İçeriğe Yönlendir

Cruze - Termostat Arızası, Termostat Erken Açılıyor

Ali Darbaz
Çözüme git Ali Darbaz tarafından,

Recommended Posts

Metin Akbal
Patlamış olsaydı bu şekilde 6800 km götürür mü emin olamadım. Tahminimce suyun kıvamı tahin gibi olurdu.
Götürür. Bende 90 bin km de ufaktan başlamıştı 98 binde işlemler yapıldı. Direk patlama diyerek anlama sızıntılar başlıyor. Patlama denilen olay o.
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Koray Demir yazdı:

Patlamış olsaydı bu şekilde 6800 km götürür mü emin olamadım. Tahminimce suyun kıvamı tahin gibi olurdu.

7000 km geçmiş olmalıyım. 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Yok yağım suyum tertemiz. Kamera tutup video çektim. 

45000 km önce bunu alıp taktım. https://www.generalopel.com/urun/cruze-1-6-komple-termostat-gm 
Bu mala güvenim kalmadı. Arabanın orjinal kendi termostadını alacağım . Ama zamana ihtiyacım var. https://www.opelyedekleri.com/urun/chevrolet-cruze-termostat-komple-orjinal-gm-marka-25192228
arabanın bakımına triger değişimide dahil 3000 tl lazım. Önümde 1 yıl var. Ozaman kadar idare edeceğim.

Kapağı kontrol et.

Birde termostat in fişini çeksene arabanın tepkisi değişecek mi ya da arıza verecek mi. Su sıcaklığını hararet musirinden okuyor zaten. Termostat mekanik olarak devreye girer elektrik olayı bunun neresinde onu anlamak lazım.
O zaman su eksiltmesi gerekir. Azalma yok denmiş.
Ha birde yağ soğutucu patladığında bende eksilme olmamıştı.
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Metin Akbal yazdı:

Kapağı kontrol et.

Bu kapakmı , yağ kapağıda temiz, yağ çubuğuda temiz.

AM-JKLVGBjoopZEGVL-q9IgEb7_w1dJoHF_5nMvu

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

AM-JKLVGBjoopZEGVL-q9IgEb7_w1dJoHF_5nMvuSG1W-kXIyx2xeP7jtVden0CdWhD9jfqdnLu1iBlTz-c8TOi6eezXeVTOGsVm_osLL4_SYSW39ZsY-5z-OfxXai1SF6DuJkxA8pUDHYwXtcJCGnj0To6Vgg=s625-no?authuser=0
Yok motor suyu kapağı.
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Metin Akbal yazdı:
Ali Darbaz yazdı:

Yok motor suyu kapağı.

Tamam işte motor suyu kapağı resimdeki. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Metin Akbal yazdı:
Tansu Kalafatoğlu yazdı:
Sıcak motorun mu var derdin var emoji23.png

Sende termostat var mı?

Ben çocukken bizim mahallede bis vardı. Sulu derlerdi. Ama kipritle suyun ne alakası var abi 😃

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Ben çocukken bizim mahallede bis vardı. Sulu derlerdi. Ama kipritle suyun ne alakası var abi [emoji2]
Termostat sadece sulu motorlarda mı var? Mesela bende kombi de takılı. Mesela ütü de var. Mesela elektrikli ısıtıcılarda var [emoji3] Kibritle suyun arasındaki alaka oksitlenmedir.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)
Metin Akbal yazdı:
Tansu Kalafatoğlu yazdı:
Sıcak motorun mu var derdin var emoji23.png

Sende termostat var mı?

Termos mu? Stanley aldım ya😂

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar
Ali Darbaz yazdı:

Yok yağım suyum tertemiz. Kamera tutup video çektim. 

45000 km önce bunu alıp taktım. https://www.generalopel.com/urun/cruze-1-6-komple-termostat-gm 

Bu mala güvenim kalmadı. Arabanın orjinal kendi termostadını alacağım . Ama zamana ihtiyacım var. https://www.opelyedekleri.com/urun/chevrolet-cruze-termostat-komple-orjinal-gm-marka-25192228

arabanın bakımına triger değişimide dahil 3000 tl lazım. Önümde 1 yıl var. Ozaman kadar idare edeceğim.

Komple yerine sadece termostatı en iyisinden alsaydın keşke, elinden geliyor, değiştiririrdin. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Malesef araba dolu olmasına rağmen , gördüğünüz gibi rampa indiğimda 80 dereceye düşüyor. Hararet çubuğu o konumda olduğunda 80 derece oluyor

giphy.gif

Yorum bağlantısı
Behlül Baş
Ali Darbaz yazdı:

Malesef araba dolu olmasına rağmen , gördüğünüz gibi rampa indiğimda 80 dereceye düşüyor. Hararet çubuğu o konumda olduğunda 80 derece oluyor

giphy.gif

Evet biraz fazla düşüyor gibi Ali abi. Orijinal GM marka değil miydi? 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Behlül Baş yazdı:

Evet biraz fazla düşüyor gibi Ali abi. Orijinal GM marka değil miydi? 

Oem. O çizgide iken obd 80 derece diyor. 

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
  • Çözüm
Ali Darbaz

Merhaba 

Bir arızayı daha ortadan kaldırdık. Artık Cruze  canavar gibi ısınıyor yanıyor buram buram .

Termostadı 1200 liradan + 3 adet Dex-cool 1Litre antifirz 240 liradan 12 taksit kredi kartına aldım. 

İki günde kargom geldi. 

AM-JKLUVCQyo1Di_H_Kqh1vIlngHoXeieTX-wmll

Termostatı değiştirdik, ama çok uğraştık. Yaklaşık bir saatimizi aldı. 

Sanayide 10 litre bol bol saf su aldım. Bu saf suyda önce motoru çeşme suyu ile içini temizledik. Sonra içini komple boşalttık . 3 bidon Dexcool doldurduk. Arkadan saf suyu dökmeye başladık. Takribi 4 litreye yakın saf suyu doldurup motorun 2500 devirde havasını aldık. 

AM-JKLXSOWHuVN0tKdaAwrpjVz97nV_gsI217I-g

Arabayı 2 gündür kullanıyorum, İlk günler bol bol şırıltı duyuyordum. Giderek yok denecek kadar azaldı.  Halen az miktarda su sesi gelmekte. Kesilmediği durumda su eklemesi yapacağım. 

AM-JKLXeRCKNCFM_dF1oi7locvRhm_KJ_61U8BFe

Eski termostat içinde şır şır bir ses geliyor. Usta çok istedi ama eski termostatı vermedim. Eski termostat üzerinden yaptığım incelemede, bacaklarından koptuğunu farkettim :(

Bu termostatın aynısından satın alıp çalışır hale getiricem. Kendime yedek olacak. 

AM-JKLUy6U0woMCaJx-pwNVrPqHvXyMBy7stMTxt AM-JKLVSj2QaRzAxpw7jMvppASezWvPP6rkZtf3o

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Sökme Prosedürü

İkaz: Bkz. Önsöz bölümündeki Motor Soğutma Suyu Termostat Gövdesi Uyarısı .

2027554
2027531
2028128

Not: Motor yağ soğutucusu borusunu motor yağ soğutucusundan dışarı çekin.

1. Kaputu açın.
  2. Aracı kaldırın ve destekleyin. Bkz. Aracın Yükseltilmesi ve Krikoyla Kaldırılması .
  3. Aracın altına bir boşaltma kabı yerleştirin.
  4. Soğutma sistemini tahliye edin. Bkz. Soğutma Sisteminin Boşaltılması ve Doldurulması .
  5. Radyatör giriş hortum kelepçesini (4) gevşetin.
  6. Radyatör giriş hortumunu (3) motor soğutma suyu termostatından (5) çıkartın.
  7. Gaz kelebeği gövdesi ısıtıcı giriş hortumu (2) bağlayıcısını motor soğutma suyu termostatından (1) ayırın.
  8. Radyatör ısıtıcı çıkış hortumunu motor soğutma suyu termostatı gövdesinden çıkartın. Bkz. Isıtıcı Çıkış Hortumunun Değiştirilmesi .
  9. Radyatör ısıtıcı giriş hortumunu motor soğutma suyu termostatı gövdesinden çıkartın. Bkz. Isıtıcı Giriş Hortumunun Değiştirilmesi .
  10. Termostat gövdesi braket somununu çıkartın.
  11. Termostat gövdesi braketini çıkartın.
  12. Motor soğutma suyu sıcaklık sensörü soketini (1) ayırın.
  13. 2 motor yağ soğutucu borusu cıvatasını (6) çıkartın.
  14. Motor yağ soğutucusu borusunu çıkartın (5).
  15. Motor yağ soğutucu borusu contalarını (4, 7) çıkartın.
  16. 4 motor soğutma suyu termostat gövdesi cıvatalarını (3) sökün.
  17. Termostat gövdesini (2) sökün.
  18. Termostat gövdesi contasını (8) sökün.

Takma Prosedürü

2028128

İkaz: Bkz. Önsöz bölümündeki Bağlantı Elemanı İkazı .

Not: Motor soğutma suyu termostat gövdesi silindir kapak ile temas edene kadar 4 cıvatayı kısmen takmaya devam edin.

2028129

İkaz: Doğru tespit elemanı sıkma sırasına ve tork değerlerine dikkat edilmesi önemlidir. Aksi takdirde, termostat gövdesi kırılabilir.

2028128

Not: Motor yağ soğutucu borusunu motor yağ soğutucusuna bastırın

2027531
2027554

1. Sızdırmazlık yüzeyini temizleyin.
  2. YENİ bir motor soğutma suyu termostat gövde contası takın (8).
  3. Motor soğutma suyu termostat mahfazasını (2) takın.
  4. 4 motor soğutma suyu termostat gövdesi cıvatasını (3) takın ve 2 N·m (18 lb inç) değerine kadar sıkın.
  5. 4 motor soğutma suyu termostat gövdesi cıvatasını, sırasıyla (1-2-3-4) 8 N·m (71 lb inç) kadar sıkın.
  6. YENİ motor yağ soğutucusu borusu contaları (4, 7) takın.
  7. Motor yağ soğutucusu borusunu (5) takın.
  8. 2 Motor yağ soğutucusu boru cıvatalarını (6) takın ve 8 N·m (71 lb inç) kadar sıkın.
  9. Isıtıcı giriş hortumunu motor soğutma suyu termostatı gövdesine takın. Bkz. Isıtıcı Giriş Hortumunun Değiştirilmesi .
  10. Isıtıcı çıkış hortumunu motor soğutma suyu termostatı gövdesine takın. Bkz. Isıtıcı Çıkış Hortumunun Değiştirilmesi .
  11. Motor soğutma suyu sıcaklık sensörü soketini (1) bağlayın.
  12. Motor soğutma suyu termostat gövdesi braketini takın.
  13. Motor soğutma suyu termostat gövdesi braketi somununu takın ve 6 N·m (53 lb inç) kadar sıkın.
  14. Gaz kelebeği gövdesi ısıtıcı giriş hortumunu (2) motor soğutma suyu termostatı gövdesine (1) takın.
  15. Radyatör giriş hortumunu (3) motor soğutma suyu termostatına (5) takın.
  16. Radyatör giriş hortum kelepçesini (4) takın.
  17. Soğutma sistemini doldurun. Bkz. Soğutma Sisteminin Boşaltılması ve Doldurulması .

Çağlar Bayur yazdı:

hava sı alındı ise yeni hava nereden girdi sisteme araştırmalı

Hava kendi kendine tahliye oluyor. Arabayı sürdükce tamamen geçiyor. Bu akşam dönüşte artık su sesi çıkarmıyordu. Tamamen kesilmiş olabilir. 

Soğutma Sisteminin Boşaltılması ve Doldurulması

Uyarı: Basınçlı bir soğutma sisteminde, radyatördeki soğutma suyu sıcaklığı, atmosferik basınçtaki çözeltinin kaynama noktasından oldukça yüksek olabilir. Soğutma sistemi sıcakken ve basınç altındayken genleşme tankı kapağının çıkartılması çözeltinin patlayıcı bir kuvvetle aniden buharlaşmasına sebep olur. Bu, çözeltinin motorun, koruyucuların ve kapağı açan kişinin üzerine taşması ile sonuçlanacaktır. Ciddi yaralanma ile sonuçlanabilir.

Not: Sadece GM tarafından sunulan antifriz karışımı kullanın ve %50 su ve %50 antifriz karışımı kullanın. Antifriz soğutma sistemini sadece donmaya karşı korumaz, aynı zamanda antifrizle temasta olan tüm komponentlerin paslanmasını/kireçlenmesini önler. Sonuç olarak, antifriz daima eklenmelidir, hatta tropik ülkelerde dahi.

Antifriz karışımına ilave olarak, su kalitesinin de rolü önemlidir. Normal içme suyu bu koşulun yerine getirilmesi için yeterlidir. Rejenere deniz suyunun kalitesi yeterli değildir.

Onaylanmamış antifriz kullanılması da motora zarar verebilir.

Radyatör, silindir kapağı veya silindir kapağı contası değiştirildiğinde, eski soğutma suyu yeniden kullanılmamalıdır.

Soğutma Sisteminin Boşaltılması

2020061

1. Soğutma sistemini açın. Soğutma suyu genleşme deposu kapağını açın.
  2. Soğutma sistemini boşaltmak için, radyatördeki tahliye vidasını (1) açın.

Soğutma Sisteminin Doldurulması

2189515

Not: Soğutma suyu gevşetilmiş havalandırma vidasından dışarı akınca havalandırma vidasını kapatın.

2189523

Soğutma suyu artık damlamıyorsa, boru deliğindeki alt çizgiye (siyah ok) kadar soğutma suyu doldurun.

Not: Motoru çalıştırdıktan sonra, soğutma suyu seviyesini derhal aşağıya borusu deliğinin alt çizgisine (siyah ok) kadar doldurun ve kapağı kapatın.

Not: Kalorifer peteğini (yolcu bölmesindedir) çıkardıktan sonra aşağıdaki ilave işler yapılacaktır:

Motoru radyatör fan ayarı devreye girene kadar 2.500 dev/dak. değerinde ısıtın.

Not: Kalorifer göbeğini (yolcu bölmesinde) çıkarttıktan sonra, motoru 2 dakika 2.000-2.500 dev/dak. hızında çalıştırın. Böylece soğutma sisteminin havası tamamen alınır.

Gaz pedalına 3 kere basın - bu esnada motor devri 2,500 dev/dak. değerini geçmemelidir.

2512630

1. Klimalı araçlarda, klimayı kapatın.
  2. Sistemi boşalttıktan sonra, radyatördeki tahliye vidasını kapatın.
  3. Radyatördeki havalandırma vidasını (1) sökün ve tekrar bir diş sıkın.
  4. Soğutma suyunun üzerini soğutma suyu genleşme deposunun üzerindeki hava alma deliğinin alt çizgisine kadar tamamlayın (1).
  5. Motoru Çalıştırın
  6. Gaz pedalına derhal 3 kere basın - bu esnada motor devri 2.500 dev/dak. değerini geçmemelidir.

7. Motoru ısıtın.
  8. Soğutma sistemini havalandırın
  9. Motoru durdurun ve motorun soğumasını bekleyin.
  10. Soğutma suyu seviyesini kontrol edin ve soğutma suyu seviyesini gerekiyorsa "kaynak alanını" (1) göre düzeltin.
  11. Bir test sürüşünden sonra motorun soğumasını bekleyin ve soğutma suyu seviyesini tekrar kontrol edin. Soğutma suyu seviyesini gerekiyorsa "kaynak alanını" (1) ayarlayın.
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

Hava almak ne yav? Benim arabalarda hiç böyle bir şey yoktu. Havası alınmadan hava yapmayan sistem varken neden havası alınarak sistem kurgulanır ki? 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Ve mühteşem bir haberim daha var. Daha önce termostat bozuk iken 4 ncü vitesle ile tırmandığım rampayı artık 3 ile tırmanıyorum. Miss gibi oldu... 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Çağlar Bayur yazdı:

Okumadın mı, şırıl şırıl su sesi geliyormuş. Havası alınmamış ki...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

Ve mühteşem bir haberim daha var. Daha önce termostat bozuk iken 4 ncü vitesle ile tırmandığım rampayı artık 3 ile tırmanıyorum. Miss gibi oldu... 

4 ile 3 cümlede ters yerde ise iyi, değilse iyi değil

Sani Gerşon yazdı:

kendi garajında değişirsen oalbilir de, tükkandan havası alınmadan çıkınca çekici ile geri dönülür

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Çağlar Bayur yazdı:

ters yerde ise iyi

2 hafta sonunda kurcalayarak çözdüm, 4 ile 3 ters kalsaydı Uno gidecekti o derece 😁

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Sani Gerşon yazdı:

Son marş sonrası , ses mes kalmadı aslında. Bu arabalar böyle gıdım gıdım genleşme kabından havayı atıyor. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mert Gülkokan yazdı:

Hdi motorlarda hava alma için sibop gibi bir parça var
Oradan su kesik kesik geliyor
Su tam olarak akmaya başlayınca havası da alınmış oluyor

Hdi bilmiyorum ama iki kere mazda’nın suyunu değiştim. İlkinde antifrizi yanlış koymuştum. İkisinde de hava mava almadım. Radyatöre giren hortumu çıkardım. Suyu boşalttım. Sonra üstten doldurdum. Devam. Başka arkadaşın mazdasını da böyle değiştik. Zaten hava alma diye bir şey yok. Ses falan da yok. Her şey gayet normaldi. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...