İçeriğe Yönlendir

Atmosferik Araçlarda Yüksek İrtifa Hastalığı ...

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz

Merhaba 

Cankurtaran rampasını dip gaz yapıp, vites düşürmeme rağmen çıkamadım... Tır bile solladı beni... :D Obd bağladım. Motor harareti 106 dereceye bağlamış. Ne zaman 3 ncü vitese takıp 5000 devir cevirdim, o zaman motor harareti zank diye düştü. Sonra Cruze rampada çekmiyor diyorlar. :D

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Çıkamadım derken? Hızlanamamak anlamında mı yoksa hız mı kaybediyorsun. Kaçıncı viteste hangi hızda girmiştin? 

Vesileyle orayı en keyifle çıktığım arabam 2001 Fiesta 1.6 Sport idi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

yahu coğrafi görüntünün yarattığı bir etki sanırım, rampa çıktığımı , araba hız kaybetmeye başlayınca anladım. 4 de takdım, çekmedi. tır beni sollayınca , içine tükürüyüm dedim. Takdım 3 ncü vitese .. Obd kaydına baktım. Araba 3ncü vitesde 5650 devir cevirip, 115 km hız yapmış. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Selim Bilgin yazdı:

Çıkamadım derken? Hızlanamamak anlamında mı yoksa hız mı kaybediyorsun. Kaçıncı viteste hangi hızda girmiştin? 

Vesileyle orayı en keyifle çıktığım arabam 2001 Fiesta 1.6 Sport idi. 

3. Vitesi ah o 3. Vitesi

İlgazdan inerken 5. Vitesi bitirip kesiciye girişim :) kanadimiz yoktu ama uçabilirdik bee

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ali Darbaz yazdı:

yahu coğrafi görüntünün yarattığı bir etki sanırım, rampa çıktığımı , araba hız kaybetmeye başlayınca anladım. 4 de takdım, çekmedi. tır beni sollayınca , içine tükürüyüm dedim. Takdım 3 ncü vitese .. Obd kaydına baktım. Araba 3ncü vitesde 5650 devir cevirip, 115 km hız yapmış. 

biraz yavaş çıksan ne olur ki?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Bu arada Motor şişiyorsorsa uzun yolda conta iz kamink @Çağlar Bayur 😛

konuyu hiç anlamadım ama yazın gelişi ayvadan belli olur der atalar

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Ali Darbaz yazdı:

Sen 5. Vites ölü devir giderken rampaya vurmuşsun araba devirden düşmüş sonra da anca 3te toplamış diye anladım ben. Biraz tempolu girsen ya da yavaş çıkacaksan önden 4’e alsan sorun olmazdı bence. 

Mustafa Tüfekçi yazdı:

3. Vitesi ah o 3. Vitesi

İlgazdan inerken 5. Vitesi bitirip kesiciye girişim :) kanadimiz yoktu ama uçabilirdik bee

En güzeli arabanın dibini görebiliyordun korkmadan. O hafif atmosferik hb’ler ata binip gittiler. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

Alinin Turbosu gelmiş.

aman hocam atmosferik hali ile kamyonlara kamyonetlerin arasında daliyor her kavşaka, videolarda izledik ürperdim.

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Koray Demir

Konu içeriğinin yüksek irtifa hastalığı ile bağını kurabilen varsa aydınlatsın lütfen?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

Cankurtaranda 115i gördükten sonra ilk virajda dip fren gelmiştir 😂😂

Çok kazalar olur orada. Bilen için de ayrı bir keyif. 

Koray Demir yazdı:

Konu içeriğinin yüksek irtifa hastalığı ile bağını kurabilen varsa aydınlatsın lütfen?

Cankurtaran iyi yükselişli virajlı bir yol. Yüksek irtifaya çıkarken çıkamamış aslında 

Yorum bağlantısı
Koray Demir
Oğuzkan Erışık yazdı:

Cankurtaran iyi yükselişli virajlı bir yol. Yüksek irtifaya çıkarken çıkamamış aslında 

Defalarca geçmişimdir turbosuz düz atmosferik her araç devir çevirmezsen can çekişir hatta rakım daha çok arttıkça normal hacim turbolu araçlar bile zorlanıyor hastalık değil normal bir durum yani.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Koray Demir yazdı:

düzelttim.

• Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Bence bu kadar ayrıntıyla boğuşuyor olman çok tehlikeli. Ciddi derecede yoldan gözünü ayırıyorsun. Yolda bişey duruyor olsa frensiz dalacaksın gibi his uyandı bende. 

• Beğen 17
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)

orayı hybrid ile sakin tırmandım. 75-105 arası hızlarda geçtim. 25dk falan sürdü sanırım :) araç turbolu olsa tek fark motor devri fazla yükselmeden çıkar. azcık daha az yakar. yoksa her araba yüksek hızda çıkmak isterse bu rampada çok yakar.

tam o nokta. tırmanma kızılcahamam sapağından başlıyor. ben hızlandırarak kaydettim videoyu. 11.47

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
İlkay Başaran yazdı:

Bence bu kadar ayrıntıyla boğuşuyor olman çok tehlikeli. Ciddi derecede yoldan gözünü ayırıyorsun. Yolda bişey duruyor olsa frensiz dalacaksın gibi his uyandı bende. 

monaco da f1 seyrettim, bu kadar ürkmedim, yola ayırdğı zamandan fazlasını ekranlar ile birlikte geçiriyor,

• Beğen 5
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

monaco da f1 seyrettim, bu kadar ürkmedim, yola ayırdğı zamandan fazlasını ekranlar ile birlikte geçiriyor,

Bolu tünel girişinden eve kadar trafik yoğun. Acaba tünel çıkışı rampa inişte ne yaptı merak ediyorum :) ama sanki videoda orası yok. Otoban kapalı mı?

Yorum bağlantısı
Ali Gök

Telefonla oynamayida geçmiş hesap kitap yapıyorsunuz hiç doğru hareketler değil trafik te 1 saniye bile bazen çok önemli olur zaten baktiginiz seylerinde çok önemi yok canınızı düşünün birazda

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Koray Demir yazdı:

Motordaki beygirler nefes alamamış herhalde

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Serkan Maden

Benim eski aracım 1.2 tsı yüksek istifada (1700 m. Üstünde) 5000 devirden sonra turboyu  devre dışı bırakıyordu. Stop edip çalıştırdığımda tekrar devreye giriyordu. Servis hava sensörünün devre dışı bıraktığını söylemişti.

Yorum bağlantısı
Alparslan Coban

Arabayı üzmemek diye bir tabir var, malum teknik veriler, devir tork ilişkileri, turbolar, beygirler işin içine girince anlatması da dinlemesi de sıkıcı olabiliyor ama 'arabayı üzmemek' öyle mi? Çok güzel bir ifade, her arabanın bir tatlı gidişi vardır o yokuşu 1.6 honda başka çıkar, 15. tsi başka çıkar, 1.0 atmosferik başka, o sebeple o aracı üzmeden 70 le çıkmak gerekiyorsa 70 le çıkılacak biraz sabır, hafif bir müzik, ekranlara bakmak yerine etrafı seyir, daha güvenli ve keyifli olacaktır diye düşünüyorum.

• Beğen 9
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Bolu tünel girişinden eve kadar trafik yoğun. Acaba tünel çıkışı rampa inişte ne yaptı merak ediyorum [emoji4] ama sanki videoda orası yok. Otoban kapalı mı?
İstanbul yönü kapalı ya.Hemen hemen 1 ay oldu. Kurbana Trabzon'a gideyim deme [emoji3]
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...