İçeriğe Yönlendir

Klima Soğutmuyor

Süleyman Can
Çözüme git Süleyman Can tarafından,

Recommended Posts

Süleyman Can

Merhaba,

Aracımın klima gazı neredeyse bitmişti. Sanayide gaz dolumu yapıldı. Gazı basan dayı gazını öve öve bitiremedi. Sahtelerinden sakınmak lazim diye. 300 TL para verdim (polen filtresini de taktirdim). Gaz dolumu yaklaşık 20 dakika sürdü göstergeleri bakıp tamam dedi. Termometre ile havalandirmanin ağzından ölçüm yaptı. 10 derece olctu, yola çıkınca 5 e kadar iner dedi. ( ölçüm yaparken hava da epey soguktu) Neyse havalar ısınınca açayım dedim. 95 km sürdüm. Yolculuğun başından sonuna kadar sogutamadi. Kademe sürekli 3de çalıştırdım.(4 e almadım). Elimi havalandirmanin ucuna tuttum soğuktu ama ne hikmetse araba soğumadi. Tek tek camları kontrol ettim kapalıydı. Öğleden sonra yola çıktığım için özellikle ön cam güneşi sürekli yedi. Tam derece veremem illa ki ama dışarısı 32 derece falan iken içerisi olsa olsa 26-27 gibi hissettirdi. 

Sorun ne olabilir ya da sorun yok da aracın yapabileceği mi bu kadar? Güneş bulutun arkasına geçince birden hafif serinlik çöktü. Yan camlar 2 numara filmli, ön camda film yok.

Teşekkürler.

Fiesta başlığı yerine fusion a açmışım. Konu tasinirsa sevinirim.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Gaz kaçağı olabilir, kompresör ömrünü tamamlamış olabilir. Tekrardan klimacıya göstermeniz lazım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Şuanda yetkili serviste kampanya var 300 veya 350 liraya yapıyorlar zaten. Keşke öyle yapılsaydı. 

Polen filtresi kalitesizse soğutmaz hava az geçer. Gaz fazla veya eksik ise sıkıntı olur soğutmaz. 

3. Kademede eğer soğutmadı ise kesinlikle sıkıntı vardır

Yorum bağlantısı
Süleyman Can
Ü.Emre Kartal yazdı:

Şuanda yetkili serviste kampanya var 300 veya 350 liraya yapıyorlar zaten. Keşke öyle yapılsaydı. 

Polen filtresi kalitesizse soğutmaz hava az geçer. Gaz fazla veya eksik ise sıkıntı olur soğutmaz. 

3. Kademede eğer soğutmadı ise kesinlikle sıkıntı vardır

Polen filtresini orijinal Bosch marka taktirdim. Elimi havalandirmaya tutuyorum soğuk ama arabanın içini sogutmuyor. Gaz kaçırıp eksiltse zayıf soğutur, kompresör arızalı olsa hiç çalışmaz. Ben bu işi çözemedim. 

Yorum bağlantısı
Süleyman Can
Çağlar Bayur yazdı:

hava sıcak nemli olabilir hissedilen sıcaklık artar

Bazı kullanıcılar da arac güneşi tam alırken sogumuyor diye şikayet etmiş. İyi de ben bu klimayı güneş yokken acacaksam ne anlamı kalacak 😃

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

güneş altında rölantide beklenirken araba içi soğumaz pek acaba onu mu demişler?

Yorum bağlantısı
Barış AÇIL

Bende onceki aracimda sikayetciydim, iki sefer gaz bastirdim disarda bir turlu istedigim verimi alamadim.

Sonra kaca patlarsa patlasin serviste baktiracagim dedim. En son 80 tl ile fiat yetkili servisinde gaz dolumu yaptirmistim. Cok daha iyi sogutuyordu. Isin ilginci piyasadan daha ucuzdu.

Ama sanirsam kompresorle de ilgisi var bu isin, daha guclu motor olanlarda kompresorde daha kuvvetli oluyor. Klimalardaki btu mantigi gibi.

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Süleyman Can yazdı:

Polen filtresini orijinal Bosch marka taktirdim. Elimi havalandirmaya tutuyorum soğuk ama arabanın içini sogutmuyor. Gaz kaçırıp eksiltse zayıf soğutur, kompresör arızalı olsa hiç çalışmaz. Ben bu işi çözemedim. 

Elinizi normal akan havaya da tutsanız serin gelir vantilatörde mesela... 

Bosch polen filtresi takılmıştır ama uygun model değildir, ters takılmıştır vs vs bunları gözardı etmeyin. Ters takılırsa hava az geçer soğutma düşer. 

Fan hızını artırdıkça soğutma performansı düşecektir. Sistemde kusur varsa özellikle. 

Klimayı cama verirseniz daha düşük performansla soğutur. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç

Hava çıkış sıcaklığı baştan hatalı zaten 10 derece çok fazla klima için. 4 derece civarında hava vermesi lazım.

Yorum bağlantısı
Süleyman Can
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

güneş altında rölantide beklenirken araba içi soğumaz pek acaba onu mu demişler?

Seyir halindeyken

Barış AÇIL yazdı:

Bende onceki aracimda sikayetciydim, iki sefer gaz bastirdim disarda bir turlu istedigim verimi alamadim.

Sonra kaca patlarsa patlasin serviste baktiracagim dedim. En son 80 tl ile fiat yetkili servisinde gaz dolumu yaptirmistim. Cok daha iyi sogutuyordu. Isin ilginci piyasadan daha ucuzdu.

Ama sanirsam kompresorle de ilgisi var bu isin, daha guclu motor olanlarda kompresorde daha kuvvetli oluyor. Klimalardaki btu mantigi gibi.

Bu klima gazı oyle bisey ki uzaktan bakıp iyisi mi kötüsü mu anlayamıyorsun. Deneme yanılma ile gaz basa basa denemek lazım. Ben de kompresör performansının araç boyutlarıyla alakalı olduğunu düşünüyorum. Küçük kompresör Bi yere kadar yetistirebiliyor da olabilir.

Ü.Emre Kartal yazdı:

Elinizi normal akan havaya da tutsanız serin gelir vantilatörde mesela... 

Bosch polen filtresi takılmıştır ama uygun model değildir, ters takılmıştır vs vs bunları gözardı etmeyin. Ters takılırsa hava az geçer soğutma düşer. 

Fan hızını artırdıkça soğutma performansı düşecektir. Sistemde kusur varsa özellikle. 

Klimayı cama verirseniz daha düşük performansla soğutur. 

Elime gelen serinlik vantilstorden ziyade soğuk hava. Polen filtresinin üstünde fiesta V yazıyordu. Takarken ters oldu mu orasindan emin değilim.

Çağatay Kılınç yazdı:

Hava çıkış sıcaklığı baştan hatalı zaten 10 derece çok fazla klima için. 4 derece civarında hava vermesi lazım.

Bu konuda hic bilgim yok o yüzden 10 derece denilince heralde standartı bu dedim. Seyir halindeyken 5 oluyor mu acaba...

tarihinde Süleyman Can tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Tuğberk Avar
(düzenlendi)

Bu araçlar nedense çok soğutmuyor yani o buz gibi havayı vermiyor benim bindiğim 2009 öncesi fiestalar hep böyleydi 1 tanesi hariç o da tüm klima sistemini sıfırlamış mahalleden bir arkadaşın aracıydı onun kliması merso kliması gibiydi. 

Ben 1 senelik araçta 2-3 gün önce klimaya yüklenince soğutmuyor la bu dedim dün bakım günüydü bakımlar yapılınca bugün baktım Antarktika gibi oldu üşüttü beni. Polen filtresi de değişti bakımda onun etkisi çok hava direk oradan etkiliyor klimayı. Ya da 3 gün önce hava çok aşırı basıktı ben öyle soğutmuyor gibi hissettim bilmiyorum.. kısacası polen orj. olsun yine olmuyorsa sağlam bi yerde gazı kontrol ettirin daha da olmuyorsa servisine gidip tüm klima sistemini kontrol ettirin hatta değiştirin. O zaman net sonuç alırsınız. 

tarihinde Ali Tuğberk Avar tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Süleyman Can

Acaba diyorum sirkülasyon düğmesi sürekli disardan içeriye modunda. Onu içeriden tekrar içeriye alsam bi farkı olur mu?

Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç
Süleyman Can yazdı:

Acaba diyorum sirkülasyon düğmesi sürekli disardan içeriye modunda. Onu içeriden tekrar içeriye alsam bi farkı olur mu?

Seyir halinde 5 olur demek saçma. Yeterli gaz varsa doğru gaz ise sistemde kaçak vs problem yoksa rölantide de 4 5 derece çıkmalı hava. İç sirkülasyon açık olunca daha verimli soğur 

Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt

Bu konu bende de karışık biraz. Şu an şirket aracı 2019 model coralla hibrit var. 23 e ayarlı otomatik klima içeriyi hiç yeteri kadar soğutmuyor. Üstelik burası Malatya ve nem pek olmaz. 31mayis2022 de istanbula geldim bir toplanti için ve BMW 1.16 kiraladım. İstanbul'da hava 32 33 derecelerde yine otomatik klimayı 23 e ayarladım arabanın içinde üşüdüm ara ara kapatmak zorunda kaldım.

Tüm bunlara rağmen bence araçta kullanılan kompresörun önemi büyük. Istediğiniz verimi alamıyorsanız ya aracı degistireceksiniz ya da kompresörünü. Diğer ihtimallerin az olduğunu düşünüyorum.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Hacı Şenyurt yazdı:

Bu konu bende de karışık biraz. Şu an şirket aracı 2019 model coralla hibrit var. 23 e ayarlı otomatik klima içeriyi hiç yeteri kadar soğutmuyor. Üstelik burası Malatya ve nem pek olmaz. 31mayis2022 de istanbula geldim bir toplanti için ve BMW 1.16 kiraladım. İstanbul'da hava 32 33 derecelerde yine otomatik klimayı 23 e ayarladım arabanın içinde üşüdüm ara ara kapatmak zorunda kaldım.

Tüm bunlara rağmen bence araçta kullanılan kompresörun önemi büyük. Istediğiniz verimi alamıyorsanız ya aracı degistireceksiniz ya da kompresörünü. Diğer ihtimallerin az olduğunu düşünüyorum.

ikisi de ayrı ayrı sorunlu demektir,

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Pasat 14 derece altı üflemiyor sıcak dış ortam ısısından bağımsız
Yorum bağlantısı
Doğukan Çoktay

Dışarıda nem varsa iç sirkülasyon düğmesi açılır böylece daha iyi soğutma elde edilir. Kaynak Ford kullanım kılavuzu

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç
Servet Aydın yazdı:

Pasat 14 derece altı üflemiyor sıcak dış ortam ısısından bağımsız

Kliması tam otomatik olan da oldu manuel olan da oldu arabalarımda hep 4 5 derece hava veriyordu

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

2004 model fusion 1.6 aracım vardı 2014 yılında sattım sürekli servis bakımlıydı buz gibi soğuturdu. Aracınızı yetkili servise bir baktırın.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Metin Uzunoğlu yazdı:

2004 model fusion 1.6 aracım vardı 2014 yılında sattım sürekli servis bakımlıydı buz gibi soğuturdu. Aracınızı yetkili servise bir baktırın.

o sayılmaz ama focus motoru var onda, frigofirik gibi giderdi

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Tek tek kontrol etmeniz gereken şeyler var, kompresör devreye giriyor mu, devreye girip birkaç saniye sonra devreden çıkıyor mu, radyatör fanı klimayı açınca çalışıyor mu, klima radyatörünün önü temiz mi, yaprak kavak poleni falan dolmuş olabilir.. Polen filtresi sıkıntılı olsa menfezlerden hava az gelir az çok anlaşılır… İç çevrimi açınca soğutma artıyor mu bakmak lazım.. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Saim Ulaş Yılmaz

Elimden geçen araçlar içinde(30+) en iyi soğutan 1997 model Puma.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Süleyman Can
Çağlar Bayur yazdı:

o sayılmaz ama focus motoru var onda, frigofirik gibi giderdi

Motor tipine göre klima kompresoru değişir mi?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Süleyman Can yazdı:

Motor tipine göre klima kompresoru değişir mi?

değişir hem çalışma devirleri farklı biraz da müşteri beklentisine cevap verme tasarımı. segmentler arası bariz değişir mesela.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...