İçeriğe Yönlendir

Çakma SUV'um, Focus C-Max'im

Celalettin Süğürtin

Recommended Posts

Celalettin Süğürtin

Çakma SUV'um Focus C-Max'im

2011 Ekim ayında alıp hiç satmam ben bu arabayı dediğim, çok emek verdiğim Mk3 Mondeo'mu, çevremden gelen "kaç lira eder?" sorularına cevap bulmak için ilana koyduğumda sabah erken saatte arayan bir müşteri, belirlediğim fiyatı verip, aldım abi, cuma günü geliyorum deyip öğleden sonra da uçak biletinin resmini yollayınca yapacak bir şeyim kalmadı ve verdim gitti. Bu esnada Mondeo'nun gideceği güne kadar arayışa girmiş, belirlediğim adaylardan fiyatı en uygun ama en iyi özelliklere sahip 2006 Focus C-Max aracımı 2019 yılı ekim ayında 128.000 km'de aldım. Şu an 155 binde. Bu, 2008-2011 arasında kullandığım C-Max Ghia'dan sonra ikinci C-max'ım. Hiç yabancılık çekmedim. Mondeo'nun gidişine üzülmüştüm ama bu beni teselli etti. Şu an çok severek kullanıyorum. Zaten bundan daha iyisini alacak maddi durum da kalmadı. Biraz harcama yapayım ki gönlümden ve gözümden çıkmasın deyip giriştim işlemlere.  Alır-almaz triger ve devirdaim değişimi yaptırdım. Sıfır alternatör alıp taktırdım.

Tabii biraz da süsleme.

1-Bir arkadaşın aracılığıyla bulduğum 17 inch dört adet titanyum jant almakla giriştim işe. Tabii onları alınca yeni lastikler de almak gerekiyordu, bir takım da Starmax aldım, hem yerli, hem milli diyerek. Zaten riskli bir sürüş şeklim olmadığından beni oldukça tatmin etti. Güzel, şık lastikler.

ojh8a57.jpg

42siqxl.jpg

2-Arabada krom aksesuarlar beni çıldırtıyor, yani krom aksesuarlara çok ilgi duyuyorum. Ne var ki, bizim araba için cam kenarlarına krom çerçeve tasarlamamışlar. Bir firma işin kolayına kaçıp yan camların alt kısımlarına iki tane düz krom çıta yapmış ama hep eksik bir görüntü veriyordu. Ben de Corel draw ile çizim yapıp yaklaşık on kez folyo kesimi yaptırdım ama her seferinde ölçü yanlış çıkıyordu. En sonunda plotterda sapma olduğuna kanaat getirdim, en son haliyle siyah plexi kesimi yaptırdım. Plekside arka sabit camda bir sapma oldu, onu da uygun açıyla kesip yeniden yapıştırdım ve sıcak hava tabancasıyla uygun açıya- getirdim. Pleksi, düz yüzeye sahipti, üzerlerini balık sırtı olacak şekilde tesfiye edip krom folyo kapladım.

ixjygsc.jpg

j5cgn7w.jpg

8iylqdx.jpg

3-Ayna altı aydınlatmaları özel tasarımlı led aydınlatmaya dönüştürdüm, yapalı bir seneyi geçti ama ful performans yanıyor, patlarsa 5 lira verip bir led daha alıp takarım :)

s58zpwr.jpg

gizll38.jpg

c7n9y93.jpg

4-Mersin yetkili Ford servisi yedek parça bölümünden hidrolik direksiyon yağı alıp evde değiştirdim.

cgf804a.jpg

qo76wc1.jpg

5-7 inch android multimedya aldım, buna bağlı olarak ön ve arka tarafa kamera taktım, ön tarafı görmek istediğimde döşteki bir basit anahtar yardımıyla ön kamerayı açabiliyorum.

79m47na.jpg

6-Bagaj tabanına, alet-edavat koymak için tahtadan bölme yapıp halıfleks görünümlü miflon kumaşla kapladım. Kapakların üzerine bej rengine yakın halıfleks kaplayıp bölmelerin arasına maket bıçağı sürüp birbirinden ayırdım. Böylece her bir bölme için ayrı parça kesmek zorunda kalmadım. En üste de son zamanların modası bagaj havuzu yerleştirdim.

mmfrj5i.jpg

osgtbd1.jpg

fkqpi3t.jpg

fbpw8e4.jpg

7-Orijinal kol dayamayı çıkarıp evde bir yere koydum, onun yerine daha uzun ve daha yumuşak, aynı zamanda sürgülü bir kolçak tasarlayıp taktım.

lqmxu3z.jpg

8yyhass.jpg

8-Bir ay önce portbagaj taşımaya yarayan tavan rayı alıp taktım. Bagaj taşımak gibi bir planım yok, ama ihtiyaç olursa takılabilsin diye vidalarla sabitledim. Genelde aksesuar olarak takılanlar yapıştırma yapılıyor. Temel amaç aksesuar olmasıydı.

n1f6nx7.jpg

idfa8ua.jpg

30l98rz.jpg

9-Bir de yan basamak olsa SUV gibi olur, en azından çakma SUV dedim. Piyasa araştırması yaptım. Benim aracım için üretilmiş hazır basamak yoktu. Basamak çok ama montaj ayakları için çalışılmamıştı. Gittiğim aksesuarcılar ya olmaz deyip sepet havası çalıyorlar ya da tabana kaynak yapılırsa falan gibi şeyler söylüyorlardı. Neyse, internetten baktığım bir modeli 900 TL'ye sipariş ettim, gelince ayak tasarımını da kendim yaparım dedim. Fakat satıcı deklare ettiği zamanda ürünü yollamayınca bahane edip siparişi iptal ettim. Kendim yapacaktım, baştan sona. SERT AĞAÇ ! iyice kurutup bir de su yalıtımı yaparsam, aşama aşama bir şekle sokarım diyerek kırmızı böcekli siteden  iki tane 180 cm boyunda  3x9 cm ebatında kayın ağacı aldım. Ağaçları 10 gün kadar kah oturma odasında peteğin üzerinde, kah güneş gelen saatlerde balkonda, güzelce kurutup işe giriştim. Ortaya aşağıdaki görüntü çıktı.

Kayın ağacı on gün süresince kurutulduktan sonra yat verniği ile korumaya alındı

o9uav9t.jpg

Üzerine kaplanacak malzemenin sıcak hava tabancası yardımıyla şekillendirilmesi

fo6tkyn.jpg

Ahşap malzemeye çorapları giydirildi

lsva8cu.jpg

Basamaklar yerine takılıyor

29fxr5g.jpg

Üzerine alüminyum dekor çalışması

il205o2.jpg

efm84ug.jpg

Ayakların kaportaya bağlanmış hali. Ön taraftaki montaj ayakları ikişer vida ile bağlandığından sağlam duruyor lakin, arka tarafta bağlantı yapacak tek bir delik olduğundan bir vida ile yetinildi maalesef bu durum, arka tarafı zayıf bıraktı. Üzerine basınca esneme yapıyor. Bir iki gün sonra alttan bir delik daha açarak bir vida daha takacağım.

g07o0rj.jpg

a8177n2.jpg

Sabırla ve hoşgörüyle okuduğunuz için müteşekkirim. Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

• Beğen 34
  • Teşekkür 3
Yorum bağlantısı
Onur Tunç Aldı

Hayırlı uğurlu olsun. Kazasız belasız günlerde kullanın. Basamaklar dışında çok güzel olmuş. Bir çok SUV’da bile basamak yok. Kişisel görüşüm bu şekilde. Yoksa zevk meselesi tabi. Emeğinize sağlık.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Cem Dilmen

Elinize sağlık Celalettin Hocam. Kazasız günlerde binin inşallah. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Ellerinize sağlık, güzel günlerde kazasız belasız kullanın :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Talha Burak Ertem

Hayırlı olsun güzel günlerde kullanın inşallah. Ancak resimleri bir ben mi göremiyorum acaba ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Talha Burak Ertem yazdı:

Hayırlı olsun güzel günlerde kullanın inşallah. Ancak resimleri bir ben mi göremiyorum acaba ?

Bende göremiyorum.

Celalettin bey hayırlı olsun, kazasız belasız kullanın. 

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
(düzenlendi)

Elinize sağlık Hocam çok güzel olmuş. Maşallah harika olmuş. Bunları yaparken illaki görenler olmuştur aracınızdan ve üzerinizden nazar duasını eksik etmeyin.

Hocam resimler görünmüyor fakat üzerini tıklayınca görünüyor. @Mehmet Ozyurekdeyimiyle resmi yükleyince bir internet tarayıcısında görüntüleyip mouse ile bağlantı adresini kopyalayıp yapıştırırsak resimler görünür hale geliyor. 

tarihinde Metin Uzunoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Kerem Kurluva

Çakma SUV değil ama, MPV nin hasıdır.
Sağlıkla, güle güle kullanın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin
Metin Uzunoğlu yazdı:

Elinize sağlık Hocam çok güzel olmuş. Maşallah harika olmuş. Bunları yaparken illaki görenler olmuştur aracınızdan ve üzerinizden nazar duasını eksik etmeyin.

Hocam resimler görünmüyor fakat üzerini tıklayınca görünüyor. @Mehmet Ozyurekdeyimiyle resmi yükleyince bir internet tarayıcısında görüntüleyip mouse ile bağlantı adresini kopyalayıp yapıştırırsak resimler görünür hale geliyor.

Kıymetli yorumunuz için teşekkür ediyorum. Resim yükleme sitesinin forumlar için paylaşım linkini yapıştırdım ama olmadı. Birazdan dediğiniz yöntemi uygulayıp gönderiyi yeniden düzenleyim. Düzenleme yapınca sistem "düzenleme sebebin neydi bakiim, hıı?" diye soruyor ya, işte ondan çekiniyorum 😄

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Ben bilgisayardan görüyorum resimleri ama 7. başlığa gelince hızlıca kaydırdım sayfayı aşağıya... :) Ellerine sağlık abi, ayna altı ledler ayrı bir güzel olmuş. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin
(düzenlendi)
Serkan Toker yazdı:

Ben bilgisayardan görüyorum resimleri ama 7. başlığa gelince hızlıca kaydırdım sayfayı aşağıya... :) Ellerine sağlık abi, ayna altı ledler ayrı bir güzel olmuş. 

Tam linkleri yeniden düzenleyip gönderiyi güncellenecektim ki, bende de masaüstünde resimler kendiliğinden görünür hale geldi. Acaba sistem ya da bölüm sorumlularımızdan biri ya da bir kaçı halime acıyıp çaktırmadan yardım mı etti bilmem 😄

tarihinde Celalettin Süğürtin tarafından düzenlendi
İmla
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Maşallah.. ne güzel uğraşmışsın abi.. 

Krom sabrına hayran kaldım.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celal Aydın
(düzenlendi)

Celalettin abi emeğine sağlık, on numara olmuş, Ford yine yeniden Ford  😄👏

tarihinde Celal Aydın tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan

Maşallah.

Elinize sağlık, çok güzel olmuş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer Budak

Hayırlı olsun, emeğinize, sabrınıza, zekanıza sağlık 🧿 Benim de başlar da çok heves ettiğim işleri üşenmeden yapmışsınız. Ankara'da olsaydınız bagaj bölmesi, ledler ve tavan çıtası için başınızı ağrıtırdım 😀  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin
Ömer Budak yazdı:

Hayırlı olsun, emeğinize, sabrınıza, zekanıza sağlık 🧿 Benim de başlar da çok heves ettiğim işleri üşenmeden yapmışsınız. Ankara'da olsaydınız bagaj bölmesi, ledler ve tavan çıtası için başınızı ağrıtırdım 😀  

Başım ağrımaz aksine mutlu olurdum. Beğenmenize sevindim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Ooo foruma C-Max gelmiş 😍

Ne zamandır gelmiyordu bu güzellikten.

Celalettin abi hayırlı uğurlu olsun :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin
Önder Özcan yazdı:

Ooo foruma C-Max gelmiş 😍

Ne zamandır gelmiyordu bu güzellikten.

Celalettin abi hayırlı uğurlu olsun :)

Teşekkürler ama iki sene oldu. Uzun süredir aklımda olmasına rağmen geciktigim için utana sıkıla konu açtım 😔😔

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...