İçeriğe Yönlendir

Öylesine Laflama..

Deniz Kom

Recommended Posts

Deniz Kom
(düzenlendi)

Merhabalar,

Öylesine geyik bir konu açıp içimi dökeyim dedim. 

Biliyorsunuz ki internet, özellikle Türkiye, tam bir forum kirliliği. Eskiden bu çok daha fazlaydı tabi (benim de 2-3 forum kurup devretmişliğim var :D ).

Çoğu sitelere bakıyorum, armut piş ağzıma düş mantığını benimsemiş 10-15 yaş arası ergenler klavye delikanlılığı sergilemekte. Bazıları sadece sanal ortamda var olmak için konular açıyor. Bir soru soruyorlar, o kadar metin yazıyorlar sonra fukara sümüğü gibi de yapışıyorlar. E kardeşim o kadar içeriği yazana kadar sen o başlığı gugıl amcada tarat zaten sorunun cevabı geliyor. 

Tam bir trol gençliği yetişiyor maalesef. Biz de ergendik de böyle değildik yahu. Okurduk, araştırırdık. Az elektronik yakmadım montaj yaparken, az deney bozmadım genetik labında. Ama neyin neden olduğunu öğrendim ve mutlu oldum. 

Biz ansiklopedilerde başlıktan başlığa taramalar yapardık. İşim gereği bazen sadece bir konunun metodolojisini okumam cross referanslar nedeniyle 2 hafta sürüyor. Ama yok, neyin neden olduğunu anlamaya gerek duymadan step by step uygulayıp soruna çözüm bulduktan sonra o konuda uzman (!) kesilen gençlerimize çok üzülüyorum. Ha bir de eleştiriye hiç tolerans yok. Okula gitmeden mezun olmaları da bu durumu daha da kötüye götürüyor bence. Bir de kendi adıma konuşayım, ben koleje de karşıyım arkadaş. Çoğu kolejler vasat öğrencilerin gittiği, ortalama ve üstü gelir sahibi ailelerin etrafa hava atmak için para akıttığı, vasat öğretmenlerin çalıştığı ticarethanedir benim gözümde, istisnalar tabi mevcut. 4 işlem yapmakta zorlanan adamı matematikten geçirmek ve ona başarı belgesi vermek de ödenen bedelin karşılığında sunulan faturadan farksız. Böyle böyle geriden gelenler nedeniyle korkuyorum.

Gün içerisinde bazı bazı kafamı boşaltmak ve merak ettiğim konu çıkarsa okumak için buraya geliyorum. Günlük aktif üyesi çok fazla olmasa da bu siteyi seviyorum. Aktif üyelerin neredeyse tamamı boş laf çevirmeyen, sorununuza gerçekten çözüm öneren kişiler. Bozulmaması, çığ gibi büyümesi dileğiyle :)

tarihinde Deniz Kom tarafından düzenlendi
  • Beğen 14
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Blender kartı nasıl oldu ise yanmış. Bakır köprü erimiş birşeyler olmuş zorlanmış galiba. Neyse.

Bende iki lehim arasına köprü yaptım yine çalışmadı. Sigorta olduğunu düşündüğüm ve sigorta yandı sandığım yere köprü yaptım tekrar. Kaynak makinasının akkoru mu deyim ne bilmiyorum daha az gözümü alır o derece bir mavi ışık ve patlama :D

Öylesine patlama :D

• Beğen 1
  • Mutlu 3
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Ersev Kaya

Kızımdan örnek vereyim.

9 yaşında.

Öğretmen ödev veriyor, araştırın diye. Kitap var, ansiklopedi var, internet var. Sadece 2-3 cümle yazıp bitiriyor.

Ayrıca da forumda yabancı kelimelerin kullanılması diye bir konu vardı yanılmıyorsam.

Ben mesela, cümle içerisinde yabancı kelime kullanılmasına karşıyım şahsen.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Deniz Kom yazdı:

Tam bir trol gençliği yetişiyor maalesef. Biz de ergendik de böyle değildik yahu. Okurduk, araştırırdık. Az elektronik yakmadım montaj yaparken, az deney bozmadım genetik labında. Ama neyin neden olduğunu öğrendim ve mutlu oldum. 

Genetik labında maliyetlerden dolayı sadece gözlemci olabildik (1991-1996 ODTÜ Biyoloji).. Bir mikro pipet ucu bile bizim için servet niteliğindeydi o zamanlar. Allah gani gani rahmet eylesin, Gürdal Alaattinoğlu hocamız vardı. Mikro pipet kullandırmazdı labda. Çocuklar bu işi yapacaksanız önce cam pipet kullanarak pişin derdi. Sınavlarda hep tek soru sorardı ve tüm bilgini sorgulardı. Şimdi sınavların çoğu ezber bilgiye dayalı ve çoktan seçmeli.. Sadece teknik konularda değil, genel kültür anlamında da kafası boş bir nesil yetişiyor. Kolaya öyle alışmışlar ki zahmet edip hiç araştırma gereği duymuyorlar. Bazen öyle sorularla karşılaşıyorum ki karşımdakine kızmamak için kendimi zor tutuyorum. Her anlamıyla tüketim toplumu olduk.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Deniz Kom
Metin Akbal yazdı:

Blender kartı nasıl oldu ise yanmış. Bakır köprü erimiş birşeyler olmuş zorlanmış galiba. Neyse.

Bende iki lehim arasına köprü yaptım yine çalışmadı. Sigorta olduğunu düşündüğüm ve sigorta yandı sandığım yere köprü yaptım tekrar. Kaynak makinasının akkoru mu deyim ne bilmiyorum daha az gözümü alır o derece bir mavi ışık ve patlama :D

Ben öyle bir durumda kartı iptal edip doğrudan reziztans ile motora 220'yi bağlamıştım birkaç ay kullandık :)

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

bence temelden bakalım: eskiden nesil ler 50 yıl ara ile gelirdi, şimdi 5 yıl bile fazla, 3 yılda bir yeni bir kafa geliyor... insanlık arka cebine, cepten bile büyük bir ekranlı telefon koyunca teknolocik oldum sanıyor, öyle samılması istendi,

bu temelden yukarı doğru kat çıktıkça 3 katta bir o bina kayıyor.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Deniz Kom
(düzenlendi)
Yurdaer Elay yazdı:

Genetik labında maliyetlerden dolayı sadece gözlemci olabildik (1991-1996 ODTÜ Biyoloji).. Bir mikro pipet ucu bile bizim için servet niteliğindeydi o zamanlar. Allah gani gani rahmet eylesin, Gürdal Alaattinoğlu hocamız vardı. Mikro pipet kullandırmazdı labda. Çocuklar bu işi yapacaksanız önce cam pipet kullanarak pişin derdi. Sınavlarda hep tek soru sorardı ve tüm bilgini sorgulardı. Şimdi sınavların çoğu ezber bilgiye dayalı ve çoktan seçmeli.. Sadece teknik konularda değil, genel kültür anlamında da kafası boş bir nesil yetişiyor. Kolaya öyle alışmışlar ki zahmet edip hiç araştırma gereği duymuyorlar. Bazen öyle sorularla karşılaşıyorum ki karşımdakine kızmamak için kendimi zor tutuyorum. Her anlamıyla tüketim toplumu olduk.

Sizinki benden yine 15 sene öncesi. Benim 2006'da kimya labında hocam da İ.Ü. Biyoloji sağ olsun cam büret ile çektirirdi asitleri (puar vermeden, nefesle öğrenecekmişiz :D) 

Biz de lisans eğitiminde pipeti çok elleyemedik, asistanlarımız öcü gibi korkuturdu bizi o pipetlerden. Neyse ki yüksek ve doktorada arayı fazlasıyla kapatıp pipetlere fısıldayan adam oldum :D

Şimdi gelen yüksek lisans ve doktora öğrencilerime bakıyorum, birkaç tanesi hariç hepsi boş. Pipet görmeden, laba girmeden genetik mezunuyum diye geliyorlar ki molekülerde üst eğitimini (yüksek ve doktora) tamamlayanlar da var içlerinde. 

tarihinde Deniz Kom tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Deniz Kom yazdı:

cam büret ile çektirirdi asitleri (puar vermeden, nefesle öğrenecekmişiz :D

Biyoloji 101 labında seyreltilmiş sodyum hidroksit kaçırdım ben ağzıma.. Anında musluğa dayadım ama ona rağmen dudak içleri tüm soyuldu resmen. Allahtan molarite çok düşüktü :D 

Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay

Araştırma konularında aynı düşüncedeyiz. Kesinlikle araştırma yok. Yazma yok, not tutma yok. Ya zamanında zorlandığımız derslerin sınavları için kopya hazırlardık. Onu hazırlarken çalıştığımız için sonrasında ihtiyaç kalmazdı. Şimdi o bile yok. Test çöz, bilgisayardan ders videosu izle, eee sonuç? Benim 30 yıl önce öğrendiğimi bugün kendi müfredatında olmasına rağmen öğrenemeyen öğrenciler... Kayınçomun çocuğu meslek lisesinde makina bölümünde, anlatıyor "autocad öğreniyorum enişte, çok iyiyim" falan. Çizgi çizme komutu nedir dedim, fara yakalanmış tavşan gibi kalakaldı. Temeli vermeden, ezberden, yüzeysel anlatımlarla, çakma takdirlerle bu kadar oluyor işte..

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Bazen bende bir soru hakkında yazılan yorumları okuyorum.

Adam resmen bilmiyor konuyu ama öyle kendinden emin yazmış ki ben bildiğimi unutuyorum. 2. bir pencere açıp gogılda aratıyorum doğrusunu kendime kanıtlıyorum. :D 

• Mutlu 5
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
(düzenlendi)
Cihat Küçükay yazdı:

Araştırma konularında aynı düşüncedeyiz. Kesinlikle araştırma yok. Yazma yok, not tutma yok. Ya zamanında zorlandığımız derslerin sınavları için kopya hazırlardık. Onu hazırlarken çalıştığımız için sonrasında ihtiyaç kalmazdı. Şimdi o bile yok. Test çöz, bilgisayardan ders videosu izle, eee sonuç? Benim 30 yıl önce öğrendiğimi bugün kendi müfredatında olmasına rağmen öğrenemeyen öğrenciler... Kayınçomun çocuğu meslek lisesinde makina bölümünde, anlatıyor "autocad öğreniyorum enişte, çok iyiyim" falan. Çizgi çizme komutu nedir dedim, fara yakalanmış tavşan gibi kalakaldı. Temeli vermeden, ezberden, yüzeysel anlatımlarla, çakma takdirlerle bu kadar oluyor işte..

Bu dersi bu dönem uzaktan anlatıyorum şimdi sınavlarını okudum notlar 32~84 arası tam üstüne gelince yazayım dedim....

tarihinde Metin Uzunoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Barış AÇIL

Forumdaki genç arkadaşlarımız "Ne konuşuyorlar bu boomerlar? " diyor mu acaba?

Az önce bir arkadaşımız yazdı nesiller arasi 50 yıldan 3 yıla dustu diye...

Yeni normal bu olabilir mi?

Edit: Boomer derken kuşak farkini ifade etmek istedim, bu kuşağa x ve belki de y yi de dahil edebiliriz. Yanlış anlaşılmasın lütfen

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Barış AÇIL yazdı:

Moruk mu olduk biz yahu? Daha erken değil mi? :D 

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Barış AÇIL

Erken deee bize göre

19 yaşında Eskişehire okumaya gidince ev arkadaşım vardı 31 yasinda

Her an ölecekmiş gibi hissediyordum default_smile.png

• Beğen 1
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Metin Akbal yazdı:

Kaynak makinasının akkoru mu deyim ne bilmiyorum daha az gözümü alır o derece bir mavi ışık ve patlama :D

@Servet Aydın 

Bu konu ile ilgili uzman görüşü lazım sanki 😁

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Benim kuzenlerden biri meslek lisesine gidiyor. Seneye bitecek okulu.

Her gördüğümde soruyorum hangi bölüme gidiyordun diye, her defasında farklı birşey söylüyor.

Elektrik, elektronik, makine, teknoloji, otomasyon diye sıralıyor.

Geçenlerde denk geldik yine sordum, yinde değişik birşey söyledi.

Birtürlü öğrenemedim senin bölümü dedim, cebinden telefonu çıkarıp haftalık ders programından bir dersi gösterdi, bu bölüme gidiyorum diye.

Mezun olduğunda diplomanda ne yazacak dedim, bilmiyorum dedi.

Senden büyüklere sormuyormusun diplomalarında ne yazıyormuş okul bitince ne yapıyorlarmış diye. Kimse sormuyor bilmiyor ben de bilmiyorum dedi.

Nasıl bilmiyosun dedim, bizim neslin kafası böyle deyip gülüyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Nihat Palolu yazdı:

Benim kuzenlerden biri meslek lisesine gidiyor. Seneye bitecek okulu.

Her gördüğümde soruyorum hangi bölüme gidiyordun diye, her defasında farklı birşey söylüyor.

Elektrik, elektronik, makine, teknoloji, otomasyon diye sıralıyor.

Geçenlerde denk geldik yine sordum, yinde değişik birşey söyledi.

Birtürlü öğrenemedim senin bölümü dedim, cebinden telefonu çıkarıp haftalık ders programından bir dersi gösterdi, bu bölüme gidiyorum diye.

Mezun olduğunda diplomanda ne yazacak dedim, bilmiyorum dedi.

Senden büyüklere sormuyormusun diplomalarında ne yazıyormuş okul bitince ne yapıyorlarmış diye. Kimse sormuyor bilmiyor ben de bilmiyorum dedi.

Nasıl bilmiyosun dedim, bizim neslin kafası böyle deyip gülüyor.

Sevdiğim bir abimin oğlu okulu bırakıp Amerika'ya yerleşmek istiyor. '' oğlum okul ne olacak'' diyen babasına. '' hepsi internette var baba , okumak isteyen her türlü okur , okula gerek yok diyor :D ''

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Fatih Evcin yazdı:

Sevdiğim bir abimin oğlu okulu bırakıp Amerika'ya yerleşmek istiyor. '' oğlum okul ne olacak'' diyen babasına. '' hepsi internette var baba , okumak isteyen her türlü okur , okula gerek yok diyor :D ''

Bizimkide aynı model, zarf attım biz yurtdışına gideceğiz diye. Hemen atladı bende geleyim diye. 1964 impala ss alıp gezecekmiş orada :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hamit inan

Gencleri bosverinde bu her halta uzman olmuş emekli amcaları teyzeleri ne yapacağız? Tiktokcularla zeka seviyeleri denk.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

tiktok tayfası denmişken, geçen gün ülkemizde olan bir hırsızlık dolayısı ile rakamlar: bir tiktokçu soyulmuş, evdeki nakit 200 bin doları ve 80 binlik altınları gitmiş, alan da arkadaşı olan diğer bir tüktokçu, ikisi de yabancı...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt

Degisim belki de o kadar kötü degildir. Herkesin deneyimi de kendine özeldir. Örneğin ben lisede bile puar la cam pipet kullanırdık. Hatta agzimizla çekersen ve hocalarımız görürse kıyamet kopardı. 2000 yılının başında üni de de aynı durum vardı. Tabi ki gerçekte bence soyle oluyor. Zor zamanlar her nesilde güçlü insanlar yetiştirirken kolay zamanlar tembel ve sonucunda neredeyse her şeyi kaybetmiş nesiller olustuyor. Iyi ve kötüye nerden baktığımız her şeyin kilidi durumunda oluyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Satılık pioneer PL-990 tam otomatik, kendinden amfili, kendinden adaptörlü kutusu yeni açılmış sıfır ayarında pikap. 

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Bugün superb bagajına ne sığar konulu bir çalışma yaptım. Yandan 20 cm kesip katladığım 20 alçıpan ve birsürü malzeme. Adamlar aracı tasarlarken , sw gibi hacmi olsun ama sedan gibi görünsün diye planlamış sanırım.  

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Siz şimdi dayağı mı savunuyorsunuz?

Pardon ya o başka konuydu.

• Beğen 1
  • Mutlu 5
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...