İçeriğe Yönlendir

H21W Halojen / Led Isı Farkı

Alkın Yılmaz

Recommended Posts

Alkın Yılmaz

Merhabalar,

Aracımda amerikan park kodlaması var diye ön sinyallerime (H21W) led ampül aldım. Fakat led olan daha fazla ısınır ve far dibini eritir diye bir kaynaktan okudum doğrusunu öğrenmek için sizlere sormak istedim. İyi mi yaptım kötümü bilmiyorum…

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

ısınamaz zaten. halojen esasen bir direnç olduğu için ışık üretiyor. enerjinin yüzde 70 i ısıya dönüşüyor. led de bu ısı belki yüzde 10 dur.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Her Akkor flaman ampül 400 derece üstü ısınır. Led parçalasın kendini 45 50 derece ısınır

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Alkın Yılmaz

Cevaplarınız için teşekkür ederim ledin daha fazla ısınıp ampül dibini eriteceğini söylediler o seneple tedirgin oldum çok saolun…

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Alkın Yılmaz yazdı:

Cevaplarınız için teşekkür ederim ledin daha fazla ısınıp ampül dibini eriteceğini söylediler o seneple tedirgin oldum çok saolun…

Bazı durumlarda bu olabiliyor. Şu nedenle,

55W halojen  50w radyasyon yayıyor bunun 15W kısmı görünür ışık gerisi infrared 35W ama sonuçta yayıyor. Kalan 5W kondüktif (iletim ile flaman sapına ısı)

25W LED ise 15W radyasyon yayıyor bunun 14W kısmı görünür gerisi infrared 1W ama kondüktif olarak yokedilmesi gereken ısı 10W.

Bu nedenle led armatürlerin sapları ısınabiliyor. Her ne kadar verim yüksek de olsa bu verim infrared tarafından elde edilen tasarruf ile. Duy sapından kaybedilmesi gereken ısı sanki bence daha fazla..

Rakamları tamamen kafadan yazdım ancak led lambalarda sürekli bir ısı sorunu olduğunun ve çin malı olanların erken ölmesi sebebinin ısı olduğunun farkındayım. Belki de derece olarak daha düşük derecede durma gereksinimindendir. 

her halukarda eritmez derim. Ama kendisi bozulabilir erken ölebilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...