İçeriğe Yönlendir

Lenovo V15-ADA Laptop Ram Artırma Sorunu

Celal Aydın

Recommended Posts

Celal Aydın

Merhaba Saygıdeğer Forum Üyeleri,

İki ay önce Lenovo V15-ADA Amd Ryzen 3 dizüstü bilgisayarını satın aldım, 

8 gb RAM mevcut. (4+4 şeklinde, biri anakartta sabit, diğeri çıkarılıp takılabilir slot üzerinde)

Autocad, SolidWorks gibi programları kullanırken daha akıcı olsun diye 8 gb Kingston CL17 2400 MHz RAM satın alıp, yükseltme yaptım, 12 gb değerini yakaladım.

(Kullanım Kılavuzunda belirtilen Max. Yükseltme değeri bu, 12 gb)

Sorun şu ki, geçenlerde Chrome'da geziniyorum, bariz bir yavaşlık söz konusu, dedim şişti bilgisayar Windows malum...

Bilgisayar özelliklerine girdim bi baktım, 4 gb görünüyor RAM.

Bilgisayarcı arkadaşa götürdüm, söktü taktı düzeldi iki gün önce.

Bugün yine aynısını yaptı.

RAM bozuk olabilir mi?

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)

Eski tecrübelerime göre ram yükseltirken hem aynı marka hem de aynı hızda olmasına dikkat etmek gerekiyordu. Muhtemelen ikisi arasında bir uyumsuzluk var gibi görünüyor.

Bios tan bir bakar mısın nasıl görünüyor ram

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Erhan Doruk yazdı:

Eski tecrübelerime göre ram yükseltirken hem aynı marka hem de aynı hızda olmasına dikkat etmek gerekiyordu. Muhtemelen ikisi arasında bir uyumsuzluk var gibi görünüyor.

Dğer ram anakarta entegre. Bu sebeple ikisinin aynı olma imkanı yok.

Önerilen frekans ddr4 2400mhz. Buna göre alındıysa ve yine sorun yaşıyorsanız aldığınız ram'de sorun var demektir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Öngür
Celal Aydın yazdı:

Merhaba Saygıdeğer Forum Üyeleri,

İki ay önce Lenovo V15-ADA Amd Ryzen 3 dizüstü bilgisayarını satın aldım, 

8 gb RAM mevcut. (4+4 şeklinde, biri anakartta sabit, diğeri çıkarılıp takılabilir slot üzerinde)

Autocad, SolidWorks gibi programları kullanırken daha akıcı olsun diye 8 gb Kingston CL17 2400 MHz RAM satın alıp, yükseltme yaptım, 12 gb değerini yakaladım.

(Kullanım Kılavuzunda belirtilen Max. Yükseltme değeri bu, 12 gb)

Sorun şu ki, geçenlerde Chrome'da geziniyorum, bariz bir yavaşlık söz konusu, dedim şişti bilgisayar Windows malum...

Bilgisayar özelliklerine girdim bi baktım, 4 gb görünüyor RAM.

Bilgisayarcı arkadaşa götürdüm, söktü taktı düzeldi iki gün önce.

Bugün yine aynısını yaptı.

RAM bozuk olabilir mi?

Ram ya çalışır ya çalışmaz , bir bozulup bir çalışma imkanı yok , Bence tekrar windows kurulumu yapın mümkün ise windows 10 prof kurun eğer ki pc de 4 adet ram girişi var ise bir tarafa sağ sol şeklinde aynı markalar yan yana gelecek şekilde takın. sorununuz büyük ihtimal çüzelecektir, Ama formattan önce pc nin ana kart yazılımlarını tekrar yükleyin size en son driver var desede siz tekrar yükleyin bir de o şekilde deneyin. Ramlar pc ye uygun ise ( ddr 5 ddr 4 vs pc ne kullanıyor ise ) ram markası fark etmez

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celal Aydın
Dğer ram anakarta entegre. Bu sebeple ikisinin aynı olma imkanı yok.

Önerilen frekans ddr4 2400mhz. Buna göre alındıysa ve yine sorun yaşıyorsanız aldığınız ram'de sorun var demektir.

Sani bey teşekkür ederim.
Eski çıkardığım, üzerinden çıkan 4 gb’lık ram’i tekrar taktırıp, takip edeceğim.
İşin garip tarafı, çıkan ram Samsung marka 4 gb 3000 MHz.
Frekans farkı var, kitapçıkta 2400 MHz takabileceğimi söylüyor, ilginç.
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Celal Aydın yazdı:

Sani bey teşekkür ederim.
Eski çıkardığım, üzerinden çıkan 4 gb’lık ram’i tekrar taktırıp, takip edeceğim.
İşin garip tarafı, çıkan ram Samsung marka 4 gb 3000 MHz.
Frekans farkı var, kitapçıkta 2400 MHz takabileceğimi söylüyor, ilginç.

Üst frekanslı ürünler alt frekansta çalışır. GENELDE sıkıntı olmaz. Ancak sorun çıkaran da gördüm.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Bios tan bir bakar mısın nasıl görünüyor ram

CPU-Z programından baktım, slotlar boş görünüyor. f9e2458299d276de6aa7239b9722b6fd.jpg
4499eb9641ed1915fd7c7456a94dab7f.jpg

45fa75151032c1b5344fda1c1fa3c059.jpg

Entegre ram bilgisi son görselde.
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Celal Aydın yazdı:

CPU-Z programından baktım, slotlar boş görünüyor. 

Entegre ram bilgisi son görselde.

Takılan ramler görünmüyorsa ua uyumsuz yada bozuk, başka ihtimal yok. Başka bir marka deneyin bence. Eskide kingston ram satardık, upgrade etmek isteyenlerin çipini sorardık. Hynix e yine hynix çipli ram vermeye çalışırdık. 

Programa göre üzerindeki ramler 2400 lük, bulabilirseniz bunlardan bir deneyin. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Çok eskiden başıma geldiğinde rami düzgün takamadığımı öğrendim, söküp tekrar takınca düzelmişti..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Üzerinden çıkan 4 gb’lık ram’i geri taktırdım, takip edeceğim.
Şayet bu ram’de de aynısını yaparsa laptop’u garantiye göndereceğim.
Yapmazsa 8 gb’lık sonradan taktığım Kingston’u garantiye göndereceğim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)

Lenovo forumlarında kingston ramlerle hep aynı sorun çıktığını yazmışlar. Hatta tecnopath forumda da aynı sorunla karşılaşanlar var.

Bence aldığın ram uyumsuz. Kingston dışında ram denemelisiniz. Forumlardan biri ramtech 3000 cl 16 8 gb ram almış, sorunsuz çalışmış. 

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celal Aydın
Erhan Doruk yazdı:

Lenovo forumlarında kingston ramlerle hep aynı sorun çıktığını yazmışlar. Hatta tecnopath forumda da aynı sorunla karşılaşanlar var.

Bence aldığın ram uyumsuz. Kingston dışında ram denemelisiniz. Forumlardan biri ramtech 3000 cl 16 8 gb ram almış, sorunsuz çalışmış. 

Bunu öğrendiğim iyi oldu, çok teşekkür ederim Erhan bey.

Şu an Samsung takılı, şimdilik bir sorun yok, takip ediyorum, gelişmeleri yazacağım.

Mustafa Yanar yazdı:

chipset driverlerini güncelleyin, hdd de önemli, ssd değilse çok tat vermez, 

500 GB SSD var cihazda, gayet güzel. HDD yok. Aslında medya için 500 GB SSD daha alacaktım, sonra birçok şeyi bulut sisteminden hallettiğim aklıma geldi, vazgeçtim.

Driverlar güncel.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Son durum bu

851880c0575931249358937c57b94bee.jpg
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celal Aydın
Erhan Doruk yazdı:

Sorun çözülmüş, güle güle kullanın

Ram'i aldığım firma ile irtibata geçtim, bu durumdan bahsettim, ürünü kargolayacağım farklı bir marka ve seri ile değişim yapacaklar, bir de onu deneyelim bakalım. Teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...