İçeriğe Yönlendir

Susuz Motor Temizliği

Celal Aydın

Recommended Posts

Celal Aydın

Merhaba dostlar,

Toz kir içinde olan motoru temizlemek istedim,

Würth alacakken Selsil’de karar kıldım.

Araç benzinli olduğu için ilk önce çekincelerim oldu fakat,

Elektronik aksama zarar vermediğini, güven içinde kullanılabileceği yazıyordu talimatta, içim rahat kullandım bende.

Uygulama öncesi motorun hali şu şekildeydi;

a33c2f5d047d8333b8931e4bfcfebd76.png

Uygulamadan bir hafta sonra;

(Gece motor soğukken uyguladığım ve pratikte nasıl bir sonuç vereceğini merak ettiğim için biraz bekledim)

f5d0bd86eb57e833851c05e2fbfb07db.jpg

Uygulamadan önce nemli bir bezle kaba tozunu aldım ve bastım spreyi her yere, şişenin yarısı fazla bile geldi, öyle bıraktım, kapattım kaputu.

Bir hafta kullandım aracı, şantiyede çalıştığım için her yer toz duman, kaputu açtığımda normal olarak hafif tozlanma mevcuttu, bir bezle üzerinden geçtim sadece, sonuç bu.

Fena değil gibi.

Paylaşmak istedim.

Saygılar.

• Beğen 12
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Elinize saglik.. Detay gerektiriyor Genel olarak iyi olmus gibi fakat aralarda eksikler kalmıs.. bir kat daha olsa mis olur bence 👍

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celal Aydın
Elinize saglik.. Detay gerektiriyor Genel olarak iyi olmus gibi fakat aralarda eksikler kalmıs.. bir kat daha olsa mis olur bence [emoji106]

Teşekkür ederim Alpay bey,
Gündüz gözüyle bakınca ben de farkettim, şişenin kalan yarısını kullanayım en iyisi.
Buharsız detaysız bu kadar sonuç olur elinize sağlık

Çok teşekkür ediyorum Buğra bey.
Yanlış hatırlamıyorsam detay işi sizden soruluyor bizim forumda [emoji2]
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)

spreyi biraz sıkın sonra uzun saplı bir fırça ile iyice sağa sola yedirin bulamaç gibi olacak sonra kalanı sıkın, 30 dak kadar sonra bez ile silin çok iyi iş çıkartıyor

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Buğra Höngül

Çok teşekkür ediyorum Buğra bey.
Yanlış hatırlamıyorsam detay işi sizden soruluyor bizim forumda [emoji2]

Estağfurullah uğraşıyorum kendi çapımda :)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
İnan Çınar
Buğra Höngül yazdı:

Estağfurullah uğraşıyorum kendi çapımda :)

Çok mütevazı  bir cevap olmuş. 😀 Sen kendi çapında  uğraşıyorsan  eğer  bizimki ne  oluyor  bilemedim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Selsil çok iyi bence, bende geçen yaptım, kullanırken şöyle yap, motorun zaten aşırı kirli değilse uzun süre temiz kalır, ayrıca dediğin gibi az harcıyorsun, kutu basıncı düşük birazda bu etkili tabii, az fışkırıyor, mesela wurth alırsan 2 kutu kullanıyorsun...

önce nemli bezle silebildiğin kadar yerini sil, kurusun, sonrsa selsili sık biraz bekle ve yine bezle sil, kirli kalırsa tekrarla bekleme süresini biraz uzat, baktın artık tamam son kez birkere daha sık spreyi, çok gelen yerler olursa bezle silersin, sonra kapat kaputu bırak kurusun, baya baya uzun süre parlak kalıyor toz olsada silmek yetiyor, motorun zaten temizken bunu düzenli kullanırsan her daim temiz kalıyor, çok kirli motoru ise baya yıkamak buharla falan dalmak lazım ama.

motorda uzun yılar içinde zarar gören yerler kablolar ve kablo soket birleşiminde açıkta kalan kablo kısımları, bu kısımlarda kablo yalıtımı kuruyup zamanla çatlıyor, aracını uzun yıllar kullanacksan korumak gerekiyor, heleki günümüz aşırı elektronik motorlarında, bu selsil elektrik aksamını korur deniyor, koruma derken kablo kaplamalarının korumasını kastediyorum, çatlamasın plastik kaplama, bu koruması doğrumu acaba emin olamadım?

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç

Würth ile tek şişe yeterken selsil yetmiyordu bende. Basınç ciddi anlamda düşük içinde kalan bş yerden sonra çıkmıyor. Kokusu hoş portakalımsı bir aroması var temizlği fena değil aslında. Fiyat olarak görece uygundu ama o da uçmuş. Korkmasam basacam basınçlı suyu ama ecoboost motor benzinli yemiyor 😄dipte kalan yerler maalesef el girmediği için kalıyor. Aslında internette distile su satılıyor 50 liraya. Elektrik aksamının zarar görmemesi için 10 lt kadar alınsa tas yardımıyla apc ile fırçayla köpürtüp kullanmasım var. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celal Aydın
spreyi biraz sıkın sonra uzun saplı bir fırça ile iyice sağa sola yedirin bulamaç gibi olacak sonra kalanı sıkın, 30 dak kadar sonra bez ile silin çok iyi iş çıkartıyor

Uygulayacağım bu dediğini abi, çok mantıklı [emoji1360]
Mükemmel olmuş. Ellerine sağlık. Budur.

Teşekkür ederim Ayhan abi, selamlar memleketten [emoji2]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Estağfurullah uğraşıyorum kendi çapımda default_smile.png

Buğra bey yeni bir başlık açmaktansa buradan sormak istiyorum, naçizane tavsiyeleriniz benim için önemli, hangi marka-çeşit torpido ürünü tavsiye edersiniz?
Würth’ün kokpit spreyi aldım, mikrofiber bezle talimatta belirttiği gibi uyguladım, pek memnun kalmadım, sadece temizliyor yüzeysel, bakım yapmıyor gibi.
Görseli paylaşıyorum;

f82ee6e5fd77505b88e62f2f5927bb47.jpg

26a1b72d12b6e07fb0cdc1a220230c86.jpg

Fotoğrafa dikkatli bakarsanız beyazlıklar göreceksiniz yüzeyde, hem temizleyip hemde canlılık katacak bir ürün var mı tavsiye edebileceğiniz?

Ben biraz araştırdım
Sonax Matt-Arexons-Turtle Wax-Michelin’in ürünleri mevcut, ürün yorumları kafamı karıştırdı, her kafadan bir ses çıkmış, o yüzden bir bilene danışmak istedim default_smile.png
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celal Aydın
Selsil çok iyi bence, bende geçen yaptım, kullanırken şöyle yap, motorun zaten aşırı kirli değilse uzun süre temiz kalır, ayrıca dediğin gibi az harcıyorsun, kutu basıncı düşük birazda bu etkili tabii, az fışkırıyor, mesela wurth alırsan 2 kutu kullanıyorsun...

önce nemli bezle silebildiğin kadar yerini sil, kurusun, sonrsa selsili sık biraz bekle ve yine bezle sil, kirli kalırsa tekrarla bekleme süresini biraz uzat, baktın artık tamam son kez birkere daha sık spreyi, çok gelen yerler olursa bezle silersin, sonra kapat kaputu bırak kurusun, baya baya uzun süre parlak kalıyor toz olsada silmek yetiyor, motorun zaten temizken bunu düzenli kullanırsan her daim temiz kalıyor, çok kirli motoru ise baya yıkamak buharla falan dalmak lazım ama.

motorda uzun yılar içinde zarar gören yerler kablolar ve kablo soket birleşiminde açıkta kalan kablo kısımları, bu kısımlarda kablo yalıtımı kuruyup zamanla çatlıyor, aracını uzun yıllar kullanacksan korumak gerekiyor, heleki günümüz aşırı elektronik motorlarında, bu selsil elektrik aksamını korur deniyor, koruma derken kablo kaplamalarının korumasını kastediyorum, çatlamasın plastik kaplama, bu koruması doğrumu acaba emin olamadım?

Aynen abi onu farkettim, şişe çok bereketli [emoji1]
Bayağı bi sıktım hala dolu.
Dediğini uygulayacağım, güzel bilgiler [emoji1360]
Çağlar abinin dedikleri ile senin dediklerini harmanlarsam sonucun mükemmel olacağı kesin[emoji817]

Koruyuculuğu hakkında net bir yorum yapmak zor olabilir fakat plastik aksam ve kabloların yağlı kalması(spreyin oluşturduğu film tabakası), gevreme ihtimalini düşürecektir.
Würth ile tek şişe yeterken selsil yetmiyordu bende. Basınç ciddi anlamda düşük içinde kalan bş yerden sonra çıkmıyor. Kokusu hoş portakalımsı bir aroması var temizlği fena değil aslında. Fiyat olarak görece uygundu ama o da uçmuş. Korkmasam basacam basınçlı suyu ama ecoboost motor benzinli yemiyor [emoji1]dipte kalan yerler maalesef el girmediği için kalıyor. Aslında internette distile su satılıyor 50 liraya. Elektrik aksamının zarar görmemesi için 10 lt kadar alınsa tas yardımıyla apc ile fırçayla köpürtüp kullanmasım var. 

Dizel olsa hiç acımazdım [emoji1]
En iyi temizlik ürünü = Su

Selsil’in basıncı düşük gerçekten, sanki tamamı kullanılamayacak gibi.
Performansını beğendim ama.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Celal Aydın yazdı:

Aynen abi onu farkettim, şişe çok bereketli emoji1.png
Bayağı bi sıktım hala dolu.
Dediğini uygulayacağım, güzel bilgiler emoji1360.png
Çağlar abinin dedikleri ile senin dediklerini harmanlarsam sonucun mükemmel olacağı kesinemoji817.png

Koruyuculuğu hakkında net bir yorum yapmak zor olabilir fakat plastik aksam ve kabloların yağlı kalması(spreyin oluşturduğu film tabakası), gevreme ihtimalini düşürecektir.
Dizel olsa hiç acımazdım emoji1.png
En iyi temizlik ürünü = Su

Selsil’in basıncı düşük gerçekten, sanki tamamı kullanılamayacak gibi.
Performansını beğendim ama.

basınç düşer kutuda kalırsa, bas süğmeye sıfırlansın basınç, sonra del kutuyu içindekini fısfıs şişeye koy devam et :)  ben basınçlı kutu yaptıydım bu işler için, sibobu var, maddeyi koyup içine pompayla hava basıyorum :kihkih:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Celal Aydın yazdı:

Fotoğrafa dikkatli bakarsanız beyazlıklar göreceksiniz yüzeyde, hem temizleyip hemde canlılık katacak bir ürün var mı tavsiye edebileceğiniz?

Ben biraz araştırdım
Sonax Matt-Arexons-Turtle Wax-Michelin’in ürünleri mevcut, ürün yorumları kafamı karıştırdı, her kafadan bir ses çıkmış, o yüzden bir bilene danışmak istedim default_smile.png

idare eder şu, mat yapar ama yeni gibi olur

10823804485682.jpg

şunuda şuan kullanıyorum, çok dayanıyor, olanı korumak için aldıydım memnunum, orjinal halde kalıyor konsol vs. ara ara kullnıyorum eskime olmuyor, yağlı falanda değil parlama yok, kalıntı yok güzel

sonax-xtreme-torpido-temizleyici-matt-30

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celal Aydın
basınç düşer kutuda kalırsa, bas süğmeye sıfırlansın basınç, sonra del kutuyu içindekini fısfıs şişeye koy devam et [emoji4]  ben basınçlı kutu yaptıydım bu işler için, sibobu var, maddeyi koyup içine pompayla hava basıyorum :kihkih:

[emoji23][emoji1] sen biliyorsun bu işi abi.

Bu fiestanın karşıdan bakınca sağ amortisör kulesinde bir tas gibi bir şey var, fotoğrafta görünüyor, burada yıkamadan sonra veyahutta silecek suyu çalışınca su birikmesi oluyor, normal mi abi?
Eski überden hatırlıyorsan belki sormak istedim.
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Celal Aydın yazdı:

emoji23.pngemoji1.png sen biliyorsun bu işi abi.

Bu fiestanın karşıdan bakınca sağ amortisör kulesinde bir tas gibi bir şey var, fotoğrafta görünüyor, burada yıkamadan sonra veyahutta silecek suyu çalışınca su birikmesi oluyor, normal mi abi?
Eski überden hatırlıyorsan belki sormak istedim.

normal, çokta gıcık olurdum, köşede ön camdan akan suyun aktığı kanal var, onun yanında sünerimsi bir parça var hani, o kısma su dök sızdığını göreceksin, ben orala siyah silikon sıkıp sabitlediydim, hatta silecek kollarının vidası varya, etrafı boştur, oradan su girer, o kısmada siyah silikonla dolgu yaptıydım, kolun dönmesini engellemez, su girmez olduydu :)

bu arada kputun ucunda normalde fitil olur, bizim arablarda nedense yok, önden yağmur suyu sızar içeri, ben o kısmada fitil uydurduydum, ne uğraştık arabayla be...

neyseki  über 2 de böyle dertler yok, su girdi yok şu oldu, sorun yok Allaha şükür, uğraşacak yer arıyorum sıkıntıdan iyimi :D

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Celal Aydın yazdı:

Ben biraz araştırdım

Ben Plak 2R kullanıyorum bayağı bereketli. Antistatik toz tutmuyor motor bölümünde de kullanıyorum. 4 5 senedir 1 şişe bitmedi :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celal Aydın
normal, çokta gıcık olurdum, köşede ön camdan akan suyun aktığı kanal var, onun yanında sünerimsi bir parça var hani, o kısma su dök sızdığını göreceksin, ben orala siyah silikon sıkıp sabitlediydim, hatta silecek kollarının vidası varya, etrafı boştur, oradan su girer, o kısmada siyah silikonla dolgu yaptıydım, kolun dönmesini engellemez, su girmez olduydu [emoji4]
bu arada kputun ucunda normalde fitil olur, bizim arablarda nedense yok, önden yağmur suyu sızar içeri, ben o kısmada fitil uydurduydum, ne uğraştık arabayla be...

neyseki  über 2 de böyle dertler yok, su girdi yok şu oldu, sorun yok Allaha şükür, uğraşacak yer arıyorum sıkıntıdan iyimi [emoji3]

İlginç, orada birikiyor su, insan biraz meyil verir, çamurluk tarafından aşağı süzülür su [emoji1]
Ford’un kafa yorduğu alan farklı sanırım, bu tür ince detaylarla hiç uğraşmıyor.

Alevli übere fazla kafa yormuşlar anlaşılan, iyi ki de almışın abi, zamanlaman çok iyi. [emoji3478]

Ben Plak 2R kullanıyorum bayağı bereketli. Antistatik toz tutmuyor motor bölümünde de kullanıyorum. 4 5 senedir 1 şişe bitmedi [emoji4]

İnceledim şimdi, güzel ürüne benziyor Metin bey.
Yerli ürün, kullanılabilir.
Normalde yıllardır hiç uğraşmazdım araba yıkamayla
Son zamlardan sonra iş başa düştü
Birde en sinir olduğum şey koltuk-direksiyon ayarımın bozulmasıydı yıkamacıda, ondan da kurtuldum [emoji1]
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Celal Aydın yazdı:

İlginç, orada birikiyor su, insan biraz meyil verir, çamurluk tarafından aşağı süzülür su emoji1.png
Ford’un kafa yorduğu alan farklı sanırım, bu tür ince detaylarla hiç uğraşmıyor.

Alevli übere fazla kafa yormuşlar anlaşılan, iyi ki de almışın abi, zamanlaman çok iyi. emoji3478.png
İnceledim şimdi, güzel ürüne benziyor Metin bey.
Normalde yıllardır hiç uğraşmazdım araba yıkamayla
Son zamlardan sonra iş başa düştü
Birde en sinir olduğum şey koltuk-direksiyon ayarımın bozulmasıydı yıkamacıda, ondan da kurtuldum emoji1.png

yıkamacımı, hele içinidemi siliyor helede içine oturup aracımı kullanıyor, amanın,bende tarih yazmadı böyle bir olayı, ha yıkattım ama başındayım ve iç hariç, oda 2 kez anca :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celal Aydın
yıkamacımı, hele içinidemi siliyor helede içine oturup aracımı kullanıyor, amanın,bende tarih yazmadı böyle bir olayı, ha yıkattım ama başındayım ve iç hariç, oda 2 kez anca [emoji4]

Detaylı temizlik haricinde yıkatmayı düşünmüyorum artık
50-60₺ arası değişiyor fiyatlar
Aldığım, alacağım ürünlerin ve petrolde su-köpük için harcayacağım paraların toplamını,
2 ayda amorti ediyor bu şekilde.
Üstüne üstlük koltuk ayarım da bozulmuyor, bir de spor oluyor [emoji1]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Celal Aydın yazdı:

Bende ilk yerli sanıyordum ama değil İtalyan :D Fiyat performans ürünü.

Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Bende ilk yerli sanıyordum ama değil İtalyan [emoji3] Fiyat performans ürünü.

İtalyanmış [emoji1]
Videoları inceleyince gördüm şimdi abi.
Uygulama sonuçları güzelmiş, beğendim.
Çok parlatıyor mu torpidoyu?
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Celal Aydın yazdı:

İtalyanmış emoji1.png
Videoları inceleyince gördüm şimdi abi.
Uygulama sonuçları güzelmiş, beğendim.
Çok parlatıyor mu torpidoyu?

Orijinal görünüm veriyor parlak veya ıslak değil. Ben beze sıkarak siliyorum uygulanacak bölgeye sıkarak uygulayanlar da var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...