İçeriğe Yönlendir

Toyota Camry Nightshade Special Edition

Ali Tuğberk Avar

Recommended Posts

Ali Tuğberk Avar
(düzenlendi)

Merhaba, 

Araç sadece fotolardan gördüğüm kadarıyla bile passatı massatı ağlatır. Bugüne kadar İstanbul'da bile toplasan 3-4 tane gördüm. Sorun bizim ülkenin pazarında tutulmaması mı gelmemesi mi bilmiyorum ama muhteşem bir araç kendi klasmanında. Fiyat bizim ülkede yine absürt olacaktır ama bi merso bi bmw den düşük bi fiyatla gelirse almayı düşünüyorum. Alıp bineriz 1-2 sene sonra satarız. Daha doğrusu satabilir miyiz nedir ne değildir Toyota'nın bu aracıyla ilgili bilgisi olanlar beni aydınlatırsa sevinirim. Şişik bir başka markanın d segment aracına milyon vermektense bu araç üstte dediğim şartları karşılarsa alırım. Cip mip suv muv sevmiyorum. Buna göre araba dediğin sedan ya da hb olmalı. Tarz meselesi. 

iJa1NYMT3Lfq.jpeg

Kx4i9CgtUjFf.jpeg

VvFKpu2d-z6D.jpeg

Başta dediğim gibi 2 yaşında bi mersoyla yakın fiyat olursa merso alınır ama güzel bi fiyatlandırma yapılırsa bundan bi sıfır alınıp birkaç sene binip satılır. 

Türkiyede pek olmamasının nedeni ile ilgili detaylı bilgim yok ama Toyotanın pazarlama politikası ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Yoksa baktığın zaman ABD de en çok satan araba bu.. He hibritine yaklaşmam bile ama diğer seçenekler zaten iyi. 

Detaylı bilgi Kaynak

tarihinde Ali Tuğberk Avar tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

sıkça mevzusu olur, tutuma tutulma piyasası olma olmama konusu sadece tekniğe bağlı değildir, satış pazarlamaya bağlıdır, tüm markalar için genel

Ali Tuğberk Avar yazdı:

Başta dediğim gibi 2 yaşında bi mersoyla yakın fiyat olursa merso alınır

mesela 1.5 dci motorlu merso bile alınır olarak yer etmiştir piyasada.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Tuğberk Avar
Çağlar Bayur yazdı:

sıkça mevzusu olur, tutuma tutulma piyasası olma olmama konusu sadece tekniğe bağlı değildir, satış pazarlamaya bağlıdır, tüm markalar için genel

Aynen konuda da yazdım zaten. Ben de araç kötü diye değil Toyota'nın Türkiye ile ilgili pazarlama taktiğinden dolayı piyasaya pek sokmadığını düşünüyorum. Vw ile anlaşmış bile olabilirler Türkiye için yoksa vw passat için kol gibi servis, parça vb. ücretler çıkaramaz.  Şu araçla pazara girse Toyota sağlam satış pazarlama reklam parası harcasa passatın filan esamesi okunmaz. Fotolar için konuşmuyorum sadece aracı az çok araştırdım. Amerika pazarında inanılmaz tutuluyor bizim burdaki reno Fiat gibi 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)

Tamamen pazar stratejileri ile ilgili , mesela Amerikan pazarında büyük araçlar çok tutuyor, çift kabinler yada van tarzı araçlar. Adamların hem fiziği iri hem de ülke çok büyük olduğundan konfor ve hacime ihtiyaçları çok oluyor. Toyota sienna , Honda Odyssey, chrysler pacifica, Kia carniva, tutan mini vanlar. Kocaman hacimleri var. Türkiye de arasan anca elçilik araçlarında bulursun bunları.

Kia da Togg a benziyor.

2021-Chrysler-Pacifica-S-Limited-AWD-202

4-5 sene önce Arkadaşımın dayısı için araç bakıyoruz. Israrla Corolla istiyordu. Bir bayiye girdik, teşhirde avensis vardı, corollanın altında fiyat teklif ettiler ama Arkadaşın dayısı bunlar tutmuyormuş, satamayız diye almamıştı. 

Önemli olan aracın hızlı nakite dönüşü, parçasının bol olması ve ihtiyaçları karşılıyor olması. Yoksa biyasada 10 lu sayılarda olan aracı kullanırken kaza yaptığında stok olmayan parçayı aylarca bekleme ihtimalin var. Hele bu zamanda üretim bu kadar sıkıntılıyken zor gelir o parça.

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Corolla’nın büyüğü. Biraz da iyisi. Çok bir şey beklemeyin. Yani passat’tan da çok bişe beklemeyin. Sonuçta d segment. Bir e klas değil. A6 değil. Toyota’nın e klas şekil arabası avalon. O da gelmiyor zaten. 

ha alınır sorunsuz binilir vs o ayrı konu. 

ayrıca yanlış bilmiyorsam 2.5 motor hybrid ve sadece full paket seçeneği satılıyor. Sıfırı 1.770.000 liracık :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Geçen otoyolda yanımdan geçti civice benzettim, sollayınca yabancı plakalı camry olduğunu gördüm.

Otosan mondeo 1.6~1.5 dizelleri otomatik getirebilse passattan çok satardı.

Distribütörler arası gizli bir pazar paylaşımı var bence 2023 togg dan sonra açıklanacakmış🤣

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Metin Uzunoğlu yazdı:

Otosan mondeo 1.6~1.5 dizelleri otomatik getirebilse passattan çok satardı.

Distribütörler arası gizli bir pazar paylaşımı var bence 2023 togg dan sonra açıklanacakmış🤣

Dizelleri geçtim. Benzinli almak isteyen vatandaş için 

2009 sonrası otomatik passat ilan sayıları

tsi 2240 adet %24

tdi 7000 adet %76

2009 sonrası 1.5 ecoboost otomatik mondeo ilan sayısı 

177 adet

benzinli otomatik tercih eden yine passat seçmiş. Bu biraz da reklam işi. Algı işi. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

vesile ile sah kom da ki ilan adeti yanıltır, bazı arabalar çek gibi dir, 16 defa el değişmiş (noter satışı) suv bakmıştım 3 adet alıcı satıcı arasında gidip gelmiş

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Çağlar Bayur yazdı:

vesile ile sah kom da ki ilan adeti yanıltır, bazı arabalar çek gibi dir, 16 defa el değişmiş (noter satışı) suv bakmıştım 3 adet alıcı satıcı arasında gidip gelmiş

Birde mondeo alan kolay kolay değişmez, değişemez alternatifi pahalıdır. 

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Corolla’nın büyüğü. Biraz da iyisi. Çok bir şey beklemeyin. Yani passat’tan da çok bişe beklemeyin. Sonuçta d segment. Bir e klas değil. A6 değil. Toyota’nın e klas şekil arabası avalon. O da gelmiyor zaten. 

ha alınır sorunsuz binilir vs o ayrı konu. 

ayrıca yanlış bilmiyorsam 2.5 motor hybrid ve sadece full paket seçeneği satılıyor. Sıfırı 1.770.000 liracık :) 

Aynı motora sahip lexus test etmiştim e clastan güzeldi ama tercih edermiyim hayır sonuçta toyota servisine gideceğim. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

yani mondeo daha çok aslında diyorsunuz :) 

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
(düzenlendi)
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Mümkün değil. Passat kaliteli, iyi, sorunsuz olduğu için değil (öyle mi değil mi bilemiyorum) markanın prestiji için tutuldu.

Piyasada enteresan algılar var. 

Ford araçları seleflerinden çık yakar denir. Yıllarca rent a car işlettik, mesela 1.6 tdci focus 1.6 tdi jettadan az yaktı hep. Dizel ford motorları çabuk biter algısı vardı, bizde şirketten kalma focusun biri duruyor, 425 bin km'de. Bu aracı onlarca kişi kullandı, herkes hor kullandı. Babam halen binip bin km yola gidiyor her sene. Motor falan yaptırmadık :) İlk baskı balatası 350 bin km'de değişti hatta. 

Aynı model yılında ve benzer durumda jetta fiyatı ile focus fiyatı arasında ciddi farklar var ikinci elde. 

Garip bir bilgi, sıfırken ucuza alınan beyaz renk araçlar ikinci elde daha çok para ediyor :D 

Camry çok iyi bir araç mıdır bilmiyorum ama passattan kötü değildir. 

tarihinde Murat Sahın tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
  • Teşekkür 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Metin Uzunoğlu yazdı:

sonuçta toyota servisine gideceğim. 

Bozulunca servis helikopterle ayağına geliyorlar ama. bozulmadığı için adamlar rahat :) 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

yok genel olarak yazdım, daha çok mondeo ithal edilmedi ki 2 eli çok olsun, genelde: bazı modeller vardır sıfırı 1000 satmış olsun bir model de 10000 satmış olsun, ama 2ele bakınca 1000 satmış olandan 500, diğerinden 1000 ilan görebilirsin, ama görmemeliyiz rakam olarak

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Murat Sahın yazdı:

Camry çok iyi bir araç mıdır bilmiyorum ama passattan kötü değildir. 

Kullanmadım ama Passattan iyi olduğuna eminim çünkü passat Türk müşteri için iyi avrupslı için iyi değil camry usa ve japon  müşteri için iyi.

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Bozulunca servis helikopterle ayağına geliyorlar ama. bozulmadığı için adamlar rahat :) 

Arıza olayı ayrı bir konu ben rutin bakımdan bahsediyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Tuğberk Avar
Alptuğ Özcan yazdı:

İmkan varsa Japon olacaksa Lexus derim ben

Lexus var mı tr de onu bile bilmiyorum ben :) ama çok sağlam araç yutupta videolarını izledim. Japonlar yapmak istesin yeter ki.. Alman araçlarında direkt Alman üretimler aşırı sağlam. Almanya dışında olan tüm üretimler çöp olmasa da çöpe yakın. Sıkıntıya sokuyor insanları. Toyota'nın Amerika'ya giden araçlarını gemilere tüm parçalarıyla yükleyip 5-6 aylık yolculuk sırasında birleştirdiğini biliyorum. ABD de Japonlar çok tutuluyor. Adamlar öyle bir pikap yapmış ki Afrika'nın Ortadoğu'nun tamamına yakınında en çok satan pikap Hilux. Tabi arkaya makineli monte edip kullanıyorlar o ayrı konu da çölde de nemli ormanlık alanlarda da sorunsuz gidiyor araçları. Japonlara saygılıyız. Severiz. Alamanlar sapıttı son 15-20 senedir :D

Uzakdoğu'da bir tek Çin'de toyotayı geçmiş vw satışta, sebebi de tahmin edersiniz ki tamamen siyasi :) Japonlarla limoniler çünkü. He biz fransızcı olduk şirket yüzünden ucuz parça az yaksın mantığı :D

Bi dahaki aracımı japon ya da Alman alıcam du bakalım. 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Var. Hatta forumda test sürüşü yapan arkadaş vardı eski yöneticilerden [emoji4]

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Metin Akbal yazdı:

Var. Hatta forumda test sürüşü yapan arkadaş vardı eski yöneticilerden emoji4.png

Lexus var yav. Tane tane satıyorlar. Eski de var hatta sarı sitede

geçen bi binanın önünden geçtim. Tek firma. Kapının önünde devasa bi genesis duruyor. Önünde de şöför bekliyor. Dedim bundan çok yok tercih edilmiyor. Bizim patron bundan başka binmez dedi.

adam hepsine binmiş bi de tercih yapıyor bak bak :)  

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Barış AÇIL

Yaklasik 20 yildir TR piyasasinda olan ve model taninirligi olan Avensis in asagida mart -nisan- mayis ve haziran 2018 satis rakamlari bulunmaktadir.

Tabi firmanin modeli satip satmama hevesinin ve avensisin dunya genelinde ipinin cekilmesininde bunda payi var.

Ama ayni sekilde ipi cekilen passat in 2021 yilinda ulkemizde ki satis rakami 17000 adet.

Yanlis anlasilmasin kalite manasinda karsilastirma yapmiyorum tamamen model kabul edilebilirligi...

Buradan bakinca Camry nin işi cok zor, hele vatandasin tercihleri sedandan SUV a kaydigi ve araba almanin cidden zorlastigi bir ortamda

88aada13f80cb9d228f6ab50ff3874da.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...