İçeriğe Yönlendir

Fiesta P0299 ve P132B Arıza Kodu

Eray Çalışkan

Recommended Posts

Eray Çalışkan

Dün yolda giderken sarı anahtar simgesi çıktı. 2 3 kere aç kapadan sonra motor arıza ışığına çevirdi hatayı. Zor bela cihaz buldum hata kodunu okuttum ve başlıktaki hatayı vermiş. P0299 Turboda/süpersarjda yetersiz basınç ve P132B Turbo Güç Kontrol A Performans hataları. Sarı anahtar simgesi çıktığında araç 3 bin deviri gecmiyordu ama motor arıza ışığına geçtiğinde performans kısmen düzeldi. Şu an sabit motor arıza ışığı yanıyor. Dün turbo hortumlarını borularını vs kontrol ettirdim yırtık, catlak vs gözlemlemedim. Turbo valfinden şüphelendik ustayla birlikte. Fikirlerinizi merak ediyorum. Son olarak aracı bu şekilde 350-400km kullanmam gerekiyor sorun olur mu?

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Tuebo selenoid valfi veya yağ filtresinin tam araya giren kavisli hortum var o yırtıktır. Genelde sökerken filtreyi araya girer sürtünmeyle aşınma olur

Yorum bağlantısı
Eray Çalışkan
Ü.Emre Kartal yazdı:

Tuebo selenoid valfi veya yağ filtresinin tam araya giren kavisli hortum var o yırtıktır. Genelde sökerken filtreyi araya girer sürtünmeyle aşınma olur

Peki bu şekilde 1 günde 350km yol yapsam sakin kullansam sizce sıkıntı olur mu

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Eray Çalışkan yazdı:

Peki bu şekilde 1 günde 350km yol yapsam sakin kullansam sizce sıkıntı olur mu

Araç gitmez, duman atma yağ yakma olabilir. Turbo zarar görebilir. Ayrıca çok yakarsınız. 

Önce bahsettiğim hortuma bakın, eğer aşınma veya delik varsa o hortumu değiştirin. Tuebo hortumlarını kontrol ettirmişsiniz ama arıza kodu sistemde kaçak var diyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Bu kodlar bazen vnt yada vgt diye bilinen turbo basıncını ayarlayan sistemin karbon birikimi sebebiyle takılı kalmasından anlık olarak alınmış olabilir.Hortumlarda sorun yoksa yolunuza devam edin ve tabi aracı 3000-3500 dd civarında 20-30 dk boyunca kullanmanızı öneririm belli aralıklarla mevcut karbonların yakılması ve dpf in erken dolmaması adına.

Yorum bağlantısı
Eray Çalışkan
Doğan Arşiray yazdı:

turbonun kendisinde de mekanik bir sorun olabilir.

Umarım öyle bir sorun yoktur. Bayramda açik yer bulamadım. Cumartesi ilk iş iyi bir servise götüreceğim aracı.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Levent Puslu

Sorun nereden çıktı?

Bende p132b takviye kumandası a performansı - sinyal genliği maksimumdan büyük diyor.

Sizin p0299 kodu da verdiğine göre westgate açık kaldı muhtemelen

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...