İçeriğe Yönlendir

Motosiklet / Scooter Anlayanlar Beri Gelsin

Ahmet Çalışkan

Recommended Posts

Ahmet Çalışkan

Merhaba,

Şehiriçinde kullanmak için motosiklet almaya karar verdim. Hiç anlamıyorum. Zaten arabadan da anlamazdım :D

Bol bol kriterim var o yüzden :) 

1- 200 kg taşıyabilmeli.

2- Sepetli de olursa daha iyi. Sepetli ekstra daha pahalı oluyor ise gerek yok. Bütçe kısıtlı.

3- 200 kg ağırlıkla tek seferde 20 km gidebilmeli.

4- Sıfır ya da ikinci el olur. Fark etmez.

5- Az yakmalı.

6- Bütçe 15.000 TL

7-Parça sıkıntısı olmamalı.

Bu özelliklerde önerebileceğiniz, başımı ağrıtmayacak bir motosiket/scooter var mı?

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

200 kg taşıyacak ve benzinli olacak değil mi?

• Mutlu 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Yunus Gökhan Ay
(düzenlendi)

İlk olarak hepsini karşılayacak motor var ama 15 bine bu motor yok :)

Ben vespanın sadece çanta takımına 10500 verdim :)

tarihinde Yunus Gökhan Ay tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

2- başka yolcu mu taşınacak yoksa bagaj gibi mi ?

6 ve 7 birbiriyle uyuşmuyor gibi :D 

Önce ehliyet var mı ? Yoksa kaçak mı kullanacaksın 50lik mi ?

Bizim mahallede bir arkadaş kuba trendy 50 satıyor. 12bine bırakıyor. Otobüse yükler gönderirim burdan sana :D  7 aylık motor. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
Oğuzkan Erışık yazdı:

2- başka yolcu mu taşınacak yoksa bagaj gibi mi ?

6 ve 7 birbiriyle uyuşmuyor gibi :D 

Önce ehliyet var mı ? Yoksa kaçak mı kullanacaksın 50lik mi ?

Bizim mahallede bir arkadaş kuba trendy 50 satıyor. 12bine bırakıyor. Otobüse yükler gönderirim burdan sana :D  7 aylık motor. 

2- Başka yolcu taşınacak evet. Yani arkama oturması yerine sepete otursun.

6-7 de 6 ağır basıyor. Ucuz olsun :) Sanırım 50 lik çekmez bizi :) aslında 200 kg taşıması şart değil 170 falan da olurdu.

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Ahmet Çalışkan yazdı:

2- Başka yolcu taşınacak evet. Yani arkama oturması yerine sepete otursun.

6-7 de 6 ağır basıyor. Ucuz olsun :) Sanırım 50 lik çekmez bizi :) aslında 200 kg taşıması şart değil 170 falan da olurdu.

Sepetle beraber 15bine bulunacak motor 80 model falan olur sanırım. Hevesini kırmayım ama umut fakirin ekmeği 😃

Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
Oğuzkan Erışık yazdı:

Sepetle beraber 15bine bulunacak motor 80 model falan olur sanırım. Hevesini kırmayım ama umut fakirin ekmeği 😃

Sepet olmasın ya ne yapayım :) arkaya otursun hanım da :D 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

20km. gidecekse elektrikli birşeyler baksan, çünkü o fiyata işe yarar benzinli zor... 2. el benzinli 125 lik birşeyler bulursun sanırım...

motor deneyimin nedir?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
Ali Cihangiroğlu yazdı:

20km. gidecekse elektrikli birşeyler baksan, çünkü o fiyata işe yarar benzinli zor... 2. el benzinli 125 lik birşeyler bulursun sanırım...

motor deneyimin nedir?

Deneyimim yok. Yaz geldi. Ormana pikniğe falan gidiyoruz. Bunu yapsın yeter :)

Yorum bağlantısı
Fırat Önal

Yakında "motor olmasa da olur. Bisiklete de razıyım " a döner konu. 😀

• Beğen 1
  • Mutlu 7
Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan

Ahmet bey daha önce hiç Motorsiklet / Scooter kullanmışlığınız varmı ? En azından iyi bir şekilde bisiklet kullanabiliyormusunuz ? Mutlaka biliyorsunuzdur ama motorsiklet arabaya pek benzemez, ilk hatanızda asfaltla tanışırsınız .

Bu aşamalardan sonra motosikleti ne için istediğiniz çok önemli. Evden işe sokak arasından iki km gideyim, park etme sorunum yok akşam kapatacak yerimde var diyorsanız 50 cc motorlu olanlar size uyar. En başta düşük hız ve kullanım kolaylığı ardından B ehliyet ile kullanılması size yeterli olur sanıyorum.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Ahmet Çalışkan yazdı:

Hiç deneyimin yok ve artçı alarak motor kullanıcam ormana gidicem diyorsun. Önce en az 3 ay sürüş çalışmalısın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın

Hocam bende kanuni rokko var. İlk sahibiyim. Satacağım .Motor Didim de. düşünürseniz piyasası neyse konuşuruz... 2007 MODEL 20 BİN KM DE. 150LİK SCOOTER

Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
Fırat Önal yazdı:

Yakında "motor olmasa da olur. Bisiklete de razıyım " a döner konu. 😀

Hanımı da taşıyabilsem bisiklet de yeter tabi ki :D bisikletim var da ikimizi çekemem :) 

Mustafa Erkan yazdı:

Ahmet bey daha önce hiç Motorsiklet / Scooter kullanmışlığınız varmı ? En azından iyi bir şekilde bisiklet kullanabiliyormusunuz ? Mutlaka biliyorsunuzdur ama motorsiklet arabaya pek benzemez, ilk hatanızda asfaltla tanışırsınız .

Bu aşamalardan sonra motosikleti ne için istediğiniz çok önemli. Evden işe sokak arasından iki km gideyim, park etme sorunum yok akşam kapatacak yerimde var diyorsanız 50 cc motorlu olanlar size uyar. En başta düşük hız ve kullanım kolaylığı ardından B ehliyet ile kullanılması size yeterli olur sanıyorum.

Daha önce kullanmadım. Bisiklet kullanımım iyi. Kırklareli merkezi dümdüz, rampanın "R" si olmayan bir şehir. Kullanacağım istikamet de hep düzlük. Düşük hız yeterli olur benim için. İşe yürüyerek gidiyorum, çarşıya yürüyerek gidiyorum. Sadece hava güzelken kendimizi doğaya atmayı seven bir aile olarak, evimizin 5, 10 ve 20 km uzaklığındaki ormanlara gidebilmek istiyoruz. Bu yollar da düz ve asfalt. Bize bunu sağlasın yeterli.

Önder Özcan yazdı:

Hiç deneyimin yok ve artçı alarak motor kullanıcam ormana gidicem diyorsun. Önce en az 3 ay sürüş çalışmalısın.

Bendeki mi deli cesareti, sizdeki mi abartı bilemedim ama maksimum 40 km hız yapabilen bir motorla, dümdüz asfalt bir yolda ilerlemek istiyorum sadece :) 

Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
Tayfun Aydın yazdı:

Hocam bende kanuni rokko var. İlk sahibiyim. Satacağım .Motor Didim de. düşünürseniz piyasası neyse konuşuruz... 2007 MODEL 20 BİN KM DE. 150LİK SCOOTER

İlgilenebilirim. Dediğim kriterlerin hangilerini karşılıyor?

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Motorda artçı önemlidir, ben çok iyi motor süren bir arkadaşımın arkasına ilk bindiğim zamanlar çocuk motor süremez olmuştu.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

O rakama çin menşei 150 cc karbüratörlü bir scooter bulursunuz işinizi de görür ama linea vardı yanılmıyorsam yakıtı onu aratır. Benden demesi. Ekonomi için düşünüyorsanız min euro 4 enjeksiyonlu bir motor öneririm. O da o rakamlara ölmüşü bile zor.

Bu arada motoru siz değil artçı yönlendirir (heyecanlı ve deneyimi yoksa). Sabit eşya gibi durabilmesi lazım. Yoksa düşmeniz kaçınılmaz. 

Karbüratörlü scooter ve az yakma konusu bir arada mümkün değil.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın
(düzenlendi)
Ahmet Çalışkan yazdı:

1- 200 kg taşıyabilmeli.              Kesinlikle taşır. 3 kişi bile rahat taşıyor.

2- Sepetli de olursa daha iyi. Sepetli ekstra daha pahalı oluyor ise gerek yok. Bütçe kısıtlı.                     Sepet benim motorumda yok ancak takılacak yer mevcut.

3- 200 kg ağırlıkla tek seferde 20 km gidebilmeli.                                        Rahat gider onda sıkıntı olmaz zaten.

4- Sıfır ya da ikinci el olur. Fark etmez.                          ikinci el, ilk sahibi benim.

5- Az yakmalı.                   yakıt 150 lik olduğu ve karbüratörlü olduğu için bir enjeksiyonlu motorlar gibi olmaz ancak kesintisiz sürüşlerde normal diğer motorlar gibi.

6- Bütçe 15.000 TL              Fiyat 15 bini geçeceğini sanmam ama piyasaya bakmak lazım.

7-Parça sıkıntısı olmamalı.     Kesinlikle yok zira bu motor tiplerinden çok fazla Çin motoru geldi. Parçaların çoğu Çin zaten. Özellikle Mondial parçaları sorunsuz oluyor. Kaldı ki Kanuni'nin de parçaları çok.

Bu arada evrak sıkıntısı falan yok. Bütün vergileri tamam, sigortası her sene yapıldı.

tarihinde Tayfun Aydın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Ahmet Çalışkan yazdı:

150 lik motorda ehliyet gerekir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tevfik Işık
(düzenlendi)

Bu butçelere tavsiyem ruhsatta 50cc yazan(80cc ye çevrilmiş) buyuk kasa bir scooter. 

tarihinde Tevfik Işık tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

dün bir arkadaş 2019 model çiziksiz skutırı  15 bine sattı, sıfırı 22 bin olan birşeydi.

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Ahmet Çalışkan yazdı:

Aman diyim, hele artçılı hemde bu trafikte pikniğe :shok: o yol dediğiniz araba olmayan orman yoluysa tamam, ama oraya giderken trafikte gideceksiniz sakat,  korkutmakk gibi olmasın değil olsun, kork, 40 la bile artçılı düştünmü kafanda kasta yoksa direk ölebilirsin, bence önce biraz deneyim kazan sonra bin, bisiklete binmek gibidir temelde ama tehlikelidir haberin olsun, al motoru önce kendin kullan birkaç hafta alış bence, sakın direk alıp helede artçılı deneme, benden uyarması....

ille alacağım diyorsan arkadaşlarda demiş, 50cc yeter, bence elektrikli al bu durumda ama karar senin.... al tek başına kullan birkaç gün sonra baktın tamam oldu, sonra artçılı alıştırma yap, kendini hazır hiisedince yavaştan ve riske sokmadan kendini işi ilerlet, sonra gidersin istediğin yere, ama sakın alır almaz atla gidelim artçım deme, zaten yapmazsın sanırım, yinede uyarayım ben...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...