İçeriğe Yönlendir

Akaryakıt İstasyonlarının Kapanma Tehlikesi

Tansu Kalafatoğlu

Recommended Posts

Hasan Karabekiroglu
Mehmet Ozyurek yazdı:

Deniyoruz işte :) 

Bunla alakalı şahane bir atasözü var ama buraya yazamıyorum.

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Hasan Karabekiroglu yazdı:

Bunla alakalı şahane bir atasözü var ama buraya yazamıyorum.

Kçıyla inatlaşan donuna sçar :crazy:

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Ali Gök

ne dionuz şimdi bidonlara doldurmaya başlayalımmı mazotu 

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Erdem Doğan yazdı:

Kçıyla inatlaşan donuna sçar :crazy:

Yok daha iyisi... merak eden bana PM den ulaşsın... :D 

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Mehmet Göktürk yazdı:

elektrikli araçlar yayıldıkça istasyonlar "aspava" olacaklar. Şimdiden önlem almalılar.

Hocam elektikli araçların yayılması bir süreç. Daha çooook başındayız. O aşamada şarj istasyonları vb. şekline dönüşenler de olacak, kapananlar da olacak.

Şu an trafikte tescilli araçların % olarak kaçı ceryanlı buna bakmak gerek. Benim araştırdığımdan elde ettiğim sonuç hibrit + tam ceryanlı %1 bile değil (2021 yılı satıştan bahsetmiyorum, kullanımda olan araçların fosil yakıtlı/ceryanlı yüzdesi ki kibritleri de ceryanlı sınıfa koydum.

Ayda iki depo dolduran babam tepkili, kendince protesto ediyor. Zaruri değilse marş basmıyor, ayda yarım depoyla idare ediyor. İşe arabasıyla gelen iş arkadaşlarım ya bir arabaya 4 5 kişi toplanıyor, ya dolmuş kullanıyor. Otoparkta yer bulamazdık, şimdi yarısı boş kalıyor. Böyle böyle tüketim azalıyor, haliyle azalan talep sonucu satışlar da düşüyor. Bir de o kadar çoklar ki rekabet dolayısı ile karlılık düşük, sermaye pahalı. İlçede rafineriden her gün akaryakıt getiren var, bunun da ekstra maliyeti var. Neden toplu almıyorsun ki diye sordum, sermaye bu kadarına yetiyor dedi. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Şarj istasyonuna dönüşmeyecekler. Şarj dağıtık yerlerde olacak.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

şarj yol üstünde olmaz, avm/kebapçı/otopark vb. yerde olmalı zaten

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

App pay ile ödeme yapılabilecek mi

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

App pay ile ödeme yapılabilecek mi

Zaten var

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

Zaten var

Oovv çok havalı. Elektrikli aracımızı çekiyoruz ve iphone ile ödüyoruz. Androidde olmasın ödeme lütfen

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Çağlar Bayur yazdı:

Ben katılmıyorum, yüzdesel oran arttıkça talep artar. Talep arttıkça arz artar. Hatta çoğunlukla arz talepten fazla artacaktır. Hiç olmayan bir sokağa gidip dönerci açın, en fazla 1 ay içinde biri daha gelir açar. Bakmaz para kazanıyor mu, müşteri potansiyeli nedir diye. Açtığına göre kazanıyordur, bende açim bende kazanim der. Zaten bu yüzden her yan batık esnaf dolu. Arkadaş lokmacı açtı, battı. Sokakta 3 tane daha lokmacı ve iki tane lokma da satan pastane varmış. 6. lokmacıyı açarsan batarsın dedim, küstü benle. Adama anlatıyorum anlatıyorum anlamıyor, nüfus ne, kaçı lokma sever, kaçının lokma alacak parası var, kaçının önceliği lokma almak, diğer 5 dükkanda fiyatlar ne, bakıyor öyle yüzüme. Sonra battım, bilmem ne kadar kredi borcum var. Hayırlı işler. 

Çocuktum, ilçede 2, ilçeye gelen yolda  1 benzinlik vardı, yetiyordu. Nüfus 30 bin falandı ilçede.

Aynı ilçede şu an 10 benzinlik var, ilçe yolunda 15 taneden daha fazla. Muhtarlara göre nüfus 120 bin, sayımda 100 bin çıktı ama herkes memleketine gittiği için diyorlar. 

Nüfus artışına oranlarsak 12 istasyon yetecekken 25-30 arası istasyon var. Sonuç olarak her yıl bu benzinliklerden biri batar, kapatır. Sonra akıllının biri gelir, ben daha zekiyim der, basar parayı, alır açar, bir kaç yıl içinde batma sırası tekrar ona gelir. Ya o kadar talep yok, yemiyor işte. Kazanan benden daha mı zeki? Adamın yeri iyi, markası iyi fiyatı iyi, sermayesi çok, istasyon içinde zincir market var. Kıstas bunlar diyorum, yok o benden daha mı zeki diyor. Evet daha zeki :D

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Nüfusa göre değil de araç sayısına göre oranlamak lazım. 35 sene önceki 30 bin nüfuslu yeri bir benzinlik karşılar ama şuan 30 bin nüfuslu biryere bir benzinlik cevap veremez.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Murat Sahın yazdı:

Ben katılmıyorum, yüzdesel oran arttıkça talep artar. Talep arttıkça arz artar. Hatta çoğunlukla arz talepten fazla artacaktır. Hiç olmayan bir sokağa gidip dönerci açın, en fazla 1 ay içinde biri daha gelir açar. Bakmaz para kazanıyor mu, müşteri potansiyeli nedir diye. Açtığına göre kazanıyordur, bende açim bende kazanim der. Zaten bu yüzden her yan batık esnaf dolu. Arkadaş lokmacı açtı, battı. Sokakta 3 tane daha lokmacı ve iki tane lokma da satan pastane varmış. 6. lokmacıyı açarsan batarsın dedim, küstü benle. Adama anlatıyorum anlatıyorum anlamıyor, nüfus ne, kaçı lokma sever, kaçının lokma alacak parası var, kaçının önceliği lokma almak, diğer 5 dükkanda fiyatlar ne, bakıyor öyle yüzüme. Sonra battım, bilmem ne kadar kredi borcum var. Hayırlı işler. 

Çocuktum, ilçede 2, ilçeye gelen yolda  1 benzinlik vardı, yetiyordu. Nüfus 30 bin falandı ilçede.

Aynı ilçede şu an 10 benzinlik var, ilçe yolunda 15 taneden daha fazla. Muhtarlara göre nüfus 120 bin, sayımda 100 bin çıktı ama herkes memleketine gittiği için diyorlar. 

Nüfus artışına oranlarsak 12 istasyon yetecekken 25-30 arası istasyon var. Sonuç olarak her yıl bu benzinliklerden biri batar, kapatır. Sonra akıllının biri gelir, ben daha zekiyim der, basar parayı, alır açar, bir kaç yıl içinde batma sırası tekrar ona gelir. Ya o kadar talep yok, yemiyor işte. Kazanan benden daha mı zeki? Adamın yeri iyi, markası iyi fiyatı iyi, sermayesi çok, istasyon içinde zincir market var. Kıstas bunlar diyorum, yok o benden daha mı zeki diyor. Evet daha zeki :D

Neye katılmıyorsun onu da yazarsan ;)

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
İlkay Başaran yazdı:

Nüfusa göre değil de araç sayısına göre oranlamak lazım. 35 sene önceki 30 bin nüfuslu yeri bir benzinlik karşılar ama şuan 30 bin nüfuslu biryere bir benzinlik cevap veremez.

Büyük lokma ye, peşine bir daha ye. Yanarım yanarım da içine nutella sıkılan lokmadan yiyemeden lokmacıların kapanmasına yanarım. Şimdi seyyarcı hayır lokmacısına kaldık. Bak o iyi iş. Adam iş yetiştiremiyorum diyor, maşallah ölen çok diyor bu aralar

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Büyük lokma ye, peşine bir daha ye. Yanarım yanarım da içine nutella sıkılan lokmadan yiyemeden lokmacıların kapanmasına yanarım. Şimdi seyyarcı hayır lokmacısına kaldık. Bak o iyi iş. Adam iş yetiştiremiyorum diyor, maşallah ölen çok diyor bu aralar

Balıkesirde lokmayı şekersiz yaparlar. Yanına peynir. Mis gibi gider. Bağırsakta iyice slump kaybeder. 3 slump. Sonra pompa tıkanır falan. Heryeri beton yaptınız yeter be...

:crazy:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
(düzenlendi)
Mehmet Göktürk yazdı:

Neye katılmıyorsun onu da yazarsan ;)

E katılmadığım yeri alıntı etmişim hocam.  :) 

Bütün istasyonlar değil ama bir sürü istasyon şarj istasyonuna dönüşecek kanaatindeyim. 

tarihinde Murat Sahın tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Murat Sahın yazdı:

Bütün istasyonlar değil ama bir sürü istasyon şarj istasyonuna dönüşecek kanaatindeyim. 

Otur. Sıfır!

• Teşekkür 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Murat Sahın yazdı:

İstasyon kaavramı kalkacak.. bütün istasyonlar dönüşecek denmiyor. 

Yaptığınız açıklamanın alıntı ile ilgisi yok.

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
İlkay Başaran yazdı:

35 sene önceyi pek hatırlamam mümkün değil :D 25 sene falan olsun.

Araç sayısı arttı, yani nüfus/araç oranı arttı tabi ki, ama unutmamak gerekir, insanlar ilçeden çıkıyor iş için, giderken yakıtlarını başka yerden alıyor :) Çünkü shell tercih ediyor, bp tercih ediyor, opet tercih ediyor. Eskiden şehre inmek gerçekten zordu, nadirdi. Ayda bir inince çok sayardık. Artık iş güç gezme vb. için haftalık olarak gidiliyor. Bu gün arkadaş aradı, sana çocuk koltuğu verem gel dedi, binip babamın arabaya gittim. Gitmişken shell'e uğrayıp fulledim. Bu bir sonraki gidişime kadar yeter babama :) İlçenin markasız istasyonları yerine bir çok insan böyle yapıyor, gittikçe şehir merkezinden alıyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
İlkay Başaran yazdı:

Balıkesirde lokmayı şekersiz yaparlar. Yanına peynir. Mis gibi gider. Bağırsakta iyice slump kaybeder. 3 slump. Sonra pompa tıkanır falan. Heryeri beton yaptınız yeter be...

Pişiyi lokma diye yedirmişler size. Bizimki zengin işi. Şerbeti bol. Katkılı. Slump ölç. 30 😂

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Gerçek lokma yapsa lokmanın ırzına geçmeden bol bol yapıp şerbetsiz ucuza satsa bstmazdı..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Mehmet Göktürk yazdı:

İstasyon kaavramı kalkacak.. bütün istasyonlar dönüşecek denmiyor. 

Yaptığınız açıklamanın alıntı ile ilgisi yok.

Hocam üst mesajda sen, bu mesajda siz :D oluyor işte demek ki öyle.

İstasyon kavramı kalkacak da uzun yolda ne edecez?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Lokma şerbetsiz olur ne o öyle vıdı vıdı şerbetli..

karpuz peynir(izmir)  lokma beraber yenir.

• Teşekkür 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Pişiyi lokma diye yedirmişler size. Bizimki zengin işi. Şerbeti bol. Katkılı. Slump ölç. 30 😂

Ben sevmiyorum onu. Ayvalıkta çok yaparlar. Ağda gibi şerbet kaplı üzeri. 

30 sa kyb olmuş o

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...