İçeriğe Yönlendir

3D Yazıcı İle Araç Parçası Üretme

Alptuğ Özcan

Recommended Posts

Alptuğ Özcan
(düzenlendi)

Herkese merhaba,

Ankara’da hava yağmurlu ve serin. Yapacak bisey olmayınca konu açayım dedim. 
Bu konu aklıma nerden geldi söyleyim. Site otoparkında her daireye ait aracın yeri bellidir. Sağımdaki solumdaki araçlar hiç değişmez yanı. 
benim aracın kapılarını kilitleyince aynalar otomatik kapanıyor. Dün hava sıcaktı aracın içi hava alsın diye ön 2 cami 1er parmak açmıştım. Akşam hava durumuna baktım gece yağış gösteriyordu. Camlar aklıma geldi kapatmak icin indim asagiya. Bi de ne göreyim. Benim aracın kapalı olması gereken sağ aynası ters yöne dönmüş. Gecenin karanlığında tereddüt ettim acaba kapıları mi kirlenmeyi unuttum diye ama sol ayna olması gerektiği gibi kapalı duruyo. Sağ aynaya yaklaştım kapalı olması gereken ayna ters dönmüş. Neyse elimle düzelttim. Muhtemelen site içinde oynayan çocuklar çarptı ters döndü ayna. Gerçi kapalı konumdan ters donmesi icin da sağlam bi güç gerekir diye düşünüyorum. Aynanın hiç bir yerinde hasar yok. Zaten 3D yazıcı ile araba icin Parca üretmek aklımda olan bi konuydu dün aynayı öyle görünce konu açmak icin vesile oldu. 
3-5 defa kumandadan açtım kapattım arabayı ayna her zamanki gibi açılıp kapanıyor. 
Aracı aldığımdan beri benim aynalar pürüzsüz açılıp kapanmıyor. İki ayna da bazı noktalarda duraksıyor gibi oluyor. Boyle yapmasının sebebinin aynayı açıp kapatan dişlilerin yıpranmış olabileceği ihtimalini getiriyor aklıma. Suan icin bu durum sorun degil benim için ama ileride oluşabilecek bir problem icin acaba oradaki dişli 3d yazıcıda yapılsa sorunsuz bir şekilde çalışır mi? Veya dayanıklı olur mu?
Bu soru sadece aynadaki dişli icin degil tabi bu ve benzeri diğer parçalar icin de geçerli? 

tarihinde Alptuğ Özcan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

mondeo mk2 lerin gösterge ve teyp çerçeveleri bulunmuyor, teyp va kapı trimlrtini 3d den başarılı olarak basan va, dişli dayanımını ben de merak ediyorum

Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan

Bir de bunu yapabilmek için parçanın taslağını bulmak var tabi.
Türkçe bir site var mi bilmiyorum bi tane yabancı site biliyorum 

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Alptuğ Özcan yazdı:

Bir de bunu yapabilmek için parçanın taslağını bulmak var tabi.
Türkçe bir site var mi bilmiyorum bi tane yabancı site biliyorum 

Elinizde parça varsa taratarak modelleme yapan yerler var. 

Dişli basarsınız fakat burada önemli olacak nokta flament kalınlığı ve bu dişliler arasındaki boşluk. 

Ben olsam plastik yerine içindeki bütün dişlileri söküp cncde metal olarak yaptırırdım. Tabi ağırlık çok önemli, hafif bir şeyden yapılması şart. 

Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
Ü.Emre Kartal yazdı:

Elinizde parça varsa taratarak modelleme yapan yerler var. 

Dişli basarsınız fakat burada önemli olacak nokta flament kalınlığı ve bu dişliler arasındaki boşluk. 

Ben olsam plastik yerine içindeki bütün dişlileri söküp cncde metal olarak yaptırırdım. Tabi ağırlık çok önemli, hafif bir şeyden yapılması şart. 

Dediğim gibi suan icin pürüzsüz olmasa da aynalarda sıkıntı yok açılıp kapanıyor. Merak ettiğim boyle bisey yapıp kullanan var mi? 
cnc’de yaptırmak daha maliyetli olmaz mi?

asagidaki sitede bazı parçalar gördüm mesela silecek suyu dolum haznesini kapağı gibi. 
Flament kalınlığı konusuna gelirsek 3d yazıcı kuzenimde var ve kendi bastığı parçaların ister içi boş isterse dolu olarak yağdırabiliyormuş o da doğal olarak dayanıklılığı doğrudan etkiliyor. 

Siteyi yazmayı unutmuşum 

https://www.thingiverse.com/thing:3285853

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
(düzenlendi)

Bu tip çalışma yerlerinde plastik dişliler metallerden iyidir. Biz makinelere çok dişli yaptırdık plastikten. İçine cam elyafı falan karıştırıyorlar galiba esnek ve sağlam oluyorlar. Erciyes işyerleri sitesinde tırnağın var. Zamanında mondeo koltuk motoru dişlilerini plastikten çok yaptırdım olumsuz geri dönüş olmadı. 

tarihinde Serkan Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Muhammet  Ölmez

Böyle bir konu vardı sanki forumda ama bulamadım şimdi.

Parçanın fotoğrafı var mı? Basit bir kumpas ile ölçüsü alınabilir. Fusion 360 programında dişli eklentisi olması lazım, çap ve diş sayısı girilince oluşturup şekli veriyordu yanlış hatırlamıyorsam ama bayağı zaman oldu kullanmayalı. Diş şekli ve bağlantı kısmı kalıyor tabi. 

Çok yük altında olmayacaksa, yani sizin durumda problem yaratmaz bence yazdırılmış dişli kullanmak, benim beklediğimden daha sağlam oldu hep yazdırdığım şeyler.  İçinin doluluk oranı (infill) kadar duvar sayısı da sağlamlığı etkiliyor.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Serkan Toker yazdı:

Zamanında mondeo koltuk motoru dişlilerini plastikten çok yaptırdım

3d pirnter dan mı basıldı , sanayi ne kadar gelişmiş avakodulu pastam

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Çağlar Bayur yazdı:

3d pirnter dan mı basıldı , sanayi ne kadar gelişmiş avakodulu pastam

3D yazıcı nedir haşhaşlı çöreğim, ben o dişliyi mengenede eğeyle yaparım.. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
Serkan Toker yazdı:

Bu tip çalışma yerlerinde plastik dişliler metallerden iyidir. Biz makinelere çok dişli yaptırdık plastikten. İçine cam elyafı falan karıştırıyorlar galiba esnek ve sağlam oluyorlar. Erciyes işyerleri sitesinde tırnağın var. Zamanında mondeo koltuk motoru dişlilerini plastikten çok yaptırdım olumsuz geri dönüş olmadı. 

Kuzenin cihazında cam elyaf karıştırma gibi bir durum mümkün mü bilmiyorum. 

Kendisi Biomedikal Mühendisliği okuyo. Üniversitedeki projelerde kullanmak için yapay organlara gereken parçaları yazdırmak için aldı yazıcıyı. Üst düzey profesyonel bir yazıcı değildi hatırladığım kadarıyla ama yazdırdığı nesneleri görünce benim de işimi görür düye tahmin ediyorum.

Örnek görselleri isteyim koyarım konuya.

Muhammet Ölmez yazdı:

Böyle bir konu vardı sanki forumda ama bulamadım şimdi.

Parçanın fotoğrafı var mı? Basit bir kumpas ile ölçüsü alınabilir. Fusion 360 programında dişli eklentisi olması lazım, çap ve diş sayısı girilince oluşturup şekli veriyordu yanlış hatırlamıyorsam ama bayağı zaman oldu kullanmayalı. Diş şekli ve bağlantı kısmı kalıyor tabi. 

Çok yük altında olmayacaksa, yani sizin durumda problem yaratmaz bence yazdırılmış dişli kullanmak, benim beklediğimden daha sağlam oldu hep yazdırdığım şeyler.  İçinin doluluk oranı (infill) kadar duvar sayısı da sağlamlığı etkiliyor.

Bende var diye hatırlıyordum ama arattım bulamayınca konu açtım.

Parçanın fotoğrafı yok. İnternetten araştırırsam bulurum ama.

Duvar sayısı vs gibi teknik konularını kuzen bilir, ben henüz o kadar bilgili değilim. Yazıcıyı şahsen tecrübe etmedim

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Serkan Toker yazdı:

ben o dişliyi mengenede eğeyle yaparım.. 

çakı kafi, ahadudulu poaçam

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Alptuğ Özcan yazdı:

Dediğim gibi suan icin pürüzsüz olmasa da aynalarda sıkıntı yok açılıp kapanıyor. Merak ettiğim boyle bisey yapıp kullanan var mi? 
cnc’de yaptırmak daha maliyetli olmaz mi?

asagidaki sitede bazı parçalar gördüm mesela silecek suyu dolum haznesini kapağı gibi. 
Flament kalınlığı konusuna gelirsek 3d yazıcı kuzenimde var ve kendi bastığı parçaların ister içi boş isterse dolu olarak yağdırabiliyormuş o da doğal olarak dayanıklılığı doğrudan etkiliyor. 

Siteyi yazmayı unutmuşum 

https://www.thingiverse.com/thing:3285853

dişli vs dayanamıyor. bunları basacak printer, naylon filament kullanmalı ve yüksek ısıda stabil çalışmalı.

diğer türlü daha kaba şeyler çok da güzel oluyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...