İçeriğe Yönlendir

Ford Fiesta 2011 Benzin - Lpg (1.4) - Yağ Eksiltme Sorunu

Enes Dalbudak

Recommended Posts

Enes Dalbudak

Herkese merhaba arkadaşlar

Aracımla bakımdan çıktıktan sonra 4000 küsür kilometre yol aldım ve yağ çubuğunu kontrol ettiğimde çubuğun bi tarafı normal sayılabilecek şekilde yağlanıp diğer tarafı yağlanmıyor. Düz bir zeminde ölçüm yaptım endişelenmeli miyim yoksa bu şekilde olması normal mi?

Araçların yağ yaktığını nasıl anlarız tarzında bir çok video izledim bu olaydan sonra ve arabamda söylenilen belirtilerin hiç biri yok, araba herhangi bir yağ uyarı ışığı yakmadı, yağ kaçırmasından şüpheleniyorum akşamdan beri arabanın başına oturdum gözle görülür hiç bir aksanda yağ yok arabanın altında da bişey göremedim. Bu kadar kısa sürede bu yağ nereye gitti hiç bir fikrim yok tecrübeli abilerimin kardeşlerimin yorumlarını, yardımlarını beklemekteyim. (Aracımın kilometresi 107 bin)

İyi forumlar..

zHJNw2.jpg

6LG0lB.jpg

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Tek sefer mi denediniz? Bir kac kez deneme yapın her seferde de tek tarafmı yağlanıyor?

Eksik koymus olma ihtimali de olabilir..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Anormallik var gibi, yağda camurlaşma mı var acaba?

Yorum bağlantısı
Enes Dalbudak
Alpay Sumer yazdı:

Tek sefer mi denediniz? Bir kac kez deneme yapın her seferde de tek tarafmı yağlanıyor?

Eksik koymus olma ihtimali de olabilir..

Her seferde tek tarafı yağlanıyor evet 3 kere denedim

Evren Erakçora yazdı:

Anormallik var gibi, yağda camurlaşma mı var acaba?

Bi anormallik var ama çözemedim olası kaçak yerlerine bakması için ustaya götüreceğim 

Yorum bağlantısı
Süleyman Can

Conta kaynaklı yağ kaçakları sadece kaputu açıp bakınca anlaşılmıyor. Lifte kaldırıp hem alt hem de torpido tarafına bakan arka kisima ışıkla detaylı bakınca belli ediyor. Eğer fazla yağ kaçağı varsa altına damlatir, damlatmazsa ısınıp belli bir yol gidildikten sonra koku yapar. Gitmisken conta testi yaptırın. Belki motor yağı soğutma suyuna karisiyordur. 

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Bence yağınız ciddi miktarda eksik. Hatta yağ lambanız yanmak üzere ya da arızalı da olabilir. Çubuk yağa ucuyla değmiş gibi gördüm foto yanıltmıyorsa. Bir taraftaki yağlı kısım da bence kenara değdiği için. Bu arabayı yağ eklemeden kullanmazdım. Yağ ekleyip ölçerdim varsa.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
İlkay Başaran yazdı:

Bence yağınız ciddi miktarda eksik. Hatta yağ lambanız yanmak üzere ya da arızalı da olabilir. Çubuk yağa ucuyla değmiş gibi gördüm foto yanıltmıyorsa. Bir taraftaki yağlı kısım da bence kenara değdiği için. Bu arabayı yağ eklemeden kullanmazdım. Yağ ekleyip ölçerdim varsa.

Aynen katılıyorum. Arabada yağ kalmamış. Üstteki fotodaki yağ sadece çekerken sıyrılmış ve bulaşmış yağ. Ayrıca 4000km’de neden kapkara bu yağ?

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Aynen katılıyorum. Arabada yağ kalmamış. Üstteki fotodaki yağ sadece çekerken sıyrılmış ve bulaşmış yağ. Ayrıca 4000km’de neden kapkara bu yağ?
200 de bile kararıyor.
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
İlkay Başaran yazdı:

Bu arabayı yağ eklemeden kullanmazdım. Yağ ekleyip ölçerdim varsa.

başıma geldi, araba da emmiye gidecek, emin olamayaınca sabah sabh çekici çağırdıydım :rofl: meğer sen git bol ekle, çubukta göreme..... yani eklerken de 500 ml  halinde eklemeli...

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
başıma geldi, araba da emmiye gidecek, emin olamayaınca sabah sabh çekici çağırdıydım :rofl: meğer sen git bol ekle, çubukta göreme..... yani eklerken de 500 ml  halinde eklemeli...
Çubukta nasıl çıkmamış abi fazla yağ olduğu halde?
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
İlkay Başaran yazdı:
Çağlar Bayur yazdı:

Çubukta nasıl çıkmamış abi fazla yağ olduğu halde?

çıkmaz yeni yağ komple kaplamış çubuğu  araba da ağır birine gidecek, sabah saat 6 .....

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
çıkmaz yeni yağ komple kaplamış çubuğu  araba da ağır birine gidecek, sabah saat 6 .....
Sonra acente yangını kabul etmiyor tabi
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
İlkay Başaran yazdı:
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

200 de bile kararıyor.

14.000km’lik yağ. Hadi bunun yarısında motor çalışmadı desen 7000km’lik yağ

F9-AE7538-3397-40-E4-8-D8-A-8-E1465-A4-B

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

14.000km’lik yağ. Hadi bunun yarısında motor çalışmadı desen 7000km’lik yağ

F9-AE7538-3397-40-E4-8-D8-A-8-E1465-A4-B7-B3.jpg

Tamgaz gördü mü? Ama daha yeni senin araban kurum vb yoktur ki.
Motosikletin yağ yeniydi. İzmirden geldim renksiz. Burada 2 3 hafta takıldım renk aynı. 2 hafta önce 45 50 km kadar tamgaz kalkışlar, son süratler. Akşam depoya koydum motoru yağa baktım koyu kahve. Ben şok.

Arabanın yağını da değiştikten sonra atıyorum 200 km sonra bakıyorum yağın renk değişmiş oluyor.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
İlkay Başaran yazdı:

Tamgaz gördü mü? Ama daha yeni senin araban kurum vb yoktur ki.
Motosikletin yağ yeniydi. İzmirden geldim renksiz. Burada 2 3 hafta takıldım renk aynı. 2 hafta önce 45 50 km kadar tamgaz kalkışlar, son süratler. Akşam depoya koydum motoru yağa baktım koyu kahve. Ben şok.

Değiştikten sonra bi ara 170’le falan sürdüm tekirdağ’dan istanbul’a. Hafif bi yanık kokusu gelmedi değil :) harbi yarın bi çekip bakayım çubuğu 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Değiştikten sonra bi ara 170’le falan sürdüm tekirdağ’dan istanbul’a. Hafif bi yanık kokusu gelmedi değil [emoji4] harbi yarın bi çekip bakayım çubuğu 
Çubuk çıkmaz hatta kopar mış çekerken :crazy:
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
İlkay Başaran yazdı:
Çağlar Bayur yazdı:

Sonra acente yangını kabul etmiyor tabi

bi aydınlanma geldi bana şimdi....

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
İlkay Başaran yazdı:

Çubuk çıkmaz hatta kopar mış çekerken :crazy:

Naylon mu bu çekerken yırtılsın yav :) 

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Naylon mu bu çekerken yırtılsın yav [emoji4] 
İnanmayacaksın benim yağ çubuğu plastik ve çok zor yerde. Üst kapakmseviyesinin 20 25 cm altında. Radyatörle motor arasına kolunu sokman lazım. Ekranda var bari onu koymuşlar da kolları batırmıyorum her seferinde.
Yorum bağlantısı
Enes Dalbudak
İlkay Başaran yazdı:

Farkettikten sonra 1 litre yağ ekledim yağ kalmama gibi bir durum varsa en azından sanayiye götürsün diye

Süleyman Can yazdı:

Conta kaynaklı yağ kaçakları sadece kaputu açıp bakınca anlaşılmıyor. Lifte kaldırıp hem alt hem de torpido tarafına bakan arka kisima ışıkla detaylı bakınca belli ediyor. Eğer fazla yağ kaçağı varsa altına damlatir, damlatmazsa ısınıp belli bir yol gidildikten sonra koku yapar. Gitmisken conta testi yaptırın. Belki motor yağı soğutma suyuna karisiyordur. 

Araç 70 binden beri bende yani yaklaşık 37 bin kilometre bindim ilk defa böyle bişey yaptı ve bu sene farklı olarak aracın LPG sisteminde bir tamirat oldu gaza geçmeme problemi vardı. Lpg sisteminde 50 tane parça denediler enjektör değişti düzelmedi gittik geldik gaz kesici değişti düzelmedi, derken en son beyin değişti düzeldi bu aşamalar esnasında motora bir zarar verilmiş veya yağ kaçırabileceği bir hata yapılmış olabilir mi ? Minimum bir ayda gaz problemi için 7-8 defa sanayiye gittim .

Yorum bağlantısı
Süleyman Can
Enes Dalbudak yazdı:

Minimum bir ayda gaz problemi için 7-8 defa sanayiye gittim .

Açıkçası LPG kullananlarin haklı gerekçeleri olabilir lafım yok ama ben faydasından çok zararı olduğunu düşünmüşumdur hep. Yıllık çok fazla km yapmayacaksaniz komple iptal ettirip benzinde binin. 

Sanayide detaylı bakılınca ortaya elbet çıkar, en olmadı motor temizleme spreyi ile önce temizler, biraz bin gel der o şekilde kaçak varsa açığa çıkar. Conta testini ısrarla isteyin.

Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Normalde iki girintinin ortasında bir yerde olmalı yağ.
Hangi yağ, ne ölçüde koyuldu?

Yorum bağlantısı
Enes Dalbudak
Süleyman Can yazdı:

Açıkçası LPG kullananlarin haklı gerekçeleri olabilir lafım yok ama ben faydasından çok zararı olduğunu düşünmüşumdur hep. Yıllık çok fazla km yapmayacaksaniz komple iptal ettirip benzinde binin. 

Sanayide detaylı bakılınca ortaya elbet çıkar, en olmadı motor temizleme spreyi ile önce temizler, biraz bin gel der o şekilde kaçak varsa açığa çıkar. Conta testini ısrarla isteyin.

Conta testinden haberdar değildim teşekkür ederim onu yaptırayım en kısa zamanda

Celal Aydın yazdı:

Normalde iki girintinin ortasında bir yerde olmalı yağ.
Hangi yağ, ne ölçüde koyuldu?

Son bakım 9. aydaydı ve aracın başından ayrılmadım iyi hatırlıyorum Shell in yağını koydu usta ne kadar koydu derseniz çubuğu çekti abi bak iki çizgi arasında iyi yani falan diyordu kaç lt koyduğunu takip edemedim .

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Taha Durmuş
Enes Dalbudak yazdı:

Herkese merhaba arkadaşlar

Aracımla bakımdan çıktıktan sonra 4000 küsür kilometre yol aldım ve yağ çubuğunu kontrol ettiğimde çubuğun bi tarafı normal sayılabilecek şekilde yağlanıp diğer tarafı yağlanmıyor. Düz bir zeminde ölçüm yaptım endişelenmeli miyim yoksa bu şekilde olması normal mi?

Araçların yağ yaktığını nasıl anlarız tarzında bir çok video izledim bu olaydan sonra ve arabamda söylenilen belirtilerin hiç biri yok, araba herhangi bir yağ uyarı ışığı yakmadı, yağ kaçırmasından şüpheleniyorum akşamdan beri arabanın başına oturdum gözle görülür hiç bir aksanda yağ yok arabanın altında da bişey göremedim. Bu kadar kısa sürede bu yağ nereye gitti hiç bir fikrim yok tecrübeli abilerimin kardeşlerimin yorumlarını, yardımlarını beklemekteyim. (Aracımın kilometresi 107 bin)

İyi forumlar..

zHJNw2.jpg

6LG0lB.jpg

Hocam sorunu çözebildiniz mi ?

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Mehmet Ozyurek

Bunu tespit etmenin en kolay yolu.. 

Yağı boşaltıp tekrar olması gerektiği kadar doldurmaktır.. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...