İçeriğe Yönlendir

Otoyollarda Hız Sınırı Artıyor

Selim Bilgin

Recommended Posts

İlkay Başaran
Alptuğ Özcan yazdı:

Ekonominin neresinde olduğunza göre değişir.

Vatandaş için gider ama devlet için gelir kaynağı 

Ödemesi dövizle değil mi akaryakıtın. Kayıp bana göre. Ne kadar çok kullanıldı o kadar çok kayıp. Enflasyon sebebi olmaz mı? Kur artışı vb.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
İlkay Başaran yazdı:

Daha hız sınırlarını düşürecekleri yerde bu nedir ben anlamadım. Otoyolda 100 e, bölünmüş yolda arabaları 80, ağır araçları 70 e çekerdim ben ekonomiyi düşünüyor olsam mesela.

farklı düşünmen lazım demek ki, mesela yakıtı senin cebinden konmayan 250 ps araban var, mesela ailen başka şehirde ve yaprak sarma yapmış, mesela helikopter imkanın yok, o zaman geriye ne kalıyor? hızla ulaşmak için sarmalara, mesela yani

Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
İlkay Başaran yazdı:

Ödemesi dövizle değil mi akaryakıtın. Kayıp bana göre. Ne kadar çok kullanıldı o kadar çok kayıp. Enflasyon sebebi olmaz mı? Kur artışı vb.

Doğru işin o boyutu da var ama bence kur artışından kaynaklanan zarardan daha fazlasını yakıt fiyatlarının artışından sağlayacağı vergilerden karşılar diye tahmin ediyorum. Belki de yanlış düşünüyorum. Şey gibi düşündüm sıfır alınan aracın çıplak fiyatı ile Türkiye'ye gelince üzerine yüklenen vergiler toplamını kıyasladım. Aracı üretenin kazandığından daha fazlasını devletin vergilerle kazanması gibi

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Çağlar Bayur yazdı:

farklı düşünmen lazım demek ki, mesela yakıtı senin cebinden konmayan 250 ps araban var, mesela ailen başka şehirde ve yaprak sarma yapmış, mesela helikopter imkanın yok, o zaman geriye ne kalıyor? hızla ulaşmak için sarmalara, mesela yani

Yakıt hesabı sorulmayan şirket araçları kullanıyoruz abi bizde ama insan vicdanı el vermiyor. Kendi arabandan dikkatli kullanmak lazım aslında. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
İlkay Başaran yazdı:

Yakıt hesabı sorulmayan şirket araçları kullanıyoruz abi bizde ama insan vicdanı el vermiyor. Kendi arabandan dikkatli kullanmak lazım aslında. 

bu konu çok hassas. Tüm şirket arabalarına gps koyulmalı. Ani gazlama frenleme ve hız verileri analizle patrona sunulmalı. Yapan şirketler var

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Çağlar Bayur yazdı:

Bugün yediğimiz sarmalar 🙄 Sonra sıkıntı olmasın?

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

bu konu çok hassas. Tüm şirket arabalarına gps koyulmalı. Ani gazlama frenleme ve hız verileri analizle patrona sunulmalı. Yapan şirketler var

Bazı ticari araçlarda var, yurt dışında. Opsiyonel hız limitörü var, 90 km vs. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Tansu Kalafatoğlu

Özel otoyollarda sınır 140, devlet otoyollarında 130 olmuş. Diğer sınıf araçlarda ne olmuş?

otoyollarharitasi.jpg

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

valla hız 85 e sabit ışıklarda yeşile denk geliyor bu kısmı iyi, uzun yolda 90-100 anca, bu ay duman oldum zaten, 3 depo benzin aldım dahada lazım...

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Gök yazdı:

değişiklik sadece otomobiller içinmi

Onlar için artsa sanki sınırda gideceksin? :) 

Yorum bağlantısı
Süleyman Can

Haritada gösterilen kırmızı ve yeşil haricindeki diğer ince siyah çizgili yollarda değişiklik yok sanırım? 110 + %10 = 121 kmh den devam biz... Doğru mu anladım acaba?

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

100 km hızla gittim, klimayı 1.kademede çalıştırdım, 5.0 litre /100 km.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Onlar için artsa sanki sınırda gideceksin? :) 

nasıl yani anlamadım 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Gök yazdı:

nasıl yani anlamadım 

Mazot diyorum 27 lira. Nereye gidiyorsun hız sınırında :) 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Mazot diyorum 27 lira. Nereye gidiyorsun hız sınırında :) 

yav 100 le bile gidilmiyorki bizim arabayla en azından 100 le gitsek ceza yemeden :D 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Yarın uzun yola çıkacağım, hypermiling yapmayı düşünüyorum, sonucu yazarım. :D

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin yazdı:

a6 sı olan adama hypermiling yaptıran mazot bize neler yapmaz :nargile:

• Beğen 1
  • Mutlu 5
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Ali Gök yazdı:

a6 sı olan adama hypermiling yaptıran mazot bize neler yapmaz :nargile:

80 litre depoyla uzun yolda 1000 km'yi görememek mazot 30 TL iken pek hoş olmuyor :D 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin yazdı:

80 litre depoyla uzun yolda 1000 km'yi görememek mazot 30 TL iken pek hoş olmuyor :D 

seninkidemi 80 allah be benimde öyle bakalım bayramda yine 2500 km yol var 100 le gidecem tarihte ilk defa sonucu paylaşacam

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Selim Bilgin yazdı:

Sonuç, dayanamadım bastım. :)

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Süleyman Can

100 kmh klima açık 4 lt

120 kmh klima açık 5 lt

140 kmh klima açık 6-6.5 lt

Trip sıfırlayıp Manuel ölçüm.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Diğer sınıf araçlarda ne olmuş?

Onlar hız yapmasın bi zahmet :D 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mahmut Yıldız yazdı:

Sonuç, dayanamadım bastım. :)

Körfez’e kadar 100. Sonrası belli :) 

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...