İçeriğe Yönlendir

Renault Megane 3 - Yolcu Koltuğunda Kemer ikazı Çalışmıyor

Deniz Kom

Recommended Posts

Deniz Kom

Merhaba arkadaşlar,

Megane 3 2011 aracımda 2 gündür işkillendiğim şeyi az önce denedim, yolcu koltuğunda popo algılama çalışmıyor :D Normalde 5 kilonun üzerinde yük olduğunda kemer ikazı yanıp ötmeye başlıyordu. Ancak şimdi çalışmıyor. (çeşitli şekillerde denedim :D )  Bağlantılara baktım hepsi yerli yerinde. Soketlerde gevşeme yok. Bu iş için oto elektrikçiye mi gitmek lazım yoksa başka bir kasap mı bekliyor beni? Kasap öncesi benim kontrol edebileceğim şeyler nelerdir?

Şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

ikaz kapatma açma menüsü veya toka tak çıkar gibi şeyler olmasın?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kemeri takıp hareket ettikten sonra sök bakalım. Anlayacak mı ?

Yorum bağlantısı
Deniz Kom
Çağlar Bayur yazdı:

ikaz kapatma açma menüsü veya toka tak çıkar gibi şeyler olmasın?

Mehmet Ozyurek yazdı:

Kemeri takıp hareket ettikten sonra sök bakalım. Anlayacak mı ?

Menüye baktım öyle bir şey bulamadım. Seyir halinde de denedim, yolcuyu algılamıyor. Az önce de tekrar arabanın yanına gidip denedim. Sürücüyü sorunsuz algılıyor ancak yolcuyu algılamıyor. Acaba kablonun bir yerinde kırılma mı var diye kontrol ettim, o da yok. 

Kemer tokası oksit, kısa devre yapmış desem, o yolcu hiç görünmüyor. Muhtemelen ağırlık sensöründe ya da sensör kablolarında bir problem oldu. Akşam yine bir kontrol edeyim. 

Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz

Benim Focus'ta kemeri 9 kere peş peşe tak-çıkar yapınca devre dışı kalıyor.

Tekrar yapınca devreye giriyor.

Sizde de öyle birşey olmasın

Yorum bağlantısı
Deniz Kom
Öner Kurukuz yazdı:

Sanmıyorum ama onu da deneyeyim. Bu sorun sanırım geçen hafta bakım yaptırdıktan sonra oluştu. Polen filtresini takmak için çok geri çekti usta koltuğu. O sırada bir şeyler kopmuş olabilir diye düşünüyorum. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Şahin2
Öner Kurukuz yazdı:

Focus 2de (kendi aracımda mı öyle blimiyorum ama) kemeri takmadan kırmızı butona 2sn basılı tutup bırakıldığında göstergede emniyet kemeri ikazı yanıp sönüyor devre dışı kalıyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

Ne güzel en azından biri çalışıyor. Sinyal verince ses geliyor mu? 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

CLIP cihazı ile bakılmadan her şey boş. Kasaba değil, Renault yetkili servisine bi gösterin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Coşku Mert

elinde elektrik bandı, yan keski bekleyen her hangi bir kasap sorunu çözemese de kasaplığının hakkını verecektir :)

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz
Mustafa Şahin2 yazdı:

Focus 2de (kendi aracımda mı öyle blimiyorum ama) kemeri takmadan kırmızı butona 2sn basılı tutup bırakıldığında göstergede emniyet kemeri ikazı yanıp sönüyor devre dışı kalıyor

Evet focus 2 de o şekilde. Bundan önceki aracım focus 2 idi, ordan biliyorum.

Yorum bağlantısı
Deniz Kom
Mustafa Şahin2 yazdı:

Megane için öyle bir ayar bulamadım :)

Emre Şimşek yazdı:

Sağ koltuktaki ağırlık sensörüyle alakalı bir arıza olabilir.

Bana da öyle geliyor. Çünkü oturanı algılamıyor. Her şey olabilir :D

Oğuzkan Erışık yazdı:

Ne güzel en azından biri çalışıyor. Sinyal verince ses geliyor mu? 

Sağ koltuk için hiç tepki yok. Sol koltukta her şey normal. Sinyal ve ses mevcut. 

Sani Gerşon yazdı:

CLIP cihazı ile bakılmadan her şey boş. Kasaba değil, Renault yetkili servisine bi gösterin.

Yolda vicdanlı bir kasap arkadaşa uğradım, kemer tokasının içine wd40 sıkıp yolladı. tabi çözülen bir durum yok :D Daha kurcalamayayım sen servise götür, kemer tokan bozuk dedi. 

Coşku Mert yazdı:

elinde elektrik bandı, yan keski bekleyen her hangi bir kasap sorunu çözemese de kasaplığının hakkını verecektir :)

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

Sağ tarafa biri oturunca ses çıkmıyor evet. Teyp ekranının orada kemer ışığı da yanmıyor ise ağırlık algılayıcı sensör arızalanmıştır. Su vs döküldü mü bir zaman önce? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sermet Gündoğdu

Koltuk sert çekildiyse altındaki soketlerde oynama yapmış olabilir belki.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Emminin dediği gibi hareket sonrası toka cıkarıp deneyin..

İkinci bir test ; Ben olsam ilk deneyeceğim şey koltukta birkac kez zıplamak olurdu.. Cıkan, temas etmeyen soket,  fiş vs kontrolü yapılmalı.. 

Yorum bağlantısı
Deniz Kom
Alpay Sumer yazdı:

Emminin dediği gibi hareket sonrası toka cıkarıp deneyin..

İkinci bir test ; Ben olsam ilk deneyeceğim şey koltukta birkac kez zıplamak olurdu.. Cıkan, temas etmeyen soket,  fiş vs kontrolü yapılmalı.. 

85 kiloyum, geçtim koltuğa hiç acımadan zıpladım :D Komşular baktı bu araba neden böyle tepiniyor diye ama hala algı yok. 

Sermet Gündoğdu yazdı:

Koltuk sert çekildiyse altındaki soketlerde oynama yapmış olabilir belki.

Benim de aklıma öyle bir şey geliyor. Hanım bazen sert davranabiliyor koltuğa.

Oğuzkan Erışık yazdı:

Sağ tarafa biri oturunca ses çıkmıyor evet. Teyp ekranının orada kemer ışığı da yanmıyor ise ağırlık algılayıcı sensör arızalanmıştır. Su vs döküldü mü bir zaman önce? 

Su dökülmedi ancak kar buz gezdik, ayaklarımızdaki gelmiş olabilir diye düşünüyorum. Bu hafta işten izin alabilirsem servise, alamazsam Clip cihazı olduğunu bildiğim bir elektrikçiye götüreceğim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

sizin yine 2011 megan da varmış benim 2020 octavia da sağ koltukta hiç sensör filan yok kemer takılmadığı zaman sessiz sedasız gidiyoruz

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık
Fatih Keskin yazdı:

sizin yine 2011 megan da varmış benim 2020 octavia da sağ koltukta hiç sensör filan yok kemer takılmadığı zaman sessiz sedasız gidiyoruz

Malzemeden çalmışlar başkan. Bende arka koltuklarda bile var . Gizli sensör olmasın sende ?

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Fatih Keskin yazdı:

2016 fiesta trendx te aynen öyle.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Metin Uzunoğlu yazdı:

2016 fiesta trendx te aynen öyle.

2009da var. 

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Ciddi sinir bozucu bir sesi var ve sabit gitmiyor yükselip daha da fena bir hal alıyor. Kemer mutlaka taktığımız için pek sıkıntı olmuyor ama bazı durumlarda kapanmasını isterdim. Eşya koymak zorunda kaldığımda kemer takmak zorunda kalıyoruz 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Tahir İlter yazdı:

...

Eşya koymak zorunda kaldığımda kemer takmak zorunda kalıyoruz 

Eşya olarak kemer taşıyorsak?

Yorum bağlantısı
Deniz Kom
(düzenlendi)

Güncelleme:

Gittim ve aracı test ettik. Koltuktaki sensör arızalı gibi görünüyordu. Ancak Clip cihazında hata kodu vermiyordu. Değişimi için tüm koltuk döşemesinin sökülüp yeniden yapılması lazımmış. Hadi bu tamam. Sensörün fiyatına listeden baktık(MAİS), 6bin TL, çıkmalarda da 3-4 fiyatlar havada uçuşuyor. Tam yutkunmalar, krizler vs geliyordu. Aman abim, canım abim dedim, şu cihazı bir daha söküp tak, hafızayı sıfırla, kemer yuvasını temizle falan derken ikaz düzeldi. Emniyet kemeri tokasında kalan pislik (!  pislik) bana 6bin + döşeme gibi bir krize neden oluyordu. Yuvada kalan bir pislik (!) kemer takılı gibi görünmesine neden oluyormuş... 

tarihinde Deniz Kom tarafından düzenlendi
  • Beğen 6
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...