İçeriğe Yönlendir

SSD / Ram Seçimi

Oğuzhan Çakır

Recommended Posts

Oğuzhan Çakır
İnternetten araştırdığımda 16GB (2x8GB) ram desteklediğini görüyorum.
Aşağıdaki üründen 2 adet alabiliriz:

https://www.hepsiburada.com/kingston-valueram-8gb-1600mhz-ddr3-notebook-ram-kvr16ls11-8-p-BD304580

Bununla beraber, disk kapasitesine sen karar vermelisin. Neye ihtiyacın var, ona göre kapasite almak gerekir.
Valla teknolojide iş öyle ilerlemiyor. Diske güvenebilmek lazım.
Ferrari lazımsa, ferrari alınacak. Şahin'le idare edebiliyorsak, şahin alırız.
Abi peki bir adet 8gb ram alsam uyumsuzluk olur mu iki slotta da 8 mi takılı olmalı ?

250 yeterli gelir diye tahmin ediyorum, biraz hızlı bira stabil çalışsa yeter depolama diğer harddiskte devam
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Oğuzhan Çakır yazdı:

Abi peki bir adet 8gb ram alsam uyumsuzluk olur mu iki slotta da 8 mi takılı olmalı ?

250 yeterli gelir diye tahmin ediyorum, biraz hızlı bira stabil çalışsa yeter depolama diğer harddiskte devam

Diğer harddisk derken? Mevcut olan çıkacak, yerine bu girecek.

RAM için önerilen her zmaan 2 slotta aynı özellikte ram tutmaktır.

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Çakır
Diğer harddisk derken? Mevcut olan çıkacak, yerine bu girecek.
RAM için önerilen her zmaan 2 slotta aynı özellikte ram tutmaktır.
Peki ram de okeyim o zaman :)
Diğer harddisk derken abi şöyle;
CD sürücüsünü çıkartıp çıkan harddiski aparat ile CD sürücüsünün yerine takıyorlar depolama olayını o şekilde çözüyor. Ozaman 8*2 RAM
Bir de 870 evo 250 GB ile çözüyoruz olayı [emoji2323]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Ram artırmaya gerek yok. Diski değiştirdiğinizde zaten gerek olmadığını farkedeceksiniz.
Ona vereceğiniz parayı daha büyük ssd için kullanın, cd slot vs gerek kalmaz.
Hiç kullanılmamasına rağmen boşuna ses çıkarıp enerji tüketen eski diski takmanın hiç bir anlamı yok.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Gedik
Selçuk Keleş yazdı:

Ram artırmaya gerek yok. Diski değiştirdiğinizde zaten gerek olmadığını farkedeceksiniz.

Benim 2012'de aldığım Asus N53SV laptobum var. Baya yavaşlamıştı. Bir defa harddisk bozuldu değiştirmiştim. O zaman SSD yoktu. En son bir buçuk yıl önce 240 GB SSD ve 8 GB ram takviyesi yaptım. 6 GB'da kendisinin vardı. Görev yöneticisinden takip ediyorum. En ağır şeyleri bile hemen açıyor i7 işlemcisi var. Daha ram kullanımının 10 GB geçtiğini görmedim. Çıkan harddiski de  DVD sürücüsünün yerine taktım. Onun için özel kasalar var. Yoksa ssd yeterli gelmiyor. 

En önemli güncelleme SSD eğer ram miktarı 8 gb ise artırmaya hiç gerek duymazsınız. Eğer ihtiyaç hissederseniz sonradan ekleyebilirsiniz. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Çakır
Geldim [emoji4]
Cihazın özellikleri nedir?
RAM'lerin bulunduğu foto çok kalitesiz. Okunmuyor yazılar. SSD kolay zaten, Samsung 870 EVO ile ilerliyoruz.
RAM'lere de foto sonrası karar verelim.
Hoşgeldi diyelim mi abi [emoji1787]b4b6f425243a3f026ed56dccc811c820.jpg
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Çakır
[emoji23][emoji23]
Elimdeki bence Bugatti abi [emoji28]

İlk deneyimlerime göre, eski harddisk ile PC yi sifirladigimda çalıştığından çok çok daha hızlı. Böyle üzerinden tonlarca ağırlık kalkmış gibi çalışıyor PC [emoji41]
500 aldım çünkü 240 alınca sanki çok çabuk dolucakmis gibi geldi. Hemde almışken bir tık daha iyi olsun istedim.

Yorum bağlantısı
Murat Gedik

CD ve DVD artık hayatımızdan çıktı gibi birşey. En son ne zaman bir DVD'ye dokundum hatırlamıyorum :-). Bilgisayarınızın DVD sürücü kalınlığını bilmiyorum ama aşağıdaki hdd kutusundan alıp takabilirsiniz. Bilgisayarınızda iki hdd sürücü olur birini depo olarak kullanabilirsiniz. Hem SSD'yi tek bölüm olarak kullanmak büyük avantaj sağlıyor. Mesela bi GTA 5 oynasam deseniz 100 GB'a yakın yükleme yapmak zorunda kalıyorsunuz. Günümüz oyunları çok büyük boyutlu. Ben bu şekilde kullanıyorum çok memnunum. 

https://www.hepsiburada.com/platoon-sata-9-5-mm-ssd-harddisk-kutusu-kizak-p-HBV000001YXNT

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Oğuzhan Çakır
Sani Gerşon yazdı:

İnternetten araştırdığımda 16GB (2x8GB) ram desteklediğini görüyorum.

Aşağıdaki üründen 2 adet alabiliriz:

https://www.hepsiburada.com/kingston-valueram-8gb-1600mhz-ddr3-notebook-ram-kvr16ls11-8-p-BD304580

Şimdi biraz ram ihtiyacım var  üzerinde 2*4GB ram var ek olarak tek 8 gb alıp 12 olsa 4 ve 8 olduğu için sorun olur mu abi?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Oğuzhan Çakır yazdı:

Şimdi biraz ram ihtiyacım var  üzerinde 2*4GB ram var ek olarak tek 8 gb alıp 12 olsa 4 ve 8 olduğu için sorun olur mu abi?

Boyut olarak sorun olmaz ama hız konusunda sorun çıkatır. Birebir aynı ram'ler tam kapasite hızda çalışırken, farklı boyutlar olduğunda anakartla iletişim hızı direkt olarak yarı yarıya düşer.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Çakır
Sani Gerşon yazdı:

Boyut olarak sorun olmaz ama hız konusunda sorun çıkatır. Birebir aynı ram'ler tam kapasite hızda çalışırken, farklı boyutlar olduğunda anakartla iletişim hızı direkt olarak yarı yarıya düşer.

Abi teşekkür ederim. Peki bir sorum daha var anakart değişmeden ekran kartı değiştirmem veya yükseltmem mümkün olur mu?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Oğuzhan Çakır yazdı:

Abi teşekkür ederim. Peki bir sorum daha var anakart değişmeden ekran kartı değiştirmem veya yükseltmem mümkün olur mu?

Notebook için konuşuyorsak hayır maalesef.

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...