İçeriğe Yönlendir

Çorum Sokak Köpeği Dehşeti.

Metin Akbal

Recommended Posts

Metin Akbal

Hayvanları doğal ortamlarına bırakalım insanları barınaklara kapatalım.

Memlekette insan sever aranıyor yeterince hayvan sever mevcut.

Oyun oynuyor abisi birşey yapmaz.

Dehşeti yaşayan çocuğun böbreği yırtıldı dalağı parçalandı.

Videonun sonunda yoldan geçen vatandaşlar çocuğu kurtarıyor ama inşallah çocuk yaşam savaşını kazanır.

• Beğen 4
  • Üzgün 3
Yorum bağlantısı
Aydın Sert

Bu haberi izledim. Çok üzüldüm çocuğa, umarım bir şey olmaz.

Bu köpek gerçekten oyun oynamak istiyor fakat çocuk için talihsizlik olmuş.:(

Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli

Oyun oynamak istemesi bence bir şey değiştirmiyor, belli ki çocuk oyun oynamak istemiyor. Sokak köpeği, sokak hayvanı veya sokak çocuğu diye bir şey olmamalı. Nasıl düzeltiriz bu durumu, onu da bilemiyorum gerçi :( 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Murat Sürmeli yazdı:

Oyun oynamak istemesi bence bir şey değiştirmiyor, belli ki çocuk oyun oynamak istemiyor. Sokak köpeği, sokak hayvanı veya sokak çocuğu diye bir şey olmamalı. Nasıl düzeltiriz bu durumu, onu da bilemiyorum gerçi :( 

Kanun geçmeden önce geçiren iş güzarları izledim. Savunan maaşlı avukatları izledim....
Sipiker avukata soruyor
-peki insan hakları ?...
Avukat, insan ve kadın müsvettesi olacak şahıs
-Banane diyor ben hayvan haklarını savunuyorum.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bunların yasası çok fena. 

Şikayet ediyorsun gelip alıyor, götürüyor, bakımını yapıp geri aldığı yeri bırakıyor. 

Hayvanları çok severim ama, bir yere kadar. 

Burası benim yaşam alanım, o da gitsin kendi alanını bulsun. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Recep Demirci

Konu açmayı zaman zaman bende düşündüm ama açmadım.

Son zamanlarda çok fazla havadis karşımıza çıkıyor.

Hayvana zulüm edilmesin yalnız insanlar ömür boyu belki etkilenecekleri bir psikolojiye,saldırıya maruz kalıyor.

Bir an önce buna dair devlet erkanının yasa çıkarıp önlem alması gerekiyor.

Birkaç kez CİMER'e bildirdim ama olumlu bir gelişme olmadı.

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Yabancı hayranlığı gibi algılanmasın ama, yurt dışında neden sokak kedisi, sokak köpeği yok? 

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Cem Işık yazdı:

Yabancı hayranlığı gibi algılanmasın ama, yurt dışında neden sokak kedisi, sokak köpeği yok? 

yabancının kendinden olmayan veya çıkarı olmadığı hiç bir şeye saygısı / sevgisi / hoş görüsü yok ki.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

En korktuğum şey, o çocuğu hasta yatağında görünce içim acıdı. Köpek kuyruğu sallamasına bakılırsa işin oyun kısmında ama sonuç kötü olmuş. Çocuğu elinden tutup kaldıran çevreden yetişenlere de akıl vermek gibi olmasın ama 112 yi aramalarını tavsiye ederim, kırık çıkık olur iç kanama olur. Başını sağlama al ara ambulansı, dizi bile çizilmiş olsa görevliler işlerini yaparlar..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Aklıma geldikçe korktuğum bir durum, hele ki pitbull vb tehlikeli hayvanları sokakta tasmasız sahipsiz görebiliyoruz. Hayvan severlik insan severliğimin önüne geçmez. Sırf bu yüzden bile silah taşıyabilirim imkan olsa.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Pitbul aslen çok sakin ve sevgi dolu hayvan.. Sorun hepsinin belirli yaşı görünce kafayı kırması. Sahibini bile tanımaz hâle gelip deliriyor ve saldırgan oluyor. Uyutulması tek çare.

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
(düzenlendi)
Servet Aydın yazdı:

Pitbul aslen çok sakin ve sevgi dolu hayvan.. Sorun hepsinin belirli yaşı görünce kafayı kırması. Sahibini bile tanımaz hâle gelip deliriyor ve saldırgan oluyor. Uyutulması tek çare.

Kafatası muhabbeti sanırım. Beyin sığmıyor ani gelişen baskı hayvanı tanınmaz yapıyor. Bu hayvanların genetiği sıkıntılı bir kaç familyanın birleşimi diye biliyorum. O yaşa gelmeden delirme sebepleri de özellikle Türklerin mafya - çete köpeği olarak kullanmaları ve mezbaha artıkları ile hayvan beslemeleri. 

Metin Akbal yazdı:

Bu olay ilk değil daha nice ana babaların canı yandı bu sebepten ötürü hepimiz gördük harfiyat kamyonunun altında can veren yavrularımızı. Hayvan olayı basite alınacak bir şey değil. Ortada hayvanlara dair hiç bir doğru strateji yok, hükumetin kimseyi sallamadan direkt temizliğe başlaması gerekiyor. Pawguard gibi 600K takipçi çeken yardım kuruluşlarından bir tanesini Erlik ile Jahrein Twitter'da ifşa etti. Tr'de ki hayvanseverlerin hayvanlara yardım edilsin diye bağışladığı paralar Almanya Bankalarına Porsche 911 parası diye yatırılıyor ve özellikle yönetime yakın olan birileri ile bu paralar ortak yeniyor. Ortaya çok sonradan çıkıyor ki sadece F ve S segment araçlar olan bir galeri açabilecek kadar para çevirmişler şimdiye dek. Olayın arkası karanlık Mehmet Abi mesajı silmek zorunda kalmasın diye çok irdelemiyorum anlaşılmıştır zaten.

Bu konuda acizane fikrim; Sokakta hayvan olmaz. Sokak hayvanı diye bir şey yoktur. Evde komşulardan izin alındıysa mevzuata uygun hayvan bakılabilir. Bahçede bakılır yani insan olan yerde bakılır. Hayvanların güvenli sayılabilmesi için ortamda sürekli olarak Alfa bir insan evladı lazım ancak bu şekilde hayvan kendini betaya çeker ve alfanın çizgisinde yürür. En azından benim muhitimde sanırım temizliğe başladılar bu aralar çok denk düşmüyorlar daha rahatız kış aylarına göre. Eskiden ne güzel bu işi yapan görevliler vardı. Önce uzaktan hayvan uyutulur, uyuma gerçekleşince görevli iğne silahını bırakır av tüfeğini alırdı eline. Ütopik itlaf maliyetlerine karşı bu yöntem hala kullanılabilir. 

tarihinde Çağrı Alaf tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Bu haberi gördüm tekrar tekrar sarım inceledim

Çocuk korkmuş hemde fena korkmuş. köpeşin büyüklüğü ve şeklinden mütevellit

Ancak köpek saldırı niyetinde değil arkasından koşuyor ve zarar vermek anlamında ısırmıyor, çocuğun onunla oynadığını sanıyor

Çocuk kaçarken çok kötü bir şekilde düşüyor ve karın boşluğuna bordür taşı denk geliyor. Karın boşluğuna alınan darbe adamı yere serer.

Köpek onun yerde olmasına rağmen oyun oynadığını sanıyor, 

Çocuk adına çok üzüldüm.

Korkması gayet doğal. 

Sokakta yaşayan köpeğin ne yapacağını kestirmek çok zordur ve muhtemelen günlerdir açtır.

Aç hayvan ev kedisi bile olsa vahşileşir.

Genelde elinde poşeti olan insanlara çok saldırırlar, çünkü metrelerce öteden poşetin içindeki gıda maddesinin kokusunu alırlar.

Ona ulaşmak isterler ve seni ona engel olarak görürler.

Bazı köpeklerde psikoloji bozuktur, bilerek zevkine saldırır.

Her zaman söylerim belediyelerin hepsine kanun çıkartılıp bir veteriner ile ekip kurma zorunluluğu getirilmelidir.

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Köksal Yılmaz yazdı:

Aklıma geldikçe korktuğum bir durum, hele ki pitbull vb tehlikeli hayvanları sokakta tasmasız sahipsiz görebiliyoruz. Hayvan severlik insan severliğimin önüne geçmez. Sırf bu yüzden bile silah taşıyabilirim imkan olsa.

Aynı duyguları paylaşıyoruz.

Servet Aydın yazdı:

O doberman abi, pitbullda yok o sıkıntı. Dobermanlar genetik olarak alzheimer olmaya yatkın. Daha kötüsü, türün özelliği, saldırı esnasında boyun bölgesini hedef alıyor yani öldürmek maksadı ile saldırıyor. 

Bizdeki pitbulların sıkıntısı sahipleri. Pitbulların genel sıkıntısı ise güçlü bir yapıya sahip, korkusuz bir tür olması. Kahverengi ayıya bile saldırmaktan çekinmiyor... Kahverengi ayı yerine insan olunca hedef, büyük risk oluşturuyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Çağrı Alaf yazdı:

Kafatası muhabbeti sanırım. Beyin sığmıyor ani gelişen baskı hayvanı tanınmaz yapıyor. Bu hayvanların genetiği sıkıntılı bir kaç familyanın birleşimi diye biliyorum. O yaşa gelmeden delirme sebepleri de özellikle Türklerin mafya - çete köpeği olarak kullanmaları ve mezbaha artıkları ile hayvan beslemeleri. 

Bu olay ilk değil daha nice ana babaların canı yandı bu sebepten ötürü hepimiz gördük harfiyat kamyonunun altında can veren yavrularımızı. Hayvan olayı basite alınacak bir şey değil. Ortada hayvanlara dair hiç bir doğru strateji yok, hükumetin kimseyi sallamadan direkt temizliğe başlaması gerekiyor. Pawguard gibi 600K takipçi çeken yardım kuruluşlarından bir tanesini Erlik ile Jahrein Twitter'da ifşa etti. Tr'de ki hayvanseverlerin hayvanlara yardım edilsin diye bağışladığı paralar Almanya Bankalarına Porsche 911 parası diye yatırılıyor ve özellikle yönetime yakın olan birileri ile bu paralar ortak yeniyor. Ortaya çok sonradan çıkıyor ki sadece F ve S segment araçlar olan bir galeri açabilecek kadar para çevirmişler şimdiye dek. Olayın arkası karanlık Mehmet Abi mesajı silmek zorunda kalmasın diye çok irdelemiyorum anlaşılmıştır zaten.

Bu konuda acizane fikrim; Sokakta hayvan olmaz. Sokak hayvanı diye bir şey yoktur. Evde komşulardan izin alındıysa mevzuata uygun hayvan bakılabilir. Bahçede bakılır yani insan olan yerde bakılır. Hayvanların güvenli sayılabilmesi için ortamda sürekli olarak Alfa bir insan evladı lazım ancak bu şekilde hayvan kendini betaya çeker ve alfanın çizgisinde yürür. En azından benim muhitimde sanırım temizliğe başladılar bu aralar çok denk düşmüyorlar daha rahatız kış aylarına göre. Eskiden ne güzel bu işi yapan görevliler vardı. Önce uzaktan hayvan uyutulur, uyuma gerçekleşince görevli iğne silahını bırakır av tüfeğini alırdı eline. Ütopik itlaf maliyetlerine karşı bu yöntem hala kullanılabilir. 

Sorunun kaynağı biziz Çağrı. Sen ben, kapı komşun. Kuzenin, bu gün alışveriş yaptığın marketteki görevli. Bir çok kişi bir hevesle alıyor bu hayvanları, Kimse kısırlaştırmıyor. Sonra bakımı zor olunca bırakıyorlar uzak bir mahalleye, bitti gitii. Bizim arkadaş sokakta safkan Cane Corso Italiano bulmuş, hatta sahiplenmişti, halen besliyor. Almaya kalksan dünya para yavrusu, ama işte sokakta bulabiliyorsun. Bu gün bütün sokak köpeklerini itlaf etsen, 10 seneye kalmaz benzer manzaralarla karşılaşırsın. Bunun çözümü sahiplenme aşamasına katı kurallar getirilmesi, sahiplenilen hayvana bakılamayacaksa sahiplendirilmesi ya da barınağa bırakılması ve barınak hesabına yüklü yardım şartı konması, pet shoplarda köpek satışının yasaklanması vs vs diye liste uzar gider. Geçen hafta mahallede düşük bel alman kurdu gördüm, safkan olduğuna da eminim. Vaktinde bahçeli evde yaşarken babamla birlikte aramışta parasıyla bile bulamamıştık. Öyle düşün...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
(düzenlendi)
Murat Sahın yazdı:

Sorunun kaynağı biziz Çağrı. Sen ben, kapı komşun. Kuzenin, bu gün alışveriş yaptığın marketteki görevli. Bir çok kişi bir hevesle alıyor bu hayvanları, Kimse kısırlaştırmıyor. Sonra bakımı zor olunca bırakıyorlar uzak bir mahalleye, bitti gitii. Bizim arkadaş sokakta safkan Cane Corso Italiano bulmuş, hatta sahiplenmişti, halen besliyor. Almaya kalksan dünya para yavrusu, ama işte sokakta bulabiliyorsun. Bu gün bütün sokak köpeklerini itlaf etsen, 10 seneye kalmaz benzer manzaralarla karşılaşırsın. Bunun çözümü sahiplenme aşamasına katı kurallar getirilmesi, sahiplenilen hayvana bakılamayacaksa sahiplendirilmesi ya da barınağa bırakılması ve barınak hesabına yüklü yardım şartı konması, pet shoplarda köpek satışının yasaklanması vs vs diye liste uzar gider. Geçen hafta mahallede düşük bel alman kurdu gördüm, safkan olduğuna da eminim. Vaktinde bahçeli evde yaşarken babamla birlikte aramışta parasıyla bile bulamamıştık. Öyle düşün...

E gayet tabi hayvanlar suçlu diyecek halim yok bu konuda dediğin gibi Pet olayına bir standart gelmesi de lazım ona da inanıyorum. Hayvanlara da sahiplenilme belgesi ve TC Kimlik No gibi hayvan No getirilmesi bir çözüm olabilir. Silah ruhsatı gibi, Hastalandığı zaman aldığı ilaçlar - Karıştığı vukuatlar - Ölümü gibi bilgiler sisteme düşer. Yine de ben evimde bakacağım diye o hayvanın vücudunda değişiklik yapmak beni vicdan azabına sürüklüyor.

Bir kedim var Melo, Scottish Fold eklem romatizması çekmesin diye British kırması. Dediğin gibi bir hevesle alındı. Erkekti cart diye kısırlaştırdılar ne derece etik bu diye düşünmek aklıma sonradan geldi. O hayvan ben evde yokken - çalışırken - Counter Strike oynarken camdan dışarıyı izledi durdu gün boyu uyuşuk uyuşuk gezdi evde 1 sene boyunca. Bıraksan havada ki kuşu yere indirip yiyecek harika bir tasarım ürünü ancak benim kişisel zevklerimi tatmin etmek için akşama kadar halının üzerinde yatıyor yiyor kumuna gidiyor. Hapishane hayatı resmen. Bunun hayvan sevmek ile alakası olmadığına karar verdim. Kendimden de bu işi yapanlardan da tiksindim ve hayvan bakmaya tövbe ettim. Sağolsun çok sevdiğimiz bir aile dostumuzun Sakarya'da köyde geniş bir müstakil evi ve bahçesi var. Bir Scottish'de onda vardı yaşları benzer. Orada yaşamasına karar verdik. Artık hiç değilse bir arkadaşı bir de kocaman bahçesi var çatılardan inmiyor, ne böcek bulsa yiyor durmadan midesini bozuyor, çimlerde koşuyor sırtına güneş patisine toprak değdi hayvanın ötesi var mı? Suçlu meselesine girersek tek suçlu olmayan yine bu canlar çıkar da öylesi işimize gelmiyor.

.aplam1o.jpg

tarihinde Çağrı Alaf tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fırat Önal

Akşam yemek yedikten sonra yürüyerek alışverişe çıktım. 700 metre anca yürümüşümdür. en az gruplar halinde 20 köpek gördüm. Sabahları okul bahçesinde birçok köpek oluyor.  Büyük çoğunluğunu köylerden bırakıyorlar.  İlçede hayvan severler! insanların ağzını açmalarına izin vermiyorlar. Ben köpek sevmiyorum. Korkuyorum. Büyük ihtimalle çocukluktan kalma. Köye gittiğimizde çoban köpekleri sürekli kovalar dizimin dermanı kalmazdı. Şimdiye kadar asla zarar vermedim . Vermemde. Ama bu böyle olmamalı. Ben şehir merkezlerinin onların doğal yaşamı olduğuna inanmıyorum.  

Keşke bu canlılar için barınak yapılsa. Onları eğitebilecek görevliler olsa. Belki de haftasonları onları çocuğumla görmeye gider severdim. Eğitildikleri için belki de korkum geçerdi.

Yorum bağlantısı
Ali Tuğberk Avar

Aç ve başıboş olan her canlı tehlike saçar. Konu sadece köpekler değil hayvanseverim diyip insan canını önemsemeyecek dereceye gelen düşüncesizler bunu anlamak istemiyor. Mesela kediler de aynı şekilde tehlikeli olurdu köpekler kadar cüsseleri olsaydı. Gezdiğim ülkelerde Hindistan ve Cezayir haricinde sokakta bizdeki gibi çeteleşmiş başıboş köpek görmedim. Gelişmiş ülkeler bu sorunu uzun yıllar önce çözdü ellerinden geldiğince barınaklar inşa edip oraya koydular büyük kısmını da uyuttular. Çünkü oralarda insan canı değerli. 

Uyutmaya vicdansızlık diyip duygusal mastürbasyon yapan insanlara da açık ve net söylüyorum her ortamda umarım bir gün bir köpek çetesinin içinde çaresiz kalır ve anlarsınız diye. Çok seven evine almalı, bu tiplerin sokakta mama vererek beslediği köpekler bir insanı bir çocuğu parçaladığında vicdanı sızlamıyor ama bize uyutulmalı diyince vicdansız diyebiliyorlar. Garip bi kafa yapısı.

Bu sorun çözülmedikçe önümüzdeki dönemde dahada başa çıkılmaz bir hal alacak. Sokak köpeği nüfusu katlanarak artmaya devam ediyor. 

Ben ne bakanlıklardan ne hiçbir belediyeden bu soruna karşı hareket görmedim. 

Son olarak sokakta köpek beslemenin yasaklanması ve besleyenlerin dolaylı yoldan (taksirle) adam öldürme veya iştirak suçlarından kamu davasıyla yargılanması lazım. 

Bkz: 

Taksirle Öldürme Suçu Nedir? (TCK 85)

Taksirle insan öldürme, dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırı bir kusurlu davranış ile öngörülebilir nitelikte bir neticenin “öngörülemeyerek” bir kimsenin hayatına son verilmesidir.

Yorum bağlantısı
Fikri Keleş

Buna benzer bi köpek de biIm.mahallede var.iri bir kopek,belli ki oyuna alışmış,kim olsa direk sokuluyo insana ve korkutuyor.o oyun istese de ben asla köpeğe dokunamam,ve çok korkarım.kac kere aradım 153 ü ama nafile.

Başka sokak köpekleriyle oyun oynarken ortaya cikanic güdüsünü de gördüm,çok vahsilesiyor.onlarla yaşamaya alışacaz dediler ama ben bu şekilde yaşamaya mecbur değilim.

Yorum bağlantısı
Furkan Bakırel

Geçen seneler de beni de köpekler kovalamıştı her zamanki kullandığım yolda bir anda köpeklerle göz göze geldim o anda direk saldırıya geçtiler grup olunca daha özgüvenli oluyorlar kaçsam kesin ısırırlardı ben de onlara doğru koşunca afalladılar ufak bir taş operasyonuyla bertaraf ettim saldırıyı . Köpek saldırısında kaçarsan daha kötü olur zaten insanın yapı olarak köpekten hızlı koşma ihtimali yok.Köy yerinde yaşamıyorsan köpek beslemeyeceksin bu tarz katı bir kural olursa kimse de sokağa köpek bırakmayacağı için sokak köpeği de olmaz böylece sorun ortadan kalkar ama sanmıyorum önüne geçilebileceğini.Neden çünkü bizim insanımız eğitilmez sokakta ki o köpekleri eğitirsin ama bizim insanımızı asla

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

tasması elinde sahibi onu degılde o sahibini sürüklercesine gezdirene denk geliyorum.. Cek cocuk korkuyor deyince yok ağğğbii oyun istiyor diyor.. Bisey deyince abi haklısına dönüyor isler.. Hyvan sevgisi farklı.. Evde kac cesit besledim.. hala olanlar var.. Ama baska bir insanın fobi - korku vs  durumu var ise dikkat etmek lazim.. Simdi hamster alip bak ne sevimli deyip oksamak gibi.. Ama fareden korkana ne diyebiliriz? Zor durumlar.. 

Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
(düzenlendi)

İzleyince çok üzüldüm.

Bu Hayvanlar sokaklara kendisi gelip yerleşmiyor yada kendiliğinden saldırgan hale gelmiyorlar.Köpek beslemiş biri olarak belirteyim onu nasıl eğitirsen öyle davranır kişiliği şekillenir.

Canlıları oyuncak sanıp bir süre zaman geçiren sonrada sıkılıncada sokağa bırakan kendi egolarını yada yetersizliklerini evcil hayvanları üzerinden tamamlayan anlayışın sonuçları bunlar , olan Masum İnsanlara Çocuklara oluyor.

Yazdıklarımdan bilinçli olarak Hayvan sahiplenip sorumluluklarını yerine getirenleri Tenzih ederim.

tarihinde Aytac Sakal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...