İçeriğe Yönlendir

Bir Senede İki kez Amortisör Değiştirmek

Behlül Baş

Recommended Posts

Behlül Baş

En son Kasım’da arabanın amortisörler ve amortisör takozlarını yeniledim. Sağ taraf patlaktı çift taraflı değiştirdim.

Amortisörler sachs marka takozlar lemförder.

Değişimden 1 ay sonra nerdeyse eski haline geri gelmişti ama zamanım olmadığı için ilgilenemedim. 

Ve şuan araba virajlarda çok esniyor araba sollarken savruluyor gibi oluyor. Rayda gitme hissi tamamen gitti nerdeyse yoldaki her şeyi hissediyorum.

Kasislerden geçerken sol taraftaki amortisörün pıs sesini duyarken sağ taraftan bir şey gelmiyor sanki ve engebeli yollarda çukurda araba çizgisinden çıkıyor hava rüzgarlıysa yüksek hızlarda araba hiç güven vermiyor yandan geçen tırın rüzgarı çok sallıyor. 

Şimdi bunlar direkt amortisör belirtisi fakat nasıl yeniden bozuldu yine aynı taraf anlamadım. İlk başta yanlış montaj mı yapıldı? Yayda mı bir sıkıntı var? 

Aks veya taşıyıcı amortisörün daha çabuk bozulmasına yol açar mı? Veya diğer ön takım elemanları?

Amortisör fabrikasyon hatalı ihtimali de var ama takmadan önce kontrol edilmişti bilmiyorum. Ne yapmam gerekir? Şuan sağ taraf yeniden patlak gibi. Yeniden yenilesem yine aynısı olmasın diye sebebi bulmaya çalışıyorum

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Parçaların orjinalliğinden emin olmak lazım önce. 

Sürekli aynı taraf bozuluyor ise ve parçadan eminsek yaylara bakmak lazım. Belki yaylardan biri fazla düşüktür. Sol taraf yüksekse sağa biner yük ve yayınız özelliğini kaybettiğinden diğer parçaları zorlar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Zafer Oflu

Amotisörün üstündeki somunu önce kontrol ettirin. Eğer sıkılmamışsa bosluktan dolayı ses de yapabilir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
(düzenlendi)

4 sefer ön takımı yaptırdı isen 3 tarafı sağ idi. Ustalar ısrarla uyarınca yolun sağına dikkat kesildim. yolun sağı genelde bozuk oluyor oda sağ tarafı tez bozuyor. 1 yılda bozulur mu? Benim gibi değişimden 2 gün sonra lastiği yaracak bir çukura vurunca bozulur. Tekeri çevirip amortisör yağ kaçırmış mi bakın 

tarihinde Hamit inan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Behlül Baş
Ü.Emre Kartal yazdı:

Parçaların orjinalliğinden emin olmak lazım önce. 

Sürekli aynı taraf bozuluyor ise ve parçadan eminsek yaylara bakmak lazım. Belki yaylardan biri fazla düşüktür. Sol taraf yüksekse sağa biner yük ve yayınız özelliğini kaybettiğinden diğer parçaları zorlar

Parçalar orijinal ona eminim hocam. Sol taraf çok düzgün çalışıyor ama sağ kötü.

Zafer Oflu yazdı:

Amotisörün üstündeki somunu önce kontrol ettirin. Eğer sıkılmamışsa bosluktan dolayı ses de yapabilir. 

Sımsıkı hocam ona eminim.

Hamit inan yazdı:

4 sefer ön takımı yaptırdı isen 3 tarafı sağ idi. Ustalar ısrarla uyarınca yolun sağına dikkat kesildim. yolun sağı genelde bozuk oluyor oda sağ tarafı tez bozuyor. 1 yılda bozulur mu? Benim gibi değişimden 2 gün sonra lastiği yaracak bir çukura vurunca bozulur. Tekeri çevirip amortisör yağ kaçırmış mi bakın 

Yağ kaçağı yok görünürde hiçbir şey yok. Hatta kaputtan bastırınca öyle yaylandığı da yok anlamadım gitti

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Zafer Oflu
Behlül Baş yazdı:

Yağ kaçağı yok görünürde hiçbir şey yok. Hatta kaputtan bastırınca öyle yaylandığı da yok anlamadım gitti

Eğer yaylanmıyorsa (nasıl bir kuvvet uygulandı bilmiyorum ama) zaten sorun var demektir. Kaputu açın. Yanınızda bir kişi arabayı sağa sola esnetirken, amortisör somunun olduğu bölümü elinizle tutun veya avucunuzu bastırın. İçeriden vuruntu sesini algılar iseniz amortisörde sorun var demektir. Benim bilgi bu yönde. Eğer yoksa alt takımda başka yerlere baktırın

Behlül Baş yazdı:

Parçalar orijinal ona eminim hocam. Sol taraf çok düzgün çalışıyor ama sağ kötü.

Babamın arabasında da parçalar orjınaldi ama onda tam aksine esneyince davlumbaza sürtüyordu araç. Amortisörlerde kaçak da yoktu ama amortisör ömrünü tamamlamıştı. değiştirince hersey düzeldi. Yağ kaçağı olmaması veya orjinal olması da her zaman çözüm olmayabiliyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Behlül Baş

Sanırım benzer bir olayı tecrübe eden kimse yok.

Montaj sırasında yapılan herhangi bir hata olabilir mi acaba diye düşünüyorum ama bilemedim 

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Öner Kurukuz

Yeni konu açmaktansa bu konudan devam edeyim dedim.

Bende 2013 focus var. 9 yildir yollarimiz yapılmadığı için bozulan ön takımı yaptırıyordum. Nihayetinde yollar asfaltlandı, ancak sol ön amortisörden hafif bi lokur lokur ses geliyor. Özellikle stabilize yola girince çok belli oluyor.

Orjinal amortisörün marka ve modelini bilenler yazarsa memnun olurum. Ön iki amortisörü alıp kendim değişmeyi düşünüyorum. Videolari izledim, yapabilirim gibi. Baktım olmuyor ustaya götürür işçilik parası verir değiştiririm.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

ses başka yerden geliyor olamaz mı? yay sökerken sabitleme aparatınız var mı?

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Öner Kurukuz yazdı:

Yeni konu açmaktansa bu konudan devam edeyim dedim.

Bende 2013 focus var. 9 yildir yollarimiz yapılmadığı için bozulan ön takımı yaptırıyordum. Nihayetinde yollar asfaltlandı, ancak sol ön amortisörden hafif bi lokur lokur ses geliyor. Özellikle stabilize yola girince çok belli oluyor.

Orjinal amortisörün marka ve modelini bilenler yazarsa memnun olurum. Ön iki amortisörü alıp kendim değişmeyi düşünüyorum. Videolari izledim, yapabilirim gibi. Baktım olmuyor ustaya götürür işçilik parası verir değiştiririm.

Şasiden bakılabilir parçaya fakat üst takozdan veya bir burçtan hatta şanzıman motor takozlarından dahi olabilir. 

Kontrol edip emin olmadan değişim yapmayın derim. 

Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz
Çağlar Bayur yazdı:

ses başka yerden geliyor olamaz mı? yay sökerken sabitleme aparatınız var mı?

Şimdilik herhangi bir aparatım yok, ancak yapması çok da zor değil.

Asıl sorun kesin emin olamamam. Belki Emre Kartal'ın dediği gibi burçlardan da geliyor olabilir.

İncelemeye devam ediyorum, ama ilk etapta amortisörden şüpheleniyorum, bu nedenle ön iki amortisörü değişecekmiş gibi plan yapıyorum.

Daha basit birşeyden çıkarsa ne ala :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Öner Kurukuz yazdı:

ancak yapması çok da zor değil.

zor değil derken çok ciddi yaralanma hatta sakat kalma riski olan bir işlem. ön amortisör değişimi konusu. benden uyarması

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...