İçeriğe Yönlendir

3D Printer Lego Basımı

Çağlar Bayur

Recommended Posts

Çağlar Bayur

İlk etapta ve başlıca görevi lego blokları basmak için 3d printer tavsiyesi lazım, çok iyi olsun en ucuz olsun hiç bozulmasın :crazy: tavsiyeler var mı? ayrıca filamentlerde marka veya şu olsun bu olmasın olarak her türlü tavsiye alınır.

2. el printer piyasası var mıdır vs?

Yorum bağlantısı
Muhammet  Ölmez

Ender 3 var bende 2 yıldan fazladır, geçenlerde de arkadaşa Ender 3 V2 aldık. Ben memnunum ancak arkadaşın yazıcısının tablası eğik geldi, sık yaşanan bir durummuş. Kullanıcı grupları geniş olduğundan parça sıkıntısı az, olabilecek sorunlar hakkında bilgi kaynağı fazla. Yine aynı firmanın CR-6 modelindeki otomatik tabla ayarı güzel bir özellik, ancak eliniz alıştıktan sonra da çok sıkıntı değil tablayı elle ayarlamak. Ufak boyutlu şeylerde ayrıntı için SLA tipi yazıcılar daha iyi galiba ama onlarla ilgili pek fikrim yok. 2. el olarak da bulunabiliyorlar elbette. İsterseniz dosyalardan bir iki tane gönderin yazdırayım, beklediğiniz kalitede çıkmazsa boşa uğramamış olursunuz yazıcı almakla. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Muhammet Ölmez yazdı:

İsterseniz dosyalardan bir iki tane gönderin yazdırayım,

teşekkürler, daha çok bizim veletler bu işi öğrensin çile çeksin istiyorum. çok değerli bilgiler

• Beğen 2
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

teşekkürler, daha çok bizim veletler bu işi öğrensin çile çeksin istiyorum. çok değerli bilgiler

Çok "zalımlık" düşünüyorsunuz 3d ile lego basılırda birbirine geçip tutunurmu onu bilemedim 🤣 ama asıl amaç "zalimlik" olunca tutuyormuş, oluyormuş de tam olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Alıştığımız klasik printer için yüksek çözünürlüklü olanı alırız ya hani, bu 3d olanda çöZünürlük gibi bir mevzu var mı acaba? Daha hassas basabilmek için ne gerekiyor onu kastediyorum?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz
(düzenlendi)

Creality CR6-SE

Bunu kullaniyorum, çok memnunum.

Pla , abs, pet-g bastim, sorunsuz.

Otomatik tabla ayarı var.

Ender serisinin bi tık ustudur cr6-se 

Memnun kalırsın.

Ekleme yapayim. Cizim yapabiliyorsaniz autodesk360 programi mukemmeldir.

Ev kullanicisi için ucretsiz lisans alınabiliyor. Ben o sekilde kullaniyorum, ihtiyacım olan seyleri kendim cizip baskisini aliyorum.

tarihinde Öner Kurukuz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Öner Kurukuz yazdı:

Creality CR6-SE

Bunu kullaniyorum, çok memnunum.

Pla , abs, pet-g bastim, sorunsuz.

Ender serisinin bi tık ustudur cr6-se 

Memnun kalırsın.

Ekleme yapayim. Cizim yapabiliyorsaniz autodesk360 programi mukemmeldir.

Ev kullanicisi için ucretsiz lisans alınabiliyor. Ben o sekilde kullaniyorum, ihtiyacım olan seyleri kendim cizip baskisini aliyorum.

Lego parçası üretip diğer orjinal parçalar ile beraber kullanılabilirmi?

Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz
Metin Uzunoğlu yazdı:

Öyle birşey denemedim, ama muhtemelen kullanılır. Kullandığım nozıl çapı 0.4mm. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Öner Kurukuz yazdı:

bunu okudum bir çok yerde, çok gerekli bir özelik midir veya olmasa ne oluyor ?

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Çağlar Bayur yazdı:

İlk etapta ve başlıca görevi lego blokları basmak için 3d printer tavsiyesi lazım, çok iyi olsun en ucuz olsun hiç bozulmasın :crazy: tavsiyeler var mı? ayrıca filamentlerde marka veya şu olsun bu olmasın olarak her türlü tavsiye alınır.

twotrees bluer filan alınabilir ikinci el.

Çağlar Bayur yazdı:

düzgün yapılmış bir printerde ayar kaçmıyor. çok gerekli değil. ayar doğru olmazsa baskı doğru başlamaz, ya ucu tıkanır yada baskı tabladan ayrılır. bir kere yapınca bir daha gerekmez normalde.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Metin Uzunoğlu yazdı:

kullanılabiliyor ABS baskı olursa. yoksa ebat farkı olur. ben duplo blok ve normal lego için kayık gövdesi bastım.

Emre Şimşek yazdı:

Hımmm lego basar ama lego kalitesinin 3 gömlek altında basarsa ne işe yarar ki?

şeffaf blok filan iyi oluyor. ABS materyali aseton buharı ile bir nebze pürüzsüz hale getirmek mümkün.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhammet  Ölmez
Cem Işık yazdı:

Alıştığımız klasik printer için yüksek çözünürlüklü olanı alırız ya hani, bu 3d olanda çöZünürlük gibi bir mevzu var mı acaba? Daha hassas basabilmek için ne gerekiyor onu kastediyorum?

Abi aynı kulvardaki makineler arasında bu konuda fazla fark yok, katman kalınlığı en düşük 0.12 milimetre oluyor genelinde. Yükseklik yani Z eksenindeki motorun en küçük adımına ve kullanılan trapez mile bağlı, bunlar da çoğunda aynı zaten. Yatay çözünürlükte ise standart "nozzle", yani plastiğin eridikten sonra çıktığı ağzın genişliği 0.4mm, bundan küçük ayrıntılar sıkıntı olabiliyor, küçük şeyler basılacaksa bu parça 0.2mm olan ile değiştirilebiliyor. Ya da kaba ve büyük şeyler yazdıracaksak süreyi kısaltmak için 0.8mm bir ağız kullanabiliyoruz.  

Çoğunlukla küçük ve ayrıntılı şeyler bastıracaksak SLA yazıcılar var bu iş için, tamamen farklı bir teknoloji ile çalışıyorlar, ultraviyole ışıkta sertleşen bir sıvıları var, hiç kullanmadığım için fazla bilgim yok bunlar hakkında.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
Çağlar Bayur yazdı:

Ender 3pro v2

Metin Uzunoğlu yazdı:

Hayır hocam turnuvalarda yasak :)  ama düzgün çizip basarsanız kullanılırı

Çağlar Bayur yazdı:

Otomatik tabla güzel ancak bazılarında pek randıman vermiyor. Bende Two trees üst versiyon verimli kullanamadım. Zaxe var 20bin tl ender 3 v2 var 2 bin tl ben ender 3 tercih ederim. :) 

@Çağlar Bayurarayacağım bu konuda seni abi.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

hocam aradı beni ikna etti turnuvlara hazırlanıp ortalığı kasıp kavuracağım o derece gaza geldim :nazar:

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...