İçeriğe Yönlendir

2011 Fiesta 1.4 - Fan Açma

Doğukan Özdemir

Recommended Posts

Doğukan Özdemir

Arkadaslar 2011 fiesta 1.4 benzinli aracim icin soruyorum..bulundugum sehir 17 derece idi..sehir ici kullanimda dur kalk park ederken vs araba fan aciyor.rolantide ise bu hava kosullarun 4 dakika icinde tekrar fan aciyor...bu normal mi?

Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Sıkışık trafikte dur kalk fazla yapılırsa fan açar.
1 dk kadar çalışır, susar.

Aksi halde sorun vardır.
2011 lerde hararet göstergesi yok diye biliyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğukan Özdemir
Çağlar Bayur yazdı:

hararet ibresi nerede duruyor? kolrifer ısıtması ne alemde

Hararet ibresi yok fakat kalorifer isitmasi ile alakasini anlamadim ustam

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Doğukan Özdemir yazdı:

Hararet ibresi yok fakat kalorifer isitmasi ile alakasini anlamadim ustam

soğutma sisteminde hava  veya başka sorun varmı diye?

Yorum bağlantısı
Doğukan Özdemir

Rampada 4 ve 5 vitesleede hararet ışıgıni yakiyordu,bu sorun varken kalorifer peteginden rolantide sicak hava gelmiyordu,sadece gaza bastigimda sicak hava geliyordu..ust kapaga kadar gitti conta degisti fakat ayni arizayi yeniden yapmisti..en son radyatorcüye goturdum sicak hava sorununu anlattim..radyatore bakti tikali degil gayet iyi durumda dedi..2 sey soyledi;

1 . Tüp bağlantılarını direk petege verdir dedi.

2.Sorun gecmezse devir daimin zayif geliyo olabilir dedi..

Bende soyle soyledim devir daimi zaten ilk basta kontrol etmislerdi,sorun yoktu...( Parca yan sanayiydi,fakat egilme bukulme kirilma paslanma yoktu..

Fakat ben yinede orjinal parca devirdaim aldim taktirdum, sonuc:: arac rolantide gayet iyi isitmaya basladi..

Aklima takilan sey su saglam gozuken yan sanayi parcada problem variydi acaba..

Fakat degisimden sonra petek rahatladi..

Ve kış geldi araba zaten kisa sehir ici problem olusturmuyor.. Motor ust kapakta sorun olsa blokta catlak egrilik olsa suan ne olurdu..Kisaca arabam duzeldimi onuda bilmiyorum ..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

devirdaim gözle kontroledilmez değişmesi iyi olmuş, fakat hala birşeyler yolunda değil gibi, bu mevsimde 4-5 dak da fan açması çok normal değil, obd den cihaz bağlayıp su sıcaklığı gözlemlenmeli

veya şu an zaten gerkesiz, lpg nin soğutma sistemine grien boruları orjinale çevrilip kullanılmalı

Yorum bağlantısı
Doğukan Özdemir

Bende kafayi yemek uzereyim..Normal mi degil mi? Marasta ikamet ediyorum hava sicakligi 17 derece idi..Borular orjinale cevirilmeli derken,. T mi olmasi gerekiyor

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Doğukan Özdemir yazdı:

Borular orjinale cevirilmeli derken

lpg ısıtmak için değiştirilmiş olan  su hortum bağlantıları geri orjinal haline çevirlerek test edilmeli.

Yorum bağlantısı
Doğukan Özdemir

Arkadaslar yine ben ama bireey aklima takiliyor... Aracaim dun sehir ici kullanimda bu mevsimde fan aciyor..arabanin giderinde birsey yok...bu arada sehir ici aksam trafigiydi..anlayamiyorum..fiesta lar icin normalmi

Yorum bağlantısı
Abdullah Dönmez

Merhaba arkadaşlar, araç termostatı normalde kaç derecede açar ? İdeal çalışma sıcaklığı kaçtır ? Kış için ? Sanırım termostatım açık kalıyor. Şehir dışı kullanımlarda 60-70’in üzerine pek çıkmıyor hareketliyken; ama kırmızı ışıkta bekleyince hemen 90’ı görüyor. 60 altına da inmiyor. Sorun termostatla ilgili mi yoksa her şey yolunda mı ? Sıcaklık da normal fan ısısı. 2-3 seviyede fena ısıtmıyor.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Doğukan Özdemir yazdı:

Arkadaslar yine ben ama bireey aklima takiliyor... Aracaim dun sehir ici kullanimda bu mevsimde fan aciyor..arabanin giderinde birsey yok...bu arada sehir ici aksam trafigiydi..anlayamiyorum..fiesta lar icin normalmi

Dpf varsa aracınızda kısa mesafelerde rejenerasyon denk geliyor olabilir. Fan normalden daha devirli ve gürültülü çalışır bir miktar çekiş düşer. Eğer dpf varsa böyle durumlarda aracı stop etmeyin biraz yolu uzatıp fanın durmasını bekleyin. Masrafı çok olabilir..

Abdullah Dönmez yazdı:

Merhaba arkadaşlar, araç termostatı normalde kaç derecede açar ? İdeal çalışma sıcaklığı kaçtır ? Kış için ? Sanırım termostatım açık kalıyor. Şehir dışı kullanımlarda 60-70’in üzerine pek çıkmıyor hareketliyken; ama kırmızı ışıkta bekleyince hemen 90’ı görüyor. 60 altına da inmiyor. Sorun termostatla ilgili mi yoksa her şey yolunda mı ? Sıcaklık da normal fan ısısı. 2-3 seviyede fena ısıtmıyor.

80-90 civarı termostat açık konuma gelmeli, seyir halinde önden gelen rüzgarla araç soğuyabilir. Sizin termostat sürekli açık kalıyor gibi duruyor..

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Abdullah Dönmez
Serkan Toker yazdı:

Dpf varsa aracınızda kısa mesafelerde rejenerasyon denk geliyor olabilir. Fan normalden daha devirli ve gürültülü çalışır bir miktar çekiş düşer. Eğer dpf varsa böyle durumlarda aracı stop etmeyin biraz yolu uzatıp fanın durmasını bekleyin. Masrafı çok olabilir..

80-90 civarı termostat açık konuma gelmeli, seyir halinde önden gelen rüzgarla araç soğuyabilir. Sizin termostat sürekli açık kalıyor gibi duruyor..

Teşekkür ederim hocam. Bu şekilde idare ediyorum gibi kış soğuk geçmiyor. 65-70 derecede çalışan motor hasar görür mü ? Acil olarak sanayiye gitmem gerekir mi ? Şehir dışında haftada 1 kez 150 km kullanıyorum. Şehir içi zaten sıcaklık 90 sabit görünüyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Abdullah Dönmez yazdı:

Teşekkür ederim hocam. Bu şekilde idare ediyorum gibi kış soğuk geçmiyor. 65-70 derecede çalışan motor hasar görür mü ? Acil olarak sanayiye gitmem gerekir mi ? Şehir dışında haftada 1 kez 150 km kullanıyorum. Şehir içi zaten sıcaklık 90 sabit görünüyor. 

Çok az bir miktar performans düşüklüğü olabilir o da belki, 100 dereceye kadar motora bir şey olmaz. Soğuk motor yakıtı fazla tüketir ama sizin araba yeterince ısınıyor..  

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Abdullah Dönmez

Merhaba, bugün plakanın arkasına ufak bir parça karton geçirdim. O şekilde çıktım trafiğe hararet 90’da sabit kaldı. Geçici bir çözüm. Kış için yeterli gibi duruyor. Dışarıda hava 2-3 dereceydi; ancak araç 14 derece görünüyordu muhtemelen bu sebeptendir. Bir sorun yaratmaz bu durum değil mi ? Hava aşırı soğukken taksi ve dolmuşların da böyle yaptığını görüyorum çünkü.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ceyhun Göktaş
Doğukan Özdemir yazdı:

Arkadaslar 2011 fiesta 1.4 benzinli aracim icin soruyorum..bulundugum sehir 17 derece idi..sehir ici kullanimda dur kalk park ederken vs araba fan aciyor.rolantide ise bu hava kosullarun 4 dakika icinde tekrar fan aciyor...bu normal mi?

neredeyse aynı şeyleri yaşıyoruz hocam. hadi yazın neyse de kışın ortasında iki dur kalk yapsam fanı açıyor, 1 dakika içinde geri kapatıyor ( bu arada 105 de açıp 95 te kapatıyor) ben bu arabadanhiç bir şey anlamadım, zaten hararet göstergesi yok neyi dikkate alacağımız belli değil. ford ustasına gösterdim sorun yok diyor, e kardeşim niye başka marka, hatta aynı marka başka model 90 da sabit ve neredeyse hiç fan açmıyor? daha önce hiç ford kullanmadım ama elimdeki fiesta sayesinde nefret ettim cidden. bedavaya 2021 focus verseler, zaten bir yeri marazlıdır gözüyle bakıyorum.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Ceyhun Göktaş yazdı:

neredeyse aynı şeyleri yaşıyoruz hocam. hadi yazın neyse de kışın ortasında iki dur kalk yapsam fanı açıyor, 1 dakika içinde geri kapatıyor ( bu arada 105 de açıp 95 te kapatıyor) ben bu arabadanhiç bir şey anlamadım, zaten hararet göstergesi yok neyi dikkate alacağımız belli değil. ford ustasına gösterdim sorun yok diyor, e kardeşim niye başka marka, hatta aynı marka başka model 90 da sabit ve neredeyse hiç fan açmıyor? daha önce hiç ford kullanmadım ama elimdeki fiesta sayesinde nefret ettim cidden. bedavaya 2021 focus verseler, zaten bir yeri marazlıdır gözüyle bakıyorum.

Ford un suçu yok, lpg yok bende ,saat gibi motor.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...