İçeriğe Yönlendir

Cruze - Termostat Arızası, Termostat Erken Açılıyor

Ali Darbaz
Çözüme git Ali Darbaz tarafından,

Recommended Posts

Ali Darbaz

Merhaba 

Normalde 99 derecede açılan termostat son 15 gündür 84 derecede açılıyor. 

Karşılaştırma yapıldığında, 84 dereceye kadar , eskisi gibi hızla ısınıyor. 

Düz yol sürüşünde en fazla 90 dereceye çıkıyor. 

Rampa aşaği ayak gazdan çekildiğinde en düşük 83 dereceye kadar inebiliyor. 

Trafikte 94 derece üstüne çıkmıyor. Aşağidaki bilgiler ışığında arabaya bir teşhis koyabilirmiyiz. 

Motor devri ve Hararet grafiği. 

AM-JKLXYMWBWpkZ5QEpg3_2601hnJT6ZdJcdJWKP

Rampa inişli ve çıkışlı düz 80 km hızla yapılan ölçümde inişlerde 84  çıkışlarda 90 derece arası hareket alanına sahip. 

AM-JKLU2UI09c72Q6OSBDWdlrLp46VQUKvObZjxD

Bu gelişmelere rağmen kadran normal gösteriyor. 

AM-JKLVFHdPojuqMA-OMoVww37JCWtXMWvEbNRHY

Buda yol testi videosu 

Yorum bağlantısı
Behlül Baş

86nın altına düşünce kadran aşağı düşüyor ya Ali abi ki resimdeki kadranda bir tık aşağı düşmüş 83 civarı falan heralde

Termostata gelirsek bir keresinde benimkinde de erken açmıştı yazın başlarında ama sadece bir kez oldu. 90 civarı gitti geldi o gün. Ondan sonra yine standart. Bilemedim 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Metin Akbal yazdı:

Bilemedim. Belki de yaz kış farkıdır?

0 derecede ve 20 derecede denedim. Farkı olmadı.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Metalin yapısıyla alakalı sanırım. Benim 83 derece olan focus da gaz kesince 78-79 derecede geziyor, ibre bir tık düşüyor.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

1. seçenek termıostat kaçırıyor, düşük sıcaklıkta açtı gibi gözükür. 2. seçenek aslında sıcaklık var olnadan az okunuyor zira sistemde hava var, 1000 km de kaç lt su ekleniyor?

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Çağlar Bayur yazdı:

1. seçenek termıostat kaçırıyor, düşük sıcaklıkta açtı gibi gözükür. 2. seçenek aslında sıcaklık var olnadan az okunuyor zira sistemde hava var, 1000 km de kaç lt su ekleniyor?

Conta mı yandı diyon?

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Behlül Baş yazdı:

86nın altına düşünce kadran aşağı düşüyor ya Ali abi ki resimdeki kadranda bir tık aşağı düşmüş 83 civarı falan heralde

Termostata gelirsek bir keresinde benimkinde de erken açmıştı yazın başlarında ama sadece bir kez oldu. 90 civarı gitti geldi o gün. Ondan sonra yine standart. Bilemedim 

Araba fuel status "engine warm-up" moduna düşmediği sürece şimdilik dert etmiyorum. Eğer düz yolda giderken motor ısıtma moduna girecek kadar hararet düşerse ozaman sıkıntı olmaya başlar. LTFT değeri yükselmedikce  termostada müdehale etmeyeceğim. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

EN son 6852 km önce su eklemiştim. Yaklaşık 450 mililitre kadar. Su seviyesi bıraktığım yerde duruyor. 

AM-JKLXO-L8Pam4WzgZJfVCFeVfmsUZH7cmbX-e3

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ali Darbaz yazdı:

EN son 6852 km önce su eklemiştim. Yaklaşık 450 mililitre kadar. Su seviyesi bıraktığım yerde duruyor. 

Valla helal olsun.. ben bir kaç gündür yağı ne zaman değiştiğimi hatırlamaya çalışıyorum..

• Beğen 2
  • Mutlu 4
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ali Darbaz yazdı:

Bu sıcakken çekilmiş foto herhalde di mi?

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mehmet Ozyurek yazdı:

Valla helal olsun.. ben bir kaç gündür yağı ne zaman değiştiğimi hatırlamaya çalışıyorum..

Resmi çektiğim tarihten itibaren sprit monitör datasını takip ettim. 6500 km geçmiş görünüyor. Hiç tek bir litre eksilme yok. 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

B12 demekki herşeye etkili değilmiş [emoji3] Alpay doğru söylüyor [emoji3]
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Sani Gerşon yazdı:

Bu sıcakken çekilmiş foto herhalde di mi?

Yok canım, ben tepeleme dolduruyorum. Hava varsa alçalması gerekiyordu. Arabada hava olmadığı için alçalmıyor. Bende fazla suyu alacaktım . Ama üşengeçlikten 6500 km dir almıyorum. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Ali Gök yazdı:

450 mililitreyi şırınga ile mi ölçtün😁

1 litre saf su aldım, suyu boşaltınca bidonda yarıdan fazla vardı. Bende en iyi ihtimal ile 450 ml dir dedim. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mert Gülkokan yazdı:

Sen önce fazla suyu alıver
Öyle takip et sonuçta boşuna maksimum çizgisi yok

Geçen seferde ful + full dolu idi. 100 derecede geziyordum . 

Yorum bağlantısı
Ali Gök

arabanın önüne hava alacak yere naylon gerip bir test yapacaktın noldu o iş yahu

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Ali Gök yazdı:

arabanın önüne hava alacak yere naylon gerip bir test yapacaktın noldu o iş yahu

şüpheye düştüm, sonra vazgectim. 

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bkz. Bugün aracınız için ne yaptınız 😃😃

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

AM-JKLXO-L8Pam4WzgZJfVCFeVfmsUZH7cmbX-e3

2 ayda 6582 km de mi yapıldı?

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Çağlar Bayur yazdı:

2 ayda 6582 km de mi yapıldı?

Valla olabilir. Cezalı iken 1800 km yol yapmışım. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Bu gün inişin çok uzun olduğu Dağ yolundan geldim. 5 nci vitesde 3 dk kadar yakıt keserek dağdan indi. Malesef hararet 75 dereceye kadar düştü. Arabanın termostadı bozuk. Ama araba yakıt statüsü "motor ısıtma" moduna girmediği için şimdilik ellemiteceğim. Arabaya Temmuz 2019 ayında 106000 km de termostat aldık. 144500 kmde bozuldu. Ne zaman bozulduğunu az çok anlıyorum. Neyse 75 derece ile 100 derece arasında 25 derecelik bir performans farkı var. 25 dereceden bişey olmaz. 

Belkide iyi bile olabilir, termal yükü azaltmış oluruz. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...