İçeriğe Yönlendir

BMW 316i Secilmesindeki Teknik Nedenler Neler?

Tulak Akan

Recommended Posts

Tulak Akan

Bir cok arastirmada youtubeda ozellikle , bmw 320d veya 316d 318d yerine 316i yani benzinli versiyonlari var. Onlara beygir yukseltmeden tutun kronik sorunlarina kadar bobinlere bujilere kadar detayli sekilde cekilen video gordum.

Sormak istedigim konu ulkemizde neden temiz bmw bulmak zor diger ulkelere gore ve neden benzinlileri tercih ediliyor.  son olarak Rahat rahat pejo az yakan motoruyla gezsek beygiri yukseltmeden konforlu sekilde olmaz mi ?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)

ötv mtv tamir ve prestij

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tulak Akan
Çağlar Bayur yazdı:

ötv mtv tamir ve prestij

Abi ama neden mesela dizel yerine benzin ? hani farkini bir turlu cozemedim , o kadar cok benzinli arac videosu var ki ikna oldum herkesin benzinlisini aldigina ama neden hic bilmiyorum, driftde falan mi iyi acaba ? veya oynamasi kolay mi modifiyede motor vs

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tulak Akan yazdı:

neden mesela dizel yerine benzin

tamiri ucuz basit, triger kırma derdi de yok, otoparkta yarı parasına aynı prestij, temiz 3.16 ci bulsam alırım

Yorum bağlantısı
Tulak Akan
Çağlar Bayur yazdı:

tamiri ucuz basit, triger kırma derdi de yok, otoparkta yarı parasına aynı prestij, temiz 3.16 ci bulsam alırım

abi suan iste cok guzel bi detay soyledin bunlarmis demekki nedenleri, yalniz 7 10 litreyi gorunce brosurde veya ilanda insan sogumuyor mu ? dizelde 1.6 120 beygirde 4.5 ile 6 litre bandini gordum cok muthis bi durum, bence 120 bini gecmemis bir dizel bulsan caglar abi, ardindan saticiyi dinlemeden zinciri debriyaj kiti vs agir bakimi yapsan sanirim bi 120 bin daha gitmez mi ? ben sakin kullanim ve c segmentine d konforu tarzi dusunudugum icin insanalr neden boyle bir yol izliyo merak ettim dogrusu yani

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tulak Akan yazdı:

driftde falan mi iyi acaba ? veya oynamasi kolay mi modifiyede motor vs

onlar kitlenin 1/1000 i, her alan pistlere fırlamıyor ki

Tulak Akan yazdı:

neden boyle bir yol izliyo merak ettim dogrusu yani

bizim coğrafya piyasasına daha basit bakmalı yoksa beyaz sedanları açıklayamayız

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Tulak Akan yazdı:

Abi ama neden mesela dizel yerine benzin ? hani farkini bir turlu cozemedim , o kadar cok benzinli arac videosu var ki ikna oldum herkesin benzinlisini aldigina ama neden hic bilmiyorum, driftde falan mi iyi acaba ? veya oynamasi kolay mi modifiyede motor vs

Dizel dediğin çekicilerde, iş makinelerinde, gemilerde olur da ondan. Araba benzinli olur. Dizel yapısı gereği düşük devirde devamlı çalıştığı takdirde çook uzun ömürlü ve verimlidir. Bmw zevk aracı. Neden dizel kullansın ki

Yorum bağlantısı
Tulak Akan
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Dizel dediğin çekicilerde, iş makinelerinde, gemilerde olur da ondan. Araba benzinli olur. Dizel yapısı gereği düşük devirde devamlı çalıştığı takdirde çook uzun ömürlü ve verimlidir. Bmw zevk aracı. Neden dizel kullansın ki

aslinda sorun surda abi , zevk arabasi evet, bin gez ve dolas, yani simdi zevk derken nasil bir zevk, gazlamak mi , motorun hacmini zorlamak, yada drift mi, pist mi , mesela bence zevk  depoyu fuleyip en uygun yakicak sekilde konforlu uzun yol yapmak sakin, ee ben 7 8 litreyi gorunce benim huzurum kalmiycak , o yuzden dizel diyorum

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celal Aydın

10 yılı aşkın dizel kullanıyordum, ta ki güncel aracıma kadar.
Başta alışamadım, gaz pedalına dizelmiş gibi basıyordum, ve araç tork düşük olduğundan gitmiyor gibi hissediyordum (halbuki gidiyor, koltuğa yapıştırmadan gidiyor) alıştım karakterine artık.

Şimdi sorsan bi daha dizel alır mıyım, pek sanmıyorum, benzinli bir başkaymış.
  • Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Mesela Porsche dizel çıkardı benim için bitti. Lambo dizel çıkardı mı bilmiyorum çıkarırsa oda gözümde biter :p

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Tulak Akan
Celal Aydın yazdı:
Metin Akbal yazdı:

Mesela Porsche dizel çıkardı benim için bitti. Lambo dizel çıkardı mı bilmiyorum çıkarırsa oda gözümde biter :p

10 yılı aşkın dizel kullanıyordum, ta ki güncel aracıma kadar.
Başta alışamadım, gaz pedalına dizelmiş gibi basıyordum, ve araç tork düşük olduğundan gitmiyor gibi hissediyordum (halbuki gidiyor, koltuğa yapıştırmadan gidiyor) alıştım karakterine artık.

Şimdi sorsan bi daha dizel alır mıyım, pek sanmıyorum, benzinli bir başkaymış.

abi peki yakiti nasil cozucez ? diyelim ben bi bmw almak istedim biri 7 yakiyo digeri 4.5-5 yakiyo ? iste benzine kayma nedeni neden insanlarin bunu lutfen bilen aciklasin, hani acaba kronik falan bi sorunumu var yoksa nedir sikinti ve avantaj 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Metin Akbal yazdı:

Ferrari’ye gaz?

Tulak Akan yazdı:

ben bi bmw almak istedim b

İşte püf noktası. Herkes her şeyi alamaz. Ekonomi biletiyle bizinıs klasta uçulmaz

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Tulak Akan yazdı:

aslinda sorun surda abi , zevk arabasi evet, bin gez ve dolas, yani simdi zevk derken nasil bir zevk, gazlamak mi , motorun hacmini zorlamak, yada drift mi, pist mi , mesela bence zevk  depoyu fuleyip en uygun yakicak sekilde konforlu uzun yol yapmak sakin, ee ben 7 8 litreyi gorunce benim huzurum kalmiycak , o yuzden dizel diyorum

Yakıt sonra düşünülür böyle bir araçta, paran az ise zaten BMW almazsın. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Tulak Akan
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Ferrari’ye gaz?

İşte püf noktası. Herkes her şeyi alamaz. Ekonomi biletiyle bizinıs klasta uçulmaz

dogru abi , biraz para lazim bu isler icin 50 liran varsa 50 liralik araba almiycaksin 25lik alicaksin

Yorum bağlantısı
Celal Aydın
abi peki yakiti nasil cozucez ? diyelim ben bi bmw almak istedim biri 7 yakiyo digeri 4.5-5 yakiyo ? iste benzine kayma nedeni neden insanlarin bunu lutfen bilen aciklasin, hani acaba kronik falan bi sorunumu var yoksa nedir sikinti ve avantaj 

BMW’yi çok fazla bilmesem de (hep arızasından yakınırlar)
Şu an ortalama bir gelire sahip insanlar olduğumuzu varsayıyorum
2012-2013 model BMW 3 bakıyoruz diyelim
Benzinli modeli 120-130 bin km’yi geçmemiş birçok model bulunabilir
Dizeli o kilometrelerde bulmak çok zor, bulunan da piyasanın çok üstünde olur
Km’si yüksek olan araç, daha fazla kullanıldığı anlamına gelir(teknik olarak sorun arz etmesede)
Yıpranma ihtimali daha yüksektir
2.0 motor dizeli naif kullanan bulamazsın fakat benzinli modelleri daha sakin kullanan muhakkak bulursun.

Kısaca bunun cevabı kafa rahatlığı, benzin her zaman tamirde, tadilatta daha cazip gelir insanlara, öyle yerleşmiş aklımıza, bence öyle değil yeni nesil turbo benzinliler neredeyse turbo dizelle aynı masraflara sahip (dizelin enjektör pahalılığını yok sayıyorum, çünkü dikkatli bir kullanıcının enjektör arızası yaşama ihtimali çok düşük)

Mantık şu, çok yakıp az masraf açan mı, az yakıp çok masraf açmaya potansiyeli olan araç mı.
Sıfır almadığımıza göre birincisi daha cazip geliyor.

320d alıp yavaş kullanmak, dolayısıyla az yaktırıp tasarruf amaçlamak benim mantığıma yatmıyor mesela [emoji1]
Otobanda sol şeridi kapatırdım o araçla.
Mümkünatı yok 5 litre gibi rakamlarda gezemezdim, 6.5-7’nin altına inmez bende.

Ha 320i alsam, tasarrufa mecbur yönelirim, tasarruf önemli bir hal alıyor benzinli araçta.
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
Metin Akbal yazdı:

Globalleşen dünya, ekonomikleşen dünya, çevrecilik kisvesi yapan dünya. Ferrari de SUV çıkarıyor, bir tek Bugatti kaldı :moto:. Artık hiç bir marka gelenekçi değil ve olmayacak.

Artık hiç bir şey eskisi gibi olmayacak :nargile:

Geleceğe dair filmler aklıma geldi. Ciuvvv viuzzz diye dolaşan araçlar arasına, filmin kahramanı V8 ile dalış yapar. Garajda bir tane bulundurmalı :rallici:

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Tulak Akan yazdı:

MTV ve fiyat farkı ile falan fazladan ödemiş olacağın miktarla çözeceksin :) Mesela aramızda var bir arkadaş benzinle 3 litre yakıyor diyor ama mtv farkı ile ben onu hemen hemen yakalamış oluyorum :)

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Ferrari’ye gaz?

Ferrari ye kibrit? Düşünsene biz onun sesine gidişine duruşuna hayranız ama kalkışta ses yok. Ha kibrit çok mantıklı olur ha bire frenden enerji elde eder falan :D

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Metin Akbal yazdı:

MTV ve fiyat farkı ile falan fazladan ödemiş olacağın miktarla çözeceksin :) Mesela aramızda var bir arkadaş benzinle 3 litre yakıyor diyor ama mtv farkı ile ben onu hemen hemen yakalamış oluyorum :)

Yakalayamazsın :) 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Metin Akbal yazdı:

Ferrari ye kibrit? Düşünsene biz onun sesine gidişine duruşuna hayranız ama kalkışta ses yok. Ha kibrit çok mantıklı olur ha bire frenden enerji elde eder falan :D

Ohoooo sen fazla propan alıyorsun. 20 sene geçti uyan :) 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Yakalayamazsın :) 

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Ohoooo sen fazla propan alıyorsun. 20 sene geçti uyan :) 

O sen miydin yahu :D Yakalarım demedim ki hemen hemen yakalamış oluyorum dedim :D

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

BMW: yoo

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Selim Bilgin yazdı:

BMW: yoo

FBI: neden yaptın bunu

BMW: herkes yapıyor, biz de yaptık abi. Valla bi suçumuz yok. Yoksa bizim ne işimiz olur dumanla falan abi

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

0 km alsan dizel ile benzinli arasında sağlam rakam fark eder. Onu ödeyeyim desen olası problem çıkma ihtimali fazla ve çıkarsa misliyle maliyetli olur. 0 km neden alıyoruz? Madem riski yüksek...

İkincielde zaten dizel alayım desen hem km yükselecek hem risk çok daha fazla. Ayrıca benzinli için daha modelli alma imkanı olur. 

Yakıta gelirsek kağıt üzerindeki farklar kadar makas olmaz. Benzinlisi de makul kullanımla üzmez. 

Yakın zamanda avrupada dizel bitecek, bitince yedekparça bulmakta etkilenecek haliyle. Bugün araç alacak olsam yedekparça olayına mutlaka bakarım

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ü.Emre Kartal yazdı:

0 km alsan dizel ile benzinli arasında sağlam rakam fark eder. Onu ödeyeyim desen olası problem çıkma ihtimali fazla ve çıkarsa misliyle maliyetli olur. 0 km neden alıyoruz? Madem riski yüksek...

İkincielde zaten dizel alayım desen hem km yükselecek hem risk çok daha fazla. Ayrıca benzinli için daha modelli alma imkanı olur. 

Yakıta gelirsek kağıt üzerindeki farklar kadar makas olmaz. Benzinlisi de makul kullanımla üzmez. 

Yakın zamanda avrupada dizel bitecek, bitince yedekparça bulmakta etkilenecek haliyle. Bugün araç alacak olsam yedekparça olayına mutlaka bakarım

Avrupa’da bazı şehirlerin merkezine dizel araba ile girmek yasak bile. Dizel bitti. Avrupa sırf başka pazarlar için dizele devam eder mi bilmem. Aktif olarak dizelin hüküm sürdüğü 25 senelik macera bitti. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Avrupa’da bazı şehirlerin merkezine dizel araba ile girmek yasak bile. Dizel bitti. Avrupa sırf başka pazarlar için dizele devam eder mi bilmem. Aktif olarak dizelin hüküm sürdüğü 25 senelik macera bitti. 

küllerinden doğar yeniden gelir, diesel baharı yaşarız

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...