İçeriğe Yönlendir

Taşıt Kredilerinde Düzenleme

İsa Acar

Recommended Posts

Mehmet Pınar
Mahmut Sayar yazdı:

İlgili kredi kampanyasından bağımsız alacağınız otomobil için çekeceğiniz kredi faizi daha ilk yılında araç tarafından primlenerek kapanır. 

Enflasyonist dönemlerde TL borçlanmak mantıklıdır. 

Katılıyorum, 2 sene içinde sürekli kredi çekip borçlanarak 80 bin tl sermayesini 600 bin tl yapan arkadaşım var.(5-6 sıfır araç alıp satarak)

Kredilerini kapatsa 500 bin tl sermayesi kalıyor yine.

Yorum bağlantısı
Murat Gedik
Mahmut Sayar yazdı:

Enflasyonist dönemlerde TL borçlanmak mantıklıdır. 

Ödeme gücü varsa. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Mehmet Ozyurek yazdı:

En ucuz golfü alabilmek için bir asgari ücretlinin yemeden içmeden 120 ay para biriktirmesi gerekiyor.. 

İsmi lazım olmayan bir Whatsap grubunda konuşuyoruz geçen.

Gruptaki insanların meslekleri, biri bankacı, biri muhasebe finans, diğeri de tamirci.

Ki bu insanlar ülkemizde bile iyi gelir sahibi insanlar diyebiliriz.

Fakat hiç biri şu an sıfır araba alabilecek durumda değiller.

Merak edip araştırdım biraz.

Bu insanların İngiltere'deki en basit maaşlarını çıkarttım.

Tamirci abinin yıllık gelir ortalaması 100-120 bin sterlin, aylık TL olarak 180 bin lira

Muhasbe Finans işiyle uğraşan abinin yıllık gelir ortalaması 70-80 bin sterlin, aylık TL olarak 120 bin lira

Bankacı'nın onlarda çeşit çok ama sektör ortalaması yıllık 50 bin sterlin, aylık TL olarak 75 bin lira.

Buradan bakınca, en düşük maaşı alan bankacı, hiç zorlanmadan elini suya sabuna dokunmadan ortalama bir yıl taksit ödeyerek sıfır araca rahat bir şekilde sahip olabiliyor.

Bu bankacı kardeşimizin memleketteki maaşı 9-10 bin gibi baktığın zaman iyi bir maaş, aslında iki asgari ücret.

400 binlik sıfır arabayı alması için maaşının yarısı ile taksit ödeyerek 7 yıl taksit ödemesi gerekiyor.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Burada imrenerek baktığımız araçlara yarım maaşları ile biniyorlar.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

Burada imrenerek baktığımız araçlara yarım maaşları ile biniyorlar.

c5 ten iyisi var mı

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Çağlar Bayur yazdı:

c5 ten iyisi var mı

Furkan Bakırel yazdı:

Daha yeni bir C5

C6 ;)

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Çağlar Bayur yazdı:

c5 ten iyisi var mı

C6 falan diyenler olmuş ama... 

Yok.. en iyisi C5 :)

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Selim Bilgin yazdı:

C6

Chevrolet Corvette C6 dimi

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
İsa Acar
Hasan Karabekiroglu yazdı:

Chevrolet Captiva :exc1:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Yok, Audi A6 C6 V6 😛 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Selim Bilgin yazdı:

Yok, Audi A6 C6 V6 😛 

6 yı 9 u fazla karıştırmayalım biz.

Sonra ilginç rakamlar çıkıyor :D 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

6 yı 9 u fazla karıştırmayalım biz.

Sonra ilginç rakamlar çıkıyor :D 

A6’ya binip 9 ışıkla yolumuzu aydınlatırız bişey olmaz. :) 🤘

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Paramız C4 e yetti. 3 araba sattım 2010 alabilmek için. En modelli arabam o oldu ömrümde.

Şuan satıp 2004 bişi anca alabiliyom. 2011 e çıkmam için bi C4 parası daha gerekiyor yoksa

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Murat Sahın

Muhakkak bir konu vardır demiştim, varmış :)

Hanım şimdilik izinde, çocuklara bakıyor ama yakında izin süresi dolunca işe başlayacak. Evi anneme yakın bir yere taşıdım çocukları götürmek getirmek kolay olsun diye, hanımın servisten uzaklaştık. Servis güzergahına bırakacağım haliyle. Yaklaşık olarak günde 100 km yol yapacağım bunun için. 

Evin tek aracı olacağı için bagaj mühim, o yüzden sedan istiyorum. Senede en az 1 kez Trabzon, 2 kez de Akdeniz'e gideceğim için de aslında D segmenti istiyorum ancak yakıt fiyatları beni C segmente mahkum bırakıyor. Dizel istemiyorum, onun tortorunu çekemem.

250 bin tl üst sınır bütçe ile, sedan benzinli manuel C segmenti araç bakınıyorum bir süredir. Hesabım kasko bedeline göre %70'ini kredi çekip 48 aya bölüp kalanını nakit ödemek. Yaklaşık olarak 70-100 bin tl peşin ödeme gerekiyor bunun için. Bütün parayı ev alırken kullandım, ortada öyle bir para yok ama hadi pederbaktan falan halletsek dedim, sonra öderim.

Baktığım araçlar;

Focus 3 1.6 ti-vct

Astra J 1.4T / 1.6

Avensis 1.6 vvti (Tek d segmenti baktığım araç bu, 1.6 motor hem yeterli geliyor hem yakıtı makul)

Corolla E140 1.6 vvti (Aslında listemde yoktu ama arkadaşa bakınırken fark ettim ki tam benim arabam olabilme ihtimali yüksek)

Civic FD6 1.6 Vtec

Elantra 1.6 (kasa kodunu bilmiyorum ama işte focus 3 ile aynı yıllara denk gelen kasa)

Megane 4 1.6

Bu gün bir şey öğrendim. Bu araçlara boşa bakmışım zira 5 yaşından büyük araçlara taşıt kredisi vermiyor bankalar. 5 yaşından küçük olup aile otomobili diyebileceğimiz C segmenti düzgün bir araç ise 500 bin tl. Bunun %70'ini kredilendirse 350 bin lira kredilendirir. Bunu da 36 aya bölüyor, aylık taksidi 14500 oluyor. Daha kasko, sigorta, muayene, bakım, yakıt, lastik vb. de hesaba katınca bir araç almak için 3 yıl boyunca ayda 20 bin lirayı araca bağlayabilmek gerekiyor. Bir kişinin (kişisel görüştür) ayda 20 bin lirayı araca ayırabilmesi için aydan 40 bin liradan az kazanmaması gerekir ki bence gelirin yarısını araca ayırmak bile makul değil. O bütçeye sahip olsam, niye kredi çekip ikinci el araç alayım ki? 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Ayda 40 bin gelirim olsa haftanın tek günleri başka arabaya çift günleri başka arabaya binerim. Atvnin romorkunda jetskiyi denize indirmek için nereye gitsem yarın diye düşünmekten stres olurum. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Murat Sahın yazdı:

Avensis 1.6 vvti

uygun bir lpg kiti ile bence bu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Çağlar Bayur yazdı:

uygun bir lpg kiti ile bence bu.

Sonraki paragrafı okumamışsın abi.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
İlkay Başaran yazdı:

Sonraki paragrafı okumamışsın abi.

direk jetskiye atladım, teknik adamım, alım satıma karışmam, bi avensiz kaç para uleynnnnn

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Çağlar Bayur yazdı:

direk jetskiye atladım, teknik adamım, alım satıma karışmam, bi avensiz kaç para uleynnnnn

Bi kola içer miyiz?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
İlkay Başaran yazdı:

Bi kola içer miyiz?

ee sonra disko?

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Çağlar Bayur yazdı:

ee sonra disko?

Herzaman.

Servet Aydın yazdı:

Önce saçın olmalı

Yeri önemli mi? Ensede var işte.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...