İçeriğe Yönlendir

5664'e Karşı Zafer Kazanımı

Tansu Kalafatoğlu
Çözüme git Tansu Kalafatoğlu tarafından,

Recommended Posts

• Çözüm
Tansu Kalafatoğlu

İşi inada bindirip düştüm 11 lira'nın derdine. Amacım elbette 11 lira değil. Hak...

Temmuz 2021 akşamı öylesine kendi aracımın plakasını yazıp 5664'e mesaj attım. cevap gelmedi.

- sigorta bilgi ve gözetim merkezi'ni aradım. biz cevabı gönderdik dedi.

- vodafone'yi aradım. hattınız 4 haneli mesajlaşma servislerine açık problem yok dedi.

bu aramalarımın, faturanın, sms ekranının vb her şeyin ekran görüntülerini ve dökümanını hakem heyetine gönderdim

1- önce sigorta bilgi ve gözetim merkezi'ni tüketici haklarına şikayet ettim. onların savunmasına göre bilgi mesajını vodafone'ye iletmişler. başvurup reddedildi

2- sonra vodafone'yi şikayet ettim. önceki başvuruma itiraz süresi doldu dedi mahkeme. onu kafadan reddetti.

3- vodafone'yi tekrar şikayet ettim. vodafone hakem heyetine savunma göndermeyince 11 lira'nın geri ödenmesine 10 ay sonra karar verildi.

işsizlik gözükebilir ama hak yedirmemenin gururu çok başka :) 

karar sayı 052120220001927 tarih 27.04.2022

Ekran-Al-nt-s.jpg

• Beğen 28
  • Teşekkür 3
  • Mutlu 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Koray Demir yazdı:

Vodafone tüketici mahkemesinde dava açıp bu karara itiraz eder.

İtiraz süresi geçti. Üst mahkemeye göndermesi lazım. Savunma bile göndermemişler. Gitse ne değişir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

İtiraz süresi geçti. Üst mahkemeye göndermesi lazım. Savunma bile göndermemişler. Gitse ne değişir

Bi bakalım Mahkeme celbi gelince belli olur. 11 TL yi tahsil etmek için talepte bulundunuz mu?

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Koray Demir yazdı:

Bi bakalım Mahkeme celbi gelince belli olur. 11 TL yi tahsil etmek için talepte bulundunuz mu?

az önce gördüm kararı. Karar ile mail atarım

Yorum bağlantısı
Erkut Uysal

"Verin şunun 11 TL sini nasıl olsa 51 TL olarak geri alırız " diyip, cevap bile vermemisler demek ki... :D

Hakkı olmayanı almayan, hakkını arayan ve savunan insanlar ne güzel insanlar... 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın

Tansu tebrik ederim seni, bende öyle şeylerin peşine düşüyorum. Ufak ufak tırtıklıyorlar, kimse peşine düşmüyor ama bu ufak rakamlar yekünde büyük meblağ ediyor. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Koray Demir yazdı:

Yasal faiz şu an işler mi ki kararda da yazmıyor.

başka dava açmak lazım sanırım. Tüketici hakem heyeti ona karar veremez gibi. 

Yorum bağlantısı
Koray Demir
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

başka dava açmak lazım sanırım. Tüketici hakem heyeti ona karar veremez gibi. 

Taleple bağlılık ilkesi gereğince hakem heyeti fazlasına karar veremeyeceğinden başvuru dilekçenizde 11 TL nin 06.07.2021 tarihinden itibaren işleyecek yasal faizi ile birlikte iadesine karar verilmesini talep etmeniz gerekir idi.

Faiz kalemi için hakem heyetine ek başvuru yapılabilir mi bakmak lazım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Başvuru yaparken yasal faiz istenebilirdi, 15 gün itiraz süresi doldu ise karşıdan talep olmazsa karar tarihinden itibaren yasal faiz istenebilir ama pek bir şey üzerine eklemez. Ödeme süresini çok geçirirlerse karar tarihi itibariyle yasal faiz istenebilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir
Selçuk Bakış yazdı:

talep olmazsa karar tarihinden itibaren yasal faiz istenebilir ama pek bir şey üzerine eklemez. Ödeme süresini çok geçirirlerse karar tarihi itibariyle yasal faiz istenebilir.

Bu nerde yazıyor Selçuk hocam yorum yoluyla mı belirttiniz?

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Koray Demir yazdı:

Bu nerde yazıyor Selçuk hocam yorum yoluyla mı belirttiniz?

Kararda 3. Maddede icra kısmı.

Karar, süresi içerisinde uygulanmaz ise icraya verilir, icrada faiz işler. Faiz gelirinden vergi kesilir vs. İcraya ne kadar geç verilirse gelir o kadar artar 😅 ama miktar düşük işte.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir
(düzenlendi)
Selçuk Bakış yazdı:

Kararda 3. Maddede icra kısmı.

Karar, süresi içerisinde uygulanmaz ise icraya verilir, icrada faiz işler. Faiz gelirinden vergi kesilir vs. İcraya ne kadar geç verilirse gelir o kadar artar 😅 ama miktar düşük işte.

Anladım şimdi 😊 Aslında faiz alacaklının belli bir paranın belli bir süre kullanılmasından yoksun kalması nedeniyle onun enflasyondan kaynaklı değer kaybından korunmasını sağlayan karşılığı ifade eder lakin yasal faiz sabit şekilde yıllık %9 oranında olunca bu oran anlamsız şekilde pek düşük kalıyor.

tarihinde Koray Demir tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt
(düzenlendi)

Azimli hilti duvarı yıkar :bravo:

tarihinde Erdem Bozkurt tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

İyi yapmışsınız, ben de 3,5 liranın peşine düşüp almıştım. Kullanmadığım otoyol ücretini benim plakaya yazmışlardı.

Sistemin düzgün çalışmadığını göstermek için uğraşmıştım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan

Tebrik ediyorum azminizi.

Bugün sahibi olduğumuz hakların çoğu zamanında mücadele eden insanların eseridir.

1990 yılında işe başladığım fabrikada 80 öncesini grevleri, sendikal hareketleri yaşayan abiler ile çalışma imkanımız olmuştu.

Koskoca 1500 kişilik fabrika günde 1 kez verilen 200 gr yoğurtun 250 grama çıkarılması için 8 ay greve gitmiş.

Biz anlamadık tabi abi naptınız ya dedik.

Abiler dedi ki bugun yoğurtu kaybedersin , yarın ikramiyeyi, öbür gün mesai parasını, en sonra da işini.

Aynen dedikleri gibi oldu yıllar sonra ikramiyeler maaşa katıldı ve uçtu gitti. İşini kaybedenler oldu.

Helal olsun tekrar tebrik ediyorum sizi. Hepimize örnek olsun.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...