İçeriğe Yönlendir

Akü Ne İşe Yarar?

Mustafa Karahan

Recommended Posts

Mustafa Karahan
Ü.Emre Kartal yazdı:

Aslında akü sök tak yapınca da resetlemesi gerekiyor. Sizin başınıza gelen olay ilginç olmuş. 

Ali Darbaz yazdı:

Orta ekran derken km sayacının olduğu ekran mı yoksa teybin olduğu yer mi? 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
İlkay Başaran yazdı:

Araba çektirerek biyere varamazsın.

W210’lar da mı? Diyanet haklı o zaman

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mustafa Karaca yazdı:

Aslında akü sök tak yapınca da resetlemesi gerekiyor. Sizin başınıza gelen olay ilginç olmuş. 

Orta ekran derken km sayacının olduğu ekran mı yoksa teybin olduğu yer mi? 

Akü zayıf olduğunda, arabanın teyp ekranı marş sonrası kapanıyor. Düğmeyle açmak zorunda kalıyorsun. Akü ful ise kapanmıyor. Akü değiştiği için artık kapanmıyor .

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Bozuk akü yük testi ve durağan haldeki voltaj ölçümü ile belli olur
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
İsa Acar
(düzenlendi)

Benim araç geçen sabah marş basmadı daha doğrusu gıygıyladı ama çalışmadı. Takviye kablosu ile çalıştırdık. Eşim okula gitti araba 6 saat sonra sorunsuz çalışmış. 20 dk yol gittikten sonra markete uğruyor, market çıkışı yine çalışmamış ve biz yine takviye ile hayata döndürdük. Voltaj ölçümü yapıldı her şey normal ama biz akü siparişini verdik. Geç marş alıyor şu anda. Bu sabahta ışıklarda kıpır kıpır yaptı farları, kaloriferi kapatınca normale döndü. Akünün garantisi 1,5 ay önce bitti ama 2 yılda akünün bitmesi normal mi? [emoji849]

tarihinde İsa Acar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Servet Aydın yazdı:

Bozuk akü yük testi ve durağan haldeki voltaj ölçümü ile belli olur

Yarım saat düz yola çıktım 30 km kadar. Arabayı stop ettim ölçüm yaptım, kaç vermeli ? 

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Ali Darbaz yazdı:

....

En zorlu şartlarda denedim.

...

Radyoyu mu açtın?

• Mutlu 9
Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIRIM
İsa Acar yazdı:

Benim araç geçen sabah marş basmadı daha doğrusu gıygıyladı ama çalışmadı. Takviye kablosu ile çalıştırdık. Eşim okula gitti araba 6 saat sonra sorunsuz çalışmış. 20 dk yol gittikten sonra markete uğruyor, market çıkışı yine çalışmamış ve biz yine takviye ile hayata döndürdük. Voltaj ölçümü yapıldı her şey normal ama biz akü siparişini verdik. Geç marş alıyor şu anda. Bu sabahta ışıklarda kıpır kıpır yaptı farları, kaloriferi kapatınca normale döndü. Akünün garantisi 1,5 ay önce bitti ama 2 yılda akünün bitmesi normal mi? emoji849.png

Aküde fabrikasyon hata yoksa eğer aracınınız da elektrik kaçağı vardır. Yeni aküyü takarken kontrol ettirin.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Araç sürekli olmak kaydıyla uzun yol yapınca mı yoksa şehir içi kullanınca mı daha çabuk biter?

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
İsa Acar yazdı:

Benim araç geçen sabah marş basmadı daha doğrusu gıygıyladı ama çalışmadı. Takviye kablosu ile çalıştırdık. Eşim okula gitti araba 6 saat sonra sorunsuz çalışmış. 20 dk yol gittikten sonra markete uğruyor, market çıkışı yine çalışmamış ve biz yine takviye ile hayata döndürdük. Voltaj ölçümü yapıldı her şey normal ama biz akü siparişini verdik. Geç marş alıyor şu anda. Bu sabahta ışıklarda kıpır kıpır yaptı farları, kaloriferi kapatınca normale döndü. Akünün garantisi 1,5 ay önce bitti ama 2 yılda akünün bitmesi normal mi? emoji849.png

Sıfır arabamın aküsü 2.5 yılda bitti :) Güya fabrikada takılan uzun ömürlü idi. Yolda giderken sinyal sapıttı sinyal yanıyor ama ikazı senkron değil idi. Sonra yol bilgisayarı gitti. Sonra komple gitti :) Hepsi 15 dk içinde oldu.

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Alpay Sumer yazdı:

Yazıklar olsun bildirim gelmemis.. tüm geyikleri kacırdık 😒

Bildirim gelmeyen arabalarınız değerinde alınır.

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mahmut Yıldız yazdı:

Araç sürekli olmak kaydıyla uzun yol yapınca mı yoksa şehir içi kullanınca mı daha çabuk biter?

Şehir içinde akü dolmaz bence. 

Sürekli dur kalk.. 

Kalkışta ve hızlanırken tam şarj etmeyecek.. frenle yavaşlarken düzgün şarj etmeyecek.

Zaten ne kadar yol gideceksin ki, şehir içinde 10-15 dakikada doldurduğunu tek marşta harcıyorsun. 

İsa Acar yazdı:

Bu sabahta ışıklarda kıpır kıpır yaptı farları, kaloriferi kapatınca normale döndü. Akünün garantisi 1,5 ay önce bitti ama 2 yılda akünün bitmesi normal mi? emoji849.png

Bence şarj sorunun var.. 

Rolantide voltajı ölç bakalım neler göreceksin.. 

Bende şundan var.. Bakarım sürekli, akü ve şarjın sağlık durumu hakkında bilgi verir.. 

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Mehmet Ozyurek yazdı:

Sürekli dur kalk.. 

Kalkışta ve hızlanırken tam şarj etmeyecek.. frenle yavaşlarken düzgün şarj etmeyecek.

Zaten ne kadar yol gideceksin ki, şehir içinde 10-15 dakikada doldurduğunu tek marşta harcıyorsun. 

Önder: Onun için benim aküler kısa sürede son nefesini veriyor.

Forum: Sen de 1 km lik yol için kullanma koca arabayı.

Önder: Tamam.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Önder Özcan yazdı:

Önder: Onun için benim aküler kısa sürede son nefesini veriyor.

Forum: Sen de 1 km lik yol için kullanma koca arabayı.

Önder: Tamam.

Bırakıyorsun oraya buraya... çarpıp gidiyorlar.. 

Kullanma karrdeşim. 

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bırakıyorsun oraya buraya... çarpıp gidiyorlar.. 

Kullanma karrdeşim. 

kaskocu düşünsün :keyifli:

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Mehmet Ozyurek yazdı:

Sürekli dur kalk.. 

Bence şarj sorunun var.. 

Rolantide voltajı ölç bakalım neler göreceksin.. 

Bende şundan var.. Bakarım sürekli, akü ve şarjın sağlık durumu hakkında bilgi verir.. 

Uzun yolda da sürekli gaza basıldığı için doldurmayacak, ancak bayır aşağı gidilirse dolduracak. 

Benim akü son dönemde cc ile giderken aküyü kontrol ettirin uyarısı veriyordu. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Önder Özcan yazdı:

kaskocu düşünsün :keyifli:

Kösköcü düşünsün.  🤨

Akü bitti çektir.  Çarptılar yaptır.  Ohh ne ala memleket. 

• Mutlu 5
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
(düzenlendi)
Metin Akbal yazdı:

Sıfır arabamın aküsü 2.5 yılda bitti :) Güya fabrikada takılan uzun ömürlü idi. Yolda giderken sinyal sapıttı sinyal yanıyor ama ikazı senkron değil idi. Sonra yol bilgisayarı gitti. Sonra komple gitti :) Hepsi 15 dk içinde oldu.

Rafta bekleme tarihinin etkisi olabilir mi ? En fazla kaç yıllık akü(rafta bekleme süresi) alınabilir? 6 ay maks

tarihinde Çağrı Alaf tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mahmut Yıldız yazdı:

Uzun yolda da sürekli gaza basıldığı için doldurmayacak, ancak bayır aşağı gidilirse dolduracak. 

Benim akü son dönemde cc ile giderken aküyü kontrol ettirin uyarısı veriyordu. 

Uzun yolda en az 13,2 verir.  Ayağını gazdan çektiğin durumlarda 14,5-15,5 görür ihtiyaç varsa.  

Yukarıda link verdiğin şarj adaptöründen temin et.  Ayağını gazdan çektiğinde 15 üstü görüyorsan akün dolmamış demektir.  Akü tam dolu olduğunda 14,5 hatta 13,8 i geçmediği oluyor.  

Şunlar da var. 
Farlar açıksa, ptc, cam vb ısıtıcılar çalışıyorsa da voltaj 13,8 i geçmiyor.  

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Fatih Emre
Mehmet Göktürk yazdı:

1 de yanlış. Araç çalışırken aküden hiçbir zaman yememelidir. Belki özel bir aksesuar nadiren 1-2 dakika çalıştırılacak ise.. alternatör nerden baksanız 90 amp yani 1000w üretir en zavallısı

Bence bu söylemde de eksiklik var. Aşağıdaki tabloya göre araç rölantide çalışırken yani motor devri 750d/dak iken alternatörümüz 20amperlik akım üretebiliyor. Rölantide eğer kullanıcı farları (10amp)  arka cam rezistansını(10-15amp) ve ilave benzeri yükleri de devreye alırsa aküden de akım çekilecektir. Tabloya göre altörnatörler etiket akımını motor devri 1250d/dak ve üzerinde iken vermeye başlıyorlar.

Screen-Shot-2019-05-28-at-8.31.03-AM.png

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

Farlar açıksa, ptc, cam vb ısıtıcılar çalışıyorsa da voltaj 13,8 i geçmiyor.  

yahu sanane bas marşa git, yolda kalırsan kaskon çekici yollamıyor mu? trafik sigrotan hangi firmadan?

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Çağlar Bayur yazdı:

yahu sanane bas marşa git, yolda kalırsan kaskon çekici yollamıyor mu? trafik sigrotan hangi firmadan?

Al biri daha.. :elisopali:

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

Al biri daha.. :elisopali:

lokantaya girip parasını ödeyip çorbayı içmeden mi çıkalım yani?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...