İçeriğe Yönlendir

Arka Koltukta Ehliyete El Konulabilir mi?

Ömer şipka

Recommended Posts

Tansu Kalafatoğlu
Ahmet Aybeyaz yazdı:

Yaka kameraları devamlı açık olmuyor diye biliyorum.

Ayrıca ne yazık ki itiraz eden ispatlamak zorunda.

Kamera dışında ispatlamanız zor gibi, kolaylıklar diliyorum.

Öyle değildir yav. Suçu at, ispatlayamazsa senindir durumu olur. Hukuk öyle değil. Suç olarak düşündüğün şeyi ispatlarsan suç olarak kesinleşir. 

mesela imar davalarında projesiz yapılan bir yapı ile ilgili can ve mal tehlikesi’nden ceza yazarsan mahkeme iptal eder. Mevcut yapılan kaçak yapının rölövesini alıp statik olarak raporlayıp mahkemeye sunarsan o zaman suç sabitleşir. 

Yorum bağlantısı
Erkut Uysal

Temel İtalya’da trafik polisi olarak görev yapmaktadır. Bisikleti ile  yol trafiğini ihlal eden bir papazı durdurur: – “Papaz bisikleti durdurur misun, sana ceza yazacağum.” der-
“Ceza mı? Der papaz. Sayın memur bana ceza yazamazsınki.” Der
Temel – “Haçan niçin yazamayrum ki?der”
Papaz gülerek cevap verir:
– “Benim sağ kolumda İsa var, sol kolumda ise Meryem var.”
Temel heyecenlı bir şekide cevap verir:
– “Uy da, sana ceza yazayrum. Bisiklete üç kişi bineysunuz!..” 

Yaşadığınız olayın, bu fıkradan ne farkı var ? 

• Mutlu 5
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Sigortası olan bankadir o ya. Yoksa o ne biçim poliçe kesmek banka açacak kadar :∆

Sizinki değil merak etme. 
öteki adı kısa olan 😅

Yorum bağlantısı
Ömer şipka
Emre Şimşek yazdı:

İçki içtiğiniz mekanda içki içtiğinize dair hiç şahit var mı?

Icki ictigim yerde sahidim var araci parkettigim yerde sahidim var 10 tane sahit yazdim benim yazdigim itiraz dilekcesi hic dikkate alinmiyoki polisin tutanagi sadece baz alinarak mahkeme reddetti itirazi

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Erkut Uysal yazdı:

Temel İtalya’da trafik polisi olarak görev yapmaktadır. Bisikleti ile  yol trafiğini ihlal eden bir papazı durdurur: – “Papaz bisikleti durdurur misun, sana ceza yazacağum.” der-
“Ceza mı? Der papaz. Sayın memur bana ceza yazamazsınki.” Der
Temel – “Haçan niçin yazamayrum ki?der”
Papaz gülerek cevap verir:
– “Benim sağ kolumda İsa var, sol kolumda ise Meryem var.”
Temel heyecenlı bir şekide cevap verir:
– “Uy da, sana ceza yazayrum. Bisiklete üç kişi bineysunuz!..” 

Yaşadığınız olayın, bu fıkradan ne farkı var ? 

özet

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Aybeyaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Öyle değildir yav. Suçu at, ispatlayamazsa senindir durumu olur. Hukuk öyle değil. Suç olarak düşündüğün şeyi ispatlarsan suç olarak kesinleşir. 

mesela imar davalarında projesiz yapılan bir yapı ile ilgili can ve mal tehlikesi’nden ceza yazarsan mahkeme iptal eder. Mevcut yapılan kaçak yapının rölövesini alıp statik olarak raporlayıp mahkemeye sunarsan o zaman suç sabitleşir. 

Yok ben bu olay özelinde konuştum, dediğiniz gibi itiraz var ama maddi kanıt yok, sadece şahitle zor.
Kaçak yapının rölövesini alıp statik raporluyorsunuz mesela, ama bu olayda maddi kanıt yok itiraza dair. Ha şahitler maddi aslında, ama işte tamamen hakim takdiri :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Mahkemeye yapılan itiraz düzgün yazılmamış. dava açmak lazım. düzgün avukat kazanır.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Ömer şipka yazdı:

Icki ictigim yerde sahidim var araci parkettigim yerde sahidim var 10 tane sahit yazdim benim yazdigim itiraz dilekcesi hic dikkate alinmiyoki polisin tutanagi sadece baz alinarak mahkeme reddetti itirazi

O anda çekilmiş bir video kaydı olsaydı keşke. Telefondan falan çekip şöyle bi haberlere düşürseydiniz haberi. Çok severler böyle haberleri...

O zaman yukarıdan bir emir gelirdi herhalde, ne yapıyorsunuz siz, neden vatandaşla uğraşıyorsunuz gibilerden..

Şimdi kimi kime şikayet ediyorsun durumu oluşmuş..

Umarım çözülür.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ömer şipka yazdı:

hukuk devleti.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Emre Şimşek yazdı:

Telefondan falan çekip şöyle bi haberlere düşürseydiniz haberi.

sonrasında,, gece yarısı kapı çalarsa?

Yorum bağlantısı
Çağdaş DUMLU
Ömer şipka yazdı:

IYI GUNLER

Olay 1 ay once sakaryada yasandi aracimi park edip polis ve bekcilerin yanindan gecerek arkadaslarimin yanina eglenmeye gittim 1 saat sonra arkadaslarima araca tekrar geri geldik ve alkol kulanmayan arkadasim direksiyone gecti ve ayni polisler bizi uygulamada durdurdu direksyiyonda alkolsuz arkadasim olmasina ragmen araci daha once benkm pakrettigimi siyleyerek bana islem yapmak istedigini soylediler ve gbt yapicaz bahanesiyle kimligimi alip sofor benmisim gibi islem yaptilar o an butun itirazlarimiza ragmen islem yaptilar ve alkol metreyede zorla uflettiler ve zaten alkollu oldugum icin alkilu ciktim ve ehliyetimede elkoydular 

Daha sonra mahkemeye ititaz ettim fakat mahkemede bugun benim yazdigim itira dilekcesime sahitlerime ragmen polis tutanaginda yazilanlara bakarak itirazimi reddetti ve cezalari iptal etmedi.

Polis tutanaginda araci daha once benim pakrettigim daha sonra uzaklastigim ve yanima sofor alarak geri geldigim ve yan koltuga oturdugum kontrol noktasindada yan koltukda oldugum yaziyo.

Ben dogrulugumu nasil kanitlayabilirim cezayi nasil iptal ettire bilirim varmi basina daha once bogle bisey gelen.

Merhaba, öncelikle geçmiş olsun.

Malum kanunda iddia eden, iddiasını ispatla yükümlüdür. 

bahse konu güne ait elinizde bariz bir kanıt olmaması durumunda, değişen pek bir şeyin olacağını sanmıyorum.

Arabayı park ettikten sonra, alkol aldığınız mekandan çıkışınızı, orada alkol aldığınızı ve sonrasında arabaya geçtiğinizi, öncesinde alkollü olmadığınızı kanıtlayabilirseniz, istinafta bozma ihtimaliniz var.  

Olay anında da özellikle bir kamera kaydı olmadığı, aracı kullanmadığınıza dair bir görüntü de elinizde yok ise, çok geçmiş olsun demekten başka bir şey gelmez elden.

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
(düzenlendi)

Geçmiş olsun, çok şaşırdım ve üzüldüm. 

Sürekli çevirmelere giriyoruz genelde sağ koltukta oturuyorum.( ben çevirme olduğu bildiğim için eşim kullanıyor arabayı :D ) 

Hiç bir polis bana üfletmek istemedi. Trafik polislerinin size karşı bu kadar kinlenip planlı bir şekilde operasyon yapmalarına çok şaşırdım. 

Sorum şu : tam polis çevirme noktasının yakınına mı parkk ettiniz aracı? Yani alkol oranınız neydi? araçtan indiğinizde alkollü olduğunuzu fark edip pusuya mı yattılar?

tarihinde Fatih Evcin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Geçmiş olsun...

böyle durumda ilk aklıma gelen, tamda mekanın önünde pusuda bekleyen polis varsa, belli bekliyorlar, düşmeyeceksin, içerde içeceksen o zaman....

geldin parkettin inip polisin yanına gidiyorsun, alkolsüzüm ama içerdede içeceğim, daha sonra arkadaş sürecek haberiniz olsun memur bey, bu arada telefon kayıtta ve aleni şekilde göstere göstere, kontrol edeceklerse ederler, sonra git ikamlini yap :D

araçta kameran varsa polisi görecek şekilde parket ve biraz bekle kaydetsin güzelce, giderken senide çeksin bu arada....

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Ahmet Aybeyaz yazdı:

Yaka kameraları devamlı açık olmuyor diye biliyorum.

Çevirmede polise sordum. O nedir dedim. Kamera dedi. Ne yapıyor şuan dedim. Hem görüntü hemde ses kaydı yapıyor, neden sordun dedi? Daha önce denk gelmedim. Merak ettim ondan soruyorum dedim. Peki devamlımı kayıt yapıyor yoksa göstermelikmi dedim :) devamlı kayıt yapıyor dedi. Peki kayıdı nereye yapıyor dedim :D ooooo sende dediler. Daha bitmedi. Şimdi senin herzaman kayıt yapmıyor olabilir dediğin yere geldim. Bir gün yine çevirmedeyim. Yaka kamerası var. Artık sesli ve görüntülü kayıt yaptığını biliyorum. Polis eksik evrağın varmı dedi. Yok dedim. Varsa söyle dedi. Sorguladığımda çıkarsa çok geç olur dedi. Bende eksik yok, sorgulayın dedim. Benden günah gitti dedi :) sorguladı. Kayıt yapsa bukadar samimi ve bağzılarının işine gelmeyecek muhappet olmazdı heralde. Şehir içi ve dışı çok çevirmeye giriyorum. Olayın nerde gerçekleştiğini söylemeyeceğim. O bende kalsın. Yaka kamerası herzaman kayıtda olmayabiliyor.

Yorum bağlantısı
Aydın Sert
Fatih Sarıkaya yazdı:

Çevirmede polise sordum. O nedir dedim. Kamera dedi. Ne yapıyor şuan dedim. Hem görüntü hemde ses kaydı yapıyor, neden sordun dedi? Daha önce denk gelmedim. Merak ettim ondan soruyorum dedim. Peki devamlımı kayıt yapıyor yoksa göstermelikmi dedim :) devamlı kayıt yapıyor dedi. Peki kayıdı nereye yapıyor dedim :D ooooo sende dediler. Daha bitmedi. Şimdi senin herzaman kayıt yapmıyor olabilir dediğin yere geldim. Bir gün yine çevirmedeyim. Yaka kamerası var. Artık sesli ve görüntülü kayıt yaptığını biliyorum. Polis eksik evrağın varmı dedi. Yok dedim. Varsa söyle dedi. Sorguladığımda çıkarsa çok geç olur dedi. Bende eksik yok, sorgulayın dedim. Benden günah gitti dedi :) sorguladı. Kayıt yapsa bukadar samimi ve bağzılarının işine gelmeyecek muhappet olmazdı heralde. Şehir içi ve dışı çok çevirmeye giriyorum. Olayın nerde gerçekleştiğini söylemeyeceğim. O bende kalsın. Yaka kamerası herzaman kayıtda olmayabiliyor.

Her zaman kayıtta değil. Üstten bazı dönemlerde sıkıştırma olursa ya da bir durumdan ötürü şikayet olursa baskı yapılıyor ve unutulana kadar devamlı kayıt yapıyorlar. Onun dışında riskli durumlarda (aleyhlerine bir durum sezdiklerinde) açıyorlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Ne olursa olsun yan koltukta arka koltukta oturana alkollü araç kullanmaktan işlem yapılamaz, adı üzerinde alkollü araç kullanmaktan işlem yapmak. 

Yorum bağlantısı
Ahmet Aybeyaz
(düzenlendi)
Fatih Sarıkaya yazdı:

Ben de yuvarlamak için her zaman açık mı diye yazmıştım aslında :D Üzerinde bir düğme var, olay anında açıyorlar. Bir kaç kez yaka kamerası videosu izledim, genelde kavga başlayınca açılmış oluyor :D 

tarihinde Ahmet Aybeyaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhammet  Ölmez
Emre Şimşek yazdı:

O anda çekilmiş bir video kaydı olsaydı keşke. Telefondan falan çekip şöyle bi haberlere düşürseydiniz haberi. Çok severler böyle haberleri...

O zaman yukarıdan bir emir gelirdi herhalde, ne yapıyorsunuz siz, neden vatandaşla uğraşıyorsunuz gibilerden..

Şimdi kimi kime şikayet ediyorsun durumu oluşmuş..

Umarım çözülür.

Yasakladılar geçenlerde.

http://www.ankarabarosu.org.tr/HaberDuyuru.aspx?DUYURU&=12223

Yorum bağlantısı
Turgut Yaşar

Ben Almanyada taksicilik yaptım 10 sene , inanın Almanlar 2 bira içse taksi ne tutarsa tutsun çoğunlukla taksi şöförü çağırıyor merkezden ve kendi arabasıyla eve gidiyor ve taksi şöförüne geri dönüş için taksi parası extradan veriyor. Ehliyetim lazım bana diyor ve 50 Euroya bakmıyor. Ehliyetim 1 ay giderse işimden olurum yeniden doktora ,piskoloğo gitmeliyim ve içmediğimi kanıtlamalıyım deyip taksi veya otobüs , Metro tercih ediyorlar . Geçmiş olsun

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Muhammet Ölmez yazdı:

Peki bu kamusal olay sayılır mı yoksa daha çok bireysel bir olay mıdır? Hukuken farkı var mı bilmiyorum şahsen.

KAMUSAL OLAYLARDA KOLLUĞA SES VE GÖRÜNTÜ ALINMAYACAĞI GARANTİSİ GETİREN EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ GENELGESİNİN YÜRÜTMESİNİN DURDURULMASI VE İPTALİ İSTEMİ İLE DANIŞTAYDA DAVA AÇILMIŞTIR

Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli
Ömer şipka yazdı:

Ben dogrulugumu nasil kanitlayabilirim cezayi nasil iptal ettire bilirim varmi basina daha once bogle bisey gelen

Kamera kaydı varsa bir yerden bulursanız ispat edersiniz. Aksi takdirde uğraşmayın bile. Maalesef imkansız. 

4 yıl önce babam 2 defa hiç gitmediği Adana'nın Aladağ ilçesinde ceza yemişti. İkisini de ödedi mahkemeye verdi. Biz suçlu çıktık sonucunda. Masraflar da bize kaldı. 

Yine de umarım çözebilirsiniz. Hayırlısı olsun.

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Benzer mahiyette bir olay müvekkilin başına geldi. Değnekçilik suçundan özel bir arazide polisler gelip tutanak tutmuşlar. 
kanunda “kamuya ait yolların kenarında para karşılığı parklandırma yaptırılması” şeklinde bahsedilir. Bizim olayda özel(şahsa ait) bir arazi söz konusuydu. Tutanağı tutarken de 3 sokak aşağıda başka bir sokağın adı verilip tutanak düzenlenmiş idi. Değnekçilik suçu ceza mahkemesi konusudur, duruşmada tutanak tutan polislere özellikle hangi sokakta yaptılar bunlar bu terbiyesizliği?  diye sordum. Tutanakta yazdıkları yeri söylediler 3 polis de. Müvekkiller aklandı haliyle. Ama zorlu bir süreçtir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...