İçeriğe Yönlendir

2006 TDCİ Otomatik, Yüksek Motor Sesi ve Yüksek Yakıt Tüketimi

Muhammed Lütfullah Bozkurt

Recommended Posts

Merhaba sevgili Otoclup ailesi.

2 ay kadar önce 2006 Model Gia paket otmatik cmax sahibi oldum.

Temel olarak iki sorundan bahsetmek istiyorum.

1. Araç sesli çalışıyor,

Bir kaç araştırma yaptım ve Dv6 kodlu motorların biraz sesli çalıştığını öğrendim.

Fakat daha önce 1.9dci ve 1.5dci scenic, 2.0 Tdci Smax kullanıcısı olarak bu motor sesi bana çok yüksek geldi.

Acaba Hüsnü kuruntumu yapıyorum diye düşünürken 

sadece benim değil eşim ve arkadaşlarımında dikkatini çektiğini gördüm.

Rölanti de bir nebze normal dizeller gibi çıkan ses araç özellikle kalkış yaptığında/yüke bindiğinde 1700 devirlere kadar 76 Mercedes gibi sesli çalışıyor daha sonrasında birazdaha ses azalıyor.

2. Yüksek yakıt tüketimi

Aracım uzun yolda CC ile 120km/s ile giderken 6.3/100km yakıt tüketti, Otamatik araç olduğu için uzun yol tüketimk bana normal geldi.

Fakat sehir içi kullanımında 12.3lt/100km gibi bir ortalama yakıt tüketimi var.

Havanîn soğuk olması, 2km gibi kısa mesafeler yapmam tabikide yakıtı olumsuz etkileyecektir fakat aynı şartlarda 2.0 smax'ın bile 9lt/100km ortalama yakıt tüketimi vardı.

Konu hakkında fikirlerinize ihtiyacım var şimdiden teşekürler.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Geçmiş olsun ama daha büyük bir sıkıntınız var artık, o kasa da dizel otomatik en son alınacak araç, hatta alınmaması gereken bir kombinasyon. Umarım sıkıntı yaşamazsınız.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Mustafa Yanar yazdı:

C max a 1.6 yetmiyor, çok, yakıyor. Enjektörlere baktırın. 

Aynı model c max aracın manuel olan 90 hp tren kayınpederde var ve genel ortalaması 6.2 yakıyor. Motor yetmiyor değil o kasada otomatik sıkıntılı ayrıca arkadaşın aracında daha farklı bir sorun var gibi.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

CVT :umnik2:

Motorun gürültülü çalışması ve performansının düşük olması bir yerlerde bir sorun olduğunu gösteriyor. Her ne kadar, o motor ve şanzıman kombinasyonu çok sorunlu olsa da, yakıt, performans konularında çok çok iyidir.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı

Performans olarak çok sıkıntı yaptığım bir konu değil hız vs benim kalemim değil, Yakıt ve ses olayı ilginç. 2.5 motor transit 3te1 i ses çıkarıyor 😄

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

motor ve veya şanzıman kulağı ya yan sanayidir ya da bitmiştir ihtimal %90

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Bugün enjektörleri söktüm, pompacıya götürdüm. enjektörler iyi çıktı. sökmüşken ultrasonic cleaner ile bir temizledik, contaları değiştik taktık yerine. 16lt ortalama gösteriyordu enson. ya yol bilgisayarı bozuk yada başka birşey var 

Çağlar Bayur yazdı:

motor ve veya şanzıman kulağı ya yan sanayidir ya da bitmiştir ihtimal %90

Hocam yağlı olanda çatlak patlak yok markası nedir bilmiyorum, alttaki olanı ben değiştim. akü altındaki hakkında fikrim yoktur.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Muhammed Lütfullah Bozkurt yazdı:

16lt ortalama gösteriyordu enson.

ölçüm yapılan şekil nasıldı? sıfırlayıp uzun yolda mı? hiç sıfırlamadan enjektörcü çıkışı mı? kaç km nin ortalamsı?

Selim Bilgin yazdı:

16lt/100km ise imkansız o motorda. Pompa ölçümü yaptınız  mı?

depo falan çatlamışsa akıtırsa oabilir ?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...