İçeriğe Yönlendir

Yeni ÖTV Düzenlemesi

Ali Uymaz

Recommended Posts

Ali Uymaz

1600 silindire kadar olan motorlarda vergi matrah limitleri yeniden belirlenmiş 3 olan dilim sayısı 5 e çıkarılmış. Yeni ÖTV dilimleri 45, 50, 60 ,70 ve 80 olarak güncellenmiş.

Yüzde 45 ÖTV diliminde limit 120.000'e

Yüzde 50 ÖTV diliminde 120.001-150.000

Yüzde 60 ÖTV diliminde. 150.001- 175.000

Yüzde 70 ÖTV diliminde. 175.001 -200.000

Yüzde 80 ÖTV diliminde 200.000 üstü şeklinde düzenlenmiş resmi gazetede yayımlanmış.

Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

200 bin TL'nin altında araba varmı Allah aşkına. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Ayhan Asil yazdı:

200 bin TL'nin altında araba varmı Allah aşkına. 

Vergisiz fiyat baz alınıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer Çayırtepe

😂 Bu vergi dilimi olayını ilk kim akıl ettiyse saygılarımı sunuyorum...

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Ahmet Hasan Şendağ

Matrahlar en az %50 daha yüksek olmalıydı 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Gelişme var ama dolar endeksli olmalı? ;) yahut tüm içerde üretilen modellerin ortalamasını çarpan olarak kullanmalı felan. Kanunda rakam işi doğru değil.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Umut Taşlı

çerçöp ne varsa üç kuruş ucuzlar işte, tüpçüye falan clickbait fırsatı.

• Beğen 3
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt

şaşırdılar sürekli düzenleme,bi ayar hiç kimsenin umrunda değil,nafile işler...Kendileri çalıp oynuyorlar..

Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli

2. el'e yansıması ne olur, arabayı satmayı düşünüyorum halen de :)

Yani 2007 model corollada etkisi olur mu 2. elde sizce?

Yorum bağlantısı
Kutluay Selçuk

ortalık karıştı,geçen cimere yazdım bu vergisiz fiyata göre farklı ÖTV oranları saçmalığını kaldırın,tek bir vergi olsun dedim,adam fırsatçı %50 ötv lik aracı alıyor kur artamasını bekleyip %80 vergi dilimine girmesini bekliyor,ya da yetkili bayi %50 ötv dilimindeki araçlar insanlara cazip geldiği için zorunlu aksesuar kitliyor,500 liralık çakma çin malı aksesuarları 20 bin liraya müşteriye itekliyorlar,fırsat vermeyin bunlara dedim,elden para alıyorlar dedim,maliye bakanlığına gönderdim

adamlar meclisten yasa çıkması gerek,fındık fıstık dediler,ne yasası ! ne oluyorsa gece sabaha karşı bi imza ile oluyor , kimsenin meclise gidip bağırıp çağırmasına gerek yok,boşuna kalabalık ediyorlar.

gün geçtikçe sistem iyice kötüye gidiyor

• Beğen 2
  • Teşekkür 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Vergi hesabında üstel fonksiyonlu tek bir formül kullanılarak istenilen etki elde edilebilir bir daha da ayara gerek kalmaz. Ucuz araca binmek iyi ve teşvik almalı ama böyle kademe sürekli belirsizlik mağduriyet yaratmaya devam eder. Ama zaten mağduriyet bi felsefe.. olmazsa ayıp olur.

Yorum bağlantısı
Murat Öngür

1,5 ve altı olan bazı marka ve araçlarda 20 ile 35 bin TL arasında düşüşler olmuş 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mert Gülkokan yazdı:
Ali Gök yazdı:
noldu şimdi milletimiz rahatlıkla araba alır halemi geldi

Egea 400 binden 380 bine indi

şimdi oldu işte alamyıyorduk 400 olunca ohhhh

• Beğen 3
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Sani Gerşon yazdı:

şu işi beygire dayalı bi yapamadılar gitti...

atasözü var: bekara boşanmak kolay derler

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Sani Gerşon yazdı:

şu işi beygire dayalı bi yapamadılar gitti...

Fiyatına göre yapmaları lazım ötv yi.. tek formül ile halledilir. Mtv ise silindir hacmi ve yakıt sarfiyatı kategorisine göre alınmalı. Bir de varlık vergisi olmalı. Senelik araç vergisi SAV sibi birşey lazım. Kasko bedeli üzerinden..

dolayısı ile ötv %25 e inmeli sav çıkarılmalı o da yıllık %3 olmalı. Bunun üstüne silindir hacmine göre makul boyda motora orantılı çevre ve yol için alınan mtv vergisi.. inşallah ilerde böyle olacak. Alımda bi seferde değil pahalı araç sürekli vergi ödeyecek.

Ülkede varlıktan alınan vergi ile kullanım nedeniyle oluşan katkı vergisi arasında algılama sorunu var.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Mehmet Göktürk yazdı:

Bir de varlık vergisi olmalı

Bu hiç iyi şeyler anımsatmıyor. Böyle söyleme hocam.

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Property tax..

Sani Gerşon yazdı:

Bu hiç iyi şeyler anımsatmıyor. Böyle söyleme hocam.

Kantarın topuzunu kaçırmışlar zamanında.. 500 senelik yanlış politikanın ( azınlıkların askere gitmemesi ve faize bulaşmamaya çalışmak , verme dışında) sonucunu bi gecede düzeltmeye çalışmışlar.

Ülkede property tax az.. maldan iyi vergi almak gerek. İnsanlar borsaya bankaya güven duymalı mülke arabaya yatırmamalı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Şu anda vergi düşürme fiyatlarda çalkantı yapar. Bu nedenle her yıl yüzde 5 olmak üzere nihai olarak %25 te bitecek şekilde planlamalı.   Araç varlık vergisini de ilk sene 0.5 sonra 1 sonra 1.5 şeklinde 6 senede 3 e gelecek şekilde ilan etmeli ve bunu bi daha ellememeli. Zırt pırt.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

bunu bi daha ellememeli.

mevduat faizi  kararları bile daha mevduatlar açılmadan 3 sefer değişmişken güzel bir temenni olmuş bu

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli

İyi bir hareket ama bu fahiş ÖTV gerçeğini değiştiremiyor maalesef..

1.0 tce touch 20 bin civarı inecek gözüküyor. Niyetliydik Sağol reyiz. :)

Muhtemel yeni satış rakamları:

Toyota Corolla 1.5 Vision 2022 Ocak Ayı Satış Fiyatı 404 bin 250 TL

Toyota Corolla 1.5 Vision Muhtemel ÖTV İndirimli Satış Fiyatı 381 bin 903 TL

Toyota Corolla 1.5 Vision Multidrive S 2022 Ocak Ayı Satış Fiyatı 421 bin 750 TL

Toyota Corolla 1.5 Vision Multidrive S Muhtemel ÖTV İndirimli Satış Fiyatı 398 bin 431 TL

Fiat Egea Sedan 1.6 M.Jet 130 Urban 2022 Ocak Ayı Satış Fiyatı 418 bin 500 TL

Fiat Egea Sedan 1.6 M.Jet 130 Urban Muhtemel ÖTV İndirimli Satış Fiyatı 395 bin 361 TL

Fiat Egea Cross 1.0 Firefly 2022 Ocak Ayı Satış Fiyatı 378 bin 400 TL

Fiat Egea Cross 1.0 Firefly Muhtemel ÖTV İndirimli Satış Fiyatı 357 bin 400 TL

Renault Clio Joy 1.0 Tce ECO 2022 Ocak Ayı Satış Fiyatı 349 Bin TL

Renault Clio Joy 1.0 Tce ECO Muhtemel ÖTV İndirimli Satış Fiyatı 310 bin 444 TL

Renault Clio Touch 1.0 Tce X-Tronic 2022 Ocak Ayı Satış Fiyatı 375 Bin TL

Renault Clio Touch 1.0 Tce X-Tronic Muhtemel ÖTV İndirimli Satış Fiyatı 354 bin 278 TL

Hyundai İ20 1.4 MPI Jump Otomatik 2022 Ocak Ayı Satış Fiyatı 326 bin 918 TL

Hyundai İ20 1.4 MPI Jump Otomatik Muhtemel ÖTV İndirimli Satış Fiyatı 290 bin 816 TL

Hyundai İ20 T-GDI DCT 2022 Ocak Ayı Satış Fiyatı 383 bin 957 TL

Hyundai İ20 T-GDI DCT Muhtemel ÖTV İndirimli Satış Fiyatı 363 bin 737 TL

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Kutluay Selçuk yazdı:

ortalık karıştı,geçen cimere yazdım bu vergisiz fiyata göre farklı ÖTV oranları saçmalığını kaldırın,tek bir vergi olsun dedim,adam fırsatçı %50 ötv lik aracı alıyor kur artamasını bekleyip %80 vergi dilimine girmesini bekliyor,ya da yetkili bayi %50 ötv dilimindeki araçlar insanlara cazip geldiği için zorunlu aksesuar kitliyor,500 liralık çakma çin malı aksesuarları 20 bin liraya müşteriye itekliyorlar,fırsat vermeyin bunlara dedim,elden para alıyorlar dedim,maliye bakanlığına gönderdim

adamlar meclisten yasa çıkması gerek,fındık fıstık dediler,ne yasası ! ne oluyorsa gece sabaha karşı bi imza ile oluyor , kimsenin meclise gidip bağırıp çağırmasına gerek yok,boşuna kalabalık ediyorlar.

gün geçtikçe sistem iyice kötüye gidiyor

yanlış yazmışsın, ötv tamamen kalkmalı, ötv denen saçmalığı sadace yat, ultra lüks ev, pırlanta ve ferro falan alandan alacaksın, basit arabalaradan almayacaksın....

sadece kdv oda %18 olacak

togg çıkrsa  sıfır vergiyle satılmalı ayrıca, bunuda yazayım bari :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Cihangiroğlu yazdı:

ötv denen saçmalığı sadace yat, ultra lüks ev, pırlanta ve ferro falan alandan alacaksın,

onlar azaltıldı :rofl:

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Muhammet Ali Deli yazdı:

İyi bir hareket ama bu fahiş ÖTV gerçeğini değiştiremiyor maalesef..

az önce açıktı fiyatlar, 1.0 icon clio 410 bindi, şimdi güncellemeye geçmişler :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...