İçeriğe Yönlendir

Ukome Okul Servis Ücretlerine Zam

Yılmaz Ertek

Recommended Posts

Yılmaz Ertek

Merhaba,

Ukome okul servis ücretlerine zam yapmış.

servis şirketi de beni aradı, hesabınıza 3.750TL borç ekledik dedi.

zaten ukomenin açıkladığı fiyatlardan çok daha yüksek fiyat belirliyorlar. yeni araç, gps takibi vs adı altında...

işlerine gelince ukome, gelmeyince istediğiniz yere şikayet edin...

sorum şu :

ben 2021-2022 servis ücreti için sözleşme imzaladım ve tamamını kredi kartım ile ödedim. okullar açılmadan çok önce...

bu farkı bana yansıtmaları doğru mu ?

ödemeyeceğim, isterseniz mahkemeye verin dedim.

ödediğiniz kısım kadar hizmet alırsınız dediler, yani sene sonu gelmeden öğrenciyi almayı bırakırıza getirdiler.

o zaman yine mahkemede görüşürüz dedim.

avukat arkadaşlar yorum yaparsa sevinirim.

teşekkürler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

bunca yıllık veliyim, kısa bir dönem servis te işlettim ,devre arası ilave para isteği  hiç duymadım

Yılmaz Ertek yazdı:

sene sonu gelmeden öğrenciyi almayı bırakırıza getirdiler.

bizim okulun servisi ilk gün bir yamuk yaptı..... o ookulun kapısını dar ettim şofore.. sonra da kovuldu zaten

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Avukat sözleşmeyi görmek isteyecektir. 

Yorum bağlantısı
Murat Öngür
(düzenlendi)

Eğer ki sözleşmeye rağmen böyle bir uygulama yapıyorlar ise mutlaka sözleşmede böyle bir açık vardır . 

Akaryakıt fiyatlarına ve araç parçalarına işçiliklerine gelen faiş zamları bahane edeceklerdir %100

tarihinde Murat Öngür tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Ben her ihtimale karşı servis ücretini aylık ödüyorum. Ankara"da servisçiler odası zam kararı almış. Aralık ayını zamlı ödedim. Olayın iki farklı yönü var. Akaryakıt ve enflasyonun bu kadar yüksek olacağını kimse tahmin edemezdi ancak yıllık yapılan sözleşmeler her iki tarafı sözleşmede aksi belirtilmediği sürece bağlar.  o sözleşmede kesin bir olağan üstü haller maddesi vardır. Sözleşmeyi iyi inceleyin.

Mahkemelik olsanız bence en fazla gitmediği sürece ödediğiniz ücreti geri alırsınız ancak bu durumda bu B planı yapmanız lazım. Sizin çocuğu almak istemezlerse yine sürekli yokuş yapabilirler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Erhan Doruk yazdı:

o sözleşmede kesin bir olağan üstü haller maddesi vardır.

olağan üstü hal mi var? mesela yani

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Çağlar Bayur yazdı:

olağan üstü hal mi var? mesela yani

İnsana göre değişir tabi , bence %90 enflasyon olağanüstü bir haldir. Kar , sel, yangın geçer gider ama bu ekonomik buhran nasıl geçer bilemiyoruz.

https://www.sbb.gov.tr/enflasyon/

yıllık %92

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Doğan

Sözleşme yapılırken döviz kuru ve petrol fiyatları şuan ki ile aynı ise haksız bir zam talebi. Farklı ise haklı. Ne yapsınlar zararına 1 yıl boyunca taşımacılık mı yapsınlar.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Sözleşme yapılmış, peşin para alınmış, kalan risk servisçiyi bağlar. Mazot ucuzlasa farkını verecek miydi?

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Erdem Doğan

Dünyanın hangi yerinde hammadde ucuzlayınca fark geri veriliyor ki Türkiye'de verilsin? 3-5 kuruşluk zamlar tabiki firma tarafından tolere edilir ama 9-10 liradan 15 liraya çıktıysa problem var, suç servis firmasında değil.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Erhan Doruk yazdı:

İnsana göre değişir tabi , bence %90 enflasyon olağanüstü bir haldir. Kar , sel, yangın geçer gider ama bu ekonomik buhran nasıl geçer bilemiyoruz.

https://www.sbb.gov.tr/enflasyon/

yıllık %92

36,08 deyyolar

Erdem Doğan yazdı:

9-10 liradan 15 liraya çıktıysa

çok uzak kalmışsın, 10 dan 15 e düştü deyyyolar, diyen der de dinlayan de inanıyor bea

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Yılmaz Ertek
Dünyanın hangi yerinde hammadde ucuzlayınca fark geri veriliyor ki Türkiye'de verilsin? 3-5 kuruşluk zamlar tabiki firma tarafından tolere edilir ama 9-10 liradan 15 liraya çıktıysa problem var, suç servis firmasında değil.

Suç bende mi peki?

Sadece benzine mi zam geldi ?

Ben işverenime gidip her şey %50 arttı maaşıma o kadar zam yapıyorum, haberin olsun diyebildim mi?
Diyebilen var mı ?

Yıllık ücret belirleyip, peşin peşin alan, ukomenin belirlediği fiyattan çok fazla fiyat belirleyen ve işinize gelmez ise servise yazdırmak zorunda değilsiniz diyen servis şirketi suçlu değil de ben mi suçluyum ?

Bu sene zarar yazar, seneye ona göre fiyat belirler.
Veya yıllık bedel almayı bırakır, aylık çalışır.

Neyse, suçlu arama değil derdim. Yasal bir çözümü var mı merak ediyorum.

Teşekkürler yorumlar için.
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Gök

gidin verin mahkemeye başka yolu yok. 

kusura bakmasınlar peşin parayı yılın başında alıp sonra zam mı olur

işyerinde arkadaşımda aynı konuyla uğraşıyor şuan 2 çocuk için peşin para nakit hesabına yollamış adamların şimdi bir tutar daha çıkarmışlar onu da ödiceksin diyorlar bizimkide ödemiyor tabi bende olsam ödemem sözleşme var ortada

ben patrona diyormuyum sene başında maaşımla bunları alıyordum şimdi alamıyorum bu kadar zam yap diye demiyorum oda diyemez. dolandırıcılık bu

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Yılmaz Ertek yazdı:

Suç bende mi peki?

Sadece benzine mi zam geldi ?

Ben işverenime gidip her şey %50 arttı maaşıma o kadar zam yapıyorum, haberin olsun diyebildim mi?
Diyebilen var mı ?

Yıllık ücret belirleyip, peşin peşin alan, ukomenin belirlediği fiyattan çok fazla fiyat belirleyen ve işinize gelmez ise servise yazdırmak zorunda değilsiniz diyen servis şirketi suçlu değil de ben mi suçluyum ?

Bu sene zarar yazar, seneye ona göre fiyat belirler.
Veya yıllık bedel almayı bırakır, aylık çalışır.

Neyse, suçlu arama değil derdim. Yasal bir çözümü var mı merak ediyorum.

Teşekkürler yorumlar için.

Şuan istenen fark, sözleşme zamanı rakama dahil olsa, imza atacakmıydınız?

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Bizim sözleşmemiz yok. Aylık veriyoruz. Ocağı yüzde 25 e yakın zamlı verdik. Zaten bekliyordum zam yapmasını. Haklı. Sizin peşin ve sözleşmeniz var o konuda yorum yapamam. Yanlış anlamayın da herkesin işi zor. Sizin alım gücünüz düştü onun maliyeti arttı. Kısır döngü. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel

Siz ürünü almışsınız sözleşme bitene kadar anlaştığınız fiyattan götürmek zorunda. Sözleşme neden yapılır ozaman istediği zaman artış yaptıktan sonra. İyi ben temelden 500 e sattım daireyi malzeme fiyatı arttı diye daire fiyatınımı arttıracam daire alana. Ozaman adam demezmi ben temelden para verdiğimde malzemeye bağlasaydın yada bana dairenin parasını verdiğinde dolar 7-8 civarı iken şimdi 14 oldu. Adamı bu açıdan düşündüğünüzde adam çok ama çok zararlı daire aldığına. Çünkü 500 bini şu anda 1.000.000 oldu ama dairesi o kadar olmadı. Servisçi parayı peşin almış ve sözleşme imzalamış sözleşme tarihi bitene kadar zararda etse götürecek. Servisçi bu olayı Avrupa’da bir ülkede yapsa ne olur düşündünüz mü hiç. Muz cumhuriyeti olduk iyice

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
Erdem Doğan yazdı:

Sözleşme yapılırken döviz kuru ve petrol fiyatları şuan ki ile aynı ise haksız bir zam talebi. Farklı ise haklı. Ne yapsınlar zararına 1 yıl boyunca taşımacılık mı yapsınlar.

Evet.

Ev fiyatları arttı, bakımları arttı, kirayı sene ortasında arrtırsınlar mı ev sahipleride ?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Muhittin Kaplan yazdı:

Evet.

Ev fiyatları arttı, bakımları arttı, kirayı sene ortasında arrtırsınlar mı ev sahipleride ?

Evin kredisi mi arttı ki kiraya anlık zam yapsın ev sahibi? Zam zamanı yapar zammını.

Servis firması ne yapsın, aldığı parayla mazot, yedek parça stoğu mu yapsın? Hatta 3-5 ay sonra yeni alacağı araçları da alıp bekletsin mi? Tekrar ediyorum, 3-5 kuruşluk zamlar tolere edilebilir, %50 zam gelmişse adamların ana giderlerine, nasıl devam etsinler?

Siz müşterinize sattığınız yazılımlar için fiyat garantisi veriyormusunuz? Döviz kuru arttığına göre maliyetiniz de arttı, 3 sene önceki fiyatlarınız geçerli ise müşteri bulayım hemen.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

İyi niyetli çözümler üretilebilir belki ama bu şekilde borç yazdık çocuğu taşımayız vs. çok yanlış. Sözleşmenizi inceleyin bununla ilgili bir madde yoksa hizmeti dönem sonuna kadar ödediğiniz fiyattan vermek zorunda. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

İlla ki vardır bir madde. Onların avukatı yok mu? Var.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sözleşmeyi görmek gerek.. 

Var mı sözleşme elinizde. 

Nakliye sözleşmelerinde akaryakıt zamlarında nasıl davranılacağı genelde yazılır. Böyle bir madde varsa, boşa uğraşıyor yada uğraşacak olabilirsiniz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Tuna
Erdem Doğan yazdı:

Siz müşterinize sattığınız yazılımlar için fiyat garantisi veriyormusunuz? Döviz kuru arttığına göre maliyetiniz de arttı, 3 sene önceki fiyatlarınız geçerli ise müşteri bulayım hemen.

Soylediklerinize katiliyorum; ancak yazilim olayinda soyle bir durum var: Urununuzu sattiniz, 1 yil icerisinde de urun ile ilgili ozellestirmeleri X fiyata yapmayi taahhut ettiniz; sozlesmede aksi bir durum yoksa o fiyata yaparsiniz; arada bir yerde zam yapamazsiniz. Mesela elktrik kw/saat fiyati 150 kw sonrasi icin %125 artti, bunu one surerek mevcut sozlesmenizin bedelini arttiramazsiniz. 

Ancak su da var, yazilim dunyasinda genelde doviz bazlidir fiyatlar. Para biriminden bagimsiz olarak da boyle durumlarda musteriniz ile arayi bulmaya calisirsiniz; yazilim oldugu icin bakim ucreti vs vardir, sonraki sene icin de sozlesme yapmaya calisir, oradan pesinat almaya calisirsiniz vs vs..

Servis sirketi de kafadan borc kaydedip kaba tabirle efelik yapmak yerine, uzlasma yoluna gitmeliydi diye dusunuyorum. Elbette ki diger forumdaslarin dedigi gibi sozlesmeye de bakmak sart. 

Bu arada UKOME'nin yayinladigi rakamlar sanirim asgari tutarlar, servisler her zaman bunun uzerinde fiyat belirliyorlar 

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Gökhan Tuna yazdı:

Soylediklerinize katiliyorum; ancak yazilim olayinda soyle bir durum var: Urununuzu sattiniz, 1 yil icerisinde de urun ile ilgili ozellestirmeleri X fiyata yapmayi taahhut ettiniz; sozlesmede aksi bir durum yoksa o fiyata yaparsiniz; arada bir yerde zam yapamazsiniz. Mesela elktrik kw/saat fiyati 150 kw sonrasi icin %125 artti, bunu one surerek mevcut sozlesmenizin bedelini arttiramazsiniz. 

Ancak su da var, yazilim dunyasinda genelde doviz bazlidir fiyatlar. Para biriminden bagimsiz olarak da boyle durumlarda musteriniz ile arayi bulmaya calisirsiniz; yazilim oldugu icin bakim ucreti vs vardir, sonraki sene icin de sozlesme yapmaya calisir, oradan pesinat almaya calisirsiniz vs vs..

Servis sirketi de kafadan borc kaydedip kaba tabirle efelik yapmak yerine, uzlasma yoluna gitmeliydi diye dusunuyorum. Elbette ki diger forumdaslarin dedigi gibi sozlesmeye de bakmak sart. 

Bu arada UKOME'nin yayinladigi rakamlar sanirim asgari tutarlar, servisler her zaman bunun uzerinde fiyat belirliyorlar 

Yazılım işini bilmediğim için üstünkörü bir örnek verdim. Sonuçta bir ürün satılıyor. Elbette normal durumda verilen fiyata sadık kalınır, kalmak zorundalar. Ancak burada sıradışı bir durum yok mu? Ne zaman bu kadar büyük değişimler oldu ki, öngörüp ona göre fiyat verilsin? Zaten en başında mazotu 15 TL'den hesaplayıp fiyat teklifi yapılsa idi müşterilerin %90'ı kabul etmezdi. Bence.

Bırakın tüm seneyi, 2-3 ayda büyük fiyat değişiklikleri oldu.

Yaklaşımları tabi ki yanlış, herkes mağdur, ortayolu bulmak lazım. Ancak zam konusunda yapılacak birşey yok. Sözleşmede bu durumlar için bir madde olmalı.

Bu başlığı okuyan kaç kişi servis işletiyor olsa verdiği fiyata sadık kaldırdı? Kimse yıl boyunca zararına iş yapmaz. Birbirimizi kandırmayalım :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Uymaz

Limitler dahilinde ise Acaba hakem heyetine verseniz daha kısa sürede sonuç alabilir misiniz sadece öneri 

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Mücbir sebep olma ihtimali var mı? Adam derse mahkemede ki der "kardeşim mazot 8 liraydı 3 ayda 15 lira oldu ben hayır kurumu muyum? Kahin miyim?"

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...