İçeriğe Yönlendir

Akü Ne İşe Yarar?

Mustafa Karahan

Recommended Posts

Metin Akbal
Çağrı Alaf yazdı:

Rafta bekleme tarihinin etkisi olabilir mi ? En fazla kaç yıllık akü(rafta bekleme süresi) alınabilir? 6 ay maks

Şöyle ki. Benim araba ben 1 ay önce aradığım zaman gemide idi. 1 ay sonra ben aldım. Kaç ay beklemiş olduğunu bilmiyorum ama 6 ay bile beklese 2.5 sene de araç üzerinde gelen akünün normal şartlarda bitmemesi gerekir.

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Metin Akbal yazdı:

Şöyle ki. Benim araba ben 1 ay önce aradığım zaman gemide idi. 1 ay sonra ben aldım. Kaç ay beklemiş olduğunu bilmiyorum ama 6 ay bile beklese 2.5 sene de araç üzerinde gelen akünün normal şartlarda bitmemesi gerekir.

Hiç sıfır arabam olmadı bilmiyorum :crazy: Akü hangi marka ile geliyor Astra'da ? 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Yarım saat düz yola çıktım 30 km kadar. Arabayı stop ettim ölçüm yaptım, kaç vermeli ? 

13.2 volt civarı
Kösköcü düşünsün.  [emoji2955]

Akü bitti çektir.  Çarptılar yaptır.  Ohh ne ala memleket. 

Çekirdek bitti getir
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
İlkay Başaran yazdı:

Durun siz kardeşsiniz!

Değiller-değiliz!

Düzeyli bir iş sayibi- müşteri ilişkisi.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Çağlar Bayur yazdı:

lokantaya girip parasını ödeyip çorbayı içmeden mi çıkalım yani?

Acıkırsan diye o... 

Acıkırsan çorba hazır.. 

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf

Üreticim arabada ekstra varsa ( LPG gibi double ekran multimedya gibi ) amperi yükseltebilirsiniz diyor. Şarj Dinamom 120 Amper. 72 Amper 1 yıl rafta beklemiş varta mı yoksa 60 amper 6 ay rafta beklemiş varta mı ?

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Selim Bilgin yazdı:

Ben alternatörü Çorum'da buldum taktırdım yola devam ettim, senin elektrik aksamında sorun çıkarsa Yukarı Tokyo sanayiye çektirirsin ancak. :D 

Fışşş aneyyy.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Üreticim arabada ekstra varsa ( LPG gibi double ekran multimedya gibi ) amperi yükseltebilirsiniz diyor. Şarj Dinamom 120 Amper. 72 Amper 1 yıl rafta beklemiş varta mı yoksa 60 amper 6 ay rafta beklemiş varta mı ?

Rafta 6ay
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Servet Aydın yazdı:

Rafta 6ay

Bu gaza basarken şarj dinamosu elektrik üretmiyor dediğinizin mantığı nedir kurabiyem, ayağımızı gazdan çekince mi üretiyor senin başının altından mı çıktı bu balım ?

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Bu gaza basarken şarj dinamosu elektrik üretmiyor dediğinizin mantığı nedir kurabiyem, ayağımızı gazdan çekince mi üretiyor senin başının altından mı çıktı bu balım ?

Minik kuşum dedim bi proce yapayım. Dip gaz asılınca durduk yere 2hp gücü kullanmasın alternatör. Sonra da kinetik enerjiyi boşa harcamasın akü dolsun dedim. Nasıl beğendin mi fikrimi?
  • Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Ozyurek yazdı:

Şehir içinde akü dolmaz bence. 

Sürekli dur kalk.. 

Kalkışta ve hızlanırken tam şarj etmeyecek.. frenle yavaşlarken düzgün şarj etmeyecek.

Zaten ne kadar yol gideceksin ki, şehir içinde 10-15 dakikada doldurduğunu tek marşta harcıyorsun. 

Bence şarj sorunun var.. 

Rolantide voltajı ölç bakalım neler göreceksin.. 

Bende şundan var.. Bakarım sürekli, akü ve şarjın sağlık durumu hakkında bilgi verir.. 

Mazda’yı aldığımda üstünde 3 senelik akü vardı. 50ah Banner marka. üstüne ben istanbul’da trafikte 2 sene kullandım. Hiç sorun yaşatmadı. Ortalama hızım 20 idi istanbul içinde. Hem de lpg tesisatı vardı. Mazda’nın alternatörü iyiydi ama. Daha iyisi olmadığı için alternatörsüz aldım bu sefer :) 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Serkan Toker yazdı:

balım ?

Servet Aydın yazdı:

Minik kuşum

Biz yokmuşuz gibi davranın rahatsız olmayın. :tease3:

• Mutlu 7
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
13.2 imkansız değil akü kapasiteleri maksimum 12.8 değil mi ?

16volt tam dolu akü. 13.2 volt %100 asit yoğunluğu tamam demek.

Dur üzerime rahat bişeyler alıp geleyim
  • Beğen 2
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Ersen Tapan yazdı:

Servet Aydın yazdı:

Dur üzerime rahat bişeyler alıp geleyim

Akü konusu var demişlerdi bana ama...

İçeride voltaj yüksek gibi, alternatörde problem var 😁

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Bahadır Taşpolat
Çağrı Alaf yazdı:

stop ettim ölçüm yaptım kaç vermeli ? 

Kaç çıktı ölçtünüz mü

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Bahadır Taşpolat yazdı:

Kaç çıktı ölçtünüz mü

Hocam yok ölçüm yapamadım. Bir ay kadar da yapamam arabam yanımda değil.

Yorum bağlantısı
Bahadır Taşpolat
Çağrı Alaf yazdı:

Bir ay kadar da yapamam arabam yanımda değil.

Siz dönene kadar araçta akünün kutup başını sökseler bari, akü iyice ölmesin diye

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
(düzenlendi)
Bahadır Taşpolat yazdı:

Siz dönene kadar araçta akünün kutup başını sökseler bari, akü iyice ölmesin diye

Zaten sıfırlamış hocam tık tok aküde. Geçen yaz araç çalışmazken 11.2 gibi değerler ölçüyordum obd'den sonra da marşı eskisi gibi saniyede almak yerine 2-4 kere arası çevirmeye başladı. Sonra da durduğu yerde bitmiş. 

tarihinde Çağrı Alaf tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Hiç sıfır arabam olmadı bilmiyorum :crazy: Akü hangi marka ile geliyor Astra'da ? 
Varta diye hatırlıyorum [emoji28]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan

Bir de anlamadığım şu, şehir içi akü dolmuyor uzun yolda gaza basarken dolmuyor tamam da ne ara dolacak bu akü? 

Bir de neden bu şekilde oluyor. Her şartta altarnatör çalışmıyor mu bu v kayışı sürekli dönmüyor mu, altarnatör niye böyle bir şey yapıyor canı isteyince akü dolduruyor canı istemeyince doldurmuyor 😃

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Bir de anlamadığım şu, şehir içi akü dolmuyor uzun yolda gaza basarken dolmuyor tamam da ne ara dolacak bu akü? 
Bir de neden bu şekilde oluyor. Her şartta altarnatör çalışmıyor mu bu v kayışı sürekli dönmüyor mu, altarnatör niye böyle bir şey yapıyor canı isteyince akü dolduruyor canı istemeyince doldurmuyor [emoji2]
En az tüketim maliyetiyle doldurmaya çalışıyor.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
İlkay Başaran yazdı:
Mustafa Karaca yazdı:
Bir de neden bu şekilde oluyor. Her şartta altarnatör çalışmıyor mu bu v kayışı sürekli dönmüyor mu, altarnatör niye böyle bir şey yapıyor canı isteyince akü dolduruyor canı istemeyince doldurmuyor emoji2.png

Çalışmasın 😒

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
İlkay Başaran yazdı:
Mustafa Karaca yazdı:

Öyledir yoksa kara düzen yaparlardı büyük ihtimalle. 

@Çağlar Bayur abi tofaşa fan motorunu çalıştırması için düğme takan ustalar akü doldurmak için düğme takamaz mı 😃

Önder Özcan yazdı:

Çalışmasın 😒

Bencede 😊

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...