İçeriğe Yönlendir

Ön Amortisörlerin Değişimi Sonrası

Celal Aydın

Recommended Posts

Celal Aydın
Gökhan DOĞAN yazdı:

bendeki 2003 fiestada da aynı durum vardı sonrasında umursamamaya başlamıştım. yalnız esnetme konusu sizi yanıltabilir benim aracın önünü hiç bir şekilde esnetemiyordum bende hatta sırf bu yüzden amortisör değiştim yumuşar diye nafile yine durum aynıydı. arka öne nazaran esnemesi biraz daha kolay.

Valla ben de bakıma kadar umursamayacağım. Bakımda arka iki amortisör ile takozlarını değiştirip, helezonun altına görseldeki sarı takozdan koyduracağım.

Triger seti de bu bakımda değişecek, tuzlu bir fatura beni bekliyor. :)

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Celal Aydın yazdı:

Valla ben de bakıma kadar umursamayacağım. Bakımda arka iki amortisör ile takozlarını değiştirip, helezonun altına görseldeki sarı takozdan koyduracağım.

Triger seti de bu bakımda değişecek, tuzlu bir fatura beni bekliyor. :)

Orjinalde olmayan bir müdahaleyi yapmayın derim. Arka tasarımdan fazla havada durursa ağırlık dağılımı fren anında değişir. Bu defa abs hiç devreye girmeyecekken girmek zorunda kalır. 

Yorum bağlantısı
Celal Aydın
Ü.Emre Kartal yazdı:

Orjinalde olmayan bir müdahaleyi yapmayın derim. Arka tasarımdan fazla havada durursa ağırlık dağılımı fren anında değişir. Bu defa abs hiç devreye girmeyecekken girmek zorunda kalır. 

Önceki aracımda bir sorun yaşamadım, sert kullandığım da oldu, frenlemede olumsuz bir etki yapmadı. Çok az bir yükselme oluyor arkada, ki zaten olması gerektiği yere gelir şu anki duruşuna bakarsak aracın.

Ben bu çökmeyi LPG tankına bağlıyorum, helezon yaylar 10 yıldır statik ve dinamik yüklere maruz kalıyor, plastik deformasyona uğruyor.

Helezonu değiştirmektense takoz koymak daha mantıklı geliyor, çünkü orijinalini bulabilmem zor, hep yerli üretim var piyasada.

Yorum bağlantısı
Onur Bulut
Celal Aydın yazdı:

Kontrol ettiğimda arka sağ amortisör üst takozu parçalanmış, sol taraf sağlam.

Muhtemelen amortisörler de eskidi, helezonların üst takozu da eskimiştir.

Eski Fiestamda (aynı kasa) yağ kaçakları sonucu çift değişim yapmıştım, viraj demir lastikleri de değişmişti, fakat çukurlarda “govk” şeklinde ses geliyordu arkadan, aynı sese benzer ses bu araçta da var, özellikle arka sağ tarafa biri bindiğinde oluyor.

Buna çözüm olarak Courier’lerde mevcut olan, helezon alt takozu takılmıştı, aracın arkası az bi miktar yükselmişti, fakat olması gerektiği gibi duruyordu.

Aynı işlemleri bu araca da yaptıracağım, çözülecek bu durum. 

Eski aracın görseli;

C53CAC98-5047-4BFF-8643-2A749E867E5D.jpg

Arkaya biri bindiginde özellikle esneme yaptıkca aynı sesi bende alıyorum. Helezonun alt kısmına gelen yere helezondan geçecek sekilde hortum taksak acaba sorun düzelirmi ? 

Yorum bağlantısı
Celal Aydın
Kime gidiyorsun servise Celal?

Salih Oto Ford Hastanesi’ne abi.
Arkaya biri bindiginde özellikle esneme yaptıkca aynı sesi bende alıyorum. Helezonun alt kısmına gelen yere helezondan geçecek sekilde hortum taksak acaba sorun düzelirmi ? 

O şekilde uygulama yapanları duydum, düzelir muhtemelen.
Birçok modelde alt tablada takoz bulunuyor, nedense bu kasalarda yok.
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Celal Aydın

8B7385C8-237A-4DFF-A0E6-DF89D4194EFC.jpg

Stepneyi çıkardım, sonuç böyle.

Düzeldi sanki. Amma ağırmış stepne. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...