlantısı
Emre Sutay

100 kmde 14-15 ltye tekamul ediyor.

hesapta bir yanlis olmadığına eminsek cok yakiyor.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Tekabül. Tekamül:evrim.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Emre Sutay
Bu oran ile yaklasik 470 km yol gitmesi gerekli.
10 lt kullanim ve yol kosullarina, kisa uzun mesafe vs gore, görülebilir bir deger gibi.

1depo=330 km cidden az.
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Gökhan DOĞAN yazdı:

Merhabalar herkese,

2003 1.4 benzinli fiestamı yaklaşık 3 aydır benzinde kullanıyorum takribi 5 depo benzin kullanmışımdır. tabanca attığında dolumu kestim her seferinde 45 lt yakıt deposu Bu süreçte yaptığım ölçümlerde aracımın bakımları tam olmasıyla birlikte buji buji kablosu orjinal olmak suretiyle katalizör boşaltılmış oksijen sensörü arızasıyla arıza lambası yanık vaziyette erzurumda hep şehir içi tam depo ile 330 ile 350 km götürebiliyor. bu rakam normal midir yoksa ben mi kuruntu yapıyorum acaba konuyla alakalı fikir almak istiyorum tesekkürler.

45 litre ile 350 km çok fazla.

Oksijen sensörü yakıtı çok fazla etkiler.

Yorum bağlantısı
Gökhan DOĞAN
Emre Sutay yazdı:

Bu oran ile yaklasik 470 km yol gitmesi gerekli.
10 lt kullanim ve yol kosullarina, kisa uzun mesafe vs gore, görülebilir bir deger gibi.

1depo=330 km cidden az.

Şöyle bir durum da söz konusu.. Işık yandığında 330-350 diyebilirim. fakat hiç ışık yandıktan sonra kaç km gittiğini hesap etmedim. ama tam depo alıp 335 km gittiğinde 8,54 den yakıt aldığımda 287 tl aldı ve 100km de 9.85 lt olduğunu hesap ettim

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Erzurum soğuk. Mesafe kısa ve yokuşluysa ve araç da otomatikse bu 10-13lt normal. Ortalama hızınız kaç?

Yorum bağlantısı
Gökhan DOĞAN
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Erzurum soğuk. Mesafe kısa ve yokuşluysa ve araç da otomatikse bu 10-13lt normal. Ortalama hızınız kaç?

mesafe kısa değil fakat işe gidiş güzergahım yokuş dönüşüm iniş durum bu.. ortalama hızım tahminim 55 diyebilirim

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Gökhan DOĞAN yazdı:

Merhabalar herkese,

Bence normal aracınla çok fazla da oynama derim. Bende aynı aracı 3 sene kullandım ve eski konulara bakarsan benim çok çabaladım ama sonucun kısa mesafe kullanımdan kaynaklı olduğunu dengesiz kullanım olduğu ortaya çıktı. Buji ve ateşleme bobinine varana kadar değişimini yaptım sonra lpg taktırdım.  LPG de de emsallerine göre yine fazla yakıyordu. Şimdi Opel astra var bu aracımda çok yakıyor mesela ama sebep belli 3 km git 3 km gel hep böyle kullanım olunca yakıyorlar. 

Yorum bağlantısı
Emre Sutay
Şöyle bir durum da söz konusu.. Işık yandığında 330-350 diyebilirim. fakat hiç ışık yandıktan sonra kaç km gittiğini hesap etmedim. ama tam depo alıp 335 km gittiğinde 8,54 den yakıt aldığımda 287 tl aldı ve 100km de 9.85 lt olduğunu hesap ettim
Hesabiniz dogru, isik yandiktan sonra benim arac kullanima bagli olarak 80-90 km gidiyor sehir ici.
Aldiginiz litreye gore yapilan km hesabina gore yakit asiri fazla degil.

Surekli ayni araci ayni yolda ayni saatlerde kullandigim halde ortalamada 8lt yakaladigim da oluyor, 10 lt yakaladigim da.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk

2006 makyajsız 1.4 benzinli aracım ile 35 litre kışın 380km, yazın 420 ye kadar şehir içi kullanıyordum. Sizinkisi haddiden fazla yakıyor. 45 litre çok fazla.  Bir sorun var. 

Yorum bağlantısı
Gökhan DOĞAN

fazla yaktığı ile alakalı şöyle bir kıyaslamada yaptım ne kadar doğru olabilir.. focus 1 1.6 aracımızda var eyvallah onun yakıt kapasitesi 55 lt fakat fiesta ile tam depoya yakın 350 km giderken focusta yarım depoda bu rakamları yakalıyorum.. 10 litrelik depo farkı da bu derece etki eder mi ki

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ümit Türk yazdı:

2006 makyajsız 1.4 benzinli aracım ile 35 litre kışın 380km, yazın 420 ye kadar şehir içi kullanıyordum. Sizinkisi haddiden fazla yakıyor. 45 litre çok fazla.  Bir sorun var. 

33 lt yazılmış ama 45 lt ? nerede

Gökhan DOĞAN yazdı:

fazla yaktığı ile alakalı şöyle bir kıyaslamada yaptım ne kadar doğru olabilir.. focus 1 1.6 aracımızda var eyvallah onun yakıt kapasitesi 55 lt fakat fiesta ile tam depoya yakın 350 km giderken focusta yarım depoda bu rakamları yakalıyorum.. 10 litrelik depo farkı da bu derece etki eder mi ki

hesap yönteminizi başta yazsanız fikir yürütmek kolay olurdu.

Gökhan DOĞAN yazdı:

mesafe kısa değil fakat işe gidiş güzergahım yokuş dönüşüm iniş durum bu.. ortalama hızım tahminim 55 diyebilirim

9 lt civarı yakar , hava kaç C ?

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Erzurum rakım yüksek. Yayla gibi. Onu da hesaba katmak lazım

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

"45 lt yakıt deposu" yazmış ilk mesajında. 

Bence arkadaşımız  Işık yanınca 35-36 litre aldığını bilmiyor. 

Burada bir hata var.  Işık yanınca kaç litre alıyor onu bilmek gerekir. 

8,54 ile 287 TL yakıt almış 33 litre olur. 

Erzuruma göre normal diyebilir miyiz onu bilemiyorum. 

tarihinde Ümit Türk tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan DOĞAN
Çağlar Bayur yazdı:

hesap yönteminizi başta yazsanız fikir yürütmek kolay olurdu.

9 lt civarı yakar , hava kaç C ?

3 ile 7 derece arasında değişiyor abi

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Gökhan DOĞAN yazdı:

ortalama hızım tahminim 55 diyebilirim

Gökhan DOĞAN yazdı:

Benim Bursa şartlarında ortalama hızım 21-24 km civarı oluyor ve tüketim 8.3 oluyor genelde. Günlük 40 km yol yapıyorum. Ortalama hızınıza bakarak daha düşük olmalı bence. 

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

Fiesta 1,4 benzinli şehir içi 7-9 litre yakar. Fazlasında, kontrol edilmeli.

Yorum bağlantısı
Baha Kanberoğlu
(düzenlendi)

Bir seferde alınan yakıtın 40 lt üzeri olmasına ihtimal vermiyorum. Kırmızı ışık yanınca yakıt alınıyorsa 36 lt civarı bir yakıt alınması gerekiyor.

Hem Fiestam hem de Focus'um oldu. Fiestanın depo 45lik, Focus'un 52 veya 55lik.

Focus'a 44'ten fazla yakıt alamadım. Fiesta'da 1 kere deponun dibine kadar kullanmıştım. O zaman bile 42 lt civarı yakıt almıştı. 

1.25 Fiesta ile şehir içi tam karma tüketim 6.3 civarı yaktım(Çevre yolu da kullanıyordum).  Daha sonra şehir içine taşındım. o zamanda 8den aşağı inemedim. Kışları ise 9 civarı tüketiyordu. Uzun yolda tüketim ise hız 100-110 km civarındayken 5.2-5.5 lt arasındaydı.  

tarihinde Baha Kanberoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli

Şartlar her ne olursa olsun çok fazla yakıyor. Bilgisayara bağlatın bir ustaya gösterip. 

Yorum bağlantısı
Gökhan DOĞAN

Şimdi hem fiesta 1.4 hem de focus 1 1.6 yı doldurdum 100 km de focus 8.27 fiesta 9.83 lt yakmış

Yorum bağlantısı
Serkan Aktay

Aslında uzun yolda 100 km sabit hızda ortalama ne yakıyor denemeli. Buradaki sonuç fazla çıkarsa bence bir sorun vardır. Yoksa inişi, çıkışı, duruşu, kalkışı şehir içinde kestirmek zor. Ben dizel fiestayla uzun yolda 5-5.5 ortalama gidiyorum. Ancak şehir içi kışın 10 lt/100 km ortalama yakaladığımda olmuştur. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...