İçeriğe Yönlendir

Gelen Zamlardan Etkilenmeme Yolları

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Serkan Gülderen

en büyük tasarrufu keşke yapabilsek ama ben yapamıyorum: "KREDİ KARTI KULLANMAMAK" :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
İlkay Başaran yazdı:

Termosifonu güngüz kapatıp duşa girmeden 30 dk önce açsak şehir içine girmiş gibi mi oluruz yani daha mı çok yakar? Atıyorum sürekli 40 ta tutacağına gündüz kapatayım akşam gelince açayım diyorum?

günlük kaçak sarfiyatı 1kw dır termosifonların. (kitabında yazıyordu baymak). bunu daha da iyieştirmek için termosifonu battaniye ile sarabilirsin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

1 hafta 10 gündür arabadan kurtulup evin borcunu kapatasım var.  Tam 8 yılım var 195 bin gibi yapıyor. Peşinde daha uyguna kapanabilir heralde kredi. Hem kasko sigorta benzin vb den kurtulurum diyorum. Ya da daha ufak birşeye geçmek. Daewoo tico gibi. En azından kaskodan kurtulurum mantıksız mı olur? Evi de yapılandırmış belki kapatmış olurum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Serkan Gülderen yazdı:

en büyük tasarrufu keşke yapabilsek ama ben yapamıyorum: "KREDİ KARTI KULLANMAMAK" :)

Keşke 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

ısı farkı azalınca daha az kaçar tabi ama illa ki yıkanman bitince gelen sudn daha sıcak bir su termosifondaa kalacak yine o soğuyacak. 

"stanley" marka olsa soğumazdı mesela termosifon.

Serkan Gülderen yazdı:

niye öyle diyorsunuz ki? ihtiyacınız olmayan şeyi almayın?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Mehmet Göktürk yazdı:

günlük kaçak sarfiyatı 1kw dır termosifonların. (kitabında yazıyordu baymak). bunu daha da iyieştirmek için termosifonu battaniye ile sarabilirsin.

durduğu yer sıcak hocam 25 derece gibi. Banyolar sırt sırta, komşunun hatta bağlayayım olmazsa :crazy:

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
İlkay Başaran yazdı:

1 hafta 10 gündür arabadan kurtulup evin borcunu kapatasım var.  Tam 8 yılım var 195 bin gibi yapıyor. Peşinde daha uyguna kapanabilir heralde kredi. Hem kasko sigorta benzin vb den kurtulurum diyorum. Ya da daha ufak birşeye geçmek. Daewoo tico gibi. En azından kaskodan kurtulurum mantıksız mı olur? Evi de yapılandırmış belki kapatmış olurum.

hiç tavsiye etmem. borçlu kalın.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Ali Gök yazdı:

ya  2 3 seneye asgari ücretli konumuna düşmeye razı olacak beyaz yaka yada kendine yeni bir tünel açacak başka yolu yok

Öyle ama beyaz yakalı hesap kitabı yanlış yapıp kısa sürede batıyor genelde. Süper bir fırsat görülmediyse iş kurmak için çok doğru zaman olmayabilir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

herhalde önemli şeylerden biri pencerelere izolasyon süngeri alıp takmak eğer kaçak varsa.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
İlkay Başaran yazdı:

borç sabit tl ise bence mantıksız olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yunus Gökhan Ay

Bizim acil eylem planı, belki geçicidir.

- Evde tüm kullanmadığımız odaların petekleri kapadık,

-Dışarda yemek veya eve yemek söylemeyi haftada 1 e düşürdük

-Ucuz bulduğumuzdan 1 değil 5-6 tane alıyoruz.

-Mümkün olduğunca arabayla değil bir yere ulaşımı motorla sağlamaya çalışıyoruz.

Evden işe yemek getiriyoruz 1 aydır.

** Buna ragmen 2 ileri 1 geri gibiyiz anladım gitti, çıkılmıyor hesabın içinden...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Doğan Arşiray yazdı:

ben bayağı ilerlettim. aynasız kesebiliyorum makine ile.

enseyi yapamıyorum.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
İlkay Başaran yazdı:

tico başa bela olur, parça lazım olur bulunmaz can sıkar benzin döküp yaksan o da masraf. Göktürk hocaya katılıyorum, benim küçük ama uzun bir kredim var, erken kapatmadım imkan varken. Borçlu olmak psikolojisinden çıkmak iyi olurdu ama getirisini götürüsünü iyi hesaplamalı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Mehmet Göktürk yazdı:

enseyi yapamıyorum.

ben de. nasılsa ben görmüyorum.

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ahmet Hasan Şendağ

1. Önce hanımları eğitime tabi tutmak. Çocuklar ve hanıma kaynakların sınırsız olmadığını günde üç kez hatırlatma(Ciddi tavsiye)

2. Pencere ve dış kapıların yalıtımı, kombiye programlanabilir termostat takılması

3. Gereksiz araba kullanımını azaltmak. İmkanı olanın yürümesi (Bu her türlü zaten faydalı)

4. Led ampül kullanımını artırmak

5. Tam dolmadan çamaşır bulaşık makinesi kullanmamak, kullanırken düşük sıcaklık tercih etmek, elde yıkamayı azaltmak

6. Sigarayı bırakmak

7. Alkol alacak kişinin alkolü evinde alması

8. Ev alışverişlerinin karnımız tok iken yapılması :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Ahmet Hasan Şendağ yazdı:

1. Önce hanımları eğitime tabi tutmak. Çocuklar ve hanıma kaynakların sınırsız olmadığını günde üç kez hatırlatma(Ciddi tavsiye)

2. Pencere ve dış kapıların yalıtımı, kombiye programlanabilir termostat takılması

3. Gereksiz araba kullanımını azaltmak. İmkanı olanın yürümesi (Bu her türlü zaten faydalı)

4. Led ampül kullanımını artırmak

5. Tam dolmadan çamaşır bulaşık makinesi kullanmamak, kullanırken düşük sıcaklık tercih etmek, elde yıkamayı azaltmak

6. Sigarayı bırakmak

7. Alkol alacak kişinin alkolü evinde alması

8. Ev alışverişlerinin karnımız tok iken yapılması :)

8 numara acaip doğru

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

dert ettiğin şeye bak yahu, (bu notu avm den beleş wifi+prize takılı phonumdan yazıyorum) masraf 0.

Mehmet Göktürk yazdı:

enseyi yapamıyorum.

aparat ile pratik yolu var:

aparat:

https://urun.n11.com/sac-aksesuarlari/7-mm-siyah-renk-duz-metal-sac-taci-P498018700

Yunus Gökhan Ay yazdı:

Bizim acil eylem planı, belki geçicidir.

- Evde tüm kullanmadığımız odaların petekleri kapadık,

-Dışarda yemek veya eve yemek söylemeyi haftada 1 e düşürdük

-Ucuz bulduğumuzdan 1 değil 5-6 tane alıyoruz.

-Mümkün olduğunca arabayla değil bir yere ulaşımı motorla sağlamaya çalışıyoruz.

Evden işe yemek getiriyoruz 1 aydır.

** Buna ragmen 2 ileri 1 geri gibiyiz anladım gitti, çıkılmıyor hesabın içinden...

hintli olmaya bir çivili yatak kalmış

• Beğen 2
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen
Mehmet Ozyurek yazdı:

Tostçu aç.. Paraya para demezsin.. 

O benim stratejik kalkınma planımdı ama 😄

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Sigara içenler bıraksın ben de dahil.

Biz zaten hep tutumluyuz (cimri değiliz) o nedenle sigara harici aklıma birşey gelmiyor.

Sigarayı bırakırsam çayı kahveyi de azaltırım biraz daha az elektrik tüketirim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

1- Hanıma çocuğa tasarruflu olmayı öğretmek.

2- Zor olacak ama manitadan ayrılmak 😜 en azından bu süreçte (manita=araba tabiki)

3- Çarşıya bakkala yürüyerek gitmek

4- işe servisle gitmek

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

İşe servisle gitmek bana çok faydalı olur ama günlük 2,5 saatimi alıyor. Arabayla gidiş yarım saat. Evi değiştirip işe yakın yere gitsem, hem ev değiştirmek para hem de eşim ve benim tüm eş dost şu an ki eve yakın. 

Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen

Zaten ekonomik yaşıyorduk. Elektrik doğalgaz faturalar gayet ekonomiktik. Şimdi yeni önlemler almaya çalışıyorum.

Kovidle azalan kuaför masrafını daha da azalttım.

Giyim ve aksesuar masrafını düşürmek için eskiden aldığım ama uzun zamandır kullanmadığım şeylere bir şans daha verdim.

Akşam uzak bir yere gideceksem corsayı bırakıp dizeli alıyorum. Hatta o gün kim uzağa gidecekse dizeli sürüyor. Corsa yoğun trafikte  7.5 - 8 lt aşağı düşmüyor Kısa mesafelerde yürümeye çalışıyorum. 

Getir götür.com nerede indirim kuponu varsa oradan alışveriş yapıyorum. Favorim " 35 liraya 30 lira" indirim kuponları. 5 liraya 2.5lt deterjan almışlığım var. O an ihtiyaç yoksa bile indirimde tavuk vs bulmuşsam dondurucuya atıyorum elbet zamanı gelir kullanırız. 

Ev araba kasko sigortası ve araba, kira vergisi gibi kalemlerde bir tasarrufa gidemiyoruz. 

Araba bakım muayene kalemlerinde de tasarruf yapamıyoruz garanti mevzusu var. Bu konularda öneriler olursa okuyor olacağım

Dışarıda yemek konusunu da mümkün oldukça azalttık. Evde ev yemeği zaten daimi pişiyor. Canımız hazır yemek isteyince mangal yapıyoruz 😄 dışarıda ocakbaşı fiyatları aldı başını gitti. 

Bir de binancede fincan kulpu tamamlamamış coin almıyorum 😄

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ümit Türk

Bizim oğlan büyüse de bebk bezinden kurtulsam  96 lısı  179 TL inanamıyorum. A101 155 ti enson. 

Dün zor bela 125 TL ye getir den aldım. 

Her geçen gün zamlardan belimiz bükülüyor artık. 

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Erkut Uysal

Şuraya kadar yazılanlara bakıyorum da zaten kimse lüks yaşamıyormuş ki, üstüne üstlük yaşamadığı lüksten de kısmaya gidiyor millet artık... 

Çok uzun zamandır gezme, tozma diye bir şey yoktu hayatımızda... Dün Şarkköy, Hasköy, Uçmak dere falan bir tur yaptık... Dışarıda yemek yedik, yürüyüş falan yaptık, ben insan olduğumu ve bunlara ihtiyaç duyduğumu hatırladım... 

Bunları da yapamicaksak biz neden yaşıyoruz ki ?  

• Beğen 9
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...