İçeriğe Yönlendir

Sabah Soğuk Havada Fren Tutmaması

Abdullah Dönmez
Çözüme git Çağlar Bayur tarafından,

Recommended Posts

Abdullah Dönmez

Arkadaşlar merhaba, bu sabah aracı rölantide pek çalıştırmadan yola çıktım. Biraz hızlanmıştım; sağa dönmek için hafif frenleyeyim dedim. Fren tam basmadı takır tukur sesler geldi. Sıcaklık -2 dereceydi. Daha sonra hemen kenara çektim düzeldi. Acaba soğuk havayla ilgili bir durum mu bu ? Frende daha sonra bir sorun yaşamadım. Sürekli kontrol de ettim. Soğuklarda bu durum normal midir ?

Yorum bağlantısı
Hasan Aksüt
Arkadaşlar merhaba, bu sabah aracı rölantide pek çalıştırmadan yola çıktım. Biraz hızlanmıştım; sağa dönmek için hafif frenleyeyim dedim. Fren tam basmadı takır tukur sesler geldi. Sıcaklık -2 dereceydi. Daha sonra hemen kenara çektim düzeldi. Acaba soğuk havayla ilgili bir durum mu bu ? Frende daha sonra bir sorun yaşamadım. Sürekli kontrol de ettim. Soğuklarda bu durum normal midir ?

Park etmeden önce yıkanmış ise, disklerde oluşabilecek ince buz tabakası ile olabilir belki… [emoji847]
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Yer buz ve ABS devreye girmiş olay bu [emoji4]
  • Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Abdullah Dönmez

Evet hafif buz vardı. Çok teşekkür ederim değerli yorumlarınız için ☺️

Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç

Muhtemelen kış lastiği yok ve bu sıcaklıkta yaz lastiği kütük gibi olur. Yerdeki buz değil hafif nem olsa da ABS devreye girebilir.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Çözüm
Çağlar Bayur
Abdullah Dönmez yazdı:

Evet hafif buz vardı. Çok teşekkür ederim değerli yorumlarınız için ☺️

vesile ile bu gibi durumda fren pedalı bastıkça tabana doğru iner, abs çalıştıkça pedal ile taban arası mesafe kalmaz, bu durumda tüm bacak gücünüz ile basın pedala çekinmeyin, pedal bitince ayağı kaldırıp tekrar basın, tüm bunlar 1-2 saniye içinde olacak .

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Oktay Demirağ

Benzer bir sorun şirket aracım olan Fiorino'da mevcut. Sabah ilk frenlemede hava + 5-6 derecede ve yerler kuru olsada hafif basınca arka tekerler komple kilitleniyorlar, 2. frenlemede ise hiç sorun çıkmıyor. (Arkalar kampanalı ve boşken yaşanıyor)

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Fren sıvısını kontrol etmek için haznenin kapağını açıyorsanız içeri nemli hava giriyordur, aracın yaşı ile orantılı olarak fren hidroliği özelliğini kaybetmiş olabilir. Ölçüm yaptırıp komple yenilemeniz gerekebilir..

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Oktay Demirağ yazdı:

Benzer bir sorun şirket aracım olan Fiorino'da mevcut. Sabah ilk frenlemede hava + 5-6 derecede ve yerler kuru olsada hafif basınca arka tekerler komple kilitleniyorlar, 2. frenlemede ise hiç sorun çıkmıyor. (Arkalar kampanalı ve boşken yaşanıyor)

Aynı problem şirkette kullandığım 2017 dobloda mevcut. İlk fren pedala dokunma şeklini olduğunda 2. 3. Frenlemede de yaşıyorum. 

Yorum bağlantısı
Süleyman Can

Benim aracımda da sabahları (sadece soğuk havalarda) oluyor bu sorun. Ben kampanadan dolayı olduğunu düşünüyorum. Sabahları yola çıkarken düşük hızda el frenini yarıya kadar çekiyorum. 5-6 saniye tutup indiriyorum, sürtünmeden ısınınca düzeliyor. Aksi halde ya zayıf tutuyor ya da sıkı tutup kilitlenmiş gibi tepki veriyor.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Benim kışlık lastik var, soğukta ilk fren resmen tutmadı geçen sene, kayma değil balata tutmuyor. Kale balata iyice sertleşti ben ona yoruyorum. Balatalar hazır ama disk alamadım hala, orijinal ön takım 1800 TL olmuş...

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Abdullah Dönmez yazdı:

Buzda kayma olmuş abs devreye girmiş.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Abdullah Dönmez
(düzenlendi)

Merhaba, bugün plakanın arkasına ufak bir parça karton geçirdim. O şekilde çıktım trafiğe hararet 90’da sabit kaldı. Geçici bir çözüm. Kış için yeterli gibi duruyor. Dışarıda hava 2-3 dereceydi; ancak araç 14 derece görünüyordu muhtemelen bu sebeptendir. Bir sorun yaratmaz bu durum değil mi ? Hava aşırı soğukken taksi ve dolmuşların da böyle yaptığını görüyorum çünkü.

(yanlış konuya yazmışım özür dilerim.)

tarihinde Abdullah Dönmez tarafından düzenlendi
Yanlış konu
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...