İçeriğe Yönlendir

Gelen Zamlardan Etkilenmeme Yolları

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Neler yapabiliriz ?  Nelerden kısabiliriz ?

Görelim fikirleri. ?

Benim de fikirlerim var derleyip yazacağım.. 

Yorum bağlantısı
Ersev Kaya

Konuyu eşlere anlatmanın bir yolunu bulalım.

Kızda sıkıntı yok ama açık lambaları kapatmak için sürekli hanımın arkasında dolanıyorum.

Bir de ev süpürme işi var.  Yere bir şey düşse makina çalışıyor.

Benzine zam geldi diyorum, ben bi annemlere gideyim diyor. Mesafe 800 metre. Araba ısınana kadar ben gider gelirim bile yürüyerek.

Hanımları eğitelim  :unsure2:

• Beğen 9
  • Teşekkür 3
  • Mutlu 8
Yorum bağlantısı
Ali Gök

enteresan bir konu olacak gibi.

balık ucuz bol balık tüketin kilosu 20 lira civarında geziyor istavrit vs 

tavukdan ucuz çok enteresan geliyor 

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

%150 zam alırsak pek etkilenmeden atlatabiliriz.Aksi durumda yeme içme,giyim kuşam,tatil v.s ne var ne yok kısmak lazım.

Eski hayatımızı malesef mumla arayacağız.

Yorum bağlantısı
Alpaslan Göktaş

Ev merkezi sistem, kısma şansım yok. Elektrik zaten 170 civari geliyordu fix, çocuklara gereksiz ışıkları örtün artık dedim, benzin içinde gerekli olmadığı hallerde arabaya binmeyeceğim. Yiyecek konusunda ise taş yiyecek halimiz yok ondan kısmam, bu hale düşmemize sebep olanlar kıssın. Aklıma gelenler bunlar.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)

Ya gelirleri arttırmamız lazım yada tasarruf etmekten başka yol yok.

Ben son zamanlarda alışverişlerin çoğunu grosstan yapmaya çalışıyorum. Üç harfliler çok yaygınlar ama çoğu ürünlerde ucuz değiller.

Fiyat takibi yapmaya başladım, telefona Zingo diye bir uygulama yükledim. Gross marketten ürün alırken diğer mağaza fiyatlarını da karşılaştırıyorum. ucuz bulursam çok alıp evde stok yapıyorum. Şu an evde epey bir tuvalet ağıdı , bebek bezi ve mama var.

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Ersev Kaya yazdı:

Kızda sıkıntı yok ama açık lambaları kapatmak için sürekli hanımın arkasında dolanıyorum.

Benzine zam geldi diyorum, ben bi annemlere gideyim diyor. Mesafe 800 metre. Araba ısınana kadar ben gider gelirim bile yürüyerek.

Fotoselli lamba koyacağız galiba bu gidişle :rofl:

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Gencay Bengli
Ersev Kaya yazdı:

Yazınızda kendimi gördüm :)

• Beğen 1
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Mehmet Ozyurek yazdı:

Neler yapabiliriz ?  Nelerden kısabiliriz ?

Görelim fikirleri. ?

Benim de fikirlerim var derleyip yazacağım.. 

elimizde çok önemli bir koz var, zamlara yakalanmamak.

• Beğen 4
  • Mutlu 17
Yorum bağlantısı
Burak Kuşçu

Son bir kaç aydır belli başlı önlemler almaya çalıştım; Kişisel olarak aldığım önlemler bunlar;

1. Kişisel aracımı şirket önünde bırakıyorum. şirket merkezi bir konumda hafta sonları buradan alıp kullanıp eve dönüyorum. her kullanımda 30 km kar etmiş oluyorum. haftada 2 günden 60 km yapıyor. 

2. Son 1 aydır diyet yapıyorum. Öğlen yemeklerimi evden getiriyorum. Dışarıda yemek yemeye göre kesinlikle daha ekonomik ve sağlıklı. 

3.Spor salonuna üye olmak yerine aktif kullanacağım bir kaç ekipmanı letgo dan uyguna alıp evin garajına kurdum.  

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Sigarayı bırakacağız
Dışarıda yeme işini bitireceğiz
Gerekmedikçe marş basmayacağız
Kombiyi kısacağız evde kalın giyineceğiz
Ekmeği azaltacağız zaten zararlı
Teknolojik aletlere gözümüz gibi bakacağız
Ne harcadıysak çetele tutacağız

Ve sonra gün gelecek bütün yaptığımız tasarrufu bir çırpıda yiyeceğiz önemli ve mecburi bir şey almak için.
Ay sonuna kadar eksi hesaba girişeceğiz.

Sistem bu şekilde işliyor.
Bir yerden kıssan bile bir yerden patlıyor.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Bulaşık makinesi eko program, televizyonun ışığı kısıp eko mod, salon spotlarını kapatma, ütü tasarruflu mod, kombi 40,41 derece, iç sıcaklık 20,21 derece, arabada maksimum hız 90 km

Yorum bağlantısı
Ali Gök

maaşla çalışma olayını bitirmeye uğraşın. bişekilde kendi işinize sahip olup kazanc artırma yoluna bakın

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Ali Gök yazdı:

maaşla çalışma olayını bitirmeye uğraşın. bişekilde kendi işinize sahip olup kazanc artırma yoluna bakın

Hepten batın diyorsun yani. :D 

• Beğen 3
  • Mutlu 7
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Burak Kuşçu yazdı:

3.Spor salonuna üye olmak yerine aktif kullanacağım bir kaç ekipmanı letgo dan uyguna alıp evin garajına kurdum.  

yazar burada evinin garajı olduğunu söylüyor :D

• Mutlu 6
Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
(düzenlendi)
Ali Gök yazdı:

Herkes patron olursa, işçi kim olacak :) 

tarihinde Mehmet Ozyurek tarafından düzenlendi
karikatür yasak canım..
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Mert Gülkokan yazdı:
Ali Gök yazdı:

Marmarise gidip ufak bir kahve dükkanı açsam kazanır mıyım emin değilim

kahveler ufak dükkan büyük ise olur o iş.

Doğan Arşiray yazdı:

elimizde çok önemli bir koz var, zamlara yakalanmamak.

doğrudan cümlenin sesini dış ses olarak okudunuz ama değilmi?

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Kredi kartı kampanyalarını takip etmek. Puanlar çok avantajlı oluyor. Hatta geçen sene kasko yaptırırken ilgili sigorta şirketi senin bankadan kazandığın kadar kazanamadım demişti :D

Elimdeki nakiti lüzum olmadıkça harcamam herşeyi biriktirip karttan alırım. Geçen ay 200 lira kadar puan kazanmışım, 25 lira bankanın market indirimi, internet sitelerinin indirimleri vs vs hemen hemen 400 liraya yakın indirim ve puan hakkı elde etmiştim.

Tamir tamirat işlerimizi kendimiz göreceğiz, işten anlayacağız artık ben bunu yapamam demeyeceğiz vs vs. Bilenlerden yardım isteyeceğiz soketlerin yerlerini doğru bilen kişilerin yardımını tabiki kastım o :D

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Evdeki eşyaların tamir/bakımını kendin yapmak. 

Sarf temizlik malzemeleri fazlaca kullanılıyorsa yeterli seviyeye indirmek.

Makineler tam dolmadan çalıştırmamak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök
Erdem Doğan yazdı:

Herkes patron olursa, işçi kim olacak :) 

ben anlamam uğraşın dedik :D 

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Çay işini elektrikli çaydanlıktan doğalgazlı ocağa yönlendirdim. 

Yorum bağlantısı
Ali Gök
Mert Gülkokan yazdı:
Ali Gök yazdı:

Marmarise gidip ufak bir kahve dükkanı açsam kazanır mıyım emin değilim

çok geçmez 2 asgari ücret zammından sonra 10 yıllık mühendisde asgari ücrete düşme ihtimali var şuan o zamana kadar çözmeye çalış :D 

Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

Tasarruflu ampüller elektrik tüketimini çok etkiliyor. Evin tüm ampüllerini tasarruflu led ampülle değiştirmiştim (marketlerde satılan armut şeklinde olanlar değil, mum şeklinde 4w idi yanılmıyorsam) herkese 90-120 arası fatura gelirken biz 55 ödüyorduk. Tasarruflu bir aile de değiliz üstelik. Beyaz eşyaların da önemi büyük A+ enerji makineler ciddi bir tasarruf sağlıyor. Bunun yanında derin dondurucu kullanılmamasını öneririm. Acil ihtiyaç duyulacak kadar gıda zaten buzdolabının derin dondurucusuna sığıyor. Ekstra bir dolabın maliyeti, nerdeyse içindeki ürünlere denk geliyor. 

Özellikle küçük şehirlerde araba kullanımının azaltılması pek işe yaramayacaktır. Toplu taşıma otomobille gitmekten daha pahalıya denk geliyor. Yakıt masrafını paylaşacak aynı rota üzerinde başka kişiler bulmak daha gerçekçi. 

Yemek kesinlikle evde yapılmalı, bu benim olmazsa olmazım. Trilyoner olsam dışardan yemek yiyemem o ayrı. Ama tercihi dışardan söylemek olan varsa yeni tarifede bu kararını bir daha gözden geçirmeli.

Allah hepimizin yardımcısı olsun, zira durum daha vahimleşeceğe benzer. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...