İçeriğe Yönlendir

Telefonlar Beyin Okuyabilir Mi?

Tansu Kalafatoğlu

Recommended Posts

Tansu Kalafatoğlu

Bahsettiğim şey telefonda arama yaptığımız, yazdığımız, fotoğrafına baktığımız veya bunun gibi şeyler sonucu karşımıza çıkardığı gönderiler değil. 

Telefonda hiçbir şey yapmadan, aklımızdan geçen şeyi karşımıza çıkarması. 

mesela bugün öğlen aklıma bir şey geldi. Mazda’nın facebook grup sayfası. Gruptayım ama bildirim, haber kaynağı falan hepsi deaktif durumda. Aylardır ne ben gruba baktım ne de karşıma gönderi çıktı. Bugün öğlen bi girip bakayım millet neler yazıyor diye aklımdan geçti sadece. Sonra unuttum tabi. Ne arattım ne baktım. 

az önce facebook’u açtım. Birden önüme mazda grubundan bir gönderi düştü. 

bunun gibi birkaç olay daha yaşadım. Bu resmen beyin dalgalarını okumak gibi bir şey. Bu kadar tesadüf olamaz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

az önce facebook’u açtım. Birden önüme mazda grubundan

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Aylardır ne ben gruba baktım

face bizden akıllı bence, bakımdan sonra süre sayan araba beyni gibi, süre saymış demek ki, bir önceki gruba girmeme süresi de referans olmuş olabilir. bana da durmadan ALp lerden otel reklamı geliyor mesela :keyifli:

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt

Yapay zeka tahmin ettiğimizden ileride işlemler yapmakta. Bu yüzden bize bu şekilde düşünceler geliyor.

Gary Kasparov un karşılıklı oynadığı bir deep blue diye bir program vardi. Satranç oynamışlar ve berabere kalmışlardı. Ki bu dedigim 95 lerde idi. Şimdi inanılmaz parametlerler ile inanılmaz takipler yapıyor. Sizin o bahsi geçen programi açmanız ile bir çok parametre devreye giriyor. Istatistikleri çıkarıp kendi cikarimlarini yapıyor.

Kartal göz diye bir film vardı izlemesi iseniz tavsiye ederim.

Son söz olarak hiç bir şey tesadüf değildir derim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erdem Doğan

Yıllardır şüphelendiğim ama yok artık olamaz dediğim bir durum. Sonunda yalnız olmadığımı hissettim :)

Aynı şekilde reklamlar, arama yapmadan, konuşmadan sadece aklından geçirdiğin ürünün önüne çıkması. Evet tesadüf olamaz.

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan

Aslında tam tersi olabiliyor. Mesela Mazda'nın sayfası Facebook'da gezinirken bir yerde gözünüze çarpıyor, tam o sırada araya bir şey giriyor sayfaya bakamadan kapatıyorsunuz. Sonra aynı sayfayı tekrar görünce "ben bunu sabah aklımdan geçirmiştim diyebiliyoruz. Halbuki sabah görmüştük.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Erdem Doğan yazdı:

aklından geçirdiğin ürünün önüne çıkması.

demin yine bi luvi vitton baiti çıktı karşıma aynen, ürperdim yane

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Her akşam eve geldiğimde faceden bildirim gelir, öncesinde de her akşam eve geldiğimde faceye girerdim. Yani geçmiş parametreleri baz alır akıl okumaz, geçmiş verileri okur.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

vesile ile face oyunlarında level zorlaşır ise,5-6 gün oyunu açmayın, sonraki ilk açışta acaip kolaylaşsın

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Çağlar Bayur yazdı:

demin yine bi luvi vitton baiti çıktı karşıma aynen, ürperdim yane

onu yenge geçirmiştir kafadan, hatlar karışabiliyor bazen yada yılbaşı hediyesi için sana işaret ediyor 😂

Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen

Çok defa yaşadığım durum bir şekilde düşüncelerin okunduğunu düşünüyorum. Dünyada veri toplama çılgınlığı var. Ben de her defasında tesadüf olarak görüyordum ama google yazarsanız zaten düşünce okuma amaçlı çok çalışma olduğunu görürsünüz yalnız değiliz bunu yaşayan çok kişi de var. Ben kendimce sağlamasını yaptım. En belirgin örnek; bir yemek yarışmasında yapılan kek için neden öyle yapıyorsun ortasını boş bırak oraya krema dökersin diye düşündüm ve 5 dakika sonra instagramda aklımdaki tanıma uygun tatifler gelmeye başladı hem de aklımdaki resimle aynı görüntülerle. Yani bence tesadüf değil ama nasıl oluyor açıklamaya bilgim yetmiyor.

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Asıl korkmanız gereken beyninizi okuması değil aynı zamanda yönlendirmesidir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Yok arkadaşlar. O mazda grubuyla ilgili ne bir şey gördüm ne arattım. 

en fazla forumda ali’nin termostat sorununa “mazda’da hava alma diye bir şey yok” diye yazmıştım. 

amca bizim verileri mi veriyor gogıla :) ya da iphone satıyor. Bu olabilir en fazla. Yoksa beyin sinyallerini oluyor. Başka yolu yok. 

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Beyin okumak değil de dinlemek olabilir. Mesela geçen uyuşturucu baronu El-chapo nun belgeselini izlemiştim. Adamı yakalamak için olaya ABD de ortak oluyor. Meksikada tüm telefon hatlarını kontrol edip anahtar kelimeler belirlemişler. konuşmada bu kelimeler geçtiği zaman telefon dinlemeye takılıyormuş. Anahtar kelimelerden biri de oğlunun adıymış. Telefondan oğluna ulaşıyor, oğlunun adı dinlemeye takılıp yeri belirlenip yakalanmıştı. Tüm bunlar 2014 de oldu ve kim bilir bugün daha ne teknolojiler vardır. Dandik bir oyun yüklesek de bizden telefonla ilgili birçok yetki istiyor.Bu bilgiler de uluslararası istibarata ve siber korsanlığa hizmet edebiliyor. 

Yorum bağlantısı
Murat Öngür

Şuan imkansız beyin okuma , ama bir kere arattığınızda herhangi bir şeyi o sizin mail adresiniz üzerinden kopyalanıyor galiba sonrasında aynı kullanıcı ile nereden girerseniz girin arattığınız konunun eşyanın yada ne ise onun türleri ve benzerleri devamlı karşınıza çıkıyor

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Erhan Doruk yazdı:

Beyin okumak değil de dinlemek olabilir. Mesela geçen uyuşturucu baronu El-chapo nun belgeselini izlemiştim. Adamı yakalamak için olaya ABD de ortak oluyor. Meksikada tüm telefon hatlarını kontrol edip anahtar kelimeler belirlemişler. konuşmada bu kelimeler geçtiği zaman telefon dinlemeye takılıyormuş. Anahtar kelimelerden biri de oğlunun adıymış. Telefondan oğluna ulaşıyor, oğlunun adı dinlemeye takılıp yeri belirlenip yakalanmıştı. Tüm bunlar 2014 de oldu ve kim bilir bugün daha ne teknolojiler vardır. Dandik bir oyun yüklesek de bizden telefonla ilgili birçok yetki istiyor.Bu bilgiler de uluslararası istibarata ve siber korsanlığa hizmet edebiliyor. 

Ohoo o yıllar önce kurtlar vadisi’nde vardı. 2005 falan :) 

Yorum bağlantısı
Aydın Sert

Ben de geçen gün bir şey düşündüm ama sadece düşündüm. Ardından reklamları çıkmaya başladı karşıma.

Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Zihinden geçenleri değil de, herhangi bir ortamda konuşulan konuda öneriler sunduğuna şahit oldum. Mesela robot süpürge konuşuyorsun, bir bakıyorsun bu konuda reklam, pazarlama vs. öneriler sunuyor. 

Yorum bağlantısı
Behlül Baş

Bana da oldu. Bunu çok net söyleyebilirim yalnız değilmişim 😁

Yorum bağlantısı
Hamit inan
Aydın Sert yazdı:

Ben de geçen gün bir şey düşündüm ama sadece düşündüm. Ardından reklamları çıkmaya başladı karşıma.

Algıda seçicilik. Mesala x marka araç alıyorsunuz trafikte sürekli gözünüz kendi aracınızdan olanları görmeye başlıyor. İşine gelenleri görüp duyuyor kısaca :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Yok arkadaşlar. O mazda grubuyla ilgili ne bir şey gördüm ne arattım. 

en fazla forumda ali’nin termostat sorununa “mazda’da hava alma diye bir şey yok” diye yazmıştım. 

amca bizim verileri mi veriyor gogıla :) ya da iphone satıyor. Bu olabilir en fazla. Yoksa beyin sinyallerini oluyor. Başka yolu yok. 

Peki Toyota, Hibrit, kibritten çok VW yazıyon karşına çıkıyor mu? Çıkarsa sorun yok çıkmazsa sorun :D

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Metin Akbal yazdı:

Peki Toyota, Hibrit, kibritten çok VW yazıyon karşına çıkıyor mu? Çıkarsa sorun yok çıkmazsa sorun :D

Öyle yazınca seni özel odaya alıyor gerisini sen düşün 😁

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Bence insanı kandıran gözü. Bir yere baktığımızda bir şeyler görüyoruz ama beyin bizim gördüğümüzü sandığımızdan fazlasını görüyor. Yani aslında görüyoruz ama farkında değiliz. 25. kare hikayesi. Yani belki de gün içinde mazda ile ilgili şeyler gördünüz ama farkında değilsiniz. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...